Mars 2018

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#166

Příspěvek od Psion »

Ta fólie evidentně vyrovnává teplotu spodní a horní části tubusu, v tom bude ta výhoda, pokud je velký rozdíl teplot těchto dvou stran, vyvolá to turbulence vzduchu v tubusu. MMys to kdysi popisoval, že to vypadalo, jako když horní části tubusu "odtéká voda".
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mars 2018

#167

Příspěvek od MilAN »

Ale tohle je vidět jak v Newtonu, tak trochu méně v SCT. Podle mě to vůbec nesouvisí s teplotou plechu tubusu. Jde o to , že zrcadlo + podložka má poměrně velkou teplotní kapacitu, a teplo uniká prouděním .U Newtona otevřeným tubusem = komínem, bez ohledu na teplotu tubusu, u SCT směrem vzhůru také k již ochlazené korekční desce a přední horní části tubusu. U Newtona to proudění/ tečení je hodně výrazné. U katadioptrů nemůže proud vzduchu ven a musí předat svoje teplo tubusu a korekční desce, které je dál vyzáří. Izolace jen zpomalí temperaci silného zrcadla a vše bude déle trvat. Izolací a ohřevem menisku / schmidtovy desky celý proces zpomalíme, uvnitř tubusu nebude tak rychlé proudění a turbulence, za to před dalekohledem ano. Podle mě si tím nijak nepomůžeme, spíše si jen prodloužíme dobu, kdy nebude stát obraz za to. Tepelná vodivost skla je malá, je nutno s tím počítat, včas a intenzivně temperovat celý dalekohled, nenechat ho ohřát a pod.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#168

Příspěvek od Psion »

Ten graf je celkem výmluvný jak to funguje, to znamená, že se k sobě přiblíží
venkovní i vnitřní teplota. Karel to používá zřejmě s úspěchem Jinak si nedovedu představit, že by používal něco co je horší než bez toho.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mars 2018

#169

Příspěvek od MilAN »

Ale mě ani tak nezajímají u katadioptru teploty stěn-hliník je dobrý vodič a může dobře vyzařovat i ven. Mě by zajímalo to, co dělá vzduch uvnitř, když to celé zaizolujeme a zrcadlo je teplé. Ani ne tak teorie, jako jak se to projevuje na obraze, za jak dlouho se dalekohled vytemperuje a jak dopadnou dva identické dalekohledy vedle sebe, jeden s izolací a druhý bez, z hlediska obrazu a temperace. Ono v těch grafech hlavně chybí měření teploty zrcadla a teploty vzduchu uvnitř a to u zrcadla a u korekční desky. To bude pro obraz rozhodující
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Mars 2018

#170

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Přesně tak... Grafy vypadaj úžasně vědecky, popisuje, jak pájel čidla a pod., aby vychytal záludnosti... Ale, že je potřeba především měřit teplotu zrcadla a menisku, to ho nenapadlo... Karla jsem se na tu izolaci na jeho SCT ptal - myslím, že žádný výzkum kolem toho nedělal, prostě to zkusil ...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#171

Příspěvek od KpS »

Tubus SCT mám obalený levnou folií, která se používá na přední skla automobilů. Jediným důvodem proč jsem se tak rozhodl, je stálé umístění mého dalekohledu na lodžii a částečná ochrana před přímým Sluncem. Z hlediska pozorování jsou podmínky na lodžii zcela jiné než pod oblohou. Dalekohled je chráněn skoro ze všech stran proti nerovnováze tepelného záření a korekční deska i bez rosnice se nikdy neorosí. Přímo pod oblohou jsem s dalekohledem málokdy, ale myslím si, že folie smysl má i tam. Hliník má velkou teplotní vodivost a pod folií má šanci mít skoro všude stejnou teplotu. Chtělo by to ovšem obalit i příruby. Kritická je teplota zrcadla. Bylo by užitečné mít aspoň dvě čidla. Na vnitřní stěně tubusu a na zrcadle. Do realizace se mi však nechce. Uvádí se, že pokud je rozdíl těchto teplot pod 1°C, dalekohled lze považovat za vytemperovaný.
Karel
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#172

Příspěvek od Psion »

Díky Karle za info, myslím ale, že při výkyvech teplot během noci (zažil jsem i rychlý výkyv několika stupnů) není možné udržet zrcadlo na teplotě okolního vzduchu..

Zajimavé jsou i fotky z termo kamery, na kterých je vidět postupné zonální ochlazování tubusu a optických komponent včetně jejich teploty.

Milan, Boris: Máte odkaz na nějaký výzkum (testy), který ukazuje přímý vztah mezi rozdílem teploty primárního zrcadla SCT, teploty vzduchu uvnitř tubusu a venkovní teploty a mezi kvalitou obrazu? To by bylo zajímavé takové měření udělat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mars 2018

#173

Příspěvek od MilAN »

Psion píše: Milan, Boris: Máte odkaz na nějaký výzkum (testy), který ukazuje přímý vztah mezi rozdílem teploty primárního zrcadla SCT, teploty vzduchu uvnitř tubusu a venkovní teploty a mezi kvalitou obrazu? To by bylo zajímavé takové měření udělat.
Kdyby žádný vztah neexistoval, bylo by zbytečné temperovat dalekohled ( a bavit se i vlivu nějaké fólie ) :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#174

Příspěvek od Psion »

To všichni víme, že existuje, zajímalo by mě právě jaký, zvláště v uzavřeném tubusu s korekční deskou. Je to něco jiného než objektiv refraktoru, nebo zrcadlo v otevřeném newtonu.

Pro měření použít něco takového

https://eshop.micronix.cz/merici-techni ... 47-sd.html
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#175

Příspěvek od Sasa3 »

Mars zacina byt maly, alespon v 60mm refraku a pri tomhle natoceni. Byl problem vubec neco vykoukat, krome polarnich cepicek a Terra Sirenum. Na zapadni strane mely byt k videni dle WinJUPOS Solis Planum a Margaritifer Terra, ale ja tam v tehle mistech videl jen neurcite velmi nevyrazna jemna ztmaveni.

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
tent
Příspěvky: 112
Registrován: 18. 11. 2007, 18:59

Re: Mars 2018

#176

Příspěvek od tent »

Mars jsem pozoroval přbližně ve stejné době jako Sasa3, CM odpovídal přibližně117o. Viděl jsem oblast "Mare Sirenum", která souhlasila s kresbou Sasa3 a zároven i tmavší "flek" odpovídající poloze Solis Planum. Oblast sev. polu byla reprezentována bělo modravým nádechem a kolem již. polu byl chvílemi vidět tmavší pruh ale čepici jsem neviděl. Tak nevím, jestli je tak malá, nebo zaprášená tím nepříjemným nadělením nebo je to můj problém. Zdraví Tent
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mars 2018

#177

Příspěvek od MilAN »

Mě celkem zajímá ten současný nesoulad ve vzhledu polárních oblastí mezi vizuálními kresbami a fotografiemi.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
tent
Příspěvky: 112
Registrován: 18. 11. 2007, 18:59

Re: Mars 2018

#178

Příspěvek od tent »

to Milan: Prašná bouře na M. nás všechny pěkně potrápila. Při minulých opozicích jsem polární čepice (jižní nebo severní) viděljako nejvýraznější albedové tvary, které se třeba plošně zmenšovaly, ale byly vidět. Letos jsem tu jižní ani nazahlédl i když v oblastech s jejím výskytem jsem občas pozoroval krátce mizející tmavý lem. O to mě víc trápí, při srovnáváni fotek prezentovaných na ALPO JAPAN je jižní čepice bez diskuzí. Zajímavý je opačný konec M. (blíže k sev. polu) jsem při každém pozorování viděl úzký jasný bělo-trochu do modra zbarvený pruh, pozorovaný filtrem Neo...Připoužití filtru F 21 to zbarvení zmizelo. Ten světlý pruh jsem viděl i na fotkách Alpo Japan. Jsem zvědavej, co uvidím dnes. Zdraví Tent
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#179

Příspěvek od Sasa3 »

Ja jsem tedy na fotografie poslednich (nejmin) 14 dni nekoukal. Opravdu ta severni cepicka na nich prakticky neni, coz je zvlastni, protoze visualne tam je prakticky kazdou noc (jak v 60mm tak v 82mm). Jevi se mi presne, jak ji popsal tent, jako svetla podlouhla skvrna s modrym nadechem. Je pak lemovana modro-sedym tmavsim pruhem. Mozna to neni cepicka, ale nasvicena oblacnost. Dnes jsem se na ni trochu vic zameril, opet tam zretelne byla (zretelnejsi nez jizni cepicka), nicmene i dal po zapadnim okraji byly svetlejsi casti, mnohem mene napadnejsi a uzsi. Odpovidalo by to mozna te nasvicene oblacnosti, nevim, nejsem v tom moc zkuseny.

Jizni polarni cepicka tam je taky, aspon me prijde zretelna i s tmavym lemovanim. Je drobna, za horsiho seeingu se objevuje se jen na kratke okamziky. Posledni dve noci mi pripada jako dvojita, asi je kousek vedle nejaka panev, ve ktere se tvori oblacnost nebo je tam nejaky svetlejsi albedovy utvar.

Jinak dneska mi vyslo prakticky stejne natoceni jako vcera. Oblast Solis Planum a Margaritifer Terra byla dnes vecer napadnejsi, dokonce se mi zdalo, z tam vidim chvilemi nejake vybezky.

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Mars 2018

#180

Příspěvek od PetrK »

Pozoroval jsem v sobotu z jiného stanoviště; bohužel přes údolí, což asi nebyl dobrý nápad. Seeing mne značně potrápil. Byl tak špatný obraz, že jsem to ani nechtěl kreslit, ale rozleželo se mi to v hlavě, tak jsem ho načmáral alespoň nějak schematicky bez detailů. Zkusil jsem to zakreslit tak jak to bylo vidět, prostě Marsů tam poskakovalo několik. Je hodně znát, že se kulička zmenšuje, přišel mi výrazně menší než posledně. Možná to bylo také menším dalekohledem. Polární čepička malá a nevýrazná. Párkrát jsem na západní straně kotoučku zahlédl nějakou svislou čmouhu.
Přílohy
Mars-20180929.jpg
Mars-20180929.jpg (26.45 KiB) Zobrazeno 2266 x
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Odpovědět