Komety 2003, především 2002 X5

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Komety 2003, především 2002 X5

#31

Příspěvek od Fordon »

Mněl jsem možnost sledovat tu kometu dalekohledem s průměrem zrcadla 25cm bohužel s ne ze zrovna optimálního místa a myslím že už chápu co je to světelné znečištění :-/.
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Komety 2003, především 2002 X5

#32

Příspěvek od Hynek2 »

Mmys. - Být ve škole, tak za ten Jupiter a Saturn pomocí webové kamery dávám 1*.
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Komety 2003, především 2002 X5

#33

Příspěvek od sandor »

Snímky Saturna máš velmi pěkné. Však taky byl vyjímečně klidný vzduch a po velmi dlouhé době dovoloval využít maxima přístrojů. Já jsem také jenom zíral, co všechno dalekohled zobrazí není-li obraz rušen. Ne že bych to zažil poprvé, ale takových stavů atmosfery je málo a za nich mě pohled do dalekohledu příjemně zaskočí.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#34

Příspěvek od MMys »

Tak jsem se cestou z práce stavil pro vyvolaný film. Kometa je na všech třech snímcích i s pěkným chvostíkem
Teď to musím naskenovat, doladit a pak se teprv uvidí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#35

Příspěvek od MaG »

MMys napsal: Tak jsem se cestou z práce stavil pro vyvolaný film. Kometa je na všech třech snímcích i s pěkným chvostíkem  :)
Teď to musím naskenovat, doladit a pak se teprv uvidí.
Jako obvykle, ... už se nemůžem dočkat :-)

Neví někdo jak je to s jasem komety? - poslední pozorovací okno teď v noci mohlo vyhovovat.. u nás se zatáhlo moc brzo. Doufám, že bude mít 2,5 - 3 mag 10. 2., to jsem tady v JBC uspořádal veřejné pozorování komety A hlavně doufám v počasí...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Komety 2003, především 2002 X5

#36

Příspěvek od sandor »

Včera, to je úterý, jsem ji viděl i přes to, že byla v osvětleném zákalu. Byla dobře patrná v 15 cm dalekohledu. Bez dalekoihledu v zákalu viodět nebyla a v hledáčku také ne (zákal a jas oblohy). Jinými dalekohledy jsem se nedíval.
Nevím, jak ti vyjde počasí, ale V1 se zatím chová celkem slušně - podle předpovědi, takže v případě jasné oblohy bez mlhy a kouře byste ji mohli uvidět i očima bez dalekohledu.
Hodně zdaru v počínání!
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#37

Příspěvek od MMys »

Tak jsem na svoje stránky http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz přidal foto komety a taky velmi povedený snímek mlhoviny M42.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#38

Příspěvek od MMys »

Dnes odpoledne se vyjasnilo, a tak jsem vyrazil ještě jednou na kometu. Právě jsem se vrátil. Vypadala ještě lépe, než v sobotu, ale byla také podstatně níže. Měla velmi jasné jádro, tak 4.5mag ale berte to s velkou rezervou, na bližší porovnání nebyl čas.  Ohon v mém 21cm dalekohledu dlouhý tak 45-50 minut (bočním viděním).

Udělal jsem ještě dvě pointované expozice 500mm teleobjektivem, a pár širokoúhlých záběrů komety těsně nad vzdálenými stromy. Ale nevím, dost rušil dorůstající Měsíc.

Pak jsem se díval až do jejího úplného zapadnutí dalekohledem. V tu dobu se již začínaly od severozápadu nasunovat cirry.

Opravdu pěkná kometa ...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#39

Příspěvek od MaG »

Ahoj. Kometu jsem viděl asi stejně jako loni kometu Ikeya-Zhang v březnu. Teda fakt je že byla moc hezká, jasná a s ohonem viditelným pomocí triedru už v 18:00. Nakonec jsem ohon viděl minimálně 3 stupně dlouhý. Jasnost vám dnes taky neřeknu. Nejsem doma - podívám se do planetária na srovnávací hvězdy podle nichž jsem to určoval...

Škoda že klesne rychle k obzoru, už dnes byla poměrně nízko. Doufám, že nám to tu v Jablonci v pondělí vyjde. Díky týhle akci poznávám další nové lidi které tu zajímá astronomie. Tohle je na kometách úžasná věc.

Dnešní cečer byl skvělý, obloha fantastická, jen na západě neproniknutelná clona mraků do výšky asi 7 stupňů.

Martin Gembec
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Komety 2003, především 2002 X5

#40

Příspěvek od T.o.m »

AHoj všichni,

se mnou si počasí pěkně blbě zahrává - navecer se vyjasnilo, takze jsem dalekohled vyndal na zimu, a pak jsem kvuli tomu utnul jednu akci - jenze co vidim - nic - solidně zataženo... >:(
TAkže doufam, že se mi na Vysočině poštěstí ještě nějaké dobré počasí, než bude kometa úplně v trapu....

Takže zatim ahoj....jo, ty nove fotky na webu maš fakt suprový - to už je snad i něco víc než umění... ::)

Přeju jasnou oblohu (a i mysl kvůli tomu šílenýmu počasí)

Tom :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#41

Příspěvek od MaG »

Abych se neopakoval...

Řeknu jen tolik, že kometa je evidentně velmi jasná, nicméně okem sme ji neviděli. Zřejmě už na to ani nebude šance přes velký zákal nad západním obzorem.

Doufám jen dnes že nebude inverze až do večera. Díky pozorování které jsme na dnešek naplánovali jsem dostal kontakt na další lidi co tu mají snad dokonce soukromé hvězdárny...

Více u mě na webu... Hodně štěstí s počasím. Martin

Přátelé - u nás v Jablonci se dnes asi bude pozorovat!
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Komety 2003, především 2002 X5

#42

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj všichni,

nevíte náhodou, jak to bude vypadat s V1 ještě v pátek? Byl jsem pozorovat v sobotu, jenže byla při obzoru taková inverze, že jsem ji už nenašel... :banghead:
Do pátka odpol. jsem v Praze, takže nemám možnost.....

Díky a hodně úspěchů dneska

Tom :hi:
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Komety 2003, především 2002 X5

#43

Příspěvek od sandor »

Podle Cartes du Ciel (počítačový program) bude v pátek kolem 18. hodiny těsně nad západním obzorem a magnitudu kolem 1. Protože Slunce zapadá okolo 17.15, nebude to žádná sláva, ale mohl bys ji uvidět. Pátek je asi i nejposlednější den, kdy se ještě bude moct dát ulovit (Slunce asi 8 stupňů pod obzorem). Sobota už tak nadějná nebude, přestože jasnost komety poroste a bude mít okolo 0 mag. leč Slunce bude už jen okolo 5 stupňú pod obzorem. Údaje jsou informativní, nikoli přesné, ale vystihují rychlý pohyb komety ke Slunci, protože komety bude u obzoru kolem 17.50. V takovýchto okamžicích je znát každá mituta navíc (nebo míň) i každý půlstupeň okolo obzoru.
Dneska jsem se sanžil ji zahlédnout okem, ale obzor byl tak přesvětlený a zamlžený, že jsem sice bočním viděním cosi tušil, ale ruku do ohně bych za to nedal.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Komety 2003, především 2002 X5

#44

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj,

díky za odpověď. Tak už mi zbývá jen doufat v páteční počasí... :-/ Kdoví, jak to bude vypadat.

V tu sobotu to byl naprojstej propadák - navíc jsem zase vzal po dlouhý době s sebou přítelkyni a nic z komety nebylo - no prostě hrůza...ne, že by jí to vadilo, ale mě to teda ******
Tak uvidíme v pátek.

Mějte se všichni a přeju jasnou oblohu - tentokrát totálně hodně moc.

Tom :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#45

Příspěvek od MaG »

Ahoj vyšlo nám pozorování. Okem nikdo nic neviděl (dosah okem byl max. 2,5 mag - hvězda ze špičky pegasovy hlavy). Tady je komentář pro APO.

------
Tak se nám tady v Jablonci na několikátý pokus taky povedlo pozorování. Nově vzniklá skupinka astronomických nadšenců z Jablonce a okolních měst, doplněná několika pozorovateli z řed veřejnosti, se včera podívala na kometu, ISS a další objekty.

Kometa C/2002 V1 (NEAT) byla viditelná velmi dobře. Nalezena byla malým sometem v 17:59 a poté i triedrem. Dobře viditelná byla tedy od 18:00 do 18:30 jako objekt asi 2,8 - 3 mag nízko nad západním obzorem. Ohon byl dobře patrný, různí pozorovatelé viděli více či méně dlouhý (až 1,5 stupně). Koma byla velmi kondenzovaná ve svém středu, obklopená mnohem méně výrazným oblakem. V dalekohledech bylo patrné, že z ní vychází několik silných výtrysků, které zpočátku vytvářely ohon širokého V. Bylo to velmi pěkné pozorování.

Další velmi zajímavá událost pro nás byl přelet ISS a Iridia s jasností kolem -6 magnitud. ISS se podařilo "trackovat" dalekohledem o průměru 15 cm. V něm byla patrná jako ploška s barvou Saturnu a velikostí Jupiteru. Prostě úžasný zážitek.

Pozorování bylo pochopitelně zakončeno v restauraci u dobré večeře a příjemného povídání Doufáme v další podobná pozorování v Jablonci a jeho okolí.

Za "Klub Jabloneckých Astronomů" Martin Gembec :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět