Planetka 2002NY40

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos.35
Příspěvky: 6
Registrován: 02. 02. 2009, 17:21

Planetka 2002NY40

#1

Příspěvek od Karlos.35 »

Je sice trochu opožděné se bavit o této planetce, která nám prolétala nad hlavinkami v noci 17/18. srpna. Z důvodů záplav a spousty jiných záležitostí o ní píši ale až teď . Sice to bylo skoro nepravděpodobné kvůli stálým přívalovým dešťům a honícím se mrakům doufat v nějaké pozorování Perseid a poté blízkozemní planetky, ale onu noc se počasí na chvíli umoudřilo a bylo docela jasno. Až na tu spoustu vodní páry v atmosféře, která na sebe nedala dloho čekat a vše zamlžovala a orosovala doslova drastickou rychlosti, se mi podařilo odpozorvat rychlý průlet planetky 2002NY40. Chtěl jsem jí pozorovat mým čočkovým dalekohledem (GS 300), ale pro nestálé ororsování čočky jsem ho raději nepoužíval a jal jsem se používat binaru 10x50, který se mi dařilo držet poměrně suchý. Jenže hledat binarem planetku. která měla kolem půlnoci 9,5 mag byl pro mě tvrdý oříšek. Začal jsem s hledáním asi v jedenáct, ale po pročesávání pole dle stažené mapky s vyznačenou "trasou" a časem pohybu planetky jsem to vzdal. Doufal jsem, že mapka bude přesná, a tak jsem ve třičtvrtě na jednu zabořil můj "hlubkoký pohled" do souhvězdí Šípu mezi gammu a M71 a heurééka, přesně pět minut před jednou jsem konečně uviděl. První dojem - " tak nepatrná a tak rychlej pohyb " . Opravdu mi polem binaru prolétla jak střela. Rychle jsem odkryl připravený dalekohled v témže směru a ještě jsem ji stihl najít. Pozoroval jsem jí cca 3 minuty, pak se mi čočka orosila a já jí mohl zase zakrýt. No a to byl konec pozorování. Zkoušel jsem jí ještě najít binarem, ale bezvýsledně. V roztroušeném poli hvězd kolem Lištičky už nebyla k nalezení a čekat do čtyř na průlet kolem Vegy se mi nechtělo. Kždopádně to bylo dramatický a jsem rád, že jsem odpozoroval mojí první blízkozemní planetku.

Pokud jste měli někdo také štěstí, napište. Díky a někdy ahoj.
Uživatelský avatar
fluidum
Příspěvky: 20
Registrován: 08. 04. 2002, 20:54

Planetka 2002NY40

#2

Příspěvek od fluidum »

Ahoj všem!

Planetka byla opravdu super. Pozorovali jsme ji s partou lidí poslední noc na Expedici v Úpici. Aspoň, že na tuto noc se počasí oproti předcházejícím dnům umoudřilo. V sometu binaru (25x100) šla perfektně vidět, dále jsme měli k dispozici Dobsona třicítku. Ten se ale musel pořád přidržovat, neboť klesal. Na začátku byly mraky, takže jsme kromě nejjasnějších hvězd na obloze nic moc neviděli. Třeba souhvězdí Šíp, kde se planetka zrovna nacházela, se dalo jen tušit, většinou však nebylo vidět vůbec. Později se mraky odsunuly a bylo jasno. :D

Zorné pole s planetkou se docela dobře hledalo, neboť v jeho blízkosti se nacházely známé objekty - jako M71, dále pak Ramínko na šaty. Když se člověk znovu podíval na zorné pole asi za několik desítek sekund, byla patrná změna v poloze bodíku na hvězdném pozadí. Nejlépe byl pohyb vidět, když byla planetka blízko nějaké hvězdy. Ve třicítce to bylo prý ještě lepší. Dále se pak přesouvala do Lištičky a pod hlavu Labutě.

Jako třešnička na dortu byl východ Slunce s obří skvrnou, jenž byla vidět pouhým okem. Dík všem zúčastněným lidem za nejlépe strávenou poslední noc na Expě za tu dobu, co tam jezdím.

Mějte se fajn! Jasné noci všem přeje
Hanka :hi:
Uživatelský avatar
Karlos.35
Příspěvky: 6
Registrován: 02. 02. 2009, 17:21

Planetka 2002NY40

#3

Příspěvek od Karlos.35 »

Ahoj Hanko,
Jsem rád, že píše někdo z letošní Úpice a že byla na programu pozorování i tahle planetka. Zkoušeli jste určit h.v. ?
PS: Co bazén, byl letos :o) ???
Díky za mail. :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Planetka 2002NY40

#4

Příspěvek od MaG »

Ahoj, myslím, že Hanka už to popsala dostatečně krásně.

Já bych rád dodal, že pokud v Binaru se dala hledat relativně snadno, pak v Dobsonu to bylo dost o trpělivosti. Nevím proč, ale mám dojem, že sem toho Dobsona mířil snad půl hodiny, než sem mohl prohlásit, že tam je.
Bylo to v něm fantastické, protože ste přímo mohli vidět hvězdičku, jak plynule mění polohu vůči okolním !
V tomhle mám vůči Hance dluh, protože ona to zrovna třicítkou neviděla. Jak totiž sama psala, pořád nám padal tubus, takže sem tu planetku ostatním vždycky musel dát pokud možno do středu pole a pak zaklínit prsty mezi tubus a podstavec, takže sem si docela užil No a zrovna, když se chtěla podívat Hanka, tak mi ruka ujela a už sme ji nenašli.

Jasnost planetky nehodlám posuzovat, protože to bych jí tipnul na 10 mag a toje jen tip. Každopádně nechápu, proč se nezachytila na fotografiích pořízených na 800 ASA se 135mm objektivem.

(ps pro ostatní - fotky z týhle noci i fotka meteoru z Perseid mi prostě nevyšla a vůbec nevím proč).

Vím, že lidi měli tou dobou dost svých starostí ale přesto jsme byli všichni asi unešeni jak tou planetkou, tak tím východem Slunce (mimochodem z něj mi fotky vyšly a skvrna na nich trochu vidět je )
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
fluidum
Příspěvky: 20
Registrován: 08. 04. 2002, 20:54

Planetka 2002NY40

#5

Příspěvek od fluidum »

Mohla planetka v průběhu noci tak zeslábnout? Zorné pole, kde se měla nacházet, v binaru na 100% bylo, ale planetku jsem později už neviděla. Naopak na začátku pozorování byla dobře patrná.

Nedalo se ani sledovat, jestli by jasnost planetky postupně klesala, neboť k binaru přicházelo stále víc a více lidí. Tudíž k dalekohledu jsem se opět dostala za dlouhou dobu. Jak už jsem psala, byla to závěrečná noc na Expedici, a tak dalekohledů k dispozici moc nebylo, chystaly se na odvoz zpět na hvězdárny. A poslední noc se většinou už nepozoruje, i když je tradičně bezoblačná. Avšak, když se i tentokrát vyjasnilo, tak jsme si přece planetku nemohli nechat ujít.

Bazének byl, ale já v něm letos ne. :P

P. S. Martine, je zachycena na snímku aspoň ta družice, nebo fotka vůbec nevyšla? A co cumulonimby nad východním obzorem, vyšly?

Zdraví Hanka
Odpovědět