Slunce 2014

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mareczech
Příspěvky: 129
Registrován: 29. 01. 2013, 19:00

Slunce 2014

#211

Příspěvek od Mareczech »

V tom případě jsem v klidu, protože co tak pamatuju, tak při přechodu Venuše už to byl takovej šajn (cca 8° nad obzorem??), že to bych se neodvážil :-)
Celestron SkyMaster 25x100 na stativu Vanguard Tracker 2
Canon 15×50 IS
KOWA YF 8x30
Genira 8×30 made in DDR
filtry TS #80A a #21, Omegon LPR
vodička Baader a hadřík Meade
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8310
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Slunce 2014

#212

Příspěvek od Cztwerec »

No měl jsem opar, takže to bylo parádně ztlumené i při pohledu okem... Kolega se mi díval, aby opar nezmizel. Jsem vůl, protože ten úkaz jsem totálně prokaučoval, nevěřil jsem počasí a předpovědím. A to není vše - přesně, když bude teď zatmění Slunce 20. března vychází na okamžik, kdy musím být zrovna na dvě hodiny zavřený v místnosti a nejde s tím termínem hnout ani o minutu. Mám holt velké štěstí na tyhle věci :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Mareczech
Příspěvky: 129
Registrován: 29. 01. 2013, 19:00

Slunce 2014

#213

Příspěvek od Mareczech »

Například na zatmění teď 20.3. bych teda bez filtru neměl odvahu se kouknout... Tak se z místnosti vyběhni na minutku mrknout ven ;-)
Celestron SkyMaster 25x100 na stativu Vanguard Tracker 2
Canon 15×50 IS
KOWA YF 8x30
Genira 8×30 made in DDR
filtry TS #80A a #21, Omegon LPR
vodička Baader a hadřík Meade
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8310
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Slunce 2014

#214

Příspěvek od Cztwerec »

Tak to já bych to zatmění dal s triedrem ale maximálně projekcí, nechci tady rozšířit názor jak je skvělé dívat se do Slunce bez filtrů :D

No, kdybys věděl co mě čeká, tak by sis řekl, že jsou důležitější věci na Světě, a pochopil bys... :)

Ale jo, možná stihnu alespoň něco, beru si s sebou foťák a teleobjektiv s folií, to bych nebyl já!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Mareczech
Příspěvky: 129
Registrován: 29. 01. 2013, 19:00

Slunce 2014

#215

Příspěvek od Mareczech »

Jde mi spíš o to, jestli by existoval nějaký "fyzikální" důkaz, že od určitého stupně výšky (anebo jinak), se teoreticky dá do Slunce koukat. Například svítivost úplňku taky musí být jasně daná (anebo s minimálním rozpětím), a tam je dokázáno, "že to jde"...
Celestron SkyMaster 25x100 na stativu Vanguard Tracker 2
Canon 15×50 IS
KOWA YF 8x30
Genira 8×30 made in DDR
filtry TS #80A a #21, Omegon LPR
vodička Baader a hadřík Meade
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 887
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Slunce 2014

#216

Příspěvek od Stanislavxyz »

Bude asi také záležet na velikosti zvětšení a dalších faktorech (roční doba?)...  
Já myslím, že to především závisí na aktuálním stavu oblohy směrem na západ. Při dokonale průzračné atmosféře bez oparu a mráčku, bych se do pozorování dalekohledem bez filtru moc nehrnul. Naopak když je obzor zakalený, tak to celkem jde.

Osobně mi ale přijde rozumnější pozorovat takto spíše východ, než západ. Podle mě je to daleko bezpečnější a poměrně snadno se pozná, když už je světla moc. Naopak u západu je těžko odhadnout kdy už by to šlo.


Vzhledem k tomu, že tuto diskusi může číst ledaskdo, musím i já upozornit že pozorování Slunce dalekohledem bez speciálního filtru může způsobit poškození zraku!

Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24353
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Slunce 2014

#217

Příspěvek od MilAN »

Jde mi spíš o to, jestli by existoval nějaký "fyzikální" důkaz, že od určitého stupně výšky (anebo jinak), se teoreticky dá do Slunce koukat. Například svítivost úplňku taky musí být jasně daná (anebo s minimálním rozpětím), a tam je dokázáno, "že to jde"...
No jo, do úplňku se můžeš dívat, ale to Slunce je 400.000x jasnější.Takže fyzika je jednoduchá: cokoliv co ti zeslabí světlo zhruba 100.000x ti umožní se do Slunce dívat Jakou chceš jinou odpověď ? Mraky to dokáží zeslabit daleko víc, takže slabší mraky mohou být O.K. Extinkce atmosféry je také velmi proměnná hodnota - sice závisí na výšce nad obzorem, ale její velikost je hodnota ve velkém rozsahu. A pak je tu mlha a prach s nedefinovatelnou ( dopředu) propustností.
Takže funguje jen jedno " nefyzikální " pravidlo : když to jde bez dalekohledu, jde to i s ním za předpokladu, že výstupní pupila je podobná oční pupile za denního světla = přibližně 2 mm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Mareczech
Příspěvky: 129
Registrován: 29. 01. 2013, 19:00

Slunce 2014

#218

Příspěvek od Mareczech »

To dává smysl. Asi jsou tedy mé dotazy dostatečně zodpovězeny. Díky :-)
Celestron SkyMaster 25x100 na stativu Vanguard Tracker 2
Canon 15×50 IS
KOWA YF 8x30
Genira 8×30 made in DDR
filtry TS #80A a #21, Omegon LPR
vodička Baader a hadřík Meade
Odpovědět