Měsíc

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#811

Příspěvek od Cztwerec »

Škoda nasouvající se oblačnosti z jihu, doteď velmi dobrý seeing na Měsíci krásné stíny na terminátoru, velmi dobře patrná Rima Hyginus. Je to jako na potvoru, jen co jsem nasadil kameru tak se zatahuje... :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#812

Příspěvek od L@dis »

Seeing byl slušný i u mě. Bohužel ta oblačnost už ke mě také dorazila..
Na termanátoru krásně zářil Mons Piton a hezké bylo i Vallis Alpes.
Rima Vallis Alpes ale bez úspěchu. Zkusím ji zítra. Dnes na ní bylo asi ještě brzo..
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
martas82
Příspěvky: 9
Registrován: 04. 03. 2017, 15:22

Svetlo na mesici

#813

Příspěvek od martas82 »

Ahoj dnes v 17:57 jsem se podival na měsic a na neosvetlene casti jsem spatril celkem jasne svetlo, jakoby zarila hvezda, pozoroval jsem to asi 3 minuty a kdyz jsem zabehl pro dalekohled a vratil se ven, tak uz tam nic nesvitilo. Pozoroval jste to nekdo take? Musim rict, ze to byl hodne silny zazitek :)
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#814

Příspěvek od L@dis »

Dnes Měsíc zakrývá jasnou hvězdu Aldebaran ze souhvězdí Býka.
Určitě jsi viděl tento zákryt..
Měsíc při své pouti po obloze zakryje spoustu hvězd. Vidět ale zákryt jasné hvězdy, jakou rudý Aldebaran je, je zážitek..
Po nějaké době se hvězda objeví za osvětlenou stranou měsíce..
Naposledy upravil(a) L@dis dne 23. 02. 2018, 18:50, celkem upraveno 2 x.
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
martas82
Příspěvky: 9
Registrován: 04. 03. 2017, 15:22

Re: Měsíc

#815

Příspěvek od martas82 »

Aha dekuji za vysvetleni, ale je divne, ze to vypadalo, jako kdyz to svetlo sviti z te neosvetlene casti, no asi celkem slusny opticky klam :)
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Měsíc

#816

Příspěvek od majklus »

Dnes u mě naprosto excelentní podmínky! Přijel jsem před osmou z kolínského aquaparku a z vody se mi vůbec na zahradu už nechtělo (mám tu teď -10st) ale dobře jsem udělal. Teǰsem půlhodiny čučel do Plata se spadlou čelistí, měl jsem s sebou tužku s papírem, tak jsem se jal zakreslovat podrobnosti co jsem viděl. Bohužel jsem mezi zubama svíral malou baterku a nevědomky si tak nákres celej poslintal, takže ho prezentovat nebudu. :-)

Na první pohled krátery A, B, C i D, "dvojkráter" C a D pěkně jasně oddělený jak jsem ho ještě neviděl. Zakreslil jsem i ďubku pod kráterem A, kterou jsem zřetelně viděl tak 60 - 70% času. Teď jsem zjistil, že poloha se přesně shoduje s polohou kráteru G (1.3km)! Mám radost jak blázen, vůbec bych nedoufal, že je to mým pětipalcem možný! Obraz se skoro nehne, přes bino a zvětšení 156x je jak fotka. Opět lituju, že nemám do bina ještě kratší okuláry. Ten dalekohled byl nejlepší kup v mým životě! :-)

Dopiju čaj a jdu ještě mrznout, kdovíkdy zase budu mít štěstí...

EDIT: Tak jsem dal ještě 40 minut a jsem v takovým stavu, že nevím jestli dokážu dalekohled ještě uklidit. Prsty mám snad dvojnásobný. Ďubku jsem znovu vizuálně potvrdil, teď to bylo o dost snažší, když jsem věděl kam koukat. Před desátou hodinou ale začal obraz trochu plavat a podrobnosti v Platu začaly mizet. Ale pořád slušný, připadal jsem si jak v Apollu. Brouzdal jsem po krajině, chvíli jsem studoval rýhy u kráteru Hippalus, zajímavá oblast, opravdu pěkné... škoda, že není o deset stupňů tepleji. :-)
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Měsíc

#817

Příspěvek od Michal1 »

Majklus, gratuluji k pěknému zážitku! Dnes se seeing opravdu povedl, mohu potvrdit. V Planetoskopu jsem porovnával kombinaci Powermate 2,5x a BCO ortho 18mm vs. Radian 6mm. Čekal jsem, že jednoduché ortho složitý Radian převálcuje, ale ten se jen tak nedal. Opravdu jsem nedokázal rozhodnout, kde toho vidím víc. V Radianu byl obraz o chlup větší a pohled do většího zorného pole hezčí. Je to opravdu výborný okulár, i na galaxie je můj nejoblíbenější. Porovnání jsem dělal na krátercích v Platu, kde jsem jich napočítal 6, od A do h. Kráterky g a h problikly jen občas. Slepé zvětšení 500x s BCO 10mm a Powermate nemělo žádný přínos, snad jen větší kráterky měly zřetelnější tvar. Bohužel jsem nic nezakresloval. Kráter Plato jsem už dlouho nepozoroval, takže jsem myslel, že jsem tohle všechno už viděl, ale to zdaleka není pravda, viz tato kresba. Dnes jsem rozeznal, že útvar 4 na kresbě není kráter, ale jen světlá skvrnka. Tohle jsem pozoroval před 20. hodinou. Pak jsem to zkusil ještě kolem 22., ale to už seeing nebyl takový. Ještě jedno poučení jsem si odnesl: předpovědi seeingu na Meteoblue se nedá věřit. Dnes měl být seeing úplně hrozný.

V pátek a sobotu jsem porovnával vedle sebe Dal s Planetoskopem. Oba mají průměr 20 cm, Planetoskop se liší 2,5x delším ohniskem. S Dalem jsem viděl úžasné věci z DSO, ale na planety je trochu pidlooký. Má trochu astigmatismus a centrální zástin kolem 30%. V sobotu na Měsíci, podle očekávání, Planetoskop zvítězil. V pátek byl horší seeing, takže rozdíl nebyl zřejmý. Zjistil jsem, že Planetoskop má další výhodu ve větší hloubce ostrosti. Jak byla zima, maziva v okulárových výtazích zatuhávala. Díky malé hlobce ostrosti Dal nešel pořádně zaostřit. Když zaostřuji obraz, tak se tubus chvěje a takže nedokážu přesně říci, kdy je obraz nejvíc ostrý. To by se nejlépe vyřešilo zaostřováním pomocí dálkového ovládání, abych se dalekohledu vůbec nemusel dotýkat.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Měsíc

#818

Příspěvek od majklus »

Mám pocit, že Meteoblue se už před nějakou dobou nějak "rozbil". Na předpověď seeingu není vůbec spoleh, koukám tam spíš na předpověď vývoje oblačnosti a ani to není zvlášť spolehlivé... lepší mrknout na družici a nějak to odhadnout.

A už několikrát se mi stalo to samé co dnes - když se člověku vůbec ale vůbec nechce ale přemůže se, tak to bývají ty nejlepší noci! Ale jakmile je člověk odpočatý, druhý den má volno, venku je snesitelná teplota, tak se to klepe jak divý... :-)

Takže jsme nezávisle koukali na to samý místo! Zajímavý je, že po kráterku e jsem neviděl ani stopu, přitom by měl být větší než kráter g. Napadá mě, že e byl relativně blízko ostře osvětlenému valu Plata a možná tam nebyl takový kontrast, nevím. Kažkopádně pro mě dnes okolo deváté zatím na Měsíci životní seeing, snad to neodmarodim.

Ten dlouhej newton musí ukazovat parádně, doufám, že se někdy přes nějaký podobný podívám. Já mám starý Meopta Proximus 100/1029, taky bych ho někdy provětral, ale nemám žádné slušné 0.965" okuláry, jen ty setové Ramsdeny a to není ono...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2332
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#819

Příspěvek od proky »

Údaj z Meteoblue dnes vůbec neodpovídal skutečnosti. Mělo být pod mrakem a naprosto nepoužitelný seeing. Opak byl ale pravdou. Seeing se s přibývajícím večerem neskutečně zlepšoval. Původně jsem nechtěl ani C11ku rozbalovat, ale po tom co jsem viděl v SLTčku nebylo zbytí a udělal jsem dobře. Vizuálně paráda a podařilo se mi i něco natočit. Bohužel zpracování bude trvat déle, ale už jen tyto dva narychlo zpracované snímky napovídají něco o seeingu.


Obrázek
URL odkaz na fotografii:

Obrázek
URL odkaz na fotografii:
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Měsíc

#820

Příspěvek od majklus »

To je paráda! Závidím, já na sestavování fotografickýho newtona neměl včera sil, uklízel jsem po jedenácté hodině a teploměr u mě klesl pod -12st a ruce se mi pěkně lepily na cokoli kovovýho...

Musím se ale taky dokopat něco konečně nafotit. Gratuluju!
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Měsíc

#821

Příspěvek od 4Brunco »

Ja som vcera konence po viac ako 4 mesiacoch vytiahol Drbohlavsona. Ten mesiac bol neskutocny, jak z okienka Apolla.
80* AFOV okulare v binohlave a uzasna ostrost a mnozstvo detailov, kym som si citil koncatiny a dokazal stat na rebriku, tak som sa kochal. Tiez som mal cca -12*C ale nastastie nefukalo ako den pred tym. :lol:
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Měsíc

#822

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Proky :

Těším se na výsledné snímky, bude to paráda.. ! Jsem si právě říkal, jestli fotiči na Praze 6 nezaspali.. :-) Já jsem se taky kochal, pohled binohlavou byl úchvatný, náležitě jsem si to užil, a to hlavně při velkých zvětšeních přes 300x ve Vixenu VMC 260. Lepší seeing jsem měl v sobotu, to jsem používal i přes 400x. Takovéto podmínky teprve ukáží, jak kvalitní je optika. Já jsem toho využil i na testování a udělal si čas i na podrobné zjištění, nakolik se u VMC zhoršuje kvalita větším vysunutím ohniska kvůli binohlavě bez násobiče. Není to tragedie, ani více viditelné, nicméně je to kapku víc, než jsem čekal. Optimální bylo vřadit nejslabší násobič-korektor 1,25x.
Pozorování jsem završil i úvahou o možnostech moderních smartfonů a ten velmi dobrý seeing využil i ke zdokumentování kvality fotografováním Měsíce za okulárem. Výsledky jsou ve vlákně "Snímky...Měsíc - detaily". Když už jsi sem dal návnadu pořízenou profesionálním přístupem přes C11, tak pro porovnání sem i já dám snímky stejné partie jedinou expozicí mobilem přes VMC 260.

Výřez ve 100% velikosti ze snímku pořízeném smartfonem Blackberry Priv za okulárem TV DeLite 11 mm ( zvětšení 279x ). Mobil má optiku Schneider-Kreuznach, F2,2 a čip s 18 MPx. Snímek je pouze ztmaven, protože jsem neohlídal přeexpozici a tím i výskyt drobných přepalů.
IMG_20180224_2140319 - ss.jpg
IMG_20180224_2140319 - ss.jpg (113.95 KiB) Zobrazeno 3874 x
Řekl bych, že se tam trochu klube i ta brázda.. :-) Je potřeba zapomenout na to, že mobily stále produkují jen omalovánky, a že se horko těžko dotahují na postarší kompakty... Automatika inteligentně nastavuje nízké ISO - v tomto případě 81 a expozici 1/15 sec. Výborným pomocníkem je velmi kvalitní HDR, a to i v plně automatickém režimu. Další snímek vznikl za stejných podmínek, tedy za okulárem 11 mm, jen je zvolen daleko větší výřez. Je mírně doostřen a zmenšený na 50%.
IMG_20180224_2139269 - up3.jpg
IMG_20180224_2139269 - up3.jpg (659.19 KiB) Zobrazeno 3868 x
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Měsíc

#823

Příspěvek od zbignieww »

Pane Boze, mobilem...k cemu to ten svet speje :) Congratulations :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#824

Příspěvek od Cztwerec »

Tyhle snímky dokumentují jeden neoddiskutovatelný fakt, Měsíc je vysoko, proto vychází i seeing. :P Pěkné - opravdu...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2332
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíc

#825

Příspěvek od proky »

SIRIUS_758: Borisi ty fotky mobilem jsou opravdu parádní. Blackberry fakt překvapuje..

Cztwerec: Martine je fakt, že měsíc je opravdu vysoko, ale včera byl opravdu hodně nadprůměrný seeing. Při zpracování snímků jsem poprvé použil speciální režim, který vytáhne velké množství detailů bez zásadního nárůstu šumu a např. v kráteru Plato se mi ani nepodařilo spočítat všechny krátery.. Tento snímek sice neodpovídá reálnému zobrazení, ale pro podobné speciální účely plně vyhovuje.

Větší rozlišení na proklik.
Obrázek
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Odpovědět