Leonidy2002

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Leonidy2002

#16

Příspěvek od MaG »

No opět zdravím. Já zatím přístroj nevlastním. Teda pokud jím není triedr 10x50 :-)

Musím teď řešit spousty starostí i radostí. Studuju, pracuju na 2 gymplech, věnuju se dětem a zjišťuju že nějak mám co dělat. Navíc mě čeká svatba a v létě i dítě což je nářez.

Takže až se to se mnou trochu zklidní. Chci si pořídit přístroj a rozjet druhou vlnu pozorování. Teď mám pocit, že žiju sotva ze zásob. A tak jsem si odskočil jen na takovou pecku jako byly Leonidy.

A propos... už sem naskenoval pár fotek, ale je to hrůůůůza. viz. http://astronomy.hyperlink.cz
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Leonidy2002

#17

Příspěvek od Jakub »

Navíc mě čeká svatba a v létě i dítě což je nářez.
Teda clovek je zahlcen praci, nema cas na internet, koukne se sem po dlouhe dobe a ono se nam to tady pekne rozmnozuje ;D
Martine gratuluji a preji krasne a klidne chvilky :)
Ostatnim se omlouvam za prispevek mimo misu, ale musel jsem .
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Leonidy2002

#18

Příspěvek od MaG »

Jakube: Díky :-), taky jsem tě dlouho "neviděl"

Jinak vám chci sdělit, že sem se přeci jenom dostal k o něco lepšímu skeneru, což můžete posoudit na výše uvedené adrese s obrázky Leonid. Přesto si myslím že tam skoro nic nenajdete. není divu ;)

Každopádně po důkladné analýze těch fotek mě až překvapilo, že těch meteorů je na snímcích víc, jen si tím nemůžu možná být 100% jist. I tak to mělo smysl a už se těším na focení dalších rojů.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Leonidy2002

#19

Příspěvek od T.o.m »

:o
Ahoj Martine,

tak to ti gratuluju - inu ono to asi potká jednou nás všechny - já jsem zatím v pohode - me zatim jenom rekla, ze to magisterskýho studia chce jit uz s novym prijmenim- takze mi asi jeste skoro 2 roky zbyvaji...
Jinak ty fotky jsou pekny - ja bych nic takovyho nezvlad - zatim jenom pozoruju. Ale to pocasi....uz je to k neuvereni, jak je ta oblacnost vytrvala. Snad se to zlepsi.
Tak se zatim mej a vy vsichni taky

S pranim jasne oblohy

Tom :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Leonidy2002

#20

Příspěvek od MaG »

Já jsem vlastně úpěnlivě a s úžasem pozoroval padající meteory a vždy asi na 15-20 sekund poodběhl k foťáku. Takže jakýsi vedlejší produkt. Focení je zajímavá věc, hlavně když se to umí (viz. Martin Myslivec)...
T.o.m napsal: :o
Ahoj Martine,

tak to ti gratuluju - inu ono to asi potká jednou nás všechny - já jsem zatím v pohode - me zatim jenom rekla, ze to magisterskýho studia chce jit uz s novym prijmenim- takze mi asi jeste skoro 2 roky zbyvaji...
Jinak ty fotky jsou pekny - ja bych nic takovyho nezvlad - zatim jenom pozoruju. Ale to pocasi....uz je to k neuvereni, jak je ta oblacnost vytrvala. Snad se to zlepsi.
Tak se zatim mej a vy vsichni taky

S pranim jasne oblohy

Tom :hi:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Luky-12

Leonidy2002

#21

Příspěvek od Luky-12 »

Lidi. Nevíte, jak je to letos s Geminidama? Myslím, v kolik hodin by měla být zhruba nejvyšší aktivita.
Jestli bude pěkné počasí, tak na ně asi mrknu. ;)
Předem dík, Luky :)
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Leonidy2002

#22

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj,taky by mě ty Geminidy docela zajímaly - s počasím je to teď excelentní,ale nevim v kolik přesně (mám takový dojem, že v ročence bylo pět ráno,ale nevím jistě).Kdybyste někdo věděl, napište. Díky
Tom
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Leonidy2002

#23

Příspěvek od MaG »

Ahoj. Bohužel počasí je zase proti. Maximum je totiž v sobotu ráno a je velmi ploché, takže už od pátečního večera by to stálo za to. Vzhledem k předpovědi jsem se předběžně díval za oknem z bytu. V úterý jsem za 1/4 hodiny viděl jednu a dnes v noci během asi 45 minut 4 meteory, z toho dva s delší stopou a jasností kolem 0-1 mag.

Geminidy jsou velice hezký meteorický roj, takže to zkuste pokud někde zůstane jasné nebe aspoň trochu. Nejlíp už tuhle noc.

A trochu pod čarou. Jako každoročně na Vánoce i letos by nás mohly potkat Ursidy. Něco už o tom je na APO. Takže 22. 12. večer nelze vyloučit meteory z Malého Vozu které patří jednomu starému roji. Uvidíme.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Leonidy2002

#24

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj Martine,

díky za odpověď - s počasím se to teď rapidně zhoršilo, taže ty Geminidy nevim nevim -dneska asi určitě ne, jestli se to vylepší je asi ve hvězdách ???
Skoda ze me nenapadlo omrknout je uz vcera v noci.
Tak snad se to pocasi zase vylepsi. Tak se zatim vsichni mejte.

Tom :hi:
Uživatelský avatar
Pjoter
Příspěvky: 34
Registrován: 11. 01. 2003, 16:23

Leonidy2002

#25

Příspěvek od Pjoter »

Nazdarek,po ceste z prace(19:30) prez parcik se mi podarilo zahlednout jasny meteorit BOLID.Jasnost asi -3mag.Draha letu zacala tak pred ori-betelgeuse a skonila tesne pod pleadami,napocital sem do ctyr a potom se rozpadl na 3 casti a zmizel :o.Byla to parada.Nesouvisi to jiz z leonydy ale nevim kam to napsat.BP.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Leonidy2002

#26

Příspěvek od MaG »

Nevadí, každopádně si měl štěstí na zajímavý bolid... :hi:

Já sem jenom v roce 1998 viděl při leonidách takový hodně jasný a po okrajích sršící bolid (pojmem sršící mám na mysli, že se zřejmě lehce rozpadal na okrajích) taky nádhera.

Tak ještě vidět jeden ve dne, to by bylo něco ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět