Mars 2018

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Mars 2018

#181

Příspěvek od Artaban »

PetrK : Pěkná čtyřplaneta :D . Stačí jeden kotouček. Takhle to kreslit opravdu není třeba.
Sasa3 píše: Opravdu ta severni cepicka na nich prakticky neni, coz je zvlastni, protoze visualne tam je prakticky kazdou noc
Mám stejnou zkušenost a dobře to je vidět v malém zvětšení. Možná to je jen tím, že Mars hodně svítí a za horšího seeingu, což je v této výšce často, se ty kraje jen opticky prosvětlují. Včera jsem to zkusil zvětšením 118x a měl jsem ten dojem. Potom zvětšením 250x a přes bino, to trochu ztmavne a už to není tak patrný, ale trochu to tam pořád je. Jinak obraz v refráku byl vřera ostrý a kraje kotoučku planety taky. Seeing s tím ale dost pohazoval.
V sobotu jsem pozoroval se Zeiss Meniscus Cassegrain 150/2250 a to byl kotouček bez pevných okrajů a trochu byl lemován barevně, což ale bylo asi už naší atmosférou. Nevím no. Myslím, že v této výšce není vizuální pozorován už tak spolehlivé.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
tent
Příspěvky: 112
Registrován: 18. 11. 2007, 18:59

Re: Mars 2018

#182

Příspěvek od tent »

Poznámka k marsovským čepicím. Sklon rotační osy planety způsobuje, že jižní část je více nakloněna k nám, takže ta severní by neměla být vidět, protože díky sklonu osy je vlastně "za rohem". Takže asi by mohlo jít spíše o nějakou oblačnost. Je to zajímavý jev, který jsem pozoroval i v dřívějších opozicích . Někdy je Hellas bílá jako čepice a dá se snadno s ní zaměnit, zvláště tehdy, kdy je jižní část odvrácena od nás a tato oblast natočena více na jih. Nevzácně jsem pozoroval podobné zjasnění na různých okrajích kotoučku , které kontrastovalo s černým nebem. Při výměně filtru za klasickou F 21 tyto úkazy mizely. Zdraví Tent
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#183

Příspěvek od Cztwerec »

Zajímavá informace, díky za zkušenosti!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Mars 2018

#184

Příspěvek od PetrK »

tent píše: Oblast sev. polu byla reprezentována bělo modravým nádechem a kolem již. polu byl chvílemi vidět tmavší pruh ale čepici jsem neviděl. Tak nevím, jestli je tak malá, nebo zaprášená tím nepříjemným nadělením nebo je to můj problém.
Severní pól občas vidím šedomodrý, taková namodralá záře podél okraje.
Jižní bílou čepici spatřím málokdy na první pohled. Občas ji vygumuje seeing a musím pár minut počkat. Někdy se mi zdá, že je jakoby částečně zalezlá za okrajem planety. Někdy pomůže zelený filtr a jindy to zhorší; většinou pomůže šedý filtr. Je náladová; prostě jeden den je velká a druhý den malá.
Sasa3 píše: Opravdu ta severni cepicka na nich prakticky neni, coz je zvlastni, protoze visualne tam je prakticky kazdou noc (jak v 60mm tak v 82mm).
Severní pól tam občas nevidím, nebo musím hodně duchařit. Jindy je naprosto nepřehlédnutelně šedomodrý.
V jižní čepičce jsem před pár týdny také pozoroval nějaký světlejší útvar. Jakoby v některých místech byla bílá ještě bělejší.
Artaban píše: PetrK : Pěkná čtyřplaneta :D . Stačí jeden kotouček. Takhle to kreslit opravdu není třeba.
Ještě jsem chtěl vyrobit disko-animaci. Ale pak jsem si řekl, že je to zbytečná práce, protože to tu nikdo neocení. ;)
tent píše: Poznámka k marsovským čepicím. Sklon rotační osy planety způsobuje, že jižní část je více nakloněna k nám, takže ta severní by neměla být vidět, protože díky sklonu osy je vlastně "za rohem". Takže asi by mohlo jít spíše o nějakou oblačnost. ...
Nevzácně jsem pozoroval podobné zjasnění na různých okrajích kotoučku , které kontrastovalo s černým nebem. Při výměně filtru za klasickou F 21 tyto úkazy mizely. Zdraví Tent
Náklon osy leccos vysvětluje. Nejspíše nevidíme přímo severní pól, ale jen jeho záři.
A co je F 21?
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mars 2018

#185

Příspěvek od MilAN »

Pánové, je hezké jak popisujete jevy v oblasti N pólu, ale moje otázka zněla, proč to není na žádných fotkách ( nejen našich ). A při tom ty fotografie ukazují mnohem víc detailů a útvarů, které na kresbách nemáte
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Mars 2018

#186

Příspěvek od Artaban »

Milane, jak jsem už třeba já psal, tak když dám velké zvětšení s binohlavou 250x a pak mám ještě asi 330x ( což je s ohledem na výšku Marsu už problém, ale někdy se tím seeingem prokousat trochu lze) tak kotouček Marsu už není tak přesvětlený a N pól vidím podobně, jako na těch fotkách. Ovšem ikdyž je kotouček v takovém zvětšení poměrně velký, tak oproti fotkám, to je prcek. Něco málo tam tedy pořád prosvítá a když si projdeš ty snímky, tak i tam někdy něco prosvítá. Není tedy pravda, že tam nic světlého není. To samé platí o zjasněních po stranách kotoučku, které občas vidím. Vizuál není snímání a jistě by se dalo polemizovat, co to vlastně přesně vidíme. Pro mně je podstatné, že něco málo tam je a něco málo, je někdy i na fotkách. Jdu makat, tak to vyřešte ať mám k večeři, co číst :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
tent
Příspěvky: 112
Registrován: 18. 11. 2007, 18:59

Re: Mars 2018

#187

Příspěvek od tent »

Podle debaty výše uvedené, je zřejmé, že ta modrošedá až modrobílá zbarvení N oblasti Marsu jsou nepochybně reálné úkazy. Co se týče fotek, je možné tento úkaz často vidět na ALPO JAPAN. Zdraví Tent
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mars 2018

#188

Příspěvek od MilAN »

Prohlédl jsem desítky snímků na ALPO, ale cokoliv u N pólu se objevuje na pár snímcích, tak ti, kteří tu fotí planety a zpracovávají snímky, tak by to podle mne vyhodnotili jako chyby zpracování Protože na těch dobrých snímcích, kde nejsou různé artefakty, včetně obrysových slupek a podobně, nic u N pólu nezaznamenávají. Mluvím samozřejmě o snímcích ze současné doby, ne o snímcích z dubna a podobně, kdy bylo naprosto jiné natočení Marsu a kdy byla i jiná situace v polárních čepičkách.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
tent
Příspěvky: 112
Registrován: 18. 11. 2007, 18:59

Re: Mars 2018

#189

Příspěvek od tent »

Pro zvýraznění polárních oblastí a případné oblačnosti používám filtr NEODYMIUM (Moon et Skyglow). Jižní jsem letos neviděl , snad tušil a tu severní oblast jsem pozoroval jako světle modře zářící pruh nad obrysem planety. Po výměně filtru za F21 úkaz zmizel. Tent
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mars 2018

#190

Příspěvek od MilAN »

Co to je filtr F21 ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#191

Příspěvek od Psion »

Řekl bych filtr #21 Orange Filter.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mars 2018

#192

Příspěvek od MilAN »

Psion píše:Řekl bych filtr #21 Orange Filter.
To by byl ale pro Mars naprosto nesmyslný filtr
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#193

Příspěvek od Psion »

Výrobce je jiného názoru.

The Orange #21 filter sharpens visibility of dark surface markings and polar regions of Mars. Surface dust storms become easily visible.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mars 2018

#194

Příspěvek od MilAN »

Není nad osobní zkušenost, prodejci mají samozřejmě snahu prodat celé sady flitrů, bez kterých se "neobejdeš" Vzpomínám, když jsme testovali tehdy hit od Tele Vue -Mars filtr A a Mars filtr B a nenašli jsme žádný detail na Marsu, který by byl lepší než bez filtru. Tehdy celkem drahý filtr a myslím, že to jinak byl dobrý propadák- i po tehdy masívní reklamě. Obyčejný tmavě rudý a slabě /středně modrý naopak byly přínosem pro pozorování polárních oblastí. Nic jiného na Mars nebylo použitelné , resp. nevedlo k nějakému vylepšení a vnímání detailů.
Mimochodem, Neodimium filtr od Baaderů právě tu žlutou složku potlačuje, aby vzrostl kontrast těch útvarů. Proto i ten můj komentář k použití oranž. filtru
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#195

Příspěvek od Psion »

Já planetární a podobné filtry nepoužívám, vyjma UV a IR při focení planet a pak filtry na DSO, nenašel jsem nikdy důvod pro jejich opodstatnění, jen jsem odpověděl na tvůj dotaz.
Odpovědět