C/2015 C2 (SWAN)

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Castor 98

C/2015 C2 (SWAN)

#1

Příspěvek od Castor 98 »

O této kometě jsem původně ani téma zakládat nechtěl. Když byla objevena 15. února na snímcích přístroje SWAN, vypadala jako objekt 13. magnitudy, možná ještě i slabší. Po výpočtech dráhy se navíc zjistilo, že kometa prolétá perihelem již 4. března (ve vzdálenosti 0,71 AU od Slunce). Ke konci února však byla několikrát odpozorována z jižní polokoule, od nás byla v tu dobu ještě téměř nepozorovatelná. Vizuální pozorovatelé se shodli na jasnosti kolem 11 mag. Ale ani to nebyla maximální jasnost, ta nastala až po průletu perihelem, kdy kometa dosáhla přibližně 9,5 mag. Tahle data jsou známa již z pozorování ze severní polokoule. Z toho plyne, že podmínky pro viditelnost komety se zlepšily. Ovšem ne nějak závratně, kometa je pozorovatelná večer pouze za astronomického soumraku, na jehož začátku je necelých 10° nad obzorem. Další zlepšení pozorovacích podmínek jen tak nepřijde, kometa by navíc měla začít pomalu slábnout, takže bude vhodné ji odpozorovat pokud možno co nejdříve.

Kometa se v dubnu přesune z večerní na ranní oblohu, ale její viditelnost bude stále mizerná. O mnoho lepší to bude v květnu, kdy se stane cirkumpolárním objektem. To by však už měla být pouze na hranici vizuálního dosahu.

Přikládám též graf jasnosti a mapky viditelnosti komety:

http://www.aerith.net/comet/catalog/2015C2/mag.gif
http://www.aerith.net/comet/catalog/2015C2/chart1.gif
http://www.aerith.net/comet/catalog/2015C2/chart2.gif
Uživatelský avatar
feromich
Příspěvky: 417
Registrován: 01. 10. 2006, 22:36
Věk: 63

C/2015 C2 (SWAN)

#2

Příspěvek od feromich »

23.3.som ju chcel si cvaknúť, hoci elongácia 21°a geometria neveštili nič dobré. Začal som za súmraku, až nepremeškám prvú expozičnú dobu. Tam však už boli iba stromy na horizonte.
Castor 98

C/2015 C2 (SWAN)

#3

Příspěvek od Castor 98 »

Během března se kometa loudala večer nízko nad západním obzorem, v dubnu se ale situace otočila a hlavní viditelnost se přesunula do ranních hodin. I když je kometa pořád celkem nízko, už je to o něco lepší a v následujících týdnech bude objekt stoupat nad obzor poměrně dost rychle. Abych o kometu nepřišel, zariskoval jsem a pokusil jsem se ji odpozorovat už dnes. Je hodně slabá a pro malé dalekohledy na limitu, ale něco tam skutečně je. Dost možná jsem jasnost podcenil, při pozorování v těchto výškách nad obzorem se často stává, že pozorovatel nevidí celou komu. Možná jsem kometu viděl poprvé a zároveň naposledy, kdo ví, jakým tempem bude slábnout dále. Další pozorování závisí na počasí.

2015 Apr. 22.08 UT: m1=10.7:, Dia.=&1.5', DC=3/, 7.6-cm, f/4 reflector (38x)
Castor 98

C/2015 C2 (SWAN)

#4

Příspěvek od Castor 98 »

Dnes ráno jsem kometu už neviděl, bylo to pravděpodobně kvůli o něco horší kvalitě oblohy.

2015 Apr. 25.08 UT: m1=[11.4, Dia.=1.8', NEGATIVE (!), 7.6-cm, f/4 reflector (38x)
Castor 98

C/2015 C2 (SWAN)

#5

Příspěvek od Castor 98 »

Tato kometa slábne o mnoho pomaleji, než se očekávalo. Potvrdil jsem si, že pro malé dalekohledy už to není, ale majitelé minimálně středních dalekohledů se nejspíše mají na co těšit, kometa totiž stále může mít kolem 12 mag a se současným pomalým tempem slábnutí může vydržet ve vizuálním dosahu klidně až do srpna. Pozice na obloze se navíc znatelně vylepšuje.  ;)

2015 May 19.02 UT: m1=[11.8, Dia.=1.4', NEGATIVE (!), 7.6-cm, f/4 reflector (38x)
Odpovědět