Karkoschka

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
HlavaXXII
Příspěvky: 120
Registrován: 02. 09. 2004, 00:47

Karkoschka

#16

Příspěvek od HlavaXXII »

Radous napsal: Ahoj,
Atlas jsem našel na int. knihkupectví http://www.knihy.cz/. Takže pokud ještě někdo máte o tuto knihu zájem, mají ji tam za příjemných 209,-...

Mějte se.

Radous
no, akurat si si nevšimol túto vetu:
Vyřízení objednávky: zatím se nedodává
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Karkoschka

#17

Příspěvek od Radous »

HlavaXXII napsal:

no, akurat si si nevšimol túto vetu:
Vyřízení objednávky: zatím se nedodáváVšiml, jen jsem z těch kdo si na tu knížku klidně něajkou chvíli počká...
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Karkoschka

#18

Příspěvek od alex.sky »

Niekomu sa možno zíde "digitálna príloha knihy".
Digitálna príloha preto, že vlastné mapy knihy tam nie sú. Nejaké priložené mapy síce tam sú, ale úplne odlišné od autorových.
http://www.seds.org/messier/xtra/similar/ek.html
Sú tam aj odkazy na ukážky, ako napr. NGC6543:
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Karkoschka

#19

Příspěvek od PetrV »

Jelikož nejsem obchodník můžu si dovolit ten luxus občas "svoje zboží" pohanět.

Pokud sháníte Karkoschku za účelem využití v poli, chtěl bych upozornit, že se k tomu moc nehodí. Kniha nedrží otevřená na vybrané stránce, takže je problém ji jednou rukou držet, ve druhé mít červenou svítilnu a třetí rukou si hrát s dalekohledem.

Navíc není vlhku vzdorná. To se taky podepsalo na mém výtisku, kde jsou trochu ošoupané rohy obálky (vlhko a následný převoz v kufříku s příslušenstvím). Jinak je ale ve výborném stavu.

Protože jsem si pořídil Deep Sky Reise Atlas, který je pro polní použití podstatně lepší (kroužková vazba a laminované stránky), Karkoschku teď můžu prodat. LostLeg zatím nemá o můj výtisk zájem, takže na řadě je JaS, který reagoval před Fieldym. Dále budu psát SZ, abych LostLegovi neplevelil téma.

Petr
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Karkoschka

#20

Příspěvek od Psion »

Souhlas, Karkoschku mám z nostalgie v knihovně, Reise Atlas na práci venku. Hlavně se do něj pěkně zakreslují lihovým fixem objekty které tam nejsou, nebo se k nim dají napsat poznámky, které lze později vymazat apod.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Karkoschka

#21

Příspěvek od vla »

Když už plevelíme, karkošku mám a rád používám. Je určen spíše pro začátečníky, díky popiskům co a jakým dalekohledem je v konkrétním souhvězdí vidět. Výhodou je malý "cestovní"formát. Pro zkušenější je asi lepší uvedený atlas.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
statis
Příspěvky: 120
Registrován: 04. 11. 2011, 08:15

Karkoschka

#22

Příspěvek od statis »

Lide tady casto "zboznuji" Karkoschku, jak je ta knizka dobra, vhodna pro zacatecniky, atp. Ale vite, kolik v ni je chyb? A zabyval se nekdo otazkou, kolik chyb bylo v druhem vydani odstraneno?

V te knizce (aspon v tom vydani z 90. let) je chyb jak maku a jsou tam nesmysly o dalekohledove optice. Bohuzel. Jsou tam. Knizka byla ve sve dobe kritizovana take za to, ze v puvodnich mapach oblohy bylo nemecke "Äquator" viditelne vyskrabano ziletkou a prepsano ceskym "ROVNIK" rysovacim perem pomoci sablony.

Ja to nove vydani neznam. Ale jestli je to je reprint toho stareho, tak to teda neni zadna slava.

To LostLeg: koupis a uvidis Treba je to nove vydani lepsi.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3299
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Karkoschka

#23

Příspěvek od michal.b »

Ja budu jeden z tech, co Karkoschku zboznuji a vychvaluji Mam a pouzivam ho hned od jeho vydani z roku 1995 (cena 79 Kc) a musim se priznat, ze nevim kolik je v nem chyb a otazkou, kolik je jich v novem vydani odstraneno jsem se skutecne nezabyval. Kdyz jsem zacinal, tak jsem tam v prehledne a srozumitelne podobe nasel vsechno co jsem potreboval. Ze je preskrabany rovnik jsem zjistil az dnes (uprimne receno, pri pozorovani to vskutku nicemu nevadi). Nicmene formatem (A5 s mekkymi deskami), koncepci (prehledne mapy do 6m + vyhledavaci mapy do 9m) a prehlednosti (cernobile provedeni, vyber objektu a informaci) je to pro me dodnes neprekonana vec pro zacinajiciho pozorovatele s malym dalekohledem.
Nove vydani povazuji kvuli pevnemu prebalu a vetsimu rozsahu za krok zpatky, co se prakticnosti tyka.

BTW - sice neni vodeodolny, ale i po tech 17 letech a stovkach pozorovacich noci je v relativne dobre kondici :)
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Karkoschka

#24

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Lide tady casto "zboznuji" Karkoschku, jak je ta knizka dobra, vhodna pro zacatecniky, atp. Ale vite, kolik v ni je chyb? A zabyval se nekdo otazkou, kolik chyb bylo v druhem vydani odstraneno?

V te knizce (aspon v tom vydani z 90. let) je chyb jak maku a jsou tam nesmysly o dalekohledove optice. Bohuzel. Jsou tam. Knizka byla ve sve dobe kritizovana take za to, ze v puvodnich mapach oblohy bylo nemecke "Äquator" viditelne vyskrabano ziletkou a prepsano ceskym "ROVNIK" rysovacim perem pomoci sablony.

Ja to nove vydani neznam. Ale jestli je to je reprint toho stareho, tak to teda neni zadna slava.

To LostLeg: koupis a uvidis Treba je to nove vydani lepsi.


A čemu ty chyby vadí? Vlastnost té knihy, pro kterou má cenu si ji pořizovat, jsou mapky s hvězdami a objekty. Ty jsou taky špatně? Viděl jsem podle Karkoschky asi všechno, co v něm je, a nikdy se mi nestalo, že by byl objekt jinde.

Zase se snažiš něco kritizovat jenom abys to moh kritizovat. Dneska už samozřejmě kniha není tak cenná jako v dobách, kdy laserová tiskárna byla vrchol luxusu, ale stále je vzhledem k formátu pro začátečníka optimální.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
hurá hvězda
Příspěvky: 56
Registrován: 27. 01. 2012, 17:56

Karkoschka

#25

Příspěvek od hurá hvězda »

Já taky nedám na Karkoschku dopustit.Pozoruji teprve krátce,ale od tý doby co ho mám,tak jsem bez něj nepozoroval.Na ty chyby bych asi do konce života nepřišel, kdybych si to tady nepřečetl .Ta knížka má pro mne cenu zlata :)
SW 254/1200 ,malokuk 80/400 na AZ3, triedr 15x70 , kukátko 15x30 , hypíci 13mm a 8mm,  setové
okuláry,Radian 6mm.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Karkoschka

#26

Příspěvek od Psion »

Ta knížka má pro mne cenu zlata  
Knížka má 406 gramů. tedy má pro tebe hodnotu cca 440 tisíc.

Nové vydání udělal zřejmě dobytek, který nemá s astronomií nic společného, jinak by to takto dopadnou nemohlo. Je tam tolik změn a chyb, že se to nedá číst, sorry...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Karkoschka

#27

Příspěvek od Psion »

Autor nového vydání si tam přidal svoje "moudro" a z přehledné jednoduché knížky vznikla knížka které není přehledná a se spoustou chyb. Bez přemýšlení jsem vybral jednu stránku a dávám pro porovnání vedle sebe. Myslím, že by knížka velmi dobře nahradila obrázky pro volné chvíle hledej x chyb....

Uživatelský avatar
hurá hvězda
Příspěvky: 56
Registrován: 27. 01. 2012, 17:56

Karkoschka

#28

Příspěvek od hurá hvězda »

Knížka má 406 gramů. tedy má pro tebe hodnotu cca 440 tisíc.
bylo to myšleno maličko s nadsázkou:)
SW 254/1200 ,malokuk 80/400 na AZ3, triedr 15x70 , kukátko 15x30 , hypíci 13mm a 8mm,  setové
okuláry,Radian 6mm.
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 512
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Karkoschka

#29

Příspěvek od Andrej »

Autor nového vydání si tam přidal svoje "moudro" a z přehledné jednoduché knížky vznikla knížka které není přehledná a se spoustou chyb. Bez přemýšlení jsem vybral jednu stránku a dávám pro porovnání vedle sebe. Myslím, že by knížka velmi dobře nahradila obrázky pro volné chvíle hledej x chyb....



Nič v zlom ale chybu som našiel skôr v staršom vydaní a to pri hviezde c Pup, že sa nachádza v NGC 2431, čo nemôže tak byť, keďže NGC 2431 sa nacházda v súhvezdí Rys (Lynx) a nie v súhvezdí Korma (Puppis), z toho to vyzerá, že chyby sú skôr v starom vydaní ;)

Čo sa týka vzdialeností, v novom vydaní sú spresnené, preto ten rozdiel oproti starému vydaniu, keďže v tej dobe vzdialenosti neboli určené tak presne ako v dnešnej dobe. To je len plus pre nové vydanie.

PS: Na túto knihu nedám dopustiť, odporúčam ju každému. Je prehľadná, ľahko pochopiteľná a teda je vynikajúcim spoločníkom.
Lunt LS50THa/B600 | Sky-Watcher Evostar 72ED | Celestron SkyMaster 12x60 | Celestron AstroMaster 114/1000 | Celestron TravelScope 70/400
https://www.astroandy.sk
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Karkoschka

#30

Příspěvek od demonek »

Dneska jsem narazil na jednoho Karkoschku tady: http://aukro.cz/karkoschkuv-astronomick ... 52385.html
Odpovědět