Knihy o astronomii

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Knihy o astronomii

#1

Příspěvek od mamol »

Zdravím všechny příznivce astronomie. Rád bych Vás požádal o doporučení dobré astronomické četby. Mám dojem, že se na našem trhu nevyskytuje příliš mnoho kvalitních, odborných knih nebo časopisů o astronomii. Vydávají se snad hlavně různé encyklopedie a obecné knihy shrnující základní poznatky o vesmíru ale mám pocit že je málo bublikací zabývajících se podrobněji konkrétními objekty. Zajímalo by mě (a určitě i ostatní členy fóra)co jste v poslední době četli, jestli můžete doporučit nějakou knihu nebo časopis apod.
Předem dík. :book:
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Knihy o astronomii

#2

Příspěvek od Myzer »

Ak myslíš nejakú príručku kde sa nachádza dostatok objektov v každom súhvezdí a ich charakteristika spolu s popisom ako ich vidieť v jednotlivých ďalekohľadoch, to ti asi moc neporadím. Prešiel som už snáď celú Bratislavu a niečo také v slov. alebo českom jazyku som nezohnal. Ale v angličtine cez internet to asi neni problém.
Takže ja mám snáď všetky knihy, ktoré sa dajú normálne zohnať /o pozorovaní/. V jednej je celkom dobrý popis, v druhej prehľadná mapa, v tretej zase v mape zakreslených veľa objektov /v Panne asi 90/ a podobne. Doteraz som to vždy nejako kombinoval, ale už ma to postupne prestalo baviť. Tak som sa rozhodol spraviť si vlastnú literatúru kde si prehľadne zhromažďujem všetky informácie ktoré zoženiem. Časom to vložím do fascikla, kde to bude prehľadne uložené v priesvitných obaloch na jednotlivé stránky. /v noci to nebude podliehať vlhkosti/. Ale vo forme v akej si to presne predstavujem to vzhľadom na môj voľný čas odhadujem na dobu o niečo kratšiu ako 1 rok.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Knihy o astronomii

#3

Příspěvek od johnik »

Byl jsem v sobotu v tesku, a našel jsem tam Enciklopedii vesmíru.Prohlédl jsem ji s tím, že to bude jen nějaká blbost pro děti, ale je to dobrá kniha.Jsou zde doporučené postupy, mapy, dost fotografií, trocha historie, něco o technice atd.Pro začátky rozhodně užitečná věc.Cena ovšem docela vysoká, 500Kč.
Dále určitě doporučuji knihu Souhvězdí, jsou zde všechny známé, včetně vyhledávacích mapek a objektů, včetně popisů čím lze daný objekt pozorovat.
Lidi si myslí že na trhu moc knih není, ale já jsem jich za rok a půl sehnal již asi 6-7.Chce to hledat a shánět.
Něco lze objednat i na webech planetárií a hvězdáren.

johnik
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Knihy o astronomii

#4

Příspěvek od MaG »

No já mám nejradši staré knihy, hodně jich mám třeba z let před návratem komety Halley 1910 a pak třeba Klepeštova: Fotografie hvězdné oblohy je krása...

Z nové bych neopomenul Záludné otázky z astronomie od pánů Mikuláška a Pokorného z Brna.
Jinak je pravda že krom encyklopedií už bych ke konkrétnímu objektu hledal těžko. Spíš jde o to, že mám rád už hodně odborné knížky jako je Vanýskův Přehled astronomie a astrofyziky ale to už je starší kousek, taky mám rád George Gamowa a jeho Pana Tompkinse..
Velká encyklopedie vesmíru pana Kleczeka je taky zajímavé dílo. Ovšem pana Kleczeka si vážím hlavně osobnosti s kterou bylo pro mě velmi poučné se setkat osobně..
Z kosmonautiky jsem četl něco od pana Toufara, který zajímavě rozebírá především tajné ruské programy ale nevyhýbá se ničemu a je jen otázka zda má i pravdu...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Luky

Knihy o astronomii

#5

Příspěvek od Luky »

Zdravím všechny. No já bych mohl doporučit knížku, kterou zná asi docela dost lidí...
Je to Velká encyklopedie vesmíru od Josipa Klezcka. Je to dělané formou jakéhosi slovníku od A do Z. Takže jsou tam seřazené pojmy z astronomie podle abecedy. Není to přesně to, co hledáte, ale je to hodně užitečné. Jedinou nevýhodou je, že knížka stojí přes 500 Kč (přesně nevim, protože jsem ji dostal darem :)). Má 600 stránek, s najdete v ní hodně fotografií, užitečných věcí z oblasti astronomie a něco i z astrofyziky.

Navíc jsou zde i informace o jednotlivých souhvězdí, nejrůznější tabulky, atd.

No prostě takový všeobecnzý přehled astronomie, kde najdete skoro vše. Určitě můžu doporučit. ;)
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Knihy o astronomii

#6

Příspěvek od A.K. »

Spouhlasím s Lukym, ta Velká encyklopedie vesmíru je vážně skvělá. Cena je sice vyšší, ale najdete tam vážně snad všechno okolo astronomie. Moje oblíbená kniha je však Astronomie od D. Levyho, právě ona mě svedla na cestu poznávání oblohy.

Ale pravda je, že česky psaných knih je málo. Na internetu je spousta skvělých publikací, bohužel anglicky a pro toho, kdo anglicky neumí (i já) je to vážně škoda :-/
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Knihy o astronomii

#7

Příspěvek od Myzer »

Kníh o základoch astronómie a rôznych teóriach o planétach a podobne je naozaj veľa. Takisto encyklopédií, sám vlastním 3, ale tú hore spomínanú som ešte nevidel. Jednu e. mám dokonca z roku 1987 - prvá kniha čo som otvoril keď som z astronómiou pred 2,5 rokom začínal.

Knihu od Levyho mám tiež, donedávna som využíval hlavne tie prehľadné mapy čo sú tam /dá sa z nich čítať aj pri stlmení červeného svetla na maximum/.
Ďalšia kniha Súhvezdia: Joachim Herrman - tú netreba asi ani predstavovať. Dobre sú tam popísané základné objekty v súhvezdiach, ale poriadne mi vadí celkový vzhľad ich máp.
Hviezdy a planéty: Patrick Moore - tiež niečo podobné, ale v mapách je vyznačených viac objektov /v Panne okolo 80 galaxií/, na druhej strane ich zase popisujú dosť stručne.

Ale chýba niečo podrobnejšie v domácom jazyku, po anglicky je toho samozrejme dosť aj na nete, ale obyčajne večer unavený /ako teraz/ už sa mi to v cudzom jazyku nechce čítať.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Knihy o astronomii

#8

Příspěvek od T.o.m »

Připojuji se, protože Velkou encyklopedii vesmíru již zde zmíněná je opravdu poklad. Cena je mám takový dojem 440 Kč, což není příliš na takový objem informací v jedné knize. Lze v ní najít opravdu vše nač si astronom vzpomene.
Tom :nod:
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Knihy o astronomii

#9

Příspěvek od A.K. »

Myzer napsal: Kníh o základoch astronómie a rôznych teóriach o planétach a podobne je naozaj veľa. Takisto encyklopédií, sám vlastním 3, ale tú hore spomínanú som ešte nevidel. Jednu e. mám dokonca z roku 1987 - prvá kniha čo som otvoril keď som z astronómiou pred 2,5 rokom začínal.

Knihu od Levyho mám tiež, donedávna som využíval hlavne tie prehľadné mapy čo sú tam /dá sa z nich čítať aj pri stlmení červeného svetla na maximum/.
Ďalšia kniha Súhvezdia: Joachim Herrman - tú netreba asi ani predstavovať. Dobre sú tam popísané základné objekty v súhvezdiach, ale poriadne mi vadí celkový vzhľad ich máp.
Hviezdy a planéty: Patrick Moore -........
Plánuju koupit knihy od Herrmana i Moorea o kterých píšeš a zajímalo by mě jestli se z nich dozvím něco více než z knihy od Levyho, kterou máme oba. Ty jako vlastník všech tří knih teda budeš mít určitě objektivní názor zda pro mě budou informačním obohacením ve srovnání s Levyho knihou. :book:
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Knihy o astronomii

#10

Příspěvek od Myzer »

Ja som vtom bol kedysi presne opačne. Naraz som kúpil najprv Herrmana a Moorea a až potom Levyho, ale vždy som sa dozvedel niečo nové. Knihy sa aj opakujú, ale aj dopĺňajú /v opisovaných objektoch/.

Môj názor je taký, že ak máš triéder alebo sa chystáš kúpiť malý ďalekohľad Herrmana by som rozhodne bral. Vo väčšine súhvezdí je zreteľne popísaných dosť objektov vhodných na pozorovanie pre hore uvedené pozorovacie prístroje. Jedno leto som podľa tejto knihy putoval ďalekohľadom po oblohe, popis prakticky sedí so skutočnosťou.
Tak ako sám píšeš, podľa mňa ťa kniha informačne určite obohatí a bude určitý čas aj tvojim sprievodcom po oblohe.
V knihe Moora je takto popísaných objektov docela menej a stručnejšie, takisto je to skôr také voľné rozprávanie.  Ale v mapách je zase vyznačených veľa objektov /niekde asi aj viac ako by sa patrilo - v Panne okolo 80, ale hviezdy sú vyznačené asi iba do 6,5mag/.
Takže pred kúpou si to tam radšej ešte trochu prelistuj, aby si si bol na 100% istý.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Knihy o astronomii

#11

Příspěvek od A.K. »

Myzer napsal: Ja som vtom bol kedysi presne opačne. Naraz som kúpil najprv Herrmana a Moorea a až potom Levyho, ale vždy som sa dozvedel niečo nové. Knihy sa aj opakujú, ale aj dopĺňajú /v opisovaných objektoch/.......

Díky. S tim prolistováním je to někdy problém pokud knihu kupuješ po internetu. Ale díky Tvému názoru to už tak problémové nebude :D
Jak píšeš, je velmi dobrý nápad vytvořit si vlastní knihu. I já na něčem takovém pracuji a právě proto hledám informace. Neni nad svůj vlastní výrobek, který je pro člověka víc než knihou.

to mamol: Rozhodně ale doporučuji právě tu Levyho knihu. Každé souhvězdí dostatečně popsáno a o nejzajímavějších objektech se taky něco dozvíš. Velká část knihy je věnována začínajícím pozorovatelům, takže nováček si přijde na své.

......i když koukám, že Ty asi nováček nejsi, podle toho, že vlastníš Newtona 300-tovku, takže jsem Tě snad nějak neurazil při zařazení do kategorie, do které patřím i já ;)
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Knihy o astronomii

#12

Příspěvek od mamol »

Děkuji všem za typy. Většinu uvedených knih už mám, jednalo se mi o doporučení knižních novinek s novými poznatky zaměřených konkrétněji na různé objekty. To je to co mi na trhu chybí. ...asi nejsem zrovna náročný, že ne?
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Knihy o astronomii

#13

Příspěvek od Myzer »

Ked sa uz bavime o knihach, docela by ma zaujimalo, aky je obsah knihy A. Rukl: Suhvezdia, pretoze som este nemal moznost v nej listovat :book:.
Ma ju tu niekto, moze ju trochu opisat a porovnat s ostatnymi podobnymi? ??? Kolko ma stran?
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Knihy o astronomii

#14

Příspěvek od GaN »

A. Rukl Souhvězdí je dobrá kniha, ale určená pro naprosté(!!!) začátečníky, mnohem významnější je jeho atlas oblohy a mapa Měsíce.
jc1
Příspěvky: 33
Registrován: 21. 03. 2004, 03:55

Knihy o astronomii

#15

Příspěvek od jc1 »

Za povsimnutie stoji kniha ,,Obloha na dlani"
od Eduarda Pitticha a Dusana Kalmancoka.
Je sice uz dost stara ale je tam takmer vsetko.
Odpovědět