Rychlý FITS prohlížeč

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#46

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

MMys píše:Ještě mi vrtá hlavou, jak to máš paralelizované.
Výška snímku / počet vláken

Těch 0.5 sekund je vlastní odhad? Měřič času ve stavové liště vpravo dole měří pouze vlastní přepočet podle stretchnutého histogramu; načtení FITSu je mimo. Nejpomalejší je načtení snímku, možná se podívám podrobněji na zdroják té mnou použité knihovny, třeba se mi tam podaří najít něco pomalého. U mě je nejhorší situace s 32bit soubory.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#47

Příspěvek od MMys »

jo, myslím dobu od kliknutí do zobrazení. Jinak čas v liště je kolem 130ms na 12 vláknech, kolem 500ms na 1 vlákně.

S tím PI jsem tě mystifikoval. On to nečte průběžně, ale celou sadu, co si vybereš pro funkci blink, naláduje postupně do RAM, proto to jde pak rychle.

Čtení má PI měřeno na 10 fitsech asi 3 sekundy, tvůj SW kolem 5 sec a to k tomu ještě rovnou zobrazuje. PI nejdřív čte a pak zobrazuje už z RAM (u tebe měřeno když rychle klávesnicí přejedu z prvního na desátý a počkám než se všechny natahají). Takže nic výrazně horšího. Na to se asi vybodni, ostatně čtení pro jeden soubor ani paralelizovat nejspíš nejde. Takž maximálně nějaká optimalizace, ale to není kritické.

Zjistil jsem, že třeba ACDsee prohlížeč nebo FSviewer funguje podobně. Když zobrazí první soubor, tak pak, po dobu co si ho prohlížíš, postupně do RAM načítá další, postupně čím více dále od toho na kterém stojíš, takže pak když tím začneš listovat, je to špičkově rychlé (ale neumí FITSy) a samozřejmě jak se posuneš, tak hned načítá (samozřejmě v jiném paralelním threadu) s předsihem další, ve směru kam se očekává, že budeš pokračovat. Při současných velikostech RAM a velikosti FITSu třeba 32MB je to z paměťového hlediska schůdné si přednačíst i desítky souborů. Akorát to bude šaškárna s mechanismem alokace/zpětné dealokace obrázků, a vyhodnocováním kolik RAM dovolit tím zaplácnout, a kterým směrem asi uživatel půjde. Takže jen pokud bys fakt neměl co dělat.

Co bych ale uvítal, a je to podle mě drobnost, tak je ta možnost to nastavit jako systémový prohlížeč asociovaný s FITsy. Na to podle mě stačí, aby šel předat název souboru jako parametr při volání z příkazové řádky, což nyní nejde (a aplikace si pak z něj zjistí i aktuální adresář, a zobrazí ostatní soubory na stejné úrovni)

Jinak na tom nic neměn, lineární stretch stačí, jsem na to zvyklý z MaxIm, taky to nejde jinak. A dvě volby zoomu, 1:1 a do okna jsou také plně vyhovující. Nastavená pozice v okně při zobrazení 1:1 drží, což je paráda, je vidět, že jsi přemýšlel. Různé jiné SW to zobrazení při procházení zresetovaly vžde zase do rohu = nahouby. Zatím jsem vyzkoušel na různých mých sadách, a funguje, jak s 16 bit int i 32 bit float, zatím to nespadlo.
Takže ješět jednou dík za něco konečně přesně pro ten účel, co se nemusí nijak instalovat, se spoustou dalších funkcí nahouby, prostě stačí jen spustit :-)

A pokdu by se ti tam nechtělo psát to předávání přes parametry, tak alespoň udělej, aby to po spuštění zobrazilo hned fitsy v aktuálním adresáři, kde jsi si to spustil. To je jediné, co trošku zdržuje, že po spuštění musím naklikat ten adresář. Ten exe je malý, si ho můžu nechat v každém adresáři, kde ty fitsy potřebuju prohlížet.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 159
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#48

Příspěvek od francek »

Mne sa osvedčila jedna vynikajúca vlastnosť Blink u PI, keď som potreboval vyhádzať rozmazané snímky PE bez pointácie. Na nezväčšenej snímke ich bolo ťažko postrehnúť. Naládoval som celý adresár - 250 snímok do Blink-u, zväčsil som jeden snímok, presunul vhodnú oblasť do stredu a len klikal na šípku dopredu. Prebehol som celý adresár za chvíľku(mimo času načítávania). U Zoneru - načítavanie zväčšovanie ... trvalo cez pol hodinu. Načítaval som samozrejme RAW z Canonu, no vie to otvoriť všetky druhy snímok i fit. Jedna nevýhoda je že nemožno- aspoň neviem- vymazávať snímky priebežne.
Celestron AVX, CG-4, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#49

Příspěvek od MMys »

Ale tady neřešíme PixInsight. Ten to samozřejmě umí komfortně. Ale potřebovali jsme něco jednoduchého, co umoňuje rychle prohlédnout hromádku fitsů kdekoli, bez instalování a spouštění nějakého velké SW.

A to tohle co napsal Tomáš konečně splňuje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#50

Příspěvek od Karell »

Tomáši výborné, moc děkuji za prohlížeč.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#51

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

MMys píše:Co bych ale uvítal, a je to podle mě drobnost, tak je ta možnost to nastavit jako systémový prohlížeč asociovaný s FITsy. Na to podle mě stačí, aby šel předat název souboru jako parametr při volání z příkazové řádky, což nyní nejde (a aplikace si pak z něj zjistí i aktuální adresář, a zobrazí ostatní soubory na stejné úrovni).
Otevírání souborů ze složky, to hodí! Doprogramoval jsem to. Taky jsem vyhodil výchozí ikonu Lazarusu a dal tam něco adekvátního. ;)

Verze pro Linux x86_64: http://grytom.g6.cz/odkladiste/fits_pro ... zec.tar.gz
Zkompiloval jsem to v QT (GTK pomalu překresluje), pro spuštění vyžaduje knihovnu libQt5Pas1

Verze pro Windows x86_64: http://grytom.g6.cz/odkladiste/fits_pro ... hlizec.zip
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#52

Příspěvek od MMys »

K tomu předání souboru a výchozí lokace při spuštění přes parametr tě už asi neukecám že :-) To by bylo úplně parádní.
Ale i tak díky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4142
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#53

Příspěvek od biker.fm »

Tomáš Grygarčík píše: Zkompiloval jsem to v QT (GTK pomalu překresluje), pro spuštění vyžaduje knihovnu libQt5Pas1
Kdyby nekdo ji potreboval a nechce se mu hledat

Kód: Vybrat vše

sudo apt install libqt5pas-dev
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#54

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Právě to jsem dodělal. Spuštění aplikace s parametrem prohledá soubory podle cesty v parametru. A pokud je v cestě zadaný i soubor, načte ho jako první.
fits_prohlizec C:\cesta\k\adresari
fits_prohlizec C:\cesta\k\adresari\kyzenysoubor.fit
V obou případech zobrazí soubory v C:\cesta\k\adresari
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#55

Příspěvek od MMys »

To je divný, z příkazový řádky to funuje, ale nefunuje mi to jako asociace k příponě v systému. Zřejmě to ten systém předává asociované aplikaci jinak. Jdu zkoumat jak... To zas bude zralý na regedit :-)
Dám vědět
------------------------------
edit: Už je to OK, klasika, chyba mezi židlí a klávesnicí ;)

Teď je to parádní
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1122
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#56

Příspěvek od Pavebo »

Ahoj Tomáši,

skvělý program, obzvláště v době nezřízeně kapacitních cémosových čipů!!! Co takhle ještě jeden nástroj navíc, měření FWHM na hvězdě označené kurzorem? Takhle si dělám průběžnou kontrolu fotím-li Atikem v Artemisu. Ale ty skvělý ASIny mají dost nestabilní software (s nativním driverem mi chodí testovaná ASI183 jen AsiCapem, kde o FWHM nezavadíš...)
Je mi jasné, že není v silách jednoho člověka vyhovět podnětům kdekterého šťourala (míním sebe), ale pro rychlou "kvantitativní" ex post kontrolu snímků, by to byla pecka.

Ahoj

Pavel
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#57

Příspěvek od dora »

vyborny nastroj! nebylo by mozne umoznit mazani souboru na rightclick nebo DEL? chtel bych tak rychle prochazet snimky a vyradit spatne expozice.
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#58

Příspěvek od Psion »

Fits prohlížeč má nativně Mac OS X. Já bych uvítal software, který umí vyřadit s definovanými parametry neupointované snímky, to by byla paráda.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#59

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

dora píše:nebylo by mozne umoznit mazani souboru na rightclick nebo DEL?
Je to drobnost, možná to večer dodělám. Nicméně nebudu je mazat, ale přesouvat do složky ("_smazane_"), aby se předcházelo omylům a aby měl člověk ještě jednu šanci si to rozmyslet.
Pavebo píše:Co takhle ještě jeden nástroj navíc, měření FWHM na hvězdě označené kurzorem?
Psion píše:Já bych uvítal software, který umí vyřadit s definovanými parametry neupointované snímky, to by byla paráda.
Kdysi jsem si ze zvědavosti napsal program pro detekci hvězd v obraze. Nebyl nic moc, ale dal by se z něj využít ten algoritmus a tímto detekovat snímek s rozjetými hvězdami, přitom hned spočítat FWHM detekovaných hvězd a po najetí kurzorem jej zobrazit. Čas by na to byl, ale chuť jsem vyplýtval během tří týdnů programováním a pilováním funkčnosti ASI1600MM ve své aplikaci. Snad se na to podívám do konce roku.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#60

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Přidal jsem kontextovou nabídku o jedné položce, která přesune zobrazený soubor do podsložky _smazane_. Taktéž lze použít Delete.

Linux | Windows
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Odpovědět