Cartes du Ciel

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Cartes du Ciel

#46

Příspěvek od Psion »

Pavuk_ napsal:
Kompromisy to su ...
Notebook je podla mna tazka opacha a papa vela elektriny,
palm: je z tohto hladiska optimalny ale...
dnesne farebne po tme aj tak nepouzijes (CB je vyhodnejsie s cervenym filtrom) koli adaptacii na tmu. Tie nove maju sice plno funkcii ale baterka nic nevydrzi.
Dalsi problem sw: pokial viem su dostupne tieto (neratam more nepouzitelnych programikov):
*Astromist (spicka ale iba pre PALM)
*The Sky (nevidel som iba cital, iba na Pocket PC)
ine kvalitne nepoznam
Co sa tyka snimacov jednoznacne NAV-1 (NAV-2 na ALTAZ teda dobs. nefunguje).

Co teda doporucujete ?
* starucky lacny CB PALM(s rozl.160x160)+Astromist+NAV-1
* nadupany novy farebny hi-res Palm (kedze nema ser.rozh. jedine s bluetooth adapterom na RS232) s GPS + Astromist+NAV-1
* nadupany novy Pocket PC+The Sky+NAV-1
alebo
* notebook+CdC+Nav-1 (pre paralaktikov aj NAV-2)
?
Zajímavým kompromisem je NAV1 a Psion (S5mx, MC218 ) - výdrž baterií 8-11 hodin. Tento typ má podsvícený displej tak, že neoslňuje (mimochodem se dá i podsvícení vypnout) a má rozlišení poloviny VGA (640x240). V současné době zdenek dodělává poslední verzi programu URANUS s inteaktivní hvězdnou mapou a řadou nových funkcí. Program bude schopen navádět jak azimutální tak i paralaktické montáže. Výhodou je i cena Psiona - viděl jsem nedávno MC218 za 1500,- Kč. Mě i zdenkovi funguje Psion na dobson montáži dokonale s dostatečnou přesností - hledaný objekt bývá kolem středu zorného pole okuláru 30' .
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Cartes du Ciel

#47

Příspěvek od johnik »

Psion:to je zajímavá alternativa, ty máš nav1 s psionem coby funkční sestavu?Jaké má ten psion porty?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Cartes du Ciel

#48

Příspěvek od Psion »

johnik napsal: Psion:to je zajímavá alternativa, ty máš nav1 s psionem coby funkční sestavu?Jaké má ten psion porty?
Má port RS 232 a IR nic víc. Další jiná komunikace je možná přes WiFi. Mrkni na mé stránky, tam je více informací.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Cartes du Ciel

#49

Příspěvek od zdenek »

V posledni dobe jsem trosku experimentoval s ruznymi sestavami pro navigaci. sam pouzivam Navi1+ruzna ridici zarizeni. Takze par mojich postrehu:
1. "maly" Psion (S5mx, mc218) se sw Uranus je v tomto pohledu naprosto bezproblemovy. Lze vypnout prisvetleni displeje a osvit ridit napr. cervenou LED podle potreb.
2. "velky" Psion (S7, netbook) se sw Uranus je na tom o trosku hure. Prisvit nejde zcela vypnout (pouze ztlumit) a je tak nutne pouzit pro vizual cervenou folii pres displej. Nicmene zpravidla mi stacili 2 folie na sobe. Prece jen jen displej o dost mensi nez u notebooku, takze je vse zvladnutelne. na druhou stranu vetsi displej umoznuje velmi komfortni navadeni pomoci interaktivni mapy primo na objekt.
3. PocketPC (ze SW TheSky) je nekde mezi 1 a 2. Zkousel jsem PPC s bar displejem (Acer n30). Prisvit lze vypnout, mapa je ale pomerne mala a uz to oproti netbooku jaksi nebylo ono (rozliseni PPC je QVGA - 240x320).
4. notebook jsem pouzivam s CDC (pres port USB a redukci USB<>COM). O svitivosti displeje plati to, co je uvedeno o par radku vyse. Interaktivni navadeni pomoci mapy v CDC je ale opravdu sikovna vec. SKoda toho jasu displeje.

Palma nemam a tak jsem jej bohuzel nezkousel. Snad nekdo jiny, popr. nekdy jindy.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Cartes du Ciel

#50

Příspěvek od johnik »

Byl by použitelný i psion revo nebo revo plus?Ceny v bazarech jsou celkem dobré.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Cartes du Ciel

#51

Příspěvek od Psion »

johnik napsal: Byl by použitelný i psion revo nebo revo plus?Ceny v bazarech jsou celkem dobré.
Ano, tento model je rovněž použitelný. Nemá však podsvícení a možnost CF karet, ale pro URANUS by byl vhodnější model REVO Plus - má 16MB RAM. Je potřeba dát pozor na to, aby měl kabel nebo kolébku RS232. Ceny se pohybují na úrovni 1000-1500 Kč.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Cartes du Ciel

#52

Příspěvek od johnik »

A revo plus je podsvícené?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Cartes du Ciel

#53

Příspěvek od Psion »

johnik napsal: A revo plus je podsvícené?
Bohužel není. Ještě připomínám že exitsuje klon s označením MAKO, což je vlastně Revo Plus.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Cartes du Ciel

#54

Příspěvek od johnik »

Můžeš tedy prosím napsat které typy jsou vhodné pro navi+uranus které mají podsvícení a jsou v nižších cenových relacích?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Cartes du Ciel

#55

Příspěvek od Psion »

johnik napsal: Můžeš tedy prosím napsat které typy jsou vhodné pro navi+uranus které mají podsvícení a jsou v nižších cenových relacích?
Modely už tady byly popsány několikrát.

Jedná se o S5mx, MC 218 (klon S5mx od Ericssonu), Psion netBook, Psion Series7 - oba posledně jmenované jsou větší a mají 256-barevný displej. Ostatní modely nejsou vhodné pro zastaralost operačních systémů, nebo špatná rozlišení displeje.

Ceny se pohybují u S5mx kolem 4000,- nejméně 1500,- u netBooku kolem 6000, nejméně 4000,- Kč.

Poměrně pěkné porovnání přístrojů je ZDE

Řada přístrojů se nabízí např. v Annonci, na www.jarmark.cz nebo http://www.pointx.cz/forum/list.php?f=3
Uživatelský avatar
turansk
Příspěvky: 112
Registrován: 08. 09. 2005, 20:57

Cartes du Ciel

#56

Příspěvek od turansk »

Nesmela otazka:
Kde sa da stiahut/zohnat popisovany URANUS?
z Psionovej stranky mi to nejde... :(
dik
io
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Cartes du Ciel

#57

Příspěvek od Psion »

turansk napsal: Nesmela otazka:
Kde sa da stiahut/zohnat popisovany URANUS?
z Psionovej stranky mi to nejde... :(
dik
io
Chyba byla v linku, již je to opraveno.

http://download.psionfired.com/Uranus.zip
Uživatelský avatar
turansk
Příspěvky: 112
Registrován: 08. 09. 2005, 20:57

Cartes du Ciel

#58

Příspěvek od turansk »

Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

Cartes du Ciel

#59

Příspěvek od css94381672 »

dotaz:

z vlákna o 73P/Schwassmann Wachmann:
ale napriklad jeji trajektorii mi Cartes du Ciel ( kde je efemerida primo z ICQ, takze ta nejverohodnejsi ) vykresli asi o 3 stupne jinak nez je udana v rocence...
jak lze CdC přinutit, aby vykreslilo dráhu komety (příp. planety) ?

no a pak ještě jeden dotaz. Opět z vlákna o 73P:

S jasnostma podle efemeridy ICQ je to pochybné, protože tam nechávají vždy první propočet (např. když už se vědělo, že C/2001 Q4 nedosáhne takové jasnosti, tak na ICQ byla ponechána její jasnost 1mag, u Machholzky nechali 4-5mag) - nevím proč neaktualizujou data jasností podle aktuální potřeby i když data poloh a orbitálních elementů upravujou
ve vlastnostech katalogů se magnitudou zabývají jen dvě položky - ja tem Magn H a G. Na http://aerith.net/comet/catalog/0073P/2006.html
mají
Component C:
m1 = 9.0 + 5 log d + 18.0 log r

...tak jsem H přepsal na 9 a G na 5 a ono to kupodvu jakš takš sedí...bohužel vůbec nevím co to je to H a G, co znamenají jednotlivé členy rovnice...a jestli to takhle jde udělat...
nevíte o tom někdo něco bližšího? Díky za odpovědi.


Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Cartes du Ciel

#60

Příspěvek od MilAN »

V CdC je funkce pro aktualizaci efemerid komet (vlastnosti katalogů-komety - elementy komet.
Jinak člen H v rovnici vyjadřuje absolutní jasnost komety a G popisuje chování komety přo různopu vzdálenost komety od Slunce . Nejsou to skutečné konstanty -určují se z momentálního pozorování tak, aby v současnosti pokud možno popisovay chování komety.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět