PixInsight

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

Re: PixInsight

#331

Příspěvek od Matej »

Robil si aj nejaké iné úkony? Tieto ostré prechody sa mi zvyčajne objavili, ak som to prehnal s HDR Multiscale Transform alebo Local Hist. Equalization. Prípadne to skús strechnúť iným spôsobom. Napr. Histogram Transformation. Viem že masked stretch je velmi oblúbený, ja som mu na chuť neprišiel, a dá sa to aj alternatívnym postupom.
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Re: PixInsight

#332

Příspěvek od Bíba75 »

Ahoj ,
Prosím zde znalé Co znamená tato hláška v pixi.a co musím uděat aby se mi nezobrazovala. už druhý den se s tím ser-. A práce stojí.
Obrázek
Předem děkuji za rady. Bíba
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PixInsight

#333

Příspěvek od Bill »

Já jsem barevně s kamerou ještě nefotil - ale PI předpokládá vlastní Flat pro každý barevný filtr...

Já ten skript teda vůbec nepoužívám - mi působí více příkoří nežt požitku :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: PixInsight

#334

Příspěvek od planescape »

Skript kontroluje, zda k light snímkům jsou odpovídající flat snímky. Konkrétně kontroluje, jestli je stejný binning a filter.

Edit: Bill byl rychlejší :)
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Re: PixInsight

#335

Příspěvek od Bíba75 »

Ahoj ještě jednou ale s jiným problémem.Když ma dojít ke složení snímků vyskočí mi toto a je po srande.
Obrázek

Jsou to snímky Ha. Nevíte co mám blbě nastavené? Při LRGB skládání to nic nehlasilo.
Díky za rady. Biba.
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: PixInsight

#336

Příspěvek od FunTomas »

Máš tam napísané, že obrázok má nulový alebo zanedbateľný signál. Prever ten obrázok, či je v poriadku. Prípadne ho niekde vystav. Prípadne ešte ukáž, aké si mal nastavenie, keď si robil integráciu.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PixInsight

#337

Příspěvek od Bill »

No a díval jsi se na ty snímky?

Já bych to tak na první nástřel tipoval na to, že se ti odečetl díky blbému nastavení při kalibraci bias i dark a díky nízké úrovni signálu už žádný nezbyl. :-)

Ale taky to může být něco úplně jiného. Tvá kamera má pravděpodobně Bias (offset) nastavitelný - neměl jsi ho nastavený jinak při focení darků/lightů/biasu?
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: PixInsight

#338

Příspěvek od Dansemacabre »

MInulý týden jsem dostával stejnou hlášku, po kontrole jednotlivých výstupů jsem zjistil přesně co píše Bill - že se odečítal bias i dark a z light snímku po kalibraci vlastně nic nezbylo mimo pár bodů v místech jasných hvězd. Pomohlo složit dark, bias a flat zvlášť a při batch preprocessu už nahrávat jenom master snímky. (Batch preprocess používám stále proto, že se pro DSLR nedaří manuální debayer. Mám ovšem často pocit, že by mi to DSS složilo líp.)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: PixInsight

#339

Příspěvek od Dansemacabre »

Poradí mi někdo, co dělám blbě? Ne a ne a nemůžu se pořád 100% zbavit těch artefaktů od "prosvítajících" darků, stále mi zůstává flekaté pozadí s pruhy (aktuálně bez rozdílu, jestli použiju optimalizaci darků nebo ne). Nahoře nastavení DBE, dole výsledek - jako bych DBE ani nepoužil :( Toleranci jsem zkoušel 0.5-3, taky bez rozdílu ve výsledku.
Přílohy
pixi_DBE.jpg
pixi_DBE.jpg (324.15 KiB) Zobrazeno 2737 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: PixInsight

#340

Příspěvek od Aletel »

Vono té další, méně výrazné "červenice" kolem Rosetty je plno i se slabými "vlákny". Zkus si prohlédnout např. zde a zkus zakomponovat DBE značky do míst, kde nic ... těžké hledání. Alespoň ty slabší partie na úrovni šumu trošku více vyniknou a domalují pozadí.
http://www.theatomiccafe.com/Images/Deep/i-sr4Cvz7
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: PixInsight

#341

Příspěvek od Dansemacabre »

Problém je, že stejný vzor mám na všech fotkách z toho foťáku, takže varianta "slabé mlhoviny" (taky jsem si to zpočátku myslel) bohužel odpadá :( Na 99,99% je problém mezi klávesnicí a židlí, že to nedokážu správně složit (v různých variantách vylézají tyhle fleky v Pixi i DSS), ani následně odstranit přes DBE, jak kdyby na to ten proces vůbec nefungoval. Aktuálně ty fleky obcházím tím, že hodně stahuju pozadí, ale bohužel to není úplně spásné řešení s ohledem na jemnější struktury, které tím zabiju taky.
Přílohy
pixi_DBE_2.jpg
pixi_DBE_2.jpg (130.03 KiB) Zobrazeno 2727 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: PixInsight

#342

Příspěvek od Aletel »

Jen doplňující otázka k záhadě a problematice darků v jiném vlákně pro 40D. Ukládáš fotky na kartu, nebo stahuješ přes USB do noťasu?
Narazil jsem totiž u svých foťáků na podobný problém (vzdálené připojení), že při trvalém napojení na USB se uvnitř patrně zahřívají obvody pro komunikaci - nějaký převodník, či součástky s tím související a po delší době doslova svítí na čip, které jinak v případě ukládání na kartu nejsou aktivní (v různé míře to svítí ze stejné strany jako u Tebe - 2ks 1000D a 500D i přes rámečky)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: PixInsight

#343

Příspěvek od Dansemacabre »

Ukládám na kartu. Externě je na foťák napojená jen drátová spoušť.
Dal jsem si ještě v noci hlubší ponor do tutoriálů a literatury a zkusil pár dalších nastavení a došlo mi, že jelikož se nejedná o gradient v pozadí, ale defekt přímo samotných dat snímku, je pravděpodobně nesmysl k tomu přistupovat přes extrakci pozadí. Na pozadí to není, DBE to pravděpodobně bere jako strukturu a nechce do ní zasahovat. Záhadou stále zůstává, jak je možné, že si s tím neporadil odečet temných snímků ani v Pixi, ani automat v DSS. Napadá teda někoho, jak se s tím v rámci Pixi vypořádat jinak? Napadlo mě ještě vytvořit nějakou sofistikovanou masku a tu pak odečítat, jenže tam narážím na problém, že fotky jsou často skládané s různým posunem, takže bych to musel dělat pro každou subexpozici zvlášť (a to fakt nechci).
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: PixInsight

#344

Příspěvek od Aletel »

Tady asi každá rada drahá. Prioritně bych zkusil lokalizovat příčinu těch vzorů - pruhů. Osobně bych vyfotil sadu darků v různém polohování foťáku a s poznámkami co, k čemu a jak ... - čipem dolů, pak pozice z rohu do rohu, čipem šikmo k obloze, atd. (jako při focení), a výsledné darky, sady, mezi sebou porovnal, jestli jsou tam výrazné změny. Pokud hřeje za čipem nějaká součástka a teplo jako had stoupá po zadní straně vzhůru, možná lokálně ovlivňuje charakteristiku snímače. Změnou sklonu a polohou fotoaparátu v průběhu noci má "thermo-prudění" proměnný charakter, takže dodatečně dělané darky ve stejné a trvalé pozici nepomůžou. Pokud by tomu bylo tak, tak už by bylo našlápnuto k dalšímu řešení.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: PixInsight

#345

Příspěvek od FunTomas »

Dansemacabre píše:...a došlo mi, že jelikož se nejedná o gradient v pozadí, ale defekt přímo samotných dat snímku, je pravděpodobně nesmysl k tomu přistupovat přes extrakci pozadí. Na pozadí to není, DBE to pravděpodobně bere jako strukturu a nechce do ní zasahovat. ...
Pre ten program je predsa jedno, či dáta pochádzajú z oblohy, alebo si ich vygeneruje samotný CCD detektor. Ide len o čísla (hodnoty) v súradnicovej sústave pixlov X, Y.
Dá sa nastaviť veľké množstvo parametrov pri generovaní syntetického pozadia a určite existuje taká voľba, ktorá si nejako poradí aj s týmito fľakmi. Nevravím, že to bude dokonalé, ale niečo by zmiznúť mohlo. Máš výhodu, pretože máš k dispozícii DF ako vzor a vieš či vygenerované pozadie (to čo sa odčíta) je správne, alebo obsahuje aj nejaký objekt. To sa totiž môže pri rozsiahlých hmlovinách stať.

Daj niekde k dispozícii poskladaný ale neupravovaný obrázok - ešte v lineárnom tvare.

A ešte by som vyskúšal toto: vyskytuje sa ti podobný efekt aj na light snímkoch? Nebolo by lepšie vynechať pri spracovaní darky?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět