Registax 6

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Registax 6

#31

Příspěvek od Miloš Hroch »

Po delší době bych potřeboval radu. Zkouším skládat nějaká videa Slunce v Registaxu V6. Kvůli blbě ustavené montáži mi to ujíždělo, tzn. že na videu 640x480 to klidně ujelo i o 20-30% mimo střed, pokud jsem to zapomněl ručně dohnat a i v těch doháněných snímcích jsou skoky. Je možné takové snímky Registaxem vůbec složit? Umí to posun v X-Y mezi snímky? Zkoušel jsem něco poheldat po netu, ale nic jsem nenašel. Nemůžu říci, že by mi tento soft nějak zvlášť přirostl k srdci a nevím, jestli se nepokouším o něco, co tam vlastně vůbec nejde.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Registax 6

#32

Příspěvek od MMys »

Teď jsem na to ještě chvilku koukal. Zkus použít složení na střed, pokud máš ve všech snímcích slunce celé. Je to volba Align by centre of gravity. To by mělo zabrat, a naskládat to na sebe. v Lum. threshold musíš nastavit nějakou limitní hodnotu, která separuje pozadí od popředí. Vzhledem k tomu že je to bílý disk na černém pozadí, tak bude asi stačit několik málo ADU nad nulou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Registax 6

#33

Příspěvek od LKamarad »

Jediná jistá metoda je snímky před Registaxem manuálně zarovnat na sebe ve vrstvách ve Photoshopu. Sice piplačka na mnoho hodina ale funguje to ;)
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Registax 6

#34

Příspěvek od Miloš Hroch »

Martine, to je jedna z věcí, kterou jsem zkoušel hned na začátku, ale k ničemu to nevedlo.

Láďo, tomu se chci právě vyhnout, jednou jsem to takhle dělal, ale ne s 15 GB dat :P

Jinak díky kolegovi Milanovi (milan1960), který mi přes SZ poslal návod dle dalšího člena AF Mitovky. Přes víkend to vyzkouším.
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Registax 6

#35

Příspěvek od deavi »

Jestli není ten návod tajný, je možný mi ho taky přeposlat? Mám pár GB dat ze Slunce, kde nebyla montáž přesně ustavena a Slunce mi tam lítá ze strany na stranu a též mi to nejde složit, díky :)
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
Ondra Trnka
Příspěvky: 65
Registrován: 17. 08. 2005, 06:01

Registax 6

#36

Příspěvek od Ondra Trnka »

Regisrax 6.1 mi úspěšně vzdoruje při snaze použít BATCH zpracování více sad obrazů.

Mám několik sad fotografií Slunce přes LUNTa a G1 kameru, zachycujících dění na Slunci během několika desítek minut, či několika hodin. Rád bych je postupně zpracoval do animace metodou klouzavého průměru - zpracovat první až pátý snímek, pak druhý až šestý, atd. - a ty pak seskládat do animace. Při tom tato samotná funkce RegiStaxu mi nevyhovuje a tak bych to chtěl provést přes zmíněný BATCH prcesor.

Nejdříve jsem snímky spasoval na sebe a uložil jako sérii 16 bitových PNG. Podařilo se mi vytvořit sadu dílčích framelistů, které obsahují správné sekvence snímků, provedl jsem kalibraci první sady a uložil nastavení této kalibrace do jednotlivých polí BATCH procesoru. Když však spustím makro, program doběhne někam do režimu stack (nevím zda jej dokončí, či zamrzne při něm) a vyhodí chybovou hlášku:

Access violation at address 00625BDE in module RegiStax.exe. Write of address 8BF4EAF8.

Má někdo podobnou zkušenost? Zkoušeno na dvou počítačích (desktop 2x3,15GHz a 3,5GB RAM Win XP SP3 a NTB 2x2,2GHz a 4 GB RAM Win 7) vždy se stejným výsledkem.

Může být chyba v zadávání parametrů makra (nikdy před tím jsem to nedělal, nebyl důvod), nebo je to nějaká bota v programu?

Díky za případné rady.
Orion UK Europa 200/900; WO ZenithStar 80 II ED APO; Pentax 7x50; Pentax 8x42 DCF CS
Pentax XW 30, 20, 14, 7, 3,5mm; BDP Ortho 9, 6mm; Barlow 2,5x
EOS40D; QHY5
Takumar50/1,4; Jupiter135/3,5; Sonnar180/2,8; Tair300/3,5;...
EQ6SS; Giro-II mini
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Registax 6

#37

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Nedávnou jsem ho taky zkoušel, ovšem na sérií videí a taky selhával hned u prvního videa při stacku (jestli se k němu vůbec dopracoval!). Dával jsem to za vinu virtualizaci na Linuxu ve Wine, neboť jsem několikrát nastavil parametry i podle oficiálního návodu a pořád to končilo zacyklením nebo chybou. Proto předpokládám, že v programu je chyba nebo je háklivý na nějaké nastavení.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Ondra Trnka
Příspěvky: 65
Registrován: 17. 08. 2005, 06:01

Registax 6

#38

Příspěvek od Ondra Trnka »

Díky. Sice to není příliš potěšující informace, ale alespoň vím, že chyba je zřejmě obecnějšího rázu.
Orion UK Europa 200/900; WO ZenithStar 80 II ED APO; Pentax 7x50; Pentax 8x42 DCF CS
Pentax XW 30, 20, 14, 7, 3,5mm; BDP Ortho 9, 6mm; Barlow 2,5x
EOS40D; QHY5
Takumar50/1,4; Jupiter135/3,5; Sonnar180/2,8; Tair300/3,5;...
EQ6SS; Giro-II mini
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Registax 6

#39

Příspěvek od Cztwerec »

Můžete mi někdo prozradit jestli lze v programu zpracovat video z vidlicového - tedy AZ montáže bez paralaktického klínu SCT? Jedná se o video Jupitera na 8 metrech kde už je znát rotace pole a také kotouček je na začátku sekvence jinak natočený než na konci.

Derotace? Zkoušel jste to někdo? Bude to bez problému na konečném výsledku? Nějak se tomu nemohu dostat na kloub.

Díky Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Registax 6

#40

Příspěvek od KpS »

Registax v Multipoint alignment derotaci teoreticky umožňuje, ale nezkoušel jsem to (neměl jsem důvod). U nás při snímání planet na AZ montáži rotace pole nepřekročí 20"/sec a tak i při průměru planety 340px nepřekročí na jejím okraji rotace u minutového avi 1px.

Kdybych měl takové nebo i delší video zpracovat, registroval bych kratší úseky bez derotace a další registraci a rotaci bych řešil až mezi nimi. Ať už v Registaxu, nebo explicitní rotací každého snímku zvlášť. Pro výpočet úhlu by stačila lineární interpolace mezi krajními snímky.
Karel
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Registax 6

#41

Příspěvek od Cztwerec »

Ovšem jak udělat lineární interpolaci na plošně rozsáhlém snímku Měsíce? Jestlipak si i s tímhle Registax poradí... Buď tedy vybrat několik bodů pro výpočet úhlu, nebo to zkusit sesadit ručně to bude ale pěkná práce...

Já jsem teď zkoušel své starší video kráteru Copernicus a derotace zafungovala i Reg 5. Bylo jen třeba zadat body do krajních oblastí v Multipoint alignment. Měl jsem povolenou kamerku ve výtahu, takže to bylo hnuté. 100% to ale nebude asi nikdy.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Registax 6

#42

Příspěvek od KpS »

U Měsíce je to jiné než u planety, protože jde o vliv rotace až do kraje čipu, kde se projeví nejvíc. Pod lineární interpolací jsem měl na mysli zjistit pootočení posledního snímku vůči prvnímu a pak už jen lineárně dopočítat úhly pro snímky mezi. Pokud je základna AZ montáže vodorovná aspoň přibližně, lze také úhly pootáčení pole spočítat ze znalostí časů a poloh na obloze. Pokud se ovšem nezmění během snímáni i poziční úhel kamery vůči dalekohledu.
Karel
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Registax 6

#43

Příspěvek od Cztwerec »

Takže rada bude jednoduchá, EQ klín. Díky moc :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Registax 6

#44

Příspěvek od KpS »

Rada je to jednoduchá, ale EQ klín není nutný. Na CN je zajímavá diskuze kolem zpracování desetiminutového avi Jupitera z AZ montáže. WinJupos umí opravit nejen otáčení samotné planety, ale nová verze vyhodnocuje i stáčení pole. Řekl bych, že v amatérské planetární fotografii to asi bude nejjednodušší cesta k uplatnění 12" a 16" dobsonů s autotrackingem.
Karel
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Registax 6

#45

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Funguje někomu korektně ROI (Region of Interest)? Já si vyberu ROI, pak ho skryju, nasázím Aligment body, udělám Align - až sem to jde v pořádku. Pak dám Stack (StackSize je automaticky nastaveno na ROI ) a výsledkem je černý obdélník.

Bill
M:736 750 113
Odpovědět