SubRaw

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ccerdo
Příspěvky: 764
Registrován: 01. 10. 2007, 00:41

SubRaw

#46

Příspěvek od ccerdo »

Nemůže to být tím, že používám DNG converter verz. 3.5 ??
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

SubRaw

#47

Příspěvek od Duk »

Tak jsem se pokusil znovu nainstalovat, při zadání příkazu spustit, tabulka zmizí, ale nic se nestane.

Používate někdo subraw pod Vistama nebo funguje jen pod XP-čkama ?

Děkuji předem za info!

Duk
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

SubRaw

#48

Příspěvek od HonzaS »

Je nutne pouzit prikazovy radek CMD, subraw nepouziva zadna systemova volani mimo cteni a zapisu na disk, ktera jsou kompatibilni.

Samotny subraw pri spusteni samozrejme otevre okno, ktere se ihned zavre. Program nema GUI, je to tak lepsi - me to napriklad vyrazne urychluje praci oproti jinym klikacim nastrojum.

H.
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
ccerdo
Příspěvky: 764
Registrován: 01. 10. 2007, 00:41

SubRaw

#49

Příspěvek od ccerdo »

Zdravím a hned předem se omlouvám za opětovně dotěrný dotaz.

Můj problém se subrawem spočívá v to, že se mi nedaří odečtení černého snímku od snímku s daty a flatfield korekce.

Použité programy:
DNG converter 4.3.1 (dříve 3.5),Subraw 2.14 Vše se děje pod XP windows.

Postup:
Po přejmenování souboru např. snimek001.cr2 provedu konverzi na *.dng, všechny snímky *.cr2 odmažu, stejně to provedu s bf001.cr2 konverze... atd.Soubory jsou velké kolem 6 Mb.

Potom zprůměruji černé a světlé snímky vzniká bf001_out.dng;ff001_out.dng (vše proběhne bez nejmenšího problému)velikost cca 16Mb
Další krok je odečet a tady narážím pro mě vskutku záhadný problém. Po vypsání příkazu D:subraw --a snimek001.dng --s bf001_out.dng --b bf001_out.dng --ff ff001_out.dng se nestane nic a vše skončí D: nic nenapíše pouze vypíše cestu. (tam mi visí soubory a subraw)

Zkoušel jsem to jak v total comanderu, tak v dosovské tabulce po zadání příkazu CMD.
Prosím radu co s tím, nebo kde by mohla nastat chyba případně o krátký , dříve omílaný, rychlokurz práce v DOS.

Ještě jednou se omlouvám . Dík Jura
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

SubRaw

#50

Příspěvek od HonzaS »

ccerdo napsal:
DNG converter 4.3.1 (dříve 3.5)

Ahoj, sam sis odpovedel na svuj problem. Celkem durazne upozornuji na sve strance vyhnout se zbytecne upgradovani toho DNG konvertoru, protoze z toho lezou pokazde jina data.

Kdyz das jako prvni parametr subrawu 'subraw --v' jako "verbose" - bude ti vypisovat rozliseni DNG RAW dat a ver tomu, ze z novejsich DNG konvertoru jsou data vetsi o par pixelu (jsou vlozeny i okraje sensoru, ktere jsou kryty maskou).

ted zalezi, co je jednodussi:
1/ vratit se k verzi 3.5
2/ pouzivat novejsi verzi a srara data zahodit
ja z tohoto duvodu si radeji nechavam data z fotaku

H.
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
LuKo78
Příspěvky: 433
Registrován: 20. 10. 2005, 01:01

SubRaw

#51

Příspěvek od LuKo78 »

Zdravím

chtěl bych se zeptat. Dnes jsem zkoušel zprůměrovat nějaké snímky, ale narazil jsem na nějaký menší problém.

Mám DNG verzi 4.3.1 pro Canon 40D,

když jsem zkoušel v Subrawu pruměrovat Darky a dával hned v příkazovém řádku hned za subraw --14bit, tak to vylezlo v pořádku, pěkný Master Dark.

Ovšem, když jsem začal odečítat od jednotlivách snímků masterdark, tak jsem zadával konec v řádku takto: --rgbtiff --nodng, tak mi to uloží jednotlivý snímek skoro 60MB a je horizontálně rozdělen, kdy vrchní polovina je úplně zrnitá a spodní polovina je naopak černá.

Vypadá to nějak takto: :-/



http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... -nodng.jpg


Prosím o pomoc, nevím co dělám, nebo zadávám špatně.

LuKo78
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

SubRaw

#52

Příspěvek od BiF »

Ahoj.

Prosím o radu, jak v SubRawu aplikovat bias snímky.

Dělám to dobře?

1. nafotím sérii bias snímků (kolik by jich mělo být?)
2. tyto snímky zprůměruji: subraw --a bias_1.dng --a bias_2.dng ... a tím vytvořím master_bias.dng

3. tento master_bias.dng odečtu od všech darků:
subraw --a dark1.dng --s master_bias.dng
subraw --a dark2.dng --s master_bias.dng
...

4. master_bias odečtu od všech snímků objektu
subraw --a objekt1.dng --s master_bias.dng
subraw --a objekt2.dng --s master_bias.dng
...

5. mám bias odečíst i od flatfieldů?

6. od snímků objektu odečtu master_dark.dng (s odečteným biasem) a provedu kotekci flatfieldu
subraw --objekt 1.dng --s master_dark.dng --b master_dark.dng --ff ff.dng
subraw --a objekt2.dng --s master_dark.dng --b master_dark.dng --ff ff.dng
...
Má se použít ten parametr --b ?

Je ten postup správný?
Kolik biasů mám pořídit? (20x?)
Biasy pořídit se stejným ISO jako snímky objektu?
Mám odčítat bias i od fladfieldů?

Franta
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

SubRaw

#53

Příspěvek od HonzaS »

Zkus to tak,


Parametr --b urcite pouzit, protoze Canon RAW vyzaduje presny offset pixelu AD prevodniku, tento offset je zprumerovan ze zdrojoveho "black" snimku.

Subraw umi primarne scitat, presneji receno prumerovat snimky (parametr --a) a odcitat snimky (parametr --s). Zatimco pro prumerovani je mozne pouzit vetsi mnozstvi snimku, tak pro odecteni pouze jeden jedinny. "black" - cerny kalibracni snimek by mel byt vlastne darkframe odpovidajici teploty a casu. Kdyz zapnes parametr --v (verbose == ukecanejsi vystup), pak ti subraw napise jakou hodnotu nastavil. Tato hodnota se pohybuje nekde kolem 120 - 140, default je tusim 122 (to mi nejak vychazelo u 10D, pri expozicich kolem 5 minut a kolem 0'C). Vzhledem k pomerne vysokemu sumu 300D a 10D asi nema moc vyznam delat bias. U 20D, kde je sum asi 4x nizsi, pak narazis na ruseni, ktere pochazi asi od natahovani mechanicke zaverky. Projevuje se vodorovnymi pruhy v obraze. Mel jsem fotak (20D) rozebrany a snazil se neco namerit, pripadne empiricky odrusit - bez uspechu. Metodou prakticke analyzy obrazu pri ruznych casech a ISO jsem dospel k zaveru, ze toto ruseni neni zavisle na expozicnim case ani na ISO hodnote. To by znamenalo, ze je s nejvetsi pravdepodobnosti nejak rusen zdroj referencniho napeti AD prevodniku. Snadno je to viditelne na ISO100 a 1/125s, totez je pri ISO1600 a napr. 10minut, kde snimek navic obsahuje sum a elektroluminiscenci.

U 10D se to vzhledem k sumu ztraci, ale u 20D je to dost patrne. Delam radeji minimalni upravy, protoze tento sum je zcela nahodny a je bohuzel nizkofrekvencniho charakteru - na jeho odstraneni bych potreboval dark napr. z 500 snimku, aby toto ruseni zmizelo.

No zkus polaborovat a opticky porovnat, co je nejhezci.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

SubRaw

#54

Příspěvek od BiF »

Takže ten postup, co jsem uvedl, by měl být správný. Na druhou stranu uvádíš, že bias pro 300D asi nemá moc význam, takže nevím, zda se s tím mám vůbec zabývat.

Když si ale projdu fotky (příspěvky) na fóru, tak někteří uvádějí, že bias používají, tak si s tím asi v nějaké volné chvíli pohraju.

Dík.
Franta

P.S. Ještě se zeptám. Mám bias odečíst i od flatfieldů? Já si myslím, že asi jo, že bias by měl být odečtem od všeho, tzn. od light frames, dark frames i flatfieldů. Myslím si to správně?
Kolik těch biasů pořídit? 20 kousků?
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

SubRaw

#55

Příspěvek od HonzaS »

Flatfield bych asi nechal byt, ja fotim flatfield na ISO100, kde jsou jine pomery sumu. Pokud ano, pak udelat bias opet na ISO100. Pouzil bych pocet snimku tak tech 20 a vice.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
Glugo
Příspěvky: 40
Registrován: 14. 05. 2008, 15:57

SubRaw

#56

Příspěvek od Glugo »

Funguje niekomu SubRaw pri použití Canon EOS 450D? Skúšal som aj prepínač --14bit , ale ani tak to nejde... Vie niekto ako na to?
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

SubRaw

#57

Příspěvek od HonzaS »

Zkus spravne nastavit Adobe DNG konvertor [bez komprese, nevkladat original RAW, zachovat RAW]. Pak kdyz to nepujde, dej subraw s parametrem --v , to zajisti vypis vsech veci, co prave program dela. Pak to sem prilep.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
Glugo
Příspěvky: 40
Registrován: 14. 05. 2008, 15:57

SubRaw

#58

Příspěvek od Glugo »

Vďaka, takže problém bol v tom, že som mal zapnutú kompresiu v Adobe DNG konvertore. Teraz to už funguje bez problémov. Vďaka za radu ...
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

SubRaw

#59

Příspěvek od astar »

To HonzaS:
Mám několik otázek k programu Subraw.
Převod souboru RAW do DNG je z důvodů velikosti nebo proč ?
Proč jsi třeba nepoužil převod do 48 bitového Tifu?
Při zpracovávání souboru uvnitř programu převádíš DNG do dat jako 16 bitový formát ( pro každou barvu )s kterým pak pracuješ?
Proč jsi volil formu programu bez grafického vstupu (konzola)? .Možná by bylo lepší to ovládání udělat jako dialogové okno?
Dochází v programu k nějakým interpolacím dat pro případné zaretušování hotpixelu (po odečtení temných snímků tzv. černá díra)?
Zajímá mne princip vnitřního zpracování.
Předem dík za vysvětlení .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

SubRaw

#60

Příspěvek od Miloš Hroch »

Já bych měl taky dotaz, i když ne přímo na Honzu, protože s ním už jsem komunikoval, ale obecně k uživatelům Subraw.

Mám počítač, kde byly předinstalovány Visty a nebyl jsem schopen kombinací Adobe DNG Convertor + Subraw ze surových dat získat obrázky, protože z toho padal pouze šum. Se stejnými daty a stejnými verzemi programů pod W2000 to šlo naprosto hladce. Měl jste s tím někdo taky problém? Pro mě už to sice tak aktuální není, protože Visty jdou pryč :P, ale stejně by mě to zajímalo, případně zda to šlo nějak řešit.
Odpovědět