openPHD

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

openPHD

#1

Příspěvek od ogami »

v praci jsem dostal novou nahradu za stary notebook. nastala nutnost nainstalovat znovu veskery software pro guiding a ovladani dslr, takze jsem si zacal pohravat s myslenkou posadit to vse na linux. nasel jsem port klasickeho phd guidingu pro linux. na opensuse se mi povedlo vse zkompilovat a rozchodit. indi-qhy jsem nainstaloval pro komunikaci s qhy5 kamerou a indi-qphoto pro ovladani dslr. gphoto funguje bez problemu, to jsem testoval vcera. pripojit qhy5 jsem netestoval, ale tady to taky bude snad bez problemu (otestuju pravdepodobne dnes vecer).

pouziva nekdo openphd na linuxu a je mi schopen dat nejake reference na funkcnost a stabilitu? ja se k testovani dostanu buhvi kdy a budu muset vyjet za prahu. takze pokud ma nekdo zkusenosti s linuxem a phd sem s nima, at jsem pak na miste chytrejsi. vse mam samozdrejme pojistene dualbootem spolu s win7 64bit pro pripad, ze by guidovani z linuxu nefungovalo.

edit: tak vcera jsem rozchodil i qhy5, nebylo to tak jednoduche jak se zdalo, ale nakonec se zadarilo. ted uz to jen otestovat nekde v akci.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

openPHD

#2

Příspěvek od ogami »

z poctu reakci to vypada, ze to moc lidi asi nepouziva prikladam screen. vse se zda zatim funkcni. jedine co musim jeste otestovat je komunikace s montazi pres port na kamere. bohuzel v linuxove verzi neni zatim funkcni volba manual guide v menu tools. pres ni bych to overil pekne v teple domova.

Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

openPHD

#3

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

tak vcera jsem rozchodil i qhy5, nebylo to tak jednoduche jak se zdalo, ale nakonec se zadarilo.A jak to nakonec šlapalo? Funguje to dodnes?
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
guus
Příspěvky: 9
Registrován: 23. 12. 2012, 18:46

openPHD

#4

Příspěvek od guus »

ahoj

no jsem trochu linuxovy nadsenec...ja tedy osobne pouzivam pro ovladanani dalekohledu RTS2...program napsal jeden kolega...da docela praci ho rozchodit kdyz si ho znova kompilujete ale myslim ze to stoji za to...jinak jestli jste zacatecnici nebo stredne pokrocily v linuxu nedoporucuji zrovna trenovat kompilaci (slavna trojice ./configure make a make install) na tomto programu...co se tyka open phd guiding je to v pohode....zase je treba ho dobre zkompilovat....nevim jak to vsechno chodi na distribuci opensuse ...ja jedu na Debianu

co se tyka komunikace dalekohledu a softwaru v linuxu velky pokrok udelal kstars....

jediny problem vidim v softwaru pro ccd kamery tam to zatim dost vazne...napr u Meade DSI II III atd...drahy vedecky kamery napr SBIG maji podporu i v linuxu

tot asi vse
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

openPHD

#5

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Když jsem zkoušel openPHD, musel jsem upravit jeho zdrojový kód tak, aby v něm fungovala DMK21. Program totiž kameře natvrdo pošle požadavek na RGB data a stupně šedé vypočítá zprůměrováním těch hodnot, což samozřejmě s DMK21 selhalo (připojená přes v4l). Takže jsem parametr RGB nahradil GREY, upravil alokaci paměti a přepsal ( = značně zjednodušil) cyklus pro zpracování surového obrazu. Sice nejsem C-čkař, ale tohle byla hračka. ;D
Komunikaci s montáží jsem měl vyzkoušenou za pomoci INDI serveru v programech Cartes du Ciel, Stellarium i KStars, tak jsem předpokládal hladký test pointování pod oblohou. Po hodině neúspěšných pokusů, kdy se montáž nehýbala podle požadavků openPHD, jsem zjistil, že INDI server vypisuje do terminálu při každém pokusu chybu. Později jsem kouknul do zdrojových kódů INDI ovladače pro SynScan a zděšeně zjistil, že povely pro pointaci nemá vůbec implementované! Jen nezbytné minimum pro Go-To. >:(

Proto jsem pořídil Synguider.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Odpovědět