Saturn 2016/2017

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Saturn 2016/2017

#16

Příspěvek od 4Brunco »

velmi pekna kresba, ... with binoviewer and apodizer... Netusi niekto co je apodizer? Skusal som guglit ale neni mi to uplne jasne
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Saturn 2016/2017

#17

Příspěvek od Howking »

4Brunco píše:Netusi niekto co je apodizer?
- myslím, že jiný pojem pro ADC - někde jsem četl APO-Atmospehre
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Saturn 2016/2017

#18

Příspěvek od MilAN »

Pojem apodizace je celkem jednoznačný- nesouvisí nijak s pojmem APO a ani ADC
Jedná se u úpravu na vstupní apertuře, vedoucí ke snížení intenzity difrakčních kroužků.A tím pádem ke zlepšení viditelnosti blízkých nebo slabých bodů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Saturn 2016/2017

#19

Příspěvek od Sasa3 »

TomTom píše:Včera se nakonec hezky vyjasnilo a tak byla možnost pozorovat. Seeing v počátku nebyl úplně ideální, ale postupně se to zlepšilo (8/10). Cassiniho dělení bylo vidět téměř po celém obvodu prstence. Jak píše Saša, severní čepička byla dosti tmavá. Krepový prstenec jsem viděl jen v náznacích. Pořídil jsem si od Reguluse dvojitý polarizační filtr a vyzkoušel ho i na Saturnu - do jisté míry to zvýraznilo detaily, na druhou stranu měl kotouček celkem nevýraznou barvu. Zkoušel to někdo? Jak se výsledný obraz jevil vám?

Jinak jsem se podíval na ALPO a našel na tuto zajímavou kresbu, ten dalekohled je neskutečný.
Obrázek
David Grey ma neskutecne kresby i Jupitera...

https://www.cloudynights.com/uploads/mo ... _thumb.jpg

A neni z Velke Britanie sam, Paul G Abel ma taky neskutecne kresby.

https://www.cloudynights.com/uploads/mo ... _thumb.jpg

Nevim, jak to delaji, planety maji jeste niz nad obzorem nez my (pokud nejsou z Plymouthu).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Saturn 2016/2017

#20

Příspěvek od L@dis »

Dnesni seeing je opravdu luxusni.
Cassiniho deleni je krasne videt po skoro celem obvodu prstence. Pasy na kotoucku vcetne stinu planety na prstenci..a jeste viditelnost vsech slabsich mesicu vcetne Enceladu...
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Saturn 2016/2017

#21

Příspěvek od majklus »

Včera večer jsem koukal na Saturn, tak píšu co jsem viděl, připadá mi, že je Saturn jen "chudej příbuznej" Jupitera soudě dle aktivity v pozorovatelských vláknech. :-)

Ale tak to není, já měl včera vcelku dobré podmínky a obraz mi stál chvílemi jako přibitý. Pozoroval jsem přes achromát 127/1200, binohlavu a zvětšení 156x (zatím jiné okuláry do bina nemám). Obloha byla celkem čistá, jen pár cirrů, balil jsem před půl dvanáctou.

Na planetě byl pěkně vidět tmavý oblačný pruh a ztmavení v oblasti pólu. Saturn vrhal celkem ostře viditelný stín na prstenec, Cassiniho dělení ostře viditelné po skoro celém obvodu, dokonce jsem přesvědčen, že jsem dobře viděl tmavý vnitřní lem prstence.

Z měsíců Titan, Rhea přímým pohledem a pátral jsem po Tethys a dokonce jsem konečně nalezl! Alespoň jsem si to myslel, po návratu domů jsem pozici kontroloval ve Stellariu a kupodivu jsem jí trefil přesně - až na to, že to nebyla Tethys ale o dost slabší Dione! Tethys mi tedy nadále uniká a ještě jsem jí v mém dalekohledu neviděl. Ale byla celkem blízko u planety, takže asi byla přezářená Saturnem...

Co mě ale hodně naštvalo a ještě teď jsem z toho hodně smutnej a plnej beznaděje - včera poprvé po skoro pěti letech rozsvítili dvě lampy veřejného osvětlení, které mi z bezprostření blízkostí svítí ostrým řezavým bílým světlem přímo přes plot na mojí nevelkou zahradu. Když jsem po té jedenácté uklízel, tak bylo na zahradě světlo asi jako před desátou večer, vůbec jsem nepotřeboval baterku abych sestavu rozmontoval a nanosil do garáže. Světla svítila celou noc, děti mají v pokojích stejně světla jak při rozsvícené lampičce.

Přitom to svítí jen na můj pozemeček a přístupovou cestu, která je doteď jen hruboštěrková, bez chodníku, bez asfaltu a po desátý po ní rozhodně nikdo nechodí... s focením jsem skončil určitě a přes zimu až nebudou planety asi i s pozorováním. Díky rodinný situaci si častý výjezdy pryč dovolit nemůžu, času je málo, byl jsem rád že aspoň občas se dokopu na ty dvě hodinky vynosit z garáže. To je konec.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Svart
Příspěvky: 36
Registrován: 08. 06. 2017, 08:44
Bydliště: Velké Hamry

Re: Saturn 2016/2017

#22

Příspěvek od Svart »

TomTom píše:Pořídil jsem si od Reguluse dvojitý polarizační filtr a vyzkoušel ho i na Saturnu - do jisté míry to zvýraznilo detaily, na druhou stranu měl kotouček celkem nevýraznou barvu. Zkoušel to někdo? Jak se výsledný obraz jevil vám?
Používám teď dvojitý polarizák od Baadera. Na Jupiteru dobře slouží proti přesvícení detailů, ale u Saturnu mi to nepřišlo vyloženě potřeba. Jo, ale barvy jsou určitě výraznější bez polarizáku.
Bresser NT-203/1000 EXOS-2 GOTO "Lucifer"+ Canon EOS 1200D + Lacerta MgenII ;triedr Bresser Hunter 10x25
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 578
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Saturn 2016/2017

#23

Příspěvek od Alnitak »

Včera vecer bylo u mne jasne Nebe , tak jsem zacal pozorovani Saturna od 23h az 0H30, ale seeing dost kolisal, ale když se uklidnil Cassiniho deleni bylo viditelne téměř po cele delce, stin prstence na Planete , chvilelmi i naznak prstence C, z mesicu byli videt Titan, Dione, Rea , Tethys a nejdal od kotoucku ještě jsem videt Japetus. Vse 150 mm Newtonem při zvetseni 200. Baader dvojity polarisacni filtr jsem zkousel na Saturn, ale nakonec jsem pozoroval bez filtru, u Jupiteru byl jeho prinos podstatne lepsi. ;)
TomTom
Příspěvky: 584
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Třebíč

Re: Saturn 2016/2017

#24

Příspěvek od TomTom »

Včerejší postavení měsíců bylo velmi zajímavé. Vedle planety totiž tři z nich - konkrétně Rhea, Dione a Tethys - vytvořily skoro pravoúhlý trojúhelník (viz přiložený obrázek ze Stellaria). Ještě blíže planety pak byl Enceladus, kterého se mi však nepovedlo odpozorovat. Podařilo se to někomu? Připadlo mi, že už je dost blízko planety a ta ho tedy přesvítila.

Obrázek

Seeing byl dosti slušný, takže Cassiniho dělení bylo dobře vidět po celém obvodu prstence, stejně jako stín planety na prstenci. Polární oblast jasně tmavší než zbytek kotoučku a pás přímo u prstence byl naopak světlejší. Koukám na fotky a zjišťuji, že právě směrem od této oblasti k té polární leží takový nahnědlý (rezavý, na některých fotkách i oranžový) pás - viděl ho někdo? Na fotce níže je jasně vidět.

Obrázek
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, Bresser 10x50.
Uživatelský avatar
Atus
Příspěvky: 24
Registrován: 02. 12. 2014, 14:52
Bydliště: Liberec
Věk: 63

Re: Saturn 2016/2017

#25

Příspěvek od Atus »

Refraktorem SW Eprit 150 ED (zvětšení 210 x - Nagler 5) a Meadem 10" ACF (zvětšení 250x - Ethos 10) byl Enceladus vidět. Čas 23:45 (17.07.2017),
v lokalitě severovýchodně od Frýdlantu. I když před 22. hodinou to vypadalo, že si dojdeme pro pláštěnky, tak od 23:00 do 01:00 se nám počasí odměnilo a dočkali jsme se pěkného pokoukání. Klucííííí stálo to zato.
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Saturn 2016/2017

#26

Příspěvek od majklus »

Místo: Konojedy, přístroj: AR127/1200, bino Lacerta s násobičem 2.6x, okuláry 20mm (156x), čas: 21:00 - 23:45

Já dnes na chvilku zase zajel do Konojed, neměl jsem večer moc co dělat. Koukal jsem na Saturn (Jupiter už stál za prd), zpočátku nic moc podmínky, ale vysoká se rozpustila a mezi desátou a jedenáctou byl i velmi slušný seeing. Poprvé jsem viděl Tethys, po dlouhém okukování ze židle a co největším soustředění, byla tam zhruba 50% času. Zdálo se mi že na místě kde měla být Dione taky semtam něco bliklo, ale nic výrazného. Patrný byl i tmavý náznak prstence "C". Chvílemi byl obraz tak klidný, až jsem zalitoval že nemám do binohavy větší zvětšení než 156x.

Po jedenácté už byla slušná tma, ale seeing se zhoršil, tak jsem okouknul pár DSO vypalovaček, ale začal jsem bojovat i s rosou a únavou po včerejšku. Ve třičtvrtě na dvanáct se znenadání blízko ozval rachot a nějaké zvířátko - srna nebo divoch? - vydalo tak strašnej zvuk, že jsem se málem pos.al... zabaleno jsem měl opravdu rychle a ještě před dvanáctou jsem místo opouštěl. :-)

Po dnešním dlouhém vejrání do binohlavy - na Saturn jsem koukal skoro dvě hodiny - musím říct, že definitivně přínosem je, rozdíl i s obyčejnými "setovými" okuláry je značný. Vidím víc i při menším zvětšení a pozorování je minimálně o řád pohodlnější, nejsem vůbec unaven. Můžu jen doporučit. Jediné na co si je potřeba dát pozor, je poloha očí vůči binohlavě. Může to být jen můj pocit nebo vlastnost levných okulárů, ale pokud nemám pohled přesně tak, jak má být, objevuje se okolo planety halo a na okrajích barevné lemy. Pokud má člověk ale hlavu tak jak má mít je obraz opravdu ostrý a žádné barevné okraje apod se nekonají ani v mém achromátu... chce to cvik trochu.

Škoda, že na ty předpovědi není spolehnutí, Refra-čumendo by bylo dnes o mnoho vhodnější, obloha byla proti všerejšku někde jinde, opět fascinující mléčná dráha až skoro k obzoru. Je to pech, zrovna vyšla ta jediná předpověď, co údajně slibovala jasno.

Jdu se uklidnit pivkem a doufám že mě zvěř od pozorovacích výletů neodradí! :-D
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Saturn 2016/2017

#27

Příspěvek od Artaban »

Měsíce jsi hledal s binem? Ty slabší hledám spíš bez bina. Přitom zvětšení nepoužívám moc velké. Nejčastěji 165x, kdy je obraz ještě ostrý a měsíce jdou lépe vidět. Na samotný Saturn pak jedině bino.
Ten pocit, kdy je obraz velice slušný a láká k většímu zvětšení mám taky a hlavně od doby, co mám bino. Sice to jsou jen vzácné okamžiky klidného seeingu, ale po pokusech s levnýmy okuláry, téměř jistě zakoupím dva (asi ortho) 10mm.
Zkoušel jsem na Jupiteru před mnoha týdny a ten rozdíl oproti mono, (zvět. 275x) je v binu (zvět. téměř 290x) celkem zásadní.
Poznatek je, že světla mám pořád víc než dost a naprostá většina detailů, které vidím menším zvětšením zůstává. Přitom kotouček planety, je až skoro úchvatně velký. Není to na nějaké pátrání po detailech, ale jako zážitek, to funguje skvěle.
Zatím jsem v žádném jiném dalekohledu tak Jupiter neviděl.
V případě R 127 neuděláš chybu s ortho Baader 18mm. Zvětšení 173x zvládne v binu dobře. Větší zvětšení bych ale nejdřve někde vyzkoušel.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Chemik1
Příspěvky: 358
Registrován: 03. 06. 2017, 22:36
Bydliště: Český Brod

Re: Saturn 2016/2017

#28

Příspěvek od Chemik1 »

Potvrzuji. co píše majklus. V sobotu večer jsem po chvíli váhání (na západě se honily mraky a sem tam vysolá) odplachtoval SCT14, co mám stabilně na terase. Od 22.30 do 23.30 se atmosféra snad zbláznila. Na Saturnu mě to pustilo až na 350x (Baader MarkIV zoom 24-8mm). Cassiniho dělení zřetelné po celém obvodu, pásy, ztmavení na pólu. Rhea, Dione a Thetys zcela zřetelné u planety. Chvílemi se obrázek totálně zklidnil a zostřil na 3-5 vteřin i při tomhle zvětšení. A to koukám z města a Saturn byl nějakých necelých 10° nad střechami, což obvykle spolehlivě rozmaže obrázek při větším zvětšení. Za 3 roky, co SCT14 mám, jsem tohle nezažil. Škoda, že jsem místo vykládání refraktoru, který zůstal v autě, což jsem z lennosti prováděl až kolem půl deváté večer, neotočil klíčkem zapalování a nedojel na Konojedy. Musel to být masakr. Kolem půlnoci se to mírně zhoršilo a pak opravdu kolem jedné začalo rosení.
Refraktor TEC 160 FL (160/1120), SCT C14 (356/3910)
Ras Alhague
Příspěvky: 56
Registrován: 05. 10. 2016, 18:25
Bydliště: Praha
Věk: 33

Re: Saturn 2016/2017

#29

Příspěvek od Ras Alhague »

Včera večer jsem na Saturn po delší době kouknul také (250kou při zvětšení 156x) a bylo to vzhledem k jeho nízké výšce nad obzorem velmi dobré. Cassiniho dělení bylo dobře vidět po celém obvodu prstence a na planetě samotné jsem viděl jeden relativně výrazný pás a zaregistroval jsem polární oblast, která byla vidět o něco tmavší než zbytek kotoučku Saturnu. Z měsíců jsem viděl Titan, Rheu, Dione a Tethys.
Dobson 250/1250, triedr 10x50
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Saturn 2016/2017

#30

Příspěvek od majklus »

Chemik1 píše:Škoda, že jsem místo vykládání refraktoru, který zůstal v autě, což jsem z lennosti prováděl až kolem půl deváté večer, neotočil klíčkem zapalování a nedojel na Konojedy.
Taky jsem byl líný a měl ještě auto komplet naložené, proto jsem se dokopal vyjet. Kdybych to měl všechno nakládat, tak bych to asi nedal...

Artaban: jojo, měsíce jsem hledal s binem. Příště to zkusím na kyklopa, třeba to opravdu půjde líp, nenapadlo mě to.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Odpovědět