Kometa?

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Tychi
Příspěvky: 9
Registrován: 01. 04. 2002, 18:17

Kometa?

#1

Příspěvek od Tychi »

Je někde v Praze něco, teda myšleno jako dalekohled, od kud bych se v době, kdy mě ani na jednu ze dvou hvězdáren nempustí, mohla kouknout na tu kometku co mi lítá nad hlavou? ???
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Kometa?

#2

Příspěvek od KaoS »

Hvezdarna neni potreba, staci jen maly triedr, nebo divadelni kukatko, mapka a nepresvetlena obloha, nekde na chate , mimo mesto atd. Mapky muzes najit treba tady : www.astro.cz nekde v novinkach tam meli odkaz myslim. :bounce:
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Tychi
Příspěvky: 9
Registrován: 01. 04. 2002, 18:17

Kometa?

#3

Příspěvek od Tychi »

Děkuji, ale to vím... jsem teď však v Praze, což není ves a už vůbec to není mimo město :o) a je tu někdo s kým bych se ni chtěla kouknout, takže si ho nemůžu odvést k sobě domů, kde mi stejně v pohledu na kometu překáží kopec :o)
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Kometa?

#4

Příspěvek od sandor »

Jsem sice na vesnici, ale jsem obklopen světly jako na náměstí. Přesto kometa je, pokud se ví, kam dívat, tušitelná a v triedru dobře viditelná.
Ve světelné patnáctce jsou tušit i nádechy barev (naschvál - jaké vidíte vy?) a ve třicítce celkem zřetelné. Snad mě oko neklame, ale i nezkušení pozorovatelé mi barevnost potvrdili.
Uživatelský avatar
Gaschpeak
Příspěvky: 1
Registrován: 04. 04. 2002, 22:49

Kometa?

#5

Příspěvek od Gaschpeak »

No já jsem se na ni taky přes víkend juknul. Byl jsem sice ve městě, ale stihl jsem to dřív, než mi klesla do šedi velkoměsta (nebo vlastně maloměsta) Mám doma dalekohled...sice jen takový chrastítko, ale na tuhle kometu to stačilo...škoda, že nemám čas vyjet někam za kopec. Jinak ale co se týče komety, docela mě překvapilo, jakej má ohon. Četl jsem sice na IAN, že je pěkná, ale i tak mě příjemně překvapila. :-X
Zdravím a pozdravuji&&
Tychi
Příspěvky: 9
Registrován: 01. 04. 2002, 18:17

Kometa?

#6

Příspěvek od Tychi »

Takže jak to tak vypadá, jsem tu jediná, kdo ji ještě neviděl :o( :banghead:
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 242
Registrován: 05. 04. 2002, 15:32
Bydliště: Řevnice
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Kometa?

#7

Příspěvek od Jakub »

Nejsem primo z Prahy, ale ze Revnic (30km za Prahou) a obcas jezdime k nam sledovat s kamaradem z Prahy, takze by asi nemel byt problem se domluvit. Lepsi by bylo kdyby jel i Laburdik, ktery ma lepsi rouru nez ja a ve ktere je kometa naprosto uchvatna. Ted o vikendu ma byt kometa navic u mlhoviny v andromede, takze by to byla parada. Kdyz tak napis a pokusime se vytelefonovat setkani. :hi:
CANON EOS 5D, 70 - 200, Sky-Watcher Star Adventurer
Uživatelský avatar
papouch
Příspěvky: 4
Registrován: 05. 04. 2002, 19:44

Kometa?

#8

Příspěvek od papouch »

já sem barvoslepej, mně se všechny hvězdy zdají žlutý .. i kometa :'(
Uživatelský avatar
Marian
Příspěvky: 19
Registrován: 04. 04. 2002, 22:04

Kometa?

#9

Příspěvek od Marian »

S dalekohladom by mala byt pozorovatelna aj v nepriaznivych podmienkach (samozrejme bez mrakov). Vcera som sledoval kometu triedrom 11*56 z Prahy. Kedze bola asi 14 stupnov nad horizontom a nad znecistenym centrom Prahy, volnym okom vidiet nebola. V dalekohlade bol ale pekne viditelny aj chvost.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Kometa?

#10

Příspěvek od MaG »

Chápu že Tychi je v Praze a tam to není lehký, ale komety jsou objekty, za kterýma je potřeba vyrazit mimo město. Teprv na velmi tmavé obloze člověk pochopí její nádheru. (Za městem stačí oči, lépe triedr). Jinak vidím ji modrozeleně :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Tychi
Příspěvky: 9
Registrován: 01. 04. 2002, 18:17

Kometa?

#11

Příspěvek od Tychi »

Nejsme v Praze stále, na víkend jsem doma, na venkově, ale to je tu pak zataženo, mám prostě na komety asi smůlu...snad bude někdy jasno, nebo se dostanu na hvězdárnu, abych se na koemtu koukla tam.
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Kometa?

#12

Příspěvek od rob.kr »

V kolik hodin je kometa ještě pozorovatelná? Zatím jsem neměl štěstí, z důvodu pracovního vytížení, ji vidět.
refraktor Meade, dobson Drbohlav
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Kometa?

#13

Příspěvek od shodam »

Rob napsal: V kolik hodin je kometa ještě pozorovatelná? Zatím jsem neměl štěstí, z důvodu pracovního vytížení, ji vidět.
Kometa je momentálně viditelná po celou noc Otázkou je pouze, jaký máš výhled na severozápad (resp. sever), protože po desáté hodině se pohybuje už jen pár stupňů nad obzorem. Ideální je proto pozorování ihned po setmění. Ale v každém případě se na ní mrkni, je prostě fantastická :nod:
Uživatelský avatar
skylined
Příspěvky: 10
Registrován: 07. 04. 2002, 02:38

Kometa?

#14

Příspěvek od skylined »

Zdravim Ta. Myslim, ze staci aj dobry vyhlad nad severo zapadom, kde som Ikeya-zhang kometu nasiel minuli tyzden rano.
S Pozdravom Skylie :pimp2:

:clown:Pred dvoma tyzdnami som pozoroval, akedze sa podacal cas bola noc ,kratsia'. S triedrom som behal po oblohe a cakal som kady vyse kometa nad obzor. A asi o 4.30LSEC som sa zorientoval na vychadzajuceho Pegasa a neskor nasiel aj Andromedu kde bol moj objekt zaujmu. Vyzerala naozaj kreasne a myslim si ze pockat si dorana sa oplatilo. Dolonca som si vsimol ze od vecera sa o cosi posunula. Az na mesiac, ktory bol kratko posplne, sa mi ,pozorovanie' pacilo.
:ouch: Skylie :bounce:
Peter Šály
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Kometa?

#15

Příspěvek od rob.kr »

To znamená, že když jdu z práce po půlnoci, tak je stále ještě vidět těsně nad obzorem?
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Odpovědět