Slunce (skvrny, přechod Merkura...)

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Slunce (skvrny, přechod Merkura...)

#1

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj všichni přátelé astronomové,

tak jsem konečně vyrobil filtr z fólie Astrosolar. Výsledně mi vyšel průměr asi 10 cm (něco odečíst ze zastínění sek. zrcátkem, takže asi tak 8 cm).
Jsem naprosto nadšený - nenapínal jsem ji, jak píšou v návodu, takže byla trošinku navolno, a obraz naprosto stálý a ostrý). ;D Struktura skvrn na Slunci byla v sobotu po poledni nádherně viditelná - umbry i polostíny krásně strukturované a navíc jsem objevil i dvě fakulové pole - jedno okolo skvrny, jedno samostatné - zajímavé, že ty pole byly lépe vidět při 83x než při 166x.
Hezky bylo vidět i ztmavnutí u okrajů slunečního kotouče.
Neměl jsem možnost pozorovat slunce přes jiný filtr, takže nemůžu podat objektivní výpověď, ale jsem nadmíru spokojen. Jedna skvrna dokonce ve tvaru tohoto smajlíku :D
Doufám, že vyjde počasí na přechod Merkura.

Tom :hi:

PS: astronomie je fakt extrémní hobby - buď člověk mrzne v noci nebo se peče na Slunci 8)
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Slunce (skvrny, přechod Merkura...)

#2

Příspěvek od Fordon »

Dá se muskutov cassegrainem promítat slunce na papír. V návodu od mého meade etx105ec píšou, že při namíření dalekohledu na slunce hrozí poškození dalekohledu ???
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Slunce (skvrny, přechod Merkura...)

#3

Příspěvek od Janek »

Tedy příliš tomu nerozumím, ale :nono: osobně bych rozhodně jakoukoliv zrcadlovou soustavu navíc ještě uzavřenou na Slunce bez mučení a dobrého objektivového filtru nenamířil. Na projekci lze použít pouze refraktory a to pouze ty, které nemají v blízkosti ohniskové roviny umístě žádný např. korekční člen.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Slunce (skvrny, přechod Merkura...)

#4

Příspěvek od MMys »

No, skoro bych to nedoporučoval, nebo jenom za podmínky nejvyšší opatrnosti, že bude Slunce stále ve středu zorného pole. Jeho obraz by neměl dopadnout na nic jiného, než zrcadlovou plochu. Jinak hrozí přehřátí a poškození nějaké části dalekohledu. Hlavně pozor na okuláry. A vůbec tam nedávaj takové, kde se slunce nevejde do zorného pole, nebo je zlikviduješ. Radši to snad ani nezkoušej, já si sice to se svým stavěným newtonem s velkou opatrností párkrát risknul, ale u toho ETX by to mohl být pěkně drahý špás. Kup si radši filtr.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Slunce (skvrny, přechod Merkura...)

#5

Příspěvek od T.o.m »

Ten filtr se opravdu vyplatí si koupit (opravdu vyplatí). Za těch asi šest stovek a trochu práce v rukavičkách při jeho výrobě to opravdu stojí. S tvým "kasíkem" bys měl s filtrem Slunko jako na dlani. Zkus se o vhodném filtru poradist s nějakým odborníkem, těžko říct, co by bylo na tvůj dalekohled nejlepší...
Tom :hi:
P.S.: hlavně že jsi s přístrojem spokojený ;)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Slunce (skvrny, přechod Merkura...)

#6

Příspěvek od MaG »

Ahoj. Kdybyste někdo náhodou chtěl vidět přechod Merkura v Jablonci, ozvěte se mi na mail, nebo zavolejte 732282331.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Slunce (skvrny, přechod Merkura...)

#7

Příspěvek od T.o.m »

Já už jsem taky nažhaven - filtr připravený. Plánuju, že jestli bude z úterka na středu jasno, tak vyrazím už v uterý pozdě večer a asi to protáhnu až do středečního odpoledne - to bych si měl asi vzít nějaký sedátko ;D

Počasí vypadá O.K. !!! :D
Tom :hi:
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Slunce (skvrny, přechod Merkura...)

#8

Příspěvek od Hynek2 »

Tak jsem koukal na ten přechod, jenom očima přes černé sklo. A nic, ten Merkur je strašně mrňavej.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Slunce (skvrny, přechod Merkura...)

#9

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj lidi,

jdu skoro rovnou z pozorování přechodu Merkura přes Slunce. Teda řeknu Vám, že docela paráda - při prvnim kontaktu byl ale seeing o dost lepší než při posledním (po poledni se vzduch klepal jak nad silnicí). Při 166 už to bylo dost na prd. Zajímavý byl efekt (alespoň u mě nastal), že při vstupu Merkura do Slunečního kotouče se pohyboval jakoby "rychleji" - bylo zde srovnání s okrajem kotouče. Nechtěl jsem zprvu věřit, že to vydrží až do půl jedný.
Jo a ještě něco k zasmání - v mnoha novinách sice psali o čase, kdy tenhle úkaz nastavá, jenže si ti troubové neuvědomili, že je to všude v SEČ.... :rotflmao: , takže to měli o hodinu posunutý.

Inu byla to paráda, už teď se těšim na přechod Venuše (ve fázi by to bylo zajímavý)

Tom :hi:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Slunce (skvrny, přechod Merkura...)

#10

Příspěvek od MMys »

Tak se mi podařilo úspěšně webkamerou natočit vstup a s odřenýma ušima i výstup Merkura. (Slunce se dostalo na balkón až posledních 10 minut před výstupem). Vizuálně to bylo velmi pěkné, ale byl mizerný seeing (jak ráno tak v poledne) a silný vítr, který klepal dalekohledem.

Celkem jsem vyprodukoval přes 500MB dat, takže to přes víkend zredukuji a vyberu z videa nejlepší snímky. Ještě mám také natočený po tři dni úzký srpek Měsíce, který čeká na totéž.

Mimochodem Tome, jak jsi to myslel s tím přechodem Venuše ve fázi ??? Doufám že ne tak, jak to vypadá. Vždyť na pozadí slunce to bude vždy černý kotouček :nono:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Slunce (skvrny, přechod Merkura...)

#11

Příspěvek od Jakub »

S dovolenim bych take prinesl par svesticek ze sve zahradky ;D. Na mych strankach (http://jakub.webz.cz ) jsem umistil par fotek porizenych dnes dopoledne. Neocekavejte zadnou bombu, spise jen par zoufalych pokusu zachytit tento pekny ukaz.
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Slunce (skvrny, přechod Merkura...)

#12

Příspěvek od shodam »

Ahoj lidi,  :hi:

já se s dovolením taky přidávám ke společnému jásání nad dnešním astro-představením. Vzhledem k tomu, že zatím! nevlastním vhodný filtr, vyrazil jsem ráno po osmý na místní hvězdárnu a rozhodně jsem nelitoval. Když jsem se tak díval na ten malinký černý koutouček, který se pohyboval na pozadí gigantického Slunce, hned mi vybavilo, jak jsem se před několika lety večer co večer marně pokoušel Merkura zahlédnout. A taky jak jsem jásal, když se mi to konečně povedlo a jak jsem ho s nadšením ukazoval celé rodině, kterou to vůbec nezajímalo. ;D

No zkrátka byla to dneska paráda a já už jsem na 99% rozhodnutý si ten sluneční filtr taky pořídit. Je to sice šest stovek, ale za takovéhle (a v budoucnu určitě ještě lepší) pohledy to stojí!
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Slunce (skvrny, přechod Merkura...)

#13

Příspěvek od peta »

no pozde jsem si vsiml, ze uz je tady o merkuru napsano vice...

doplnuju tedy jen linky, kde jsou z dneska nejake fotky...

newton 120/1500 pri zvetseni cca 40x
http://sweb.cz/kytch/fotky/newton/merkur1.JPG
http://sweb.cz/kytch/fotky/newton/merkur2.JPG

a pri zvetseni 120x
http://sweb.cz/kytch/fotky/newton/merkur120a.JPG
http://sweb.cz/kytch/fotky/newton/merkur120b.JPG

petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Slunce (skvrny, přechod Merkura...)

#14

Příspěvek od MaG »

Tak sem se tady v JBC dostal na malou hvězdárničku na střeše domu Milana Antoše, takže myslím, že sme si to tu všici užili až až. Merkur mě překvapil svou velikostí... přeci jen dolní konjunkce.

Vám co ste fotili moc děkuju. Máte báječné foto!
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Slunce (skvrny, přechod Merkura...)

#15

Příspěvek od peta »

taky jsem cekal kotoucek merkuru o dost mensi, pri 120x to byl fakt paradni pohled... coz teprve venuse za rok v cervnu, to uz pujde i bez dalekohledu...
petr(zavinac)fajkos.com
Odpovědět