Stanice sítě CEMENT - unifikované vybavení

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Stanice sítě CEMENT - unifikované vybavení

#1

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Jelikož se mi množí v SZ dotazy ohledně vybavení stanice a požadavků na toto vybavení, případně na pozorovatele (za což děkuji), vytvářím toto vlákno, takový základní manuál na to, co se dá použít a co ne:-)

Co se týká možností zpracování a software, máme obecně dvě cesty:

1. UFO Tools
- potřebuje USB nebo PCI grabber
- software stojí cca. 4500 Kč nebo pak je k mání u mě (cena je pak jasná, že)
- od pozorovatele vyžaduje vyhodnocení, jedna noc (20-30 meteorů) zabere ze začátku 30 minut, po "zacvičení" se to dá udělat za 5-10 minut

2. MetRec
- potřebuje jedinou PCI kartu, Matrox Meteor II, na jiné nejede - kartu sem schopen sehnat za cca. 2500 Kč od Sirko Molaua
- software MetRec je volně šiřitelné, čili za 0 Kč
- je to plně automatické, odpadá zpracování, ale je to trochu black box - člověk nevidí do procesu

Srovnání těchto dvou software: nepreferuji ani jeden, každý má něco do sebe (MetRec je citlivější, zhruba +10-20% proti UFU), výhodou MetRecu je automatizace, které se ovšem dá při vhodně zvoleném zorném poli dosáhnout i u UFA (tedy více méně automatizace, člověk se na to musí podívat)...sám mám stanice s oběma systémy, jako nevýhodu MetRecu vidím pouze jeden typ podporované karty, které se navíc dost těžko shání - ale zase je velmi kvalitní (pro naše účely)

Ostatní, jako Asgard nebo CAMS, úmyslně neuvádím, jsou buď méně citlivé nebo vysoce specializované, což není náš cíl.

Kompletní soupis vybavení stanice:

Kamera KPF 131 HR   1374 Kč
Objektiv Tokina 3-8 mm, f/0.98 varifocal, IR corrected, auto iris (DC)   1490 Kč
Zdroje 1A/12V (kamera, vyhřívání)   2x115= 230 Kč
Kryt Marathon MH805/12   450 Kč
Držák krytu   135 Kč
Svorka držáku na stožár   502 Kč (volitelně, pokud na zeď, odpadá)
Drobný instalační materiál (konektory, atd.)   300 Kč
Kabeláž (koaxiální kabel Belden H121Al)   15 bmx18= 270 Kč
Kabeláž (SYH kabel 2x0,5)  30 bmx11= 330 Kč
Spínací USB relé (ventilátor)   375 Kč
Spínací relé SHT-4 s astronomickým programem (iris objektivu - zapínání kamery)  1553 Kč
A/D převodník signálu Logilink   508 Kč

Poznámky:
1. relé SHT-4 je plně automatické, pro domácí stanici lze nahradit klasickým digitální časovačem za cca. 250 Kč - viz. vybavení zahrady a domu:-)
2. A/D převodník záleží podle nabídky, ale velmi se osvědčil USB digitalizér z Tchiba - pokud má někdo grabovací PCI kartu nebo TV kartu (např. Encore) s BNC vstupy, lze také použít

PC referenční Dell Optiplex
Pentium D 2,8 GHz, 2 GB RAM, HDD 160 GB (5400 rpm, lépe 7200), integrovaná grafika u Dellu plně dostačuje

ovšem minimální požadavky (tedy na čem to ještě bez problémů jede)
P4 HT 2,8 GHz (3,0 GHz)
1 GB RAM
ideálně HDD > 80 GB na 5400 rpm (anebo 2 x HDD - systém+data),

U PC nutnost funkce "Power On" po výpadku proudu (všechny Delly to mají)!

Obecné poznámky:
-včera sem provedl test nové kamery VE6047 EF/OSD, přímo z Číny mi přišla, na testech je lepší jak KPF 131 HR a tedy i než Watec 902 H2 Ultimate (z hlediska citlivosti a dosahu) - cena je směšná, 30 USD, zdá se, že na ně budeme přecházet, výhodou navíc Effio 960H čip se širokoúhlým horizontálním rozlišením (960x576 px) a 700 TVL
-objektivy Tokina se do ČR dovážejí dost málo, selhal mi jeden dodavatel a ten nový za tento objektiv chce dost peněz, máme proto dojednaný odběr přímo v zastoupení Tokiny ve Francii, cena je 32 Eur za objektiv...
-objektiv lze použít jakýkoliv jiný, jediný požadavek je ohnisko kolem 3-4 mm, DC iris a F pod 1.0, IR korigovaný a asférický (pak se ledacos lépe měří v okrajích pole)
-kameru lze použít také jinou, kdo má Watec, tak prakticky cokoliv, tedy i verze 903 H3 Ultimate i Supreme
-pokud má někdo novou QHY5IIL, tak upozorňuju, že kamera bude zcela jistě velmi dobrá na meteory, i má pěkné rozlišení, ale zatím nefungují nativní ovladače pod UFO Tools = čile komunikuje s výrobcem, jisté zlepšení již nastalo v novém ovladači:-)
-na vzdálený přístup ke stanicím se používá TeamViewer, který je v současné době freeware a umožňuje všem členům sítě přístup do ostatních PC skupiny - např. když je třeba zjistit, zda daný bolid má také jiná stanice - výsledkem je operativní činnost a hlavně informovanost v real time:-)

Výsledek:
pokud se někomu doma válí PC požadovaných parametrů, tak v současné době je to možné zprovoznit kolem 5000 Kč zcela určitě, i kdyby se PC měla kupovat, tak to do 6000 Kč vyjde zcela určitě

Závěrem:
náhled včerejších testů VE6047EF, Měsíc 20 stupňů mimo zorné pole, nějaká oblačnost a hlavně nastupující mlha, zorné pole VE6047 je poněkud větší než KPF (85 ku 70 stupňům) - bylo málo času, tak sem nezmenšoval FOV na Goyo objektivu na VE6047





Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4505
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Stanice sítě CEMENT - unifikované vybavení

#2

Příspěvek od dvader »

Ahoj,
ta karta Matrox Meteor je pouze na PCI nebo je i na novější sběrnice PCI-X a PCIe?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4505
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Stanice sítě CEMENT - unifikované vybavení

#3

Příspěvek od dvader »

Ještě jeden dotaz:
Jestli jsem to pochopil správně, tak propojení kamery s PC je koaxiálním kabelem a teče v tom analogové video...
Jaká je max. délka kabelu, tedy vzdálenost mezi kamerou a PC?
Díky
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Stanice sítě CEMENT - unifikované vybavení

#4

Příspěvek od Bill »

Jaká je max. délka kabelu,
Záleží na kvalitě kabelu, ale desítky metrů určitě nejsou problém. Jediný problém může být se zeměmi, napájením ap.

Bill

Edit - díval jsem se na parametry nejběžnějšího kabelu RG58 - podle útlumu by to mělo fungovat rozumně tak do 100m.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Stanice sítě CEMENT - unifikované vybavení

#5

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Tak, Matrox Meteor II je pouze PCI, již se nevyrábí, je to tak, že já vznesu požadavek Sirkovi a on mi za úplatu sežene, nicméně za polovinu toho, co stojí na ebay...

Maximální délka koaxiálu mě u uváděného Beldenu vychází max. 20 m, ano obecně u běžného analog TV signálu to jde na 100 m, ale v tomto případě pracujeme s trošku jiným požadavkem než "nějak tam ten signál dostat"...omezení napájení 12 V je pak dosti podobné, aby nebylo třeba používat zbytečně předimenzovaných velikostí vodičů - a pak už to stejně nejde...

Prostě je zbytečné dávat to dál než 20 m, člověk pak řeší zbytečně problémy, které by nemusel, což může vést ke znechucení (rušení=šum v signálu, kolísání 12 V DC na spodní hranici tolerance, slabší signál=méně meteorů, atd.)

Nejdelší trasu mám v současné době 12 m, běžně se snažím pod 10 m...
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Stanice sítě CEMENT - unifikované vybavení

#6

Příspěvek od BiF »

-pokud má někdo novou QHY5IIL, tak upozorňuju, že kamera bude zcela jistě velmi dobrá na meteory, i má pěkné rozlišení, ale zatím nefungují nativní ovladače pod UFO Tools = čile komunikuje s výrobcem, jisté zlepšení již nastalo v novém ovladači:-)
Je něco nového? spolupracuje již QHY5IIL s UFO Tools?
Nikde jsem to zatím nenašel...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Stanice sítě CEMENT - unifikované vybavení

#7

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Ahoj, ano již to funguje, do příštího roku s ní počítáme na spektra - zatím to v pohodě rozchodil Maťo Korec, kdyžtak se ho zeptám na podrobnosti....
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Odpovědět