Blízkozemní asteroidy

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Blízkozemní asteroidy

#541

Příspěvek od KpS »

Za výhledem jsem musel popojet s nevyzkoušenou mini-sestavou. Bez hledáčku mi chvíli trvalo, než jsem na monitoru našel předem vybrané pole, protože ve směru na SSZ bylo problémem najít i Velký vůz. Až nadešel čas, začal jsem snímat a po chvíli jsem vypnul tracking. Planetka se vůči horizontu pohybovala směrem k západu a byla tak větší šance, že ji zachytím. Na monitoru jsem ji neviděl, byla jen lehce nad úrovní šumu.

Na krátké ukázce je planetka blízko pravého okraje. Její rychlá a dlouhá pouť pokračuje na celé animaci. Na ní je pohyb zrychlen 30x.

Karel
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Blízkozemní asteroidy

#542

Příspěvek od Psion »

Pěkný Karle, jsi asi jeden z mála, kdo to u nás vyfotil!
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Blízkozemní asteroidy

#543

Příspěvek od KpS »

Díky Pepo! Počasí přálo, rychlost planetky byla výzva a taky jsem chtěl vyzkoušet svou novou pidimontáž. Chvíli jsem uvažoval dát ji 0,5x reverz. Na čipu by rychlost planetky klesla ještě 4x. Nakonec jsem ale neriskoval a proti mému očekávání to vyšlo. I když s odřenýma ušima. Kdybych zůstal doma, ani bolid bych neviděl.
Karel
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Blízkozemní asteroidy

#544

Příspěvek od MilAN »

Tenhle dnešní  asteroid  2015 VY byl jen 2x dále, za to o 5 mag  slabší , 15x pomalejší a se 17x menším průměrem (0,0072AU.  10,4mag, 1,62°/hod, 25m)

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Blízkozemní asteroidy

#545

Příspěvek od MilAN »

Velký blízkozemní asteroid typu  Apollo  1620 Geographos byl nejblíže Zemi dne  1.11.2015, Letošní "přiblížen" bylo ale jen do vzdálenosti  0,65 AU, takže i jasnost byla jen 16,7 mag.
Foceno 3.11.2015



Na snímku je vidět proměnnou jasnost hvězd. Do výřezu jsem umístil profil jasnosti vybrané hvězdy. Změny jsou způsobené  oblačností, ale pokud si pamatujete  tu noc, bylo nad celým našim území  jasno, na družicových snímcích  nebylo prakticky možno  detekovat nějakou oblačnost. Jen nepatrný rozdíl v barevné škále  růžového odstínu. Jak to může být klamavé, ukazuje právě ten  profil, kde je rozdíl až 20% v propustnosti atmosféry během expozic. 
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Blízkozemní asteroidy

#546

Příspěvek od ivanmsk »

Este navrat k asteroidu 2015 TB145.
Kratky clanok najdete na http://www.astrofoto.sk/pozorovania/pla ... 2015-tb145

jedna animacia z clanku...
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Blízkozemní asteroidy

#547

Příspěvek od MilAN »

Pánové, máte to pěkné a pěkně zpracované. Gratuluji - a nezklamali jste ! Já jsem se zatím k definitivnímu zpracování všeho nedostal, ale začíná na to být "dobré počasí" :).
A asi bych to nebyl ani já, kdybych něco ....
no, na těch snímcích máte označení TG místo TB - ale daleko důležitější je ten vlastní asteroid !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Blízkozemní asteroidy

#548

Příspěvek od ivanmsk »

Diky, Milan, za upozornenie - opravene. Materialu je tiez este dost, Tomasove videa YOUT..E riadne zopsul, tak hladame sposob, ako to tam dat rozumne. Snimok pre meranie astrometrickych poloh je viac, mozno najdeme aj nejake spolocne a "kockate hlavy matematicke" sa mozu realizovat.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Blízkozemní asteroidy

#549

Příspěvek od ladis »

Hezké ivanmsk!

Já fakt nejprve myslel, že se jedná o mrak a on to meteor ::)

Gratulace k pěknému úlovku!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Blízkozemní asteroidy

#550

Příspěvek od MaG »

Nevím z jakého času je Tomášova animace ale není spíš možné, že ta stopa po meteoru je ta po tom bolidu z 19:05? Přeci jen letěl dost blízko snímanému poli s asteroidem? Pokud by seděl čas, nebylo by co řešit. Přeci není možné, aby vznikla taková výrazná stopa ještě po jiném mnohem slabším meteoru.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Blízkozemní asteroidy

#551

Příspěvek od ivanmsk »

... ale není spíš možné, že ta stopa po meteoru je ta po tom bolidu z 19:05? Přeci jen letěl dost blízko snímanému poli s asteroidem?Nie, urcite to nie je ten bolid, ten by Tomasovi vypalil dieru do senzora... ;)
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Blízkozemní asteroidy

#552

Příspěvek od MaG »

Díky za odpověď, myslím, že oba víme, že bez času kdy animace vznikla se dál nehnu. Každopádně oba taky víme, že nemluvím o tom pidimeteoru ve snímku ale o té stopě. A ta není způsobena tím pidimeteorem.

edit:
Ivan byl tak laskav a upřesnil, že je tam ještě video, kde je vidět meteor celý i s fází, jak se z něj uvolˇuje ta stopa. Vůbec by mě to u tak slabého meteoru nenapadlo. Pozoruhodný záznam a hlavně pěkný lov planetky.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Blízkozemní asteroidy

#553

Příspěvek od MilAN »

Ještě jedno ohlédnutí za asteroidem 2015 TB145,
Animace  199s pohybu asteroidu, šířka pole cca 30´, jednotlivé expozice 5s

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Blízkozemní asteroidy

#554

Příspěvek od ladis »

moc pěkně nasnímáno Milane!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Blízkozemní asteroidy

#555

Příspěvek od FunTomas »

Konečne môžem reagovať po dlhšej pracovnej vyťaženosti.
Ako píše Ivan, ten malý podlhovastý obláčik je fakt od meteoru. Ja mám zachytené na animáciách 2 iné meteory so stopami. Na jednej sekvencii je aj asteroid, ale vzhľadom na použitú techniku a pozorovacie podmienky je to všetko tak-tak na hrane. T.j. ak sa pozriem na video na svojom PC, tak sa to všetko dá ako tak vidieť. Po uploade na Youtube je všetko prehnané nejakým odšumovákom a vyzerá to ako po prejdení žehličkou. Na Milanov pohyblivý obrázok sa to nechytá ani náhodou. Skúšam nájsť spôsob ako obrázky spracovať do pozerateľnejšej podoby. Skôr ako cez víkend to ale nebude, domáce práce ešte neskončili.
Milan: gratulujem, je to fakt pekný úlovok. Nabudúce si značím - sledovať v takomto prípade asteroid. :-)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět