Cartes du Ciel

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

Cartes du Ciel

#61

Příspěvek od css94381672 »

--->MILAN
díky za vysvětlení G a H

...a co ty dráhy...ty fakt nejdou vykreslit? ...když umí bezproblémů vykreslit průlet satelitu...nebo vlastní pohyby hvězd...to je divný..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Cartes du Ciel

#62

Příspěvek od MilAN »

Pozice, které udává CdC vycházejí z aktualizovaných elementů dráhy komety, a tak i souhlasí dobře s předpovědí např :
http://www.aerith.net/comet/weekly/current.html
Efemerida, použitá pro výpočet dráhy v ročence je starší, a v tom bude i rozdíl.
Pokud chceš vykreslit dráhu komety v CdC , jdi do nastavení data a času . dole je SIMULACE, nastav si počet kroků a interval a vykreslí se Ti dráha.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

Cartes du Ciel

#63

Příspěvek od css94381672 »

ok, díkec za radu
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Cartes du Ciel

#64

Příspěvek od Cassi »

Nevím proč mi na CdC nefungují družice - ještě nedávno to šlo. Zkoumal jsem to, nevím v čem je chyba. Tle soubory mám a dal jsem je do správné složky.
Vždy mi to spočítá jen výpis záblesků družic Iridium, ale na ostatní družice se mi to vykašle a to i přes to, že jsem označil soubory, pro které to má počítat např. Iridium.tle, stations.tle, visual.tle atd.....
Aspon mi ty Iridia fungují, a jsou počítány správně - zkontrolováno podle Heavens-above.
Ale všiml ale další věci. Když chci ukázat přelet družice na mapě (CdC), tak mi to ukáže "tečku" s místem záblesku, ale už mi to neukazuje dráhu, kudy to Iridium poletí a po kliknutí na tu "tečku" se mi neobjeví další informace, jako to fungovalo předtím. Zkoušel jsem CdC přeinstalovat, ale to mi nepomohlo.

Prosím poraďte, čím by to mohlo být!
Díky Cassi
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Cartes du Ciel

#65

Příspěvek od MilAN »

Podívej se do adresáře, jestli se ti soubory ukládají skutečně jako TLE. Vím, že se mi již několikrát ukládaly stáhnuté soubor y jako TXT a bylo je nutné přejmenovat na TLE
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Cartes du Ciel

#66

Příspěvek od Cassi »

MilAN napsal: Podívej se do adresáře, jestli se ti soubory ukládají skutečně jako TLE. Vím, že se mi již několikrát ukládaly stáhnuté soubor y jako TXT a bylo je nutné přejmenovat na TLE
Když je aktualizuju, tak je do adresáře dávám ručně a vždy přepisuju z TXT na TLE. V tom chyba nebude. Vždycky to fungovalo. Zkusil jsem celý CdC smazat a nahrát znova, k ničemu to nevedlo, problém pokračuje.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Cartes du Ciel

#67

Příspěvek od Cassi »

Cassi napsal: Nevím proč mi na CdC nefungují družice - ještě nedávno to šlo. Zkoumal jsem to, nevím v čem je chyba. Tle soubory mám a dal jsem je do správné složky.
Vždy mi to spočítá jen výpis záblesků družic Iridium, ale na ostatní družice se mi to vykašle a to i přes to, že jsem označil soubory, pro které to má počítat např. Iridium.tle, stations.tle, visual.tle atd.....
Aspon mi ty Iridia fungují, a jsou počítány správně - zkontrolováno podle Heavens-above.
Ale všiml ale další věci. Když chci ukázat přelet družice na mapě (CdC), tak mi to ukáže "tečku" s místem záblesku, ale už mi to neukazuje dráhu, kudy to Iridium poletí a po kliknutí na tu "tečku" se mi neobjeví další informace, jako to fungovalo předtím. Zkoušel jsem CdC přeinstalovat, ale to mi nepomohlo.

Prosím poraďte, čím by to mohlo být!
Díky Cassi
Tak už jsem to vyřešil - pořád mě vrtalo hlavou, proč mi to počítá jen Iridia a na ostatní TLE soubory se to vykašle... Tak jsem udělal to, že jsem z ostatních TLE souborů zkopíroval elementy družic do jednoho souboru iridium.tle a už to počítá všechny družice ;)
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Cartes du Ciel

#68

Příspěvek od MilAN »

Cassi napsal:

Tak už jsem to vyřešil - pořád mě vrtalo hlavou, proč mi to počítá jen Iridia a na ostatní TLE soubory se to vykašle... Tak jsem udělal to, že jsem z ostatních TLE souborů zkopíroval elementy družic do jednoho souboru iridium.tle a už to počítá všechny družice  ;)Nestačilo je pouze v tom kalendáři označit a nechat spočítat ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Cartes du Ciel

#69

Příspěvek od Cassi »

MilAN napsal:
Nestačilo je pouze v tom kalendáři označit a nechat spočítat ?

Nestačilo :-/ Divil jsem se, že to počítá jen Iridia (i když byly označeny všechny soubory). Tak jsem zkusil všechny elementy družic z jiných souborů dát do jediného souboru Iridium.tle a ono to fungovalo.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
borg
Příspěvky: 282
Registrován: 15. 04. 2006, 23:59

Cartes du Ciel

#70

Příspěvek od borg »

mam otazku: v CdC sa hviezdy zobrazuju tak ako ich vidim v newtone (teda prevratene) alebo tak ako ich vidim volnym okom (normalne, ziadny prevrat)?
Uživatelský avatar
HlavaXXII
Příspěvky: 120
Registrován: 02. 09. 2004, 00:47

Cartes du Ciel

#71

Příspěvek od HlavaXXII »

borgcube napsal: mam otazku: v CdC sa hviezdy zobrazuju tak ako ich vidim v newtone (teda prevratene) alebo tak ako ich vidim volnym okom (normalne, ziadny prevrat)?
tak,ako ich vidíš voľným okom. obraz sa dá samozrejme horizontálne aj vertikálne prevrátiť
Uživatelský avatar
borg
Příspěvky: 282
Registrován: 15. 04. 2006, 23:59

Cartes du Ciel

#72

Příspěvek od borg »

HlavaXXII napsal:

tak,ako ich vidíš voľným okom. obraz sa dá samozrejme horizontálne aj vertikálne prevrátiť


dik. takze aby som mal obraz v CdC tak ako ho vidim v newtnovi, staci mi mapu dat preklopit len vertikalne, vsak?
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Cartes du Ciel

#73

Příspěvek od psmolly »

Je možné v CdC vyfiltrovat na zobrazení třeba jen planetární mlhoviny? Aby byly vidět z DSO jen ony?
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Cartes du Ciel

#74

Příspěvek od MilAN »

psmolly napsal: Je možné v CdC vyfiltrovat na zobrazení třeba jen planetární mlhoviny? Aby byly vidět z DSO jen ony?Zrovna PM ano. V nastavení Vlastnosti katalogů je možno zaškrtnout pouze příslušný katalog. Jinak filtrace v CdC zrovna moc obsažena není
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

Cartes du Ciel

#75

Příspěvek od Krupp »

Prosím, poraďte: Chci si stáhnout elementy komet do CdC, tak dám Soubor-Online zdroje-elementy komet. Zobrazí se mi to stahovací okno (kopíruj z http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemeri ... t06Cmt.txt) do cometes.dat něco se začne stahovat a dole to napíše: Read Bytes: 25407 Ended. Lines/Block read = 187 (což nevím jestli je dobře nebo špatně???). Problém je v tom, že když dám vyhledat kometu, tak tam žádná na výběr není. :(
Odpovědět