Registax 6

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Registax 6

#46

Příspěvek od Cztwerec »

On ten ROI je i pro mě nějaký problematický. Nastavím ROI, nasázím alignment body a řádově o 10 - 25 px se mi celé pole posune výše o ty body co jsem nastavil, zatím si s tím nevím rady, takže bych docela rád také našel rozřešení...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Registax 6

#47

Příspěvek od Bill »

Testoval jsem zpracování velkých snímků v R6 (snímky celého Měsíce ze zrcadlovky), třeba se to někomu bude hodit.

- je třeba 64 bit systém, 4GB volné RAM (více neumí použít)
- je třeba snížit počet používaných jader na 1 (běží to pomalu, ale jinak vůbec)

15Mpx snímky jdou v pohodě. Když jsem testoval 20Mpx, tak se obraz rozpadne na nepravidelné dlaždice (vypadá jako želva) s viditelnými švy - takže už se nedá použít. Takže max. velikost bude někde mezi 15-20Mpx.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Foxiiik
Příspěvky: 139
Registrován: 10. 01. 2011, 15:26

Registax 6

#48

Příspěvek od Foxiiik »

Běžně fotím měsíc v plném rozlišení Canon 550d - 18Mpx a nemám problém. Je to pomalé, ale jde to. Mít 4GB RAM je asi opravdu vhodné, ale jádra mám nastaveny 2 ze dvou (procesor E8400). Taky jsem zkoušel laborovat s nastavením, protože plně automaticky mi skládání v R6 nešlo. Nakonec jsem zjistil že musím stáhnout počet bodů na které zarovnává (z +-1700) ideálně pod 100 (dávám 88). "Dlaždice" mi sem tam výjdou i u snímků 640*480. Nevím jestli je to dáno vícebodovým skládáním?? Stačí vybrat jiný výchozí frame pro volbu zarovnávacích bodu ...
TAL 200K 1700mm, Canon krámy :lol: a HEQ5.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Registax 6

#49

Příspěvek od alda »

Martine, to je jedna z věcí, kterou jsem zkoušel hned na začátku, ale k ničemu to nevedlo.

Láďo, tomu se chci právě vyhnout, jednou jsem to takhle dělal, ale ne s 15 GB dat  :P

Jinak díky kolegovi Milanovi (milan1960), který mi přes SZ poslal návod dle dalšího člena AF Mitovky. Přes víkend to vyzkouším.
Prosím, to by se mi taky sešlo, zvláště teď, když mám data ze zatmění měsíce
Díky moooc
Uživatelský avatar
Shras
Příspěvky: 253
Registrován: 26. 08. 2009, 18:14

Registax 6

#50

Příspěvek od Shras »

Ja mam win 7 ale podobnej problem .. nejake reseni? kdyz snizim body zarovnani na 100 tak to sice nezatuhne ale zase ten snimek poskodi.
Jasnovidec
Příspěvky: 345
Registrován: 28. 03. 2010, 14:49
Kontaktovat uživatele:

Registax 6

#51

Příspěvek od Jasnovidec »

Ahoj, po delší dob[ch283] jsem zkusil fotit m[ch283]síc. P[ch345]i skládání videa vše ok, ale pokud za[ch269]nu skládat jednotlivé snímky, které mají vyšší rozlišení, tak se mi složí do dlaždic. Jak na to?
Astronoobík v akci, lidlskop + triedr NIKON 16x50 CF ACTION VII. Celestron 20x80, HEQ-5, SW ED 80/600 ED, dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
Dobycz1
Příspěvky: 545
Registrován: 01. 08. 2012, 15:57

Registax 6

#52

Příspěvek od Dobycz1 »

Mám problém, když použiji castrator a pak registax, tak to ve většině případů šlape v pohodě, ale občas se mi stane, že po castratoru vypadne v registaxu tato hláška : Range check error a celý program spadne. Přitom, když nepoužiji castrator, tak to samé videjko zpracuje v pohodě... nevítě někdo co dělám špatně? Díky
SW 250/1200, Celestron 6 SE, C11, EQ6
Uživatelský avatar
Yany
Příspěvky: 64
Registrován: 11. 12. 2012, 11:41

Registax 6

#53

Příspěvek od Yany »

Zdravím Vás.
Potřeboval bych poradit. Složím x snímků měsíce, R6 to složí, nic moc lepšího z toho nevypadne, ale hlavní problém mám s použitím filtrů. Nikdy jsem s tím programem nepracoval, tak jsem v tom ztracen. V tom rádoby manuálu píšou, že to jde dobře s pomocí Gaussova filtru, ale netuším, jaké tam nastavit hodnoty. Vždy mi z toho vypadne strašný sprask. Rád bych zjistil aspoň nějaké hodnoty, od kterých se odrazit. Nevím, jestli jsem lama, nebo mám foto, které je nedoostřeno. Foto přikládám

http://yany1.rajce.idnes.cz/nastenka/#IMG_0448.jpg

Snad bude odkaz fungovat.
Díky za reakce.
Yany
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Registax 6

#54

Příspěvek od Bill »

Pro začátek nic neskládej a použij jeden snímek. Skládání je důležité u planet pro snížení šumu. Pokud máš dobře exponovaný snímek, tak by na tom neměl být se šumem špatně. Vyber nejlepší (pro začátek stačí největší) a natáhni ho do Registaxu - rovnou to skočí do doostřování. Parametry záleží na kvalitě snímku, takže zkus spíše někam uložit ten originál.
M:736 750 113
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Registax 6

#55

Příspěvek od Maser »

Ten Wavelet filter nech nastavený na Default, jinak se s těch Gaussian parametrů zblázníš.
Jsou tam jednosuché vrstvy pro hrubší i jemnější doostření. Zkus si s posuvníky pohrát stylem pokus omyl a určitě to nějak doostříš. Hlavně nezapoměň kliknout na tlačítko Do All, ať se doostří celý snímek.

Jinak těch X snímků Měsíce můžeš složit, ale tím se žádný zázrak nestane. Především se zprůměruje šum, a drobné deformace způsobené seeingem. Símek pak ale musíš právě doostřit. ;)
Jen se zeptám, máš ty snímky jako video, nebo si cvakal závěrkou jeden snímek za druhým?
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Registax 6

#56

Příspěvek od Vykuk »

Yany fotil jednotlivé snímky pomocí drátové spouště - stál jsem vedle něj.

Měžel mu nemohu býti prozatím příliš více nápomocen, neboť můj osobní počítač jest cca 8 let stár, a navíc pracuje pouze v Linuxu...
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
Yany
Příspěvky: 64
Registrován: 11. 12. 2012, 11:41

Registax 6

#57

Příspěvek od Yany »

Zdravím Vás a děkuji za odpovědi, zkusím to.
Jak psal Vykuk je to foceno jednotlivě, přez dobsona 200/1200 canonem 450d drátovkou v prim. ohnisku, ale bez předsklopení zrcátka, navím jestli to může mít vliv na rozklepání dalekohledu. Snímek na který je odkaz by měl být originál, je focen v jpg, jelikož mi RAW nechtěl otevřít. Stačí fotit v jpg, nebo je lepší jiný formát? A poslední dotaz. Ten snímek z odkazu se vám zdá doostřený nebo ne? Je to mé první focení a všechny ostatní jsou stejné, takže nevím, jestli z toho ostření jde vymáčknout ještě víc. Ostřil jsem přes Hartmana na Vegu a ne na měsíc a zpětně si nevybavuju, jestli jsem při koukání okem hvězdy-měsíc přeostřoval.
Díky
Yany
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Registax 6

#58

Příspěvek od Maser »

Jde o to, aby si neměl mezi jednotlivými snímky moc velký posun. Registax pak má veliké problémy to zarovnat, jestli vůbec.
Předsklopení zrcátka má svůj význam. Pokut nemáš setsavu dostatečně tuhou, může se při expozicích menších jak zhruba 1/125s projevit zákmit jako malé rozmáznutí obrazu ve vertikálním směru.
Myslím, že lepší je fotit do RAW, protože na JPG nebo TIFF to můžeš převést vždycky.
Ten snímek z odkazu se vám zdá doostřený nebo ne?Asi takto:
Bohužel tam jsou ohromné artefakty způsobené kompresí JPG formátu, kvůli kterým to nejde doostřit na jemnější úrovni.

Musíš zkoušet a nakonec se z Registaxem naučíš.
;)

Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Erik-Celestron130SLT
Příspěvky: 3
Registrován: 11. 11. 2014, 18:22

Registax 6

#59

Příspěvek od Erik-Celestron130SLT »

CHlapciiiiiiiiiiii počujte existuje nejaký program keď napojím fotoaparát do počítača a žeby som rovno v tom počítači si približil objekt ako to ide klasicky napríklad na google maps že klikaním na plusko si to priblížim a takisto žeby som si upravoval svietivosť, ono tá svietivosť sa dá aj manuálne na foťaku, len v programe by to bolo oveľa pohodlnejšie, no a hlavne mi ide o to približovanie... aby to nebolo tak že prv spravím fotku tak ju otvorím a potom si ju zväčšujem uloženu v PC, takýto program by mi uľahčil život na planéte zem hehe :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Registax 6

#60

Příspěvek od MilAN »

Když tu fotku neuděláš, tak co chceš zvětšovat ? :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět