Slabé komety

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Slabé komety

#91

Příspěvek od MilAN »

Abych se přiznal, tvojí argumentaci  nějak nerozumím. Na MPC je v letošním roce cca 250 odhadů /měření jasnosti této komety. Z toho jich je  jen 6 pod 15 mag, zhruba 80 je v rozmezí  15-16 mag,. A dalších  zhruba tedy 150 je  tedy přes 16 mag. A podle tebe jediné správné jsou  ty 3, které cituješ ( Terrassa , 14,1 mag.). .  A vzhledem k tomu, že předpověď je 13,4 , tak těm argumentům zrovna nerozumím.  Opravdu, těch  247 měření  dělají  ti, kteří tomu nerozumí ?
Já při focení  celkem dobře vidím, jak a co mi tam leze, takže vím, jak vypadá kometa třeba 18 mag a jakou mi dá asi práci ji vyfotit.  Tady jsem žádnou větší komu nezaznamenal, takže mi tam zrovna moc nepřibude.  Srovnával jsem zhruba stejně velký obraz komety se stejně velkým obrazem hvězdy. Je to samozřejmě nevědecké, ale  k těm vašim 13,4 mag  se nedopracuji, i kdybych kouzlil.
Ale ber to jako názor laika,  který možná něco o kometách ví, ale  nepasuje se do odborníka a vůbec ze svého focení nedělá vědu. A pokud je ve výsledcích MPC rozptyl 4 mag. pak ani nevím, jak se ta věda tedy dělá a asi by mě nelákalo tomu věnovat více úsilí.
Ale vzhledem k tomu, že předpověď je na vašich stránkách 13,4 mag, tak  se těším na vaše odhady, protože na to stačí malinký dalekohled.
............
P.S. Pokud budeš mít zájem, mohu zaslat originální solo snímek k proměření podle správné metodiky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Slabé komety

#92

Příspěvek od KaoS »

Milane, já se vážně nerad opakuji, ale myslím že v předešlém příspěvku jsme vše vysvětlil česky a srozumitelně. Pokud tedy něčemu nerozumíš tak mi řekni konkrétně čemu.

Psal jsem proč jsou data z MPC špatná a jak jsou špatná, tedy to žádná věda není, vysvětlil jsem ti že je rozdíl mezi astrometrickými a fotometrickými daty a že by jsi se tedy o údaji s jasnostmi měl obracet na databáze fotometrických dat. Dal jsem ti i odkaz.

Navíc je docela rozdíl mezi 13.4 mag stelárního objektu a důfůzního objektu. Ty si myslíš že např. galaxie a planetárky 13.4 mag jsou snadnými objekty úrp malé dalekohledy?

Jinak data mi samozřejmě můžeš poslat ideálně fits složený na kometu (mail kaos@kommet.cz )
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Slabé komety

#93

Příspěvek od MilAN »

KaoS : poslal jsem fotku e-mailem.

Přiznám se, že mě, pokud chci fotografovat slabší kometu, nezajímá fotometrická jasnost, ale abych se mohl rozhodnout a nějak se přizpůsobit při fotografování, tak je pro mě vypovídající hodnota astrometrická
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Slabé komety

#94

Příspěvek od KaoS »

Ale Milane, žádný pojem jako "astrometrická jasnost" neexistuje. Jasnost která je reportovaná v astrometrii se honosí tituly "celková jasnost" i "nukleární jasnost". Jenže ve skutečnosti se jedná o chybná měření a důkazem je jejich rozptyl široký přes 3 mag. Ty takové údaje považuješ za směrodatné?

Podle čeho proboha vybíráš na focení třeba galaxie, u nich jako u plošných objektů se také uvádí nějaká jasnost galaktického jádra, podle kterého vybíráš objekty?

To je snad jasné, že když v dalekohledu mám např. hvězdný limit 15 mag, že u nějakých plošných objektů budu mít ten limit třeba o 2 mag níže. Pokud má tedy kometa větší komu a jas rozložený rovnoměrněji do plochy musím počítat s tím že bude vidět hůře než hvězda podobné jasnosti.

Zde jsou CCD měření Cometas Obs.
Vidíš jak se jasnost komety mění v závislosti na velikosti použité clonky (Cometas OBS používá čtvercové clonky takže to není úplně přesné). 14.7. v 10"x10" má jasnost 15.2 mag, 30"x30" 14.1 mag a 60"x60" 13.6 mag.
http://www.astrosurf.com/cometas-obs/C2012F3/multi.htm

Zde je screenshot z tvého snímku, bez zvýraznění:


Zde je použití volby "histogram equalize" v GAIA software (nemění jakékoliv hodnoty v obrázku), kde vidíš skutečný rozsah komy. Koma je pravděpodobně větší než clonka, ale bohužel je tam husté hvězdné pole a tak jsem ji nemohl více rozšířit. Kometa je na tvém snímku dost podexponovaná takže je možné že tam té komy bude i více. Hvězda se kterou srovnávám jasnost má 13.46 mag (ve V), kometa v clonce vychází o cca 0.9 mag slabší tzn 14.36 mag.

Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Slabé komety

#95

Příspěvek od MilAN »

Díky za proměření snímku.
Já tedy uvedu, proč mě absolutně při focení nezajímá tahle fotometrická jasnost. Ta by měla význam, kdybych celou oblast , kterou zde třeba měříš clonkou průměru 60" ,mohl naexponovat do jednoho "bodu" Potom bych se dostal k těm 14.mag. .Jenže mě se "jádro" vejde do clonky třeba o průměru 6" - a to bude podle fotometrie představovat třeba 16 mag.( a to je hodnota, která koresponduje s" nukleární jasností"). A vše ostatní, které ti padne do velké clonky, má plošnou jasnost nižší než to "jádro" Takže na zachycení ( detekci) se mi už prakticky už neprojeví ( pokud se tedy blížím k limitu detekce).
Pro mě je tedy podstatná "nukleární jasnost," protože jsem schopen se dostat k tomu, jestli kometu zachytím, nebo ne. Pokud mám limitní mag. podle oblohy a délky expozice na hvězdě 19 mag, tak určitě kometu s udávanou "nukleární" jasností např. 18,5mag zachytím. A nemusí mě k tomu zajímat ani vzhled, ani koncentrace komy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Slabé komety

#96

Příspěvek od KaoS »

No tak já chápu, že je dobré pro tebe znát jasnost centrální kondenzace pro focení. Ale snad si uvědomuješ nesmyslnost tvého původního tvrzení, že kometa nemá jasnost 13 ale 16 mag. Protože podle této logiky by kometa Lovejoy letos měla mít tak mag 8 v maximu ;)
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
feromich
Příspěvky: 417
Registrován: 01. 10. 2006, 22:36
Věk: 63

Slabé komety

#97

Příspěvek od feromich »

Možno to sem nepatrí, ale kôli jednej info snímke škoda zakladať vlákno. Predvčerom večer som chcel fotiť, tak zvečera som otvoril strechu a pripravil prístoje doma v záhrade. Vtedy som si spomenul na kometu C/2015 P3 SWAN. Hoci je svojou jasnosťou 4. v poradí, no svojou polohou v Panne nie je zaujímavá. Myslel som, že je dávno pod horizontom, no elongácia 53°hovorila, že asi to nebude pravda. A hoci som mal poruke iba ohnisko 600 mm, neodolal som a nastavil som prístroj podľa efemeridy. A skutočne, bola nízko, ale predsa nad horizontom. Tak som ju 12x60s cvakol. Žiaden zázrak pri tom ohnisku, ale dobrý pocit zo zachytenia jej fotónov mám.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Slabé komety

#98

Příspěvek od FunTomas »

Popri čakaní na Catalinu US10 som skúsil s Ivanom odfotiť nejaké drobné slabé kométy. Papierovo najjasnejšia P/Ikeya-Murakami (P/2010 V1) s cca 10mag sa na predpokladanej pozícii neobjavila. Skúsil som preto P/LINEAR (230P), ktorá naopak so svojimi cca 13mag doslova svietila. Priložený obrázok je výrez zo snímky 10x300s.

mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Slabé komety

#99

Příspěvek od ladis »

hezke. A ted si predstavte, ze znam cloveka, co tohle pozoruje vizualne... :o
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Slabé komety

#100

Příspěvek od Cassi »

Papierovo najjasnejšia P/Ikeya-Murakami (P/2010 V1) s cca 10mag sa na predpokladanej pozícii neobjavila
P/2010 V1 Ikeya-Murakami byla znovuobjevena 31. 12. 2015 dalekohledem Panstarrs, asi 8° od predpovidane pozice. "Papirove" jasnosti v efemeridach je potreba brat vzdy s rezervou. Pri objevovem navratu v roce 2010 byla tato kometa objevena diky mohutnemu outburstu. Nyni ma kometa jasnost okolo 20 mag (je tedy v beznem stavu, mimo outburst).
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Slabé komety

#101

Příspěvek od FunTomas »



P/2010 V1 Ikeya-Murakami byla znovuobjevena 31. 12. 2015 dalekohledem Panstarrs, asi 8° od predpovidane pozice. .... Nyni ma kometa jasnost okolo 20 mag (je tedy v beznem stavu, mimo outburst).Díky za info. Podľa toho zdroja zjasnila v priebehu 1 dňa o viac ako 1mag. Toto vyzerá na slušnú výzvu. Kto tu bude prvý? ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Slabé komety

#102

Příspěvek od Cassi »

Myslim, ze urcite nejde o nejake zjasneni o vic jak 1 mag za jeden den. Ty rozdilne jasnosti jsou dany predevsim tim, ze to bylo pres ruzne filtry, ruzne dalekohledy, ruzne hvezdne katalogy a ruzne velke clonky, ve kterych se fotometrie provadela (pokud se pri astrometrickych pozorovanich da vubec mluvit o nejake presne fotometrii).

Jinak kometa je rozpadla na dve casti, druha slozka je velmi difuzni, viz snimek pres 2m dalekohled.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Slabé komety

#103

Příspěvek od MilAN »

Tak jsem  i v celkem bídných podmínkách  ( SQM 19,7  , zbytky nízké ( později i vysoké)oblačnosti a  vycházející skoro plný Měsíc), pokusil o kometu P/2010 V1 ( Ikeya-Murakami). Vzhledem k tomu, že už jsem se o ni jednou pokusil, věděl jsem už, že je jinde, že je rozpadlá na několik částí a že nejjasnější fragmenty  mají jasnost na úrovni 19. mag. Nakonec se důkladná příprava vydařila, i když jsem musel zhruba 1/2 expozic vyřadit, protože  při nich  by stopy hvězd  překrývaly fragmenty komety.
Jasnost fragmentů A, C cca 18,9mag, fragmen H 19,2mag ( fotometricky - nikoliv moje měření) Ostatní fragmenty jsou přes 20,5 mag

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Slabé komety

#104

Příspěvek od FunTomas »

Tak toto je paráda. Opäť bola montáž automaticky vedená na kométu?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Slabé komety

#105

Příspěvek od MilAN »

Vzhledem k tomu, že ten pohyb je malý ( cca 1" /2 min), tak to v podstatě nebylo třeba. I když jsem 1/2 expozic vedl za kometou a půlku za hvězdami. Problém je, že když vedu za hvězdami a bude expozice přes 1 hodinu, už se projeví drift díky průhybům montáže ...
No a když pointuj na hvězdy a nechám vyrobit posuv matematicky v Astroartu, tak se tohle neprojeví. Jenže, někde v hlavičce FITS u ATIKů je problém, který tohle skládání neumožní a vždy seskládá jen na hvězdy. Kdysi jsme tohle řešili s KpS ( resp. on to řešil za mě !), a jediná a to ruční možnost je ta, že se v hlavičce u každého snímku umaže apostrof před údajem času. Potom už to funguje . Ale je to u tolika snímků otrava
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět