Stellarium

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
juh

Re: Stellarium

Příspěvek #226 od juh » 27. 10. 2017, 21:35

alien5 píše: Spravne ty listy se nevysunuji tudis nejde nic nastavit atd..obe doleni a i bocni lista...

Pýtal som sa, pretože Stellarium má zabudovanú funkcionalitu na stlačenie funkčných kláves, kombináciu stlačenia rôznych kláves, kombináciu kláves a myši, ... Patrí sem aj skrývanie GUI (nevysúvanie tých dvoch líšt v ľavom dolnom rohu), je k tomu kombinácia stlačenia "Ctrl + T". Pred tým, ako by som začal niečo preinštalovávať, najskôr by som vyskúšal, či konkrétna funkcionalita náhodou nie je potlačená týmto spôsobom. Minimálne by mala fungovať klávesa F1, ktorou sa dá vyvolať nápoveda s popisom ovládania aplikácie aj bez GUI. Ak by bolo nefunkčné ovládanie Stellaria týmto spôsobom, až potom by som začal hľadať chybu v nainštalovanej verzii, v OS, v použitom HW, ...
Napr. F2 slúži na vyvolanie okna s nastaveniami.

pezet1

Slnečná sústava v Stellariu (úplný začiatočník)

Příspěvek #227 od pezet1 » 04. 12. 2017, 18:28

Pozdravujem a prosím o radu, práve som nainštaloval Stellarium, ako nastavím, aby sa mi zobrazovala len slnečná sústava s polohou planét?
Vopred vďaka

juh

Příspěvek #228 od juh » 04. 12. 2017, 19:53

Na ľavej dolnej strane okna je vysúvacia lišta na ktorej je prístupná ikona pre prístup k oknu "Zobrazovanie objektov a vlastnosti zobrazovania [F4]". V ňom si treba prejsť jednotlivé záložky a odškrtnúť v nich všetko, čo sa nemá zobrazovať.
Neviem, aký to má plniť účel, lebo mať zobrazenú obrazovku v ktorej sa nedá orientovať, ... ??? tak som na ilustráciu zapol aspoň horizont, svetové strany meridián a ekliptiku.
Přílohy
stellarium.jpg
stellarium.jpg (46.38 KiB) Zobrazeno 327 x

Lamid

Příspěvek #229 od Lamid » 05. 12. 2017, 08:33

V nastaveniach "Zemepisná poloha" (F6) nastaviť "Pozorovateľ Slnečnej sústavy"
Vyhľadať napr. "Venus" a nazoomovať na ňu.

Prípadne v nastaveniach Zobrazovanie (F4) zobraziť dráhy planét a mať nezafajkované zobraziť dráhu vybranej planéty:
Přílohy
Snímka.PNG
Snímka.PNG (338.53 KiB) Zobrazeno 269 x

juh

Příspěvek #230 od juh » 05. 12. 2017, 09:55

Lenže "Solar system observe" mode je určený na niečo iné. Je určený na to, aby sa dala pozorovať obloha z určitého objektu Slnečnej sústavy. Cez "Ctrl + F" si treba otvoriť vyhľadávací dialóg, Treba si tam zadať nejaký objekt pre vyhľadanie napr. Pluto, vyhľadať ho a po jeho nájdení sa pomocou "Ctrl + G" treba preniesť na povrch tohoto objektu. Následne sa zobrazí hviezdna obloha z pohľadu, ako sa dá pozorovať z povrchu príslušného objektu.

Namiesto Mesiaca sa na oblohe zobrazí niečo takéto ;)
Přílohy
Charon.jpg
Charon.jpg (39.78 KiB) Zobrazeno 239 x

Zpět na “Software, literatura, ...”