Kresby Měsíce

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Kresby Měsíce

#121

Příspěvek od Rekmarik »

Jedna kresba ze včerejška - pozorování je v sekci zimní pozorování

Pokus o kreslení na černý papír pomocí bílé tužky a černého uhlu.
90% kresby je u dalekohledu, doma pak dokreslení jemného stínování.
Vyfoceno mobilem a následně ještě trochu zvýrazněný kontrast

Jedná se o kráter Albategnius - starý impaktní kráter, průměr 136km, hloubka 4,4km



to přefocování ten obrázek vždycky tak zmrví .. no ale co už ..

Detailů je málo, seeing i temperace na zažátku pozorování nepříznivá .. Obraz se hodně chvěl.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Kresby Měsíce

#122

Příspěvek od Artaban »

Marku docela pecka, jak to je plastický.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Kresby Měsíce

#123

Příspěvek od ladis »

Marku, to je nádhera! :o
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Kresby Měsíce

#124

Příspěvek od Sasa3 »

Opravdu nadhera, chyta to za srdce.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Kresby Měsíce

#125

Příspěvek od hamr »

Pěkný a furt se to lepší!
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
aquacat
Příspěvky: 7
Registrován: 22. 06. 2015, 11:58

Kresby Měsíce

#126

Příspěvek od aquacat »

Ahoj všichni,
vaše kresby moc obdivuju, každá je skutečně parádní :)

Na pozorování měsíčních kráterů ještě bohužel nejsem vybavená, ale občas jsem zkoušela Měsíc vyfotit digitální zrcadlovkou s teleobjektivem. Poslední týdny to zrovna moc na focení nebylo a včera večer na mě přišla nálada něco nakreslit, tak jsem podle jedné z fotek poprvé zkusila nakreslit Měsíc.
Koukat na měsíční krajinu v detailu a sem tam něco skicnout by mě vážně bavilo. Snad už si brzy pořídím teleskop.

" />
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Kresby Měsíce

#127

Příspěvek od Artaban »

aquacat: Pěkný máš talent Jen u dalekohledu to bude trušku těžší.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Kresby Měsíce

#128

Příspěvek od Sasa3 »

Moc pekne, tohle bych v zivote nesvedl.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Kresby Měsíce

#129

Příspěvek od Achernar »

klobouk dolu, tohle je opravdu pekny. Zcela jiste se to rychle naucite u dalekohledu a pak budeme vsichni druhy:-)
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
aquacat
Příspěvky: 7
Registrován: 22. 06. 2015, 11:58

Kresby Měsíce

#130

Příspěvek od aquacat »

Děkuju pánové za pozitivní reakce.
Možná byste netušili jakou jsem včera s tím příspěvkem překonávala nervozitu. Jste skvělí :)

Artaban: věřím že bude, trochu si pamatuju jaký bylo překreslovat obraz z mikroskopu... a tam se nic nehýbalo, Měsíc bude utíkat :))
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Kresby Měsíce

#131

Příspěvek od Artaban »

aquacat: Dělat kvalitní kresby s dalekohledm bez pohonu bude náročnější. Když se o to zajímáš, tak asi znáš tyhle kresby, ale pro jistotu sem odkaz dám. http://mesic.astronomie.cz/galerie/blazek.htm
Tak ať se daří!
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Kresby Měsíce

#132

Příspěvek od Rekmarik »

Tak mi to nedalo a inspirován zdařilou kresbou uživatelky aquacut jsem se pokusil zakreslit Měsíc před úplňkem.

Je to opravdu výzva a v mém případě trochu hazard..

Venku je už docela zima, ale to je to nejmenší při kreslení. Ani pohyb objektu v zorném poli nevadí. Největší oříšek je zakreslovat tak jasný objekt - oko které kouká do okuláru při pohledu na černý papír prakticky nevidí, takže se o vnímání kresby stará oko druhé, je to docela zajímavý efekt ..
Protože nejsem až zas tak trpělivý, tak jsem kresbu vytvořil během půl hodiny a víc už jsem neměl energie tomu dát - není šance posbírat do kresby všechny detaily. Přefoceno mobilem oříznuto a dále bez úprav. Kresba je na černý papír ..

Pozorováno Newtonem 76/700 na dětské plastové AZ3 montáži (ona to asi ani není AZ 3ka, ale připomíná mi ji) Dostačoval ES 20mm - i když jsem zkoušel kouknout i přes Delos 10mm, ale tam těch detailů bylo příliš mnoho. A taky mi připadalo příliš parodické, že bych koukal přes okulár, který má desetinásobnou cenu zbytku celé sestavy :)

Prosím o shovívavost, je to můj první Měsíc v celku.

Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Kresby Měsíce

#133

Příspěvek od Sasa3 »

Jaka shovivavost. Kresba je perfektni, ma to atmosferu.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
aquacat
Příspěvky: 7
Registrován: 22. 06. 2015, 11:58

Kresby Měsíce

#134

Příspěvek od aquacat »

Rekmarik: Ahoj, je to vážně moc krásný :)

Má to kouzlo, člověk se do té kresby snadno zakouká. Jak píšeš že jsi to nakreslil za půl hodiny a není šance do kresby posbírat všechny detaily, to mi na tom přijde super. Má to šmrnc a tím že tam nejsou úplně ostré detaily se na to moc příjemně kouká. Kresby podle 'živé' předlohy zkrátka mají něco do sebe. Podobně jsem obdivovala i tvoji poslední kresbu kráteru. Při kreslení podle fotek to hrozně svádí k prokreslování menších a menších detailů a stejně je tam člověk všechny nedostane, ale proč by měl. Řekla bych, že detailů tam máš právě tak akorát, protože mě pořád baví na to koukat a vracet se očima sem a tam. Je to úplně jak napsal Sasa - perfektní kresba, která má atmosféru. Fakt skvělá práce :)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Kresby Měsíce

#135

Příspěvek od Rekmarik »

Díky všem za povzbudivé komentáře moc si toho vážím.

Má to kouzlo, člověk se do té kresby snadno zakouká
Díky, nevím jestli to někdo zkouší, ale tyhlety moje kresby nahrubo jsou koukatelné nejvíc asi tehdy,když se na ně dívá z větší dálky, to například i ten Měsíc se sobě začíná podobat.

Samotná technika kreslení uhlem, rudkou je jak zjišťuji spíše o tom zachytit celek protože jemné přesné tahy nejsou tak uplně možné jako například když se kreslí pentelkou nebo tužkama tvrdosti H apodobně.

Líbí se mi jaká je v tom kreslení rozmanitost, od celků přes snahu zachytit detaily - na tom pozorování a kreslení od dalekohledu je moc zajímavé právě ta snaha dostat se na co největší detaily se snahou je co nejpřesněji zakreslit. V tomto směru mám ještě hodně co dohánět.
Odpovědět