C/2002 F1 (Utsunomiya)

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

C/2002 F1 (Utsunomiya)

#1

Příspěvek od shodam »

Pod vlivem úspěšném pozorování právě probíhajícího "planetového rendez-vous" jsem se v pondělí večer pokusil najít ještě kometu C/2002 (Utsunomiya).
Pro ty, kdo o ní dosud neslyšeli, jenom základní informace. Kometu objevil 20.března Japonec Syogo Utsunomiya za pomoci obřího binaru 25x150. V době objevu měla jasnost něco okolo desáté magnitudy a pohybovala se v souhvězdí Pegase. Podle propočtů dráhy měla 23.4. projít přísluním a dosáhnout až 5.5 Mag. To z ní dělalo letos již druhou potenciálně okem viditelnou kometu.

Tolik předpoklady a nyní jaká je realita. Podle pozorování uveřejněných na Comet Observation Home Page se kometa Utsunomiya skutečně dostala na hranici viditelnosti pouhým okem a dosáhla jasnosti okolo 5 Mag. Proti jejímu pozorování sice hovoří malá vzdálenost od Slunce, ale podle všeho jde (pro triedr) o snadný objekt.

Tyto informace mě přiměly připravit si pro pozorování (bohužel) pouze velmi stručnou mapku, což se ukázalo jako nedostatečné. Když jsem se totiž dostal k pozorování komety, byla už pouze 9 stupňů nad ještě hodně světlým obzorem a můj "válečný" triedr (6x30) se tady vůbec nechytal. :nono: Nezbylo tedy nic jiného než pokusit se ji "ulovit" s dalekohledem. Dvacet minut jsem proto poctivě "zametal" oblastí, kde by se měla teoreticky vyskytovat a tak se mi ji nakonec přece jen povedlo najít  :nod:  Je pravda, že kometě Ikeya-Zhang nesahá ani po kolena, ale po tomhle hledání jsem jásal, jako bych ji objevil sám ;D

Utsunomiya se mi představila s komou o průměru tak 2' a dobře patrným ohonem asi 0,3 stupně severním směrem. Nebudu se tady pokoušet o nějaký odhad jasnosti, protože to upřímně řečeno příliš neumím. Takže snad jenom tolik, že blízká hvězdička 5 Mag je proti ní pěknej "zářivec"  :) a podrobná mapka se rozhodně hodí.

Asi nad Utsunomiyou nikdo nebude jásat jako i u Ikeya-Zhang, ale za podívání určitě stojí. Ostatně kolik takhle jasných komet jsme v posledních době viděli ? :hi:

P.S.: Jestli chcete nějaké fotky, tak můžete zkusit následující stránku: http://www.theastronomer.org/comets.html
Odpovědět