Barva komety

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Barva komety

#1

Příspěvek od sandor »

Kometa Ikeya-Zhang se mi jeví barevně a nejsem sám, kdo ji barevně vnímá (viz IAN): okolí jádra má pro mé oči modravě zelenkavý nádech, který jsem postřehnul již v newtonu o průměru 15 cm a světelnosti 1 : 6 při přiblížení 50x, zcela zřetelně je vidět ve třicítce. O tomto jsem se zmínil jednomu známému, který prohlásil, že za to může atmosféra Země. Oponoval jsem mu tím, že atmosféra by ochudila světlo objektu položeného nízko u obzoru o krátkovlný konec spektra a kometa by spíše měla být červená. Spíše si myslím, že za barevností komety stojí její skutečná barva. Ohon komety je pěkně přímý i na fotografiích a domnívám se, že se jedná o iontový ohon jen s malým zastoupením prachu. Tento názor však není rozhodující, i ve skutečnosti zakřivený prachový ohon se může z vhodného úhlu pohledu jevit přímým a dokonce může vytvářet protiohony.
Na barevných fotografiích jsou iontové ohony barevné např. modré, prachové spíše žluté (dle mechanizmu způsobu "zpracování" slunečního světla).
Zemská atmosféra bezesporu ovlivňuje procházející záření. Ale může zabarvit objekt ve výšce několik desítek stupňů nad obzorem do zelenomodra? Je vnímaná barva komety klamem? Je-li barevnost komety skutečná, může za to velký podíl iontů? Nebo se jedná o jiný mechanizmus , kterým se kometa zabarvuje (barevný posuv vidění oka atd.)? Jedná se o kombinaci vícero výrazných jevů?
Jaký je váš názor!
Uživatelský avatar
papouch
Příspěvky: 4
Registrován: 05. 04. 2002, 19:44

Barva komety

#2

Příspěvek od papouch »

Hlásím závist... Já jsem asi barvoslepej, neb (už jsem to psal) se mi všechny objekty jeví žlutě.. Lidé se mne ptají "Jak se jmenuje ta modrá a jak ta červená hvězda?" a já říkám Betelguese a Riegel ale která je která podle barev vám neřeknu... :-(
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Barva komety

#3

Příspěvek od sandor »

papouch napsal: Hlásím závist... Já jsem asi barvoslepej, neb (už jsem to psal) se mi všechny objekty jeví žlutě.. Lidé se mne ptají "Jak se jmenuje ta modrá a jak ta červená hvězda?" a já říkám Betelguese a Riegel ale která je která podle barev vám neřeknu... :-(Možná by pomohl dalekohled, který přece jen do oka naleje víc světla... ::)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Barva komety

#4

Příspěvek od MaG »

Přiznám se že zelenou barvu komet neumím vysvětlit (viz. Hyakutake - domníval jsem se že se jedná o složení žluté a modré barvy z obou ohonů, ale...)
Zato teď mě třeba kamenujte ale i v triedru 10x50 ji vidím nazelenale s nádechem modré, přesně jak tu bylo popsáno.

Pokud je mi známo, pak modrý plasmový ohon vzniká díky svícení ionizovaných molekul CO+
Prachový chvost pak rozptyluje a odráží světlo sluneční, proto je nažloutlý. Myslím, že je to sice zjednodušené, ale pravdivé. Atmosféra nízko nad obzorem s tím mnoho nenadělá.. maximálně odbarví modrý ohon, nebo jej "zneviditelní".
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Crazy Vojta

Barva komety

#5

Příspěvek od Crazy Vojta »

Zdravim lidičky !!

Tak to Vám všem taky trochu závidím ... Ale myslím si, že vnímaní barev je vysoce individuální. Já jsem kometu naposled pozoroval před třemi dny ve 114mm f/8 Newtonu, ale žádné barevnosti jsem si nevšiml :'( Možná, že kdybych tenkrát věděl, že se na ty barvy mám zaměřit, tak bych tam něco "vytušil", ale takhle zpátky jsi žádnou barvu neuvědomuji ... Podobné zkušenosti mám ale i s jinými objekty. Ne že bych byl nějak barvoslepý, ale mám přítele, který přes můj přístroj rozeznával barvy v M 42. To se mi ještě nepodařilo. Jestli ale na kometu v nejbližší době zamířím "zrcadélko", tak se ozvu, jakou barvu jsem v ní viděl. Zrovna tak sdílím názor, že o vliv atmosféry nepůjde, protože i pri pozorování jiných mlhovin 3° nad obzorem se mi jen máloky podařilo spatřit něco "dočervena". Spíš jsem neviděl nic.
Uživatelský avatar
papouch
Příspěvky: 4
Registrován: 05. 04. 2002, 19:44

Barva komety

#6

Příspěvek od papouch »

sandor.> no já koukám dalekohledem, mám zrcadlo 114mm (HAMA) (dost krám) a dělostřeleckej dalekohled neznámého zvětšení (asi 50x?) a furt vidím všechno žlutě... Ještě, že se na Inetu dají najít barevný obrázky z Hubblea Tak mě napadá .. nevíte někdo, jestli Hubble na Ikeyiu-Zhang koukl taky?
Uživatelský avatar
Lucka
Příspěvky: 10
Registrován: 09. 04. 2002, 03:10

Barva komety

#7

Příspěvek od Lucka »

Z Prahy se kometa malym dalekohledem temer nedala odlisit od M31, natoz aby se daly videt barvicky  :( ale zato tenhle se mi moc libil ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Barva komety

#8

Příspěvek od MaG »

Já preferuju tento Pekka Parviainen ...

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Lucka
Příspěvky: 10
Registrován: 09. 04. 2002, 03:10

Barva komety

#9

Příspěvek od Lucka »

Tak ten je fakt moc hezkej ! Trumfnul jsi me :toilet:
:)
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Barva komety

#10

Příspěvek od sandor »

eMartin napsal: Přiznám se že zelenou barvu komet neumím vysvětlit (viz. Hyakutake - domníval jsem se že se jedná o složení žluté a modré barvy z obou ohonů, ale...)
Zato teď mě třeba kamenujte ale i v triedru 10x50 ji vidím nazelenale s nádechem modré, přesně jak tu bylo popsáno.

Pokud je mi známo, pak modrý plasmový ohon vzniká díky svícení ionizovaných molekul CO+
Prachový chvost pak rozptyluje a odráží světlo sluneční, proto je nažloutlý. Myslím, že je to sice zjednodušené, ale pravdivé. Atmosféra nízko nad obzorem s tím mnoho nenadělá.. maximálně odbarví modrý ohon, nebo jej "zneviditelní".Zřejmě míchání barev tady bude hrát určitou roli, jen jestli zelenou nezpůsobuje jiná sloučenina či prvek.
Uživatelský avatar
skylined
Příspěvky: 10
Registrován: 07. 04. 2002, 02:38

Barva komety

#11

Příspěvek od skylined »

papouch napsal: sandor.> no já koukám dalekohledem, mám zrcadlo 114mm (HAMA) (dost krám) a dělostřeleckej dalekohled neznámého zvětšení (asi 50x?) a furt vidím všechno žlutě... Ještě, že se na Inetu dají najít barevný obrázky z Hubblea Tak mě napadá .. nevíte někdo, jestli Hubble na Ikeyiu-Zhang koukl taky?
:-/ Prosim Ta na akej stranke su tie obrazky? :mad2:
Peter Šály
Uživatelský avatar
Lucka
Příspěvky: 10
Registrován: 09. 04. 2002, 03:10

Barva komety

#12

Příspěvek od Lucka »

Nejsou to obrazky z Hubblu, adresu si bohuzel nepamatuju, vim jen ze jsem na google (www.google.com) dala vyhledat fotky Ikey a naslo spoooooustu adres.
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Barva komety

#14

Příspěvek od Jakub »

Dovolil bych si take predlozit par resp. tri svesticky ze sve zahradky Sice po tom co tady predlozili Martin s Luckou to nema sanci na uspech ale pokud by mel nekdo zajem tak muze mrknout na me stranky http://jakub.webz.cz/astro/astro.htm a nalezne tam tri snimky komety porizene rucne pointovanym fotoaparatem a ohnisky 135 mm a 300 mm.
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Barva komety

#15

Příspěvek od MaG »

Jakub napsal: Dovolil bych si take predlozit par resp. tri svesticky ze sve zahradky Sice po tom co tady predlozili Martin s Luckou to nema sanci na uspech  ale pokud by mel nekdo zajem tak muze mrknout na me stranky  http://jakub.webz.cz/astro/astro.htm a nalezne tam tri snimky komety porizene rucne pointovanym fotoaparatem a ohnisky 135 mm a 300 mm.
No kdyby mnou předložená fotka byla moje Však to znáš...

Myslím, že snímky se 135 mm byly na tuhle kometu ideální. Jinak se skláním nad výsledky pořízenými ručním pohonem. Beru je jako inspiraci do budoucna. Je krásné vidět, co se dá primitivní technikou vyfotit. :P
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět