73P/Schwassmann-Wachmann 3

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

73P/Schwassmann-Wachmann 3

#256

Příspěvek od MilAN »

MaG napsal:
Podle všeho fotil v okolí Toronta, tedy v 4 UT je u něj asi 23 místního?? To by měl OK. To by mohlo být, to jsem si neuvědomil. Ale ani v téhle pozici není mkometa na snímku, je tam spíš M57 (?)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

73P/Schwassmann-Wachmann 3

#257

Příspěvek od MaG »

MilAN napsal:
To by mohlo být, to jsem si neuvědomil. Ale ani v téhle pozici není mkometa na snímku, je tam spíš M57 (?)
Máš pravdu, ale snad vloží větší výřez.


Přidávám ještě snímky z noci. Fotilo se vážně naprd. Zatím nejhorší focení. Expozice byly hned přepálené. Volil jsem tedy 15 a 30 sekund. K tomu chodily mraky, takže kdoví, zda tam není občas i zákal.

Všechny snímky jsou 13. 5. (časy SELČ), EOSem 300D + Sigmou 4/135 (animace samozřejmě ne, ta je setem na 5/28mm). ISO jsem měl 1600. Pointace na hvězdy, poté Registaxem složeno na kometu..

73P-B, 2:51:13 až 2:53:11, 7x15s.


73P-B, 3:03:11 až 3:10:38, 12x30s.


73P-C, 3:30:17 až 3:32:09, 7x15s.


73P-C, 3:25:47 až 3:28:01, 5x15s.


Časy sou orientační +/- sekundy, pro představu délky expozice a posunu komety.

Na závěr animace pro představu situace. To je snímek z 2:34 - 2:37, kde je vidět Labuť a obě kometky. Musím ale udělat lepší flat a pokusím se to předělat na něco koukatelnějšího, i když to stejně lepší nebude. Snímek však vznikl ještě než přišly mráčky. (Setový objektiv, nad barákem, ISO 800, 3 min)



********************************************
Danilo Pivato 12.5.:
C: http://xoomer.virgilio.it/danilo_pivato ... 5.2006.jpg
B: http://xoomer.virgilio.it/danilo_pivato ... 5.2006.jpg

Mike Holloway:
The tail structure in the comet was there but very hard to bring out.
I have worked on this information for hours and finally decided on the unprocessed image. I reduced from the original 2150 pix wide to 1200.
Covers about 1.5 deg wide. This is the full image. Best thing to do is load the image, adjust your contrast bright and stand back from the screen. The things I do for a little tail.
http://www.fototime.com/F5BA8F206E3E240/orig.jpg
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

73P/Schwassmann-Wachmann 3

#258

Příspěvek od voko »

MaG napsal: Komety jsou stále viditelné triedrem, B je stále nepřehlédnutelná, ale je vidět, že vliv Měsíce je značný a B trochu zeslábla. Měsíc přezářil oblohu, chodily nízké mraky, takže o zábavu jsem měl postaráno. MHV stěží kolem 4,5 mag.No, nevím jaký triedr myslíš, možná 15x70, ale včera jsem je v triedru 10x50 prostě neviděl. Ani B ani C.
Zato v 200 byly obě vidět hezky, B ještě lépe než C. U C byl ohon méně výrazný a vytrácel se brzy v přesvětlené obloze - byla více zvýrazněná koma, takže úlomek měl více stelární vzhled; u B to bylo skoro naopak. Krásný vějířovitý ohon od skoro bodového jádra.
Pokoušel jsem se ještě o vizuální identifikaci fragmentů R a G, ale ani náhodou.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

73P/Schwassmann-Wachmann 3

#259

Příspěvek od ivanmsk »

MMys napsal:

45sec. byl proste maximalni kompromis mezi pohybem a zobrazenym rozsahem komy a ohonu na metrovem ohnisku. Zrovna tak 2 minutove Honzovy snimky u M57 ohniskem 400mm. Oba snimky byly ZAMERNE udelane tak, jak byly. Proste jsem chtel videt, kam az kometa saha. Kdybych chtel fotit detaily kolem jadra, vezmu si na to na dlouhe expozice upravenou CCTV kamerku od MP a expozice par sekund
Myslim, ze rozumiem preco to tak urobil CERES a aj MMYS. Kazdy z nich sa snazi urobit to tak ako sa mu to paci, kezdy si za svoj ciel s ktorym by bol spokojny urcil nieco ine. Ceres chce pokial mozno co najostrejsiu nerozmazanu kometu, MMys chce pekny obrazok. Obidvaja svojmu cielu podriadili sposob snimania aj spracovania, obom sa to podarilo. Ziskane snimky su rozdielne, technika je rozdielna aj ciele su rozdielne. Pokial by sa snimky robili za ucelom dalsieho spracovania povedzme odborneho chrakteru, tak by sa urcili podmienky a pravidla, ktore musia snimky splnat. A jeden alebo druhy by sa danej situacii prisposobil.
Povazujem za velmi dobre, ze vznikaju snimky roznou technikou, s roznym spracovanim, s roznymi postupmi snimania. V kazdej s takto ziskanych snimok je nieco cenne.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

73P/Schwassmann-Wachmann 3

#260

Příspěvek od MaG »

voko napsal:
No, nevím jaký triedr myslíš, možná 15x70, ale včera jsem je v triedru 10x50 prostě neviděl. Ani B ani C.
Dobrá přestanu už provokovat. Beztak se zatahlo. Triedr 8x30 sem kvůli tomu netahal, ale za pozorováním popsaným výše si musím stát. V 10x50 je B nepřehlédnutelná, zatímco C je již poměrně slabá ale viditelná. Má na ni vliv menší výška nad obzorem.

Nevím, kde vy sakra pozorujete ale si už druhý Moravák, co je triedrem nemůže najít. Já tu sem na kopci 600 mnm ale nezdá se mi, že by to byl rozhodující faktor.

V popisu přes 200mm jsme zajedno, viděl jsem to navlas stejně. G a R se podle mého už rozpadly a úlomky budou nesmírně slabé a difúzní. O ostatních fragmentech vím jen to, že nejspíš žádný nemá pod 15 mag.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

73P/Schwassmann-Wachmann 3

#261

Příspěvek od Cassi »

Ahoj, tak přidávám svoje pozorování. Pozoroval jsem v Hodkovicích nad Mohelkou. Dnes jsem viděl pouze 73P komponent B, protože ze zahrady mám omezený výhled na východ (les). Až teprve kolem 2hod SEČ mi 73P - B vystoupala nad les.  Začal jsem pozorovat chvilku před začátkem svítání až do doby, kdy byla pouhým okem vidět už jen Vega (tj. od 02:05 do 03:15 SEČ). I před začátkem svítání byla obloha světlá, nízko nad jihozápadem byl Měsíc v úplňku.

Náčrt komety, tak jak vypadala v dobsonu 300/1700mm, okulár 40mm (zv. 43x, zorné pole 1°). Ohon byl dlouhý 10' - 15', DC 4-5, odhad jasnosti se mi dělal špatně, obloha byla poměrně světlá, odhadl bych ji mezi 5 až 6mag. Jinak v dobsonu byly vidět hvězdy do cca 12mag.
Jádro (vnitřní koma) se mi zdálo, že je protáhlé, viz. obrázek.


Pohyb komety byl opravdu rychlý!  Pohyb byl patrný již po několika minutách. Zaznamenával jsem polohy komety na papír. Během doby pozorování (hodina a deset minut) se mi kometa posunula o 20'.


Někteří děláte pěkné fotky ale kresbu či náčrt neudělal (zde nezveřejnil) zatím nikdo  >:(
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
PDlink
Příspěvky: 316
Registrován: 26. 08. 2003, 16:25
Bydliště: Slovakia
Kontaktovat uživatele:

73P/Schwassmann-Wachmann 3

#262

Příspěvek od PDlink »

Tak a zložka B nám začína vystrkávať "rožky". Podarilo sa mi nafotiť B-čko pomocou pointácie na dve hviezdy súčasne a zároveň s korekciou vlastného pohybu kométy - teda akoby poitované na jadro kométy.
Tu je predkrm..



Ak chcete vidieť ostatné, mám to zavesené na webe. http://www.hvezdarnicka.sk/comets.htm

Len keby si ten Mesiac zobral dovolenku...
N 170/1150;N 360/1500; N400/1980; N200/800; Canon 70-200 F4; Canon 300 f4; Canon 350D + "drobotiny"
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

73P/Schwassmann-Wachmann 3

#263

Příspěvek od MaG »

PDlink: Velmi dobrá práce. Chvíli jsem nechápal, proč říkáš až teď, že vystrkuje růžky :)
------------------------------------------------------------------

Tak a u B se dají vyfotit i minifragmenty. Zde v krásné animaci ze 14.5.

http://www.manteka.com/cometas/imagenes ... 060514.gif

Jak připomínají hoši pode mnou, zvětšete jas monitoru a povšimněte si asi 4 slabých průvodců v oblasti vyznačené kroužkem na začátku animace :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

73P/Schwassmann-Wachmann 3

#264

Příspěvek od MilAN »

Ať dělám s tou animací cokoliv- zvětšuji, krokuji po snímcích, všechno, co je v kolečku , zůstává na svém místě-nejsem schopen žádný fragment objevit  (?)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

73P/Schwassmann-Wachmann 3

#265

Příspěvek od MMys »

Milane, je to strašně slaboučké, musíš mít trošku víc vytažený jas monitoru. Taky jsem to nejdřív nemohl objevit, ale asi je to pravé...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

73P/Schwassmann-Wachmann 3

#266

Příspěvek od ivanmsk »

MMys napsal: Milane, je to strašně slaboučké, musíš mít trošku víc vytažený jas monitoru. Taky jsem to nejdřív nemohl objevit, ale asi je to pravé...
Mne sa podarilo identifikovat v tom kruzku 4 fragmenty...
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

73P/Schwassmann-Wachmann 3

#267

Příspěvek od Paaja »

Je to duchařina, ale jsou tam čtyři, tvoří lichoběžník.
Při pozorování jsem poslední dobou úspěšný nebyl, 13.5. ráno jsem kometu ve 12x40 vůbec nedokázal najít.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
M.Adamovsky
Příspěvky: 351
Registrován: 14. 08. 2005, 22:48

73P/Schwassmann-Wachmann 3

#268

Příspěvek od M.Adamovsky »

Paaja napsal: Je to duchařina, ale jsou tam čtyři, tvoří lichoběžník.
Při pozorování jsem poslední dobou úspěšný nebyl, 13.5. ráno jsem kometu ve 12x40 vůbec nedokázal najít.
pocasi je nejake divne..tady v Plzni sice jasno je, ale je tu nejaka mlha nebo co..vytahl jsem sice ,,delak´´ na strechu, ale ani Bcko jsem nenasel..do toho jeste pari Mesic..snad bude lip jeste nez zmizi u Slunce..
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

73P/Schwassmann-Wachmann 3

#269

Příspěvek od MaG »

Díky Martine, žes mně vyprovokoval. Když jsem si to teď po jedné přečetl, hned jsem koukl ven. I když mám v plánu vyjít pozorovat až před třetí, vylezl jsem nyní na kopec, protože je tu nádherně jasno. Obloha je parádní, i když Měsíc někde nad jihem dost září. Hned pod Měsícem jsou nějaké střední oblaky. Možná nízké a moc se nehejbou.

Sice jsem slíbil, že nebudu provokovat, ale já prostě pozoruji a rád se o tom podělím :)

Nejsem cvok a tak jsem si rychle zapamatoval pozice fragmentů podle konce křídla Labutě a C někde pod nohou Pegasa. prostě orientačně s tím, že je snad najdu..

Triedr 10x50 po 3 min cesty nahoru a 2 min vydýchávání se:
Mířím na konec křídla Labutě a ihned registruji v levé dolní části pole mlhavý fragment B. Vidím spíše jádro v podobně hvězdného zjasnění či rozmazané hvězdy a možná něco okolo. Nyní najíždím dolů k nohám Pegasa, kde tuším obrazec hvězd zapamatovaný z mapy. Nemohu ho najít.

Měním triedr za 8x30. Když už brouzdám někde pod B snad 5 minut, dochází mi, že jsem jezdil vždy doleva dolů a ne přímo dolů. Tedy najíždím na správnou hvězdu (kappu Peg) a od ní jedu dolů mírně doprava jak jsem si zapamatoval. Vím že mám jet asi tak daleko jako je to ke křídlu Labutě, ale ne zas tak moc. A už vidím onen obrazec v podobě lichoběžníku, co sem si pamatoval. Nyní si už ale zas nepamatuju pozici fr. C u něj. V 8x30 vidím vpravo od něj, kde mám tušit kometu několik slabých hvězdiček, ale nejsem si jist, že vidím mlhavé cosi. Aspoň mi došlo, proč sem tam nenajížděl s 10x50, netušil jsem, že je to tak nízko nad lesíkem.

Měním zpět na 10x50 a najíždím na pozici C. Útvar lichoběžníku vidím, hledám vpravo od něj a nacházím krom hvězd také jednu slaboučkou, ne moc ostrou, bočním pohledem zcela zřetelně obklopenou mlhou. Netuším, kde měl být, ale vidím bočním viděním zřetelně a přímo ne tak dobře mlhavou komu s nepříliš jasným centrem, úhlově poměrně malou (2-3´?). Tak to bude ona. Ohon asi není vidět. Měním zpět na 8x30 a hledám tam zas. A nyní díky znalosti pozice ji nacházím též, avšak jen bočním viděním. Pro 8x30 je na hranici viditelnosti a jen když vím kam koukat. Je ale zřetelně kruhová, v žádném případě ne jako hvězdy okolo.

Vracím se na závěr s 10x50 na B a žasnu. Oči se rozkoukaly (Měsíc mám chytře za stromem) a vidím u B zcela zřetelně nejen jasné jádro, i když ne úplně jako hvězdu, spíš tak 1-2´ velkou vnitřní komu a také tak 5 - 10´vnější komu, strašně těžko ten rozměr odhaduji podle vzdálenosti nějakých dvou okolních hvězd..
A co mně dostalo na závěr. Vidím tam i ohon, řekl bych půl stupně dlouhý, možná i více ale prostě je tam.

Odcházím dolů s pocitem, že mi uvěří nejspíš jen ten, kdo ví, jak nádherně tmavé nebe mám tím směrem k východu, i když ono je to jedno. Popsal jsem prostě jen to co jsem viděl, nejlíp jak to popsat dovedu.

Sám jsem mile překvapen. Snad tedy vydrží počasí a nepřijdou nízké mraky. Už to tak vidím, že holt vytáhnu na kopec montáž, protože u baráku už na C neuvicím, a něco bych rád nafotil, než úplně odpadnu. To zas bude šílená noc a den po ní .. ou ou.
-------------------------------------------------------------

No tak jsem to tedy nějak provedl. Nevím co říct. Montáž nejela, hnd na prvním snímku byly jeté hvězdy a zjistil jsem, že se netočí ozubené kolo. Ono není divu, když na 3Ah baterku jedu od 8.5., nějak jsem na to zapoměl. Naštěstí exp. šly jen 15-30 sekund na 1600, pak to bylo jak minule moc světlé na pozadí. No tak sem odpojil motor a točil ozubeným kolečkem jen tak rukou. Samozřejmě pointační dalekohled na montáži žádný No vyšla mi asi tak každá třetí fotka.

No a teď když přijdu dom, tak zas vidím, že jsem fotil místo do RAW jen JPEG ;D

Kdepak, nebylo to sice ono, ale jsem nadšený. Nejvíc asi tím, jak to pozorování i přes Měsíc po úplňku, dobře vyšlo.

Fragmenty se liší při pohledu triedrem a 20cm dalekohledem. Ne nedělám si legraci, to vím taky, že to je snad jasný. Ale jde o to, že triedrem je jednoznačně jasnější B (a kdoví kolik na tom má vliv výška nad obzorem), ale zcela centrální jakoby stelární část dvacítkou má jasnější C. Podle mého soudu je B téměř o magnitudu jasnější. C je však také triedrem 10x50 patrné jako mlhavý obláček, ale asi 2x menší a bez ohonu. B naopak opravdu ohon viditelný má. Provedl jsem přesnější odhady.
Fr.B koma asi 5´, ohon 20-30´. Fr.C koma kolem 2-3´ kruhová, ohon nepatrný, spíš žádný.

Pozorování 20-tkou je odlišné, jak zmiňuju výše. Fr. B je sice celkově hezčí a jasnější než C, ten má ale naopak jasnější středovou část resp. to, co vypadá jako stelární jádro.
Fr. B je kónicky protáhlý, na vrcholu kužílku velmi slabé stelární zjasnění následované jasnou oválnou až rozšiřující se komou. Velikost komy cca 3´, ohon široký, vějířový, délky 30´. Ve zvětšení 250x zabrala celé zorné pole, bylo to pěkné.
Fr.C je kruhový, jen bočním pohledem protáhlý s náznakem kousku ohonu. Koma velmi malá, do 2´, dál prostě nedohlédnu v té přesvětlené obloze nízko nad obzorem nad baráky. (Dvacítkou sem nemohl koukat na kopci, to bych se sedřel...)
Pokusil jsem se udělat odhad jasu fr. C a vyšel mi metodou rozostření na 7,2 mag. Fr. B by tu 6 až 6,5 měl mít určitě.

--------------------------------------------------------

Tady ještě obrázky,snažil sem se z těch JPEG udělat vždy jednu verzi bez úprav křivek (upraveny úrovně na začátky histogramu a otočeno severem nahoru). Výřez a zmenšení na 50%.
Datum fotek 15.5. 2:30-3:00 SELČ. EOS 300D + 4/135mm nebo + set 18-55@31mm f5. Expozice 30 sekund, poslední 60 sekund. Pointace ručně bez pointačního dalekohledu :)









Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět