Měsíc

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Měsíc

#751

Příspěvek od wizard_Kysi »

MilAN píše:
wizard_Kysi píše: Hvězda zašla za měsíční okraj ještě na tmavé straně terminátoru a po cca. 10ti minutách (jen hrubý odhad) vyšla na sev. okraji za osvětleným terminátorem.
No jo, jenže ty jsi pozoroval "normální" zákryt - sice hodně u okraje, ale to není ono. Tečný je vyjímečný tím, že tam, kde nastane, ti hvězda několikrát zmizí a zase se objeví. A pokud jsi mimu úzký pás, kde k tečnému zákrytu dojde, tak buď u tebe zákryt nenastane nebo na druhé straně zase už je jen "normální" zákryt. Pro dané místo to je hodně vyjímečný úkaz, už třeba tím, že pro celou republiku nastávají letos pouze 4
Ano, zákryt byl nakonec úplný, i když mi Stelarium modelovalo v mé poloze zákryt tečný.
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Chemik1
Příspěvky: 358
Registrován: 03. 06. 2017, 22:36
Bydliště: Český Brod

Re: Měsíc

#752

Příspěvek od Chemik1 »

Úplnou náhodou jsem ten zákryt 29.8. viděl. Nedávno jsem se rozhodl, že je potřeba přestat na Měsíc nadávat a je ho naopak třeba pozorovat. Obstaral si atlas, něco málo načetl, no a v úterý začal . Před 21.00 měl sice slabý opar, nicméně jsem odplachtoval na terase SCT 14. Kolem 21.15 se mi zdálo, že opar zmizel. Projížděl jsem terminátor , zkoušel zvětšení - 186x v pohodě zřetelné, 230x už plaval, ale furt se dalo koukat, 280x už bylo moc. Pak jsem zaregistroval při 230x u terminátoru na severu jasnou hvězdu. Chvíli mi trvalo, než mi docvaklo, co by se mohlo odehrát. A taky že jo. Je to fakt bomba vidět na vlastní oči, že se ta kamenná koule opravdu pomalu ale nezadržitelně pohybuje od západu k východu a že nám ve škole nekecali :-). Zákryt byl úplný, i když tak tak.. Potom jsem ještě zkoušel nahlížet do Vallis Alpes. Údolí bylo vidět zřetelně na 186x i 230x, ale brázda uprostřed ani náhodou. Asi to bude chtít počkat až bude Měsíc výš. Pozorováno z terasy rd uprostřed Č.Brodu. Měsíc je zajímavý. A taky je prima, že se u toho může vesele svítit do mapy či atlasu :-).
Refraktor TEC 160 FL (160/1120), SCT C14 (356/3910)
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Měsíc

#753

Příspěvek od Davifi »

dnešní pozorování měsíce. Až na ty mraky to celkem šlo. Občas byl krásně vidět a šlo krásně rozeznávat detaily. Seeing byl docela dobrý. Asi po 10 minutách měsíc zašel za mraky a nic už vidět nebylo.
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#754

Příspěvek od L@dis »

Přes častou vysokou oblačnost jsou dnes na Měsíci, den před úplňkem a i díky příznivé libraci krásně pozorovatelné valy obrovského Mare Orientale.
Hlavní část této kotliny je na odvrácené straně měsíce ale okrajová část (valy) "zasahují" i na přivrácenou stranu.
Seeing je průměr, ale i tak hezký pohled :-)
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#755

Příspěvek od L@dis »

Dnešní ranní konjunkce Měsíc - Venuše - Regulus byla jak okem, tak i v dalekohledu krásná.. Škoda, že nedošlo k zákrytu Regula :-)
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Měsíc

#756

Příspěvek od Janek »

Dnešní ráno to vypadalo skutečně skvostně, navíc u obzoru Mars s Merkurem a čisťoučká obloha.
Přílohy
2017-09-18-Moon-Venus.jpg
2017-09-18-Moon-Venus.jpg (77.8 KiB) Zobrazeno 2625 x
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#757

Příspěvek od Cztwerec »

Pěkně zachyceno, takhle si představuji fotku z pozorování jak má být.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: Měsíc

#758

Příspěvek od planescape »

Hezké, přesně takhle jsem to dneska ráno taky pozoroval a kochal se. A taky jsem litoval, že zase nemám nic, čím bych si to zachytil :)

PS: Jen pro úplnost - ta hvězda u Měsíce je Regulus. Ale teď koukám, že Ladis to tu už psal :roll:
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2331
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#759

Příspěvek od proky »

Honzo pěkná náladovka..
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Měsíc

#760

Příspěvek od zbignieww »

P.Honzo, prekrasny snimek! A i kdybych mel takove vyborne stanoviste na foceni, zdaleka by se mi to tak nepovedlo ! To uz je kunst ! :)

Osobne jsem mel stesti, ze fizjologie tela rika sve, a rekla ve spravny cas :) Vedeny uchylkou, podival jsem se do okna - obloha vymetena, hvezdy a mezi vetvemi brizy uvidel jsem jen srpek . Bylo asi 5 rano. Tak rychle vytahem s 3 na 10 patro a cvaknul jsem par fotek. Zapomnel jsem, ze mam nastaveny RAW, ale nas pritel Milan1960 to prekonvertoval a dal na net.
Pod akterami jeviste mame tady na obzoru moloch Mittal , tak te baraki v popredi nic nekazi... :)
Tak Mesic, Venuse a Regulus :

Obrázek
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
JoKr
Příspěvky: 148
Registrován: 29. 04. 2011, 21:58
Bydliště: Bratislava
Věk: 64

Re: Měsíc

#761

Příspěvek od JoKr »

Rýchle fotky z dnešného rána a bez úpravy. Ako statív poslúžil okenný parapet. ;)
Nie je to žiadna sláva, ale na "širokouhlom" zábere ide hádam rozoznať aj Mars a Merkúr.
Přílohy
Mesiac,Venuša01.jpg
Mesiac,Venuša01.jpg (907.33 KiB) Zobrazeno 2471 x
Mesiac,Venuša,Regulus.jpg
Mesiac,Venuša,Regulus.jpg (722.22 KiB) Zobrazeno 2471 x
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#762

Příspěvek od Cztwerec »

U těhle fotek je snad nutné podotknout, že když už fotím takovou pěknou scenérii, odpustil bych si ty panelákové krabice, nebo kymácení horizontu (vždycky mohu ořezat...), protože to tu fotku celkově pak posílá úplně jinam. A to nejsem žádný extra estét, nebo snad fotograf, abych to mohl hodnotit. Ale dojem to určitě kazí.
Lectorem iustus...
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Měsíc

#763

Příspěvek od Rekmarik »

Cztwerec píše:U těhle fotek je snad nutné podotknout, že když už fotím takovou pěknou scenérii, odpustil bych si ty panelákové krabice, nebo kymácení horizontu (vždycky mohu ořezat...), protože to tu fotku celkově pak posílá úplně jinam. A to nejsem žádný extra estét, nebo snad fotograf, abych to mohl hodnotit. Ale dojem to určitě kazí.
Já bych si k tomu dovolil podotknout, že dobře vybraná kompozice s panelákama nebo horizontem může fotku posunout o hodně levelů nahoru - tedy může když je to uděláno s rozmyslem neřkuli záměrem, ne náhodně. Tomuto tématu podle mě jednoznačně sluší Portrait orientace s upevněným horizontem.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#764

Příspěvek od Cztwerec »

Je to možné, na mě to ale působí celkem negativně. Paneláky a horizont. Obecně se mi nelíbí míchání "architektury" a technických prvků s přírodou. Viz. nedávné zatmění Měsíce a stovky podobných snímků. Je to ale pouze můj názor, pokud se to umí zakomponovat - proč ne. Já jsem taky fotil kometu s paneláky v Boleslavi o to přeci nejde. Takže pokud možno horizont, který tolik neruší, když už to je záměrem také tedy spíše vybírat. Protože naopak ten "správný" horizont tu fotku dokáže opravdu vystřelit někam výš. Ale tohle co tady je prezentováno je pouze dokumentace a pokud to bylo záměrem... proti gustu...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#765

Příspěvek od Lamid »

Je to vec názoru.
Ja rád na fotke vidím horizont, dáva fotke rozmer.
A aj ten panelákový je skvelý, vnáša nás do našich reálii.
To, že sú aj fotogenickejšie horizonty, za ktorými sa chodí a vyčkáva na ročné obdobie, nás presvedčujú profesionálny fotografi. A vďaka im za to.

V žiadnom prípade by som paneláky nerezal.
Môj názor.
Odpovědět