PixInsight

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PixInsight

#376

Příspěvek od Bill »

No na té "ploché" verzi je HDRMT(8Layers) a ve finální verzi jsem tam měl ještě LHE radius 24/p.amonut=0.2

Ale i tak je ta verze bez MS taková plastičtější...

No ještě to zkusím.

Díky za tip.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PixInsight

#377

Příspěvek od Bill »

No zkusil jsem LHE 32, 64, 128, 256 /0.2

Je to ale takové "umělé"...
Rosette_Ha2_mala.jpg
Rosette_Ha2_mala.jpg (568.48 KiB) Zobrazeno 3696 x
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PixInsight

#378

Příspěvek od Bill »

MMys píše:Vezmi tu plochou, s hezkým pozadím, to pozadí zamaskuj a na mlhovině zkus aplikovat vhodně nastavenou funkci Local Histogram Equalization. Klidně i víckrát, pokaždé s jiným poloměrem.
Ono to s tím maskováním bylo divné - nakonec to jakž-takž vypadá, pokud jsem to udělal bez masky:
Rosette_Ha2_mala.jpg
Rosette_Ha2_mala.jpg (597.76 KiB) Zobrazeno 3650 x
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: PixInsight

#379

Příspěvek od MMys »

Tohle je podle mě blbě. Vlastní mlhovina se ztrácí v tom až příliš silně vyloveném pozadí. V tom obraze není dominantní element. Celé je to rozplizlé do fragmentů skoro stejného kontrastu, a vlastní mlhovina se příliš ztrácí v tom okolí. Hodně jsou potlačné i rozdíly mezi středem a okraji mlhoviny.

Jako ukázka, co všechno je v mlhovině a okolí - parádní
Jako estetický obrázek - nee...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jindra75
Příspěvky: 33
Registrován: 20. 04. 2013, 16:49
Bydliště: Kladruby

Re: PixInsight

#380

Příspěvek od Jindra75 »

... já jsem premiérově zkusil SubFrame Selector podle tohoto návodu a šlo mi to: http://www.lightvortexastronomy.com/tut ... l#Section5

caradoc píše:dobrý den, mám triviální problém ale nedaří se nalézt pro slepotu řešení,
- při zpracování dat v PixInsight, kdy jsem použil Sub Frame Selector a uložil data s "Weight keyword", a posléze se chystám provést Image Integration kde právě mám vyplněno políčko "Weight Keyword" právě s textem, který jsem užil v ukládání dat v Sub Frame Selectoru, ale PI při načítání dat ihned vyhodí chybu u prvního souboru s tím že "Nonexistent or invalid weight keyword 'SFSWEIGHT'.
<* failed *>"

mate mě hláška Pixi kde vepisuje v konzoly : 69 FITS keywords extracted

nesmaže hlavičku FITu a neodhodí i řetězec Weight Keyword??
nenalezl jsem zda tato funkce je někde primárně ve výchozím nastavení PixInsight vypnuta nebo jak tento problém vyřešit,??
děkuji za zprávu,
Email: jindrich(*)otcenasek(a)seznam(*)cz, Newton 800mm/f4, Scopos ED66/400mm , monáž EQ6, ASI1600 MM-C / EOS40D modif., Lacerta, APT, Pixi,...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PixInsight

#381

Příspěvek od Bill »

MMys píše:Tohle je podle mě blbě.
Jo, je to hrůza. Večer se nemá nic publikovat :-D

Nějaký další nápad? Ta originální fotka se mi docela líbí, ale je fakt, že některé části jsou takové pložší a ta verze bez MS má něco do sebe...

Nedá se nastavit nějaká menší komprese dynamiky u MS? Nebo nějaký nápad na funkci do PixelMath, jak ty fotky bez/s MS namíchat dohromady? Když jsem zkoušel vážený průměr, tak se mi to nelíbilo - mohl jsem přecházet od jedné k druhé, ale bez dalších úprav obě nejsou úplně dobré.

Aspoň jsem ubral LHE:
Rosette_Ha2_mala.jpg
Rosette_Ha2_mala.jpg (555.94 KiB) Zobrazeno 3571 x
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: PixInsight

#382

Příspěvek od MMys »

Tak jsem si to taky zkusil, já bych tu mlhovinu vypíchnul z pozadí takhle. Vím, že to není "nadoraz", ale kouká se mi na to daleko líp.
Rosette_Ha-AF.jpg
Rosette_Ha-AF.jpg (938.01 KiB) Zobrazeno 3521 x
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Ceperka
Příspěvky: 69
Registrován: 16. 09. 2009, 20:23
Bydliště: Čeperka,Dvořákova 76
Věk: 59

Re: PixInsight

#383

Příspěvek od Ceperka »

EQ6pro Sky-Watcher 100/500,120/1000,GSO 250/1000 f4
GS 80/420 QhY-5 CCD Guider mono,canon 760D,canon 1000Dm,canon 40Dm
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: PixInsight

#384

Příspěvek od MMys »

Staženo, tak to je parádní posun dopředu, obrovský kus práce, smekám před autory. Z hromady drobností vypíchnu ale 4 zásadní věci

1) Výrazně rychlejší ukládání projektu - u mě ohromné zrychlení. Tohle mě občas neskutečně sr..o :)

2) KONEČNĚ - fotometrická barevná kalibrace navíc parádně uživatelsky provedená, pohádka používat. Nastaví se pár paramterů ohledně pole, objektu, ohniska a kamery, a oak už se člověk jen kochá. Na konci vypadne parádně zkalibrovaný obrázek, včetně zneutralizovaného pozadí. Takže stačí jen dva kroky. DBE a následně fotometrická kalibrace. Zkusil jsem na dvou snímcích galaxií a jedněch emisních mlhovinách, a výsledky plně srovnatelné s manuální kalibraci přes svojici nástrojů ColorCalibration a BackgroundNeutralization.

3) Large Scale Pixel Rejection - nástroj v ImageIntegration pro boj s pozůstatky po silných stopách po družicích, letadlech... Není už potřeba tak moc snižovat sigma limit kvůli pozůstatkům po okrajích "tučných" stop. Asi to bude parádně fungovat i na ty nešťastné stopy po geostacionárních družicích, které jsou na hodně podobných drahách, a klasické clip algoritmy si na nich vylámaly zuby. Někdo tu s tím zápasil, na fotce "čarodejnice". Tak to vyzkoušejte. Já nemám an čem.

4) Local Normalization - parádní pomůcka pro nás všechny nešťastníky, co fotíme u města, a v průběhu snímání se nám stěhují jasové gradienty v jednotlivých snímcích z jednoho místa na jiné. Pak je problém taková data složit, je nutné nastavit velký sigma+/- interval, aby se tam to pozadí vešlo. Local normalization nejdříve srovná jasy pozadí v poli pro jednotlivé snímky na základě předloženého referenčního snímku bez gradientů (buď povedeného hezky vyfoceného, nebo třeba vyrobeného přes ABE/DBE). Teprve pak se provede ImageIntegration, což dovolí účinněji nastavit pixel rejection a lépe zafunguje normalizace. Sada dat potom bude statisticky konzistetntní v celé ploše snímku. Zatím jsem to nezkoušel, ale je mi jasné , že pro mne to bude výbormá funkce, to se potom bude ABE/DBE dělat o dost snadněji. Kdo viděl někdy moje RAW data, ví proč.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: PixInsight

#385

Příspěvek od dablik »

Nazdar kolegove, prosim o radu.
Snimal jsem novou ASI1600MM cool v Ha 180s snimky bin1x1. Zde je odkaz na vzorovy fits:
https://uloz.to/!olc1QMLOWnDQ/veilsnrb-002ha-fit

Pri kalibraci prostrednictvim BatchPreprocessing to generuje hodne zvlastni vysledek (steje to generuje i pri Image Calibration procesu). Jako by byl nespravne pouzity dark nebo bias a vysledny obrazek je hodne orezany v histogramu. Uplne zmiznou detaily a zustane jen neco jako osekany cernobily obrazek.

Mam vyplou optimalizaci Darkuframe, zaskrtnuto Bottom-up fits a u vytvoreni master kalibracnich snmku jsem pouzil Average a reject algoritmus Linear Fit. Hodnoty sigma low a high jsem nemenil. U flatu jsem zaskrtnul Large-scale pixel rejection.
Master flat: https://uloz.to/!XhFSusKwQOV6/flat-filt ... ing-1-xisf
Master bias: https://uloz.to/!fKptzYuqkaVY/bias-binning-1-xisf
Master dark: https://uloz.to/!WFJOPcR06QS8/dark-binn ... e-180-xisf
Master darkflat: https://uloz.to/!GraJ0Jv9KXA1/dark-binn ... me-10-xisf

Uvazoval jsem, jestli neni neco spatne prave s biasem nebo darkem a odecita se vic, nez je potreba. Nikde zaroven nemuzu najit defaultni hodnotu Pedestal, ktera podle mne pridava urcitou konstatni hodnotu ADU ke kazdemu snimku a vytvari tak bezpecnou rezervu.

Pratele, prosim o Vas nazor a dekuji za pomoc.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: PixInsight

#386

Příspěvek od dablik »

tak po precteni asi 50 temat na pixi foru a CN mam podezreni na:
1. nespravne nafoceny bias, ktereho hodnota je vyssi nez ma byt.
2. bias se z nejakeho duvodu odecte 2 krat
3. bitova hloubka masterframe a light snimku (16 vs 32)

musim to zkusit jeste doma. Ale muzete se mrknout na hodnotu master bias a master dark, jestli se vam nezda moc vysoka?

jeste jednou dik za pomoc.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PixInsight

#387

Příspěvek od Bill »

Jenom pro úplnost - samozřejmě pro různé hodnoty zisku a offsetu musíš mít jinou sadu kalibračních snímků...
Ale to je asi jasné.

Pokud hledáš problém - zkus ruční kalibraci pomocí Pixelmath. Pokud neděláš škálování darků pro jinou teplotu, tak stačí od Lightu odečís MasterDark. (pokud nepoužíváš Flaty)

Edit - aha používáš. Ale zkus to nejdříve bez.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: PixInsight

#388

Příspěvek od dablik »

Diky Bille, vyloucil jsem moznosti 2 a 3 a zustava tedy moznost jedna. I v Pixelmath to dava stejny vysledek.
Proto mne ceka nafoceni nove sady darku a biasu. Ale vubec si nevybavuju, ze bych menil gain a offset :/
Median biasu i darku vychazel vic nez median light. Takze to proste muselo generovat tento vysledek. Ach jo.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: PixInsight

#389

Příspěvek od dablik »

v mezicase jsem zkusil jesne jednu fintu a to pridat konstantni hodnotu ke kazdemu snimku. Nasledne tento snimek skalibrovat. Tohle celkem zafungovalo, i kdyz to pochopitelne neni uplne ono. Alespon odecet darku nezlikvidoval data v leve casti histogramu. To jen pro zajimavost.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 446
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: PixInsight

#390

Příspěvek od myXall »

Zdravim Pixi borcov,

chcem sa na vas obratit s problemom, ktory sa mi vyskytol po vcerajsom zlozeni expozicii z jarneho fotenia (M46,M47).
Po prvotnych upravach (STF, LinearFit, ABE) som narazil na problem s farebnymi "flakmi" po celej ploche vysledneho snimku, pre lepsiu predstavu prikladam fotku spolu s procesmi ktoré som pouzil.
Mozno som spravil chybu pri kalibracii, pripadne registracii, neviem.
Kalibraciu som nerobil v BPP, ale postupne pomocou ImageCalibration (Master Superbias, Dark, Flat) potom kalibracia light snimkov, ComseticCorrection, Debayer, SubframeSelector. Nakoniec registracia pomocou StarAlignment, LocalNormalization a vsetko dokopy v ImageIntegration.

Vysledny snimok pozostava z 229x46s, (ISO1600) sub expozicii.
Bolo to fotene pocas styroch noci modifikovanym C 450D + CLS CCD filter na SW ED80/600 bez pointacie.

Vedel by mi niekto poradit kde robim chybu a nasmerovat ma na spravnu cestu?
Přílohy
M46_M47_farebne_flaky.png
M46_M47_farebne_flaky.png (975.04 KiB) Zobrazeno 2517 x
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Odpovědět