Uran a Neptun

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Uran a Neptun

#1

Příspěvek od Cassi »

V noci z 15.8.04 na 16.8.04 jsem triedrem 10x50 na stativu pozoroval 7. a 8. planetu naší sluneční soustavy (Uran a Neptun). Pozoroval jsem z balkonu panelového domu v Liberci - Rochlice, MHV byla 3mag.. Obě planety jsem (díky blízkým jasnějším hvězdám) našel bez problému (i když byly planety nízko nad protějšími paneláky!) Uran a Neptun jsem pozoroval i  týden před tím a během 7 dní byl pozorovatelný jejich pohyb na hvězdném pozadí.

Přeji hodně úspěchu při hledání a pozorování těchto planet :)

Ahoj Cassi :hi:
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Uran a Neptun

#2

Příspěvek od Radous »

Ahoj,
včera se mi ho poprvé povedlo najít (tedy aspoň doufám, že to byl Uran ). Pooroval jsem z balkonu s nic moc výhledem. Byl vcelku nízko nad obzorem, takže jsem nemohl použít větší zvětšení. Vypadal spíš jako matná hvězdička . Dneska zkusíme vyrazit na nějakej kopec v okolí a uvidíme co se z toho vyvine.

:hi:

RA
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Uran a Neptun

#3

Příspěvek od SKLP »

4.9.04 jsem trochu prohlédl oblohu.....vzal jsem si do parády i tyto 2 planety.
Neptun se jevil velice zřetelně v triedru 10x50, to samé i v R60/700.
Uran ten....ten byl velice jasný mezi hvězdami, našel jsem jej prakticky na první podled (v triedru).
V R60/700 jsem si jej prohlédl pod 175x. Objevil se velice malinkatý kotouček. Jo docela pěkný....
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Uran a Neptun

#4

Příspěvek od Cassi »

V noci ze 17. na 18. září 2004 jsem pozoroval Urana a Neptuna mým dobsonem 300/1700mm. Uran byl viditelný už při zvětšení 85x jako kotouček :). Měl nápadnou nazelenalou barvu. Neptuna jsem jako kotouček bohužel nezahlédl :((na to bych potřeboval větší zvětšení). Neptun měl nápadnou modrou barvu.
Obě planety se výrazně posunuly od místa, kdy jsem je letos poprvé pozoroval (polovina srpna).
:hi:
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Uran a Neptun

#5

Příspěvek od alex.sky »

mpe napsal: Myslíte, že je reálné pozorovat Uran a Neptun jako koutoučky i s pomocí slabšího přístroje při větším zvětšení (Maksutov-Cassegrain 5")?
Urán určite, 160-kou som pri zväčšení aspoň 120x videl jasný kotúč (v opozícií dosahuje vyše 3"), evidentne sa dá rozlíšiť od hviezdného bodu a okrem toho má zvláštnu farbu, vidieť, že nie je svetelný zdroj, ale je osvetlený, má sivé (sivo-modré) svetlo, čo je netypické na hviezdy, takže sa určite oplatí vyhľadať aj menším prístrojom.
Neptún som neskúšal.
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Uran a Neptun

#6

Příspěvek od Achernar »

Před nedávnem jsem obě planety pozoroval svým 140mm refraktorem. Uran jsem jako kotouček viděl bez potíží, i v malém zvětšení se lišil od hvězd. Musím jen říct, že podle mě je jeho barva naprosto zvláštním odstínem modré, nikoli zelené. Naprotio tomu Neptuna vidím jako zeleného. I toho se mi podařilo spatřit jako kotouček(240x zvetseni), asi takový jako Ganymedes. Maly, ale prece, moc krasny pohled.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Jan Horák
Příspěvky: 21
Registrován: 17. 08. 2005, 08:06

Uran a Neptun

#7

Příspěvek od Jan Horák »

ahoj,
4. září jsem si mezi plánované objekty zařadil i Uran s Neptunem. Uran jsem našel celkem bez problémů, v mém triedru se mi jevil jako jasnější hvězdička mírně modré barvy, Neptun jsem neviděl, blízký HK mi oblohu už moc přesvětlil. Každopádně mám radost nezměřitelnou, ještě nedávno jsem si myslel, že vidět Uran je pro mě (a moje oči) nemožné.
Honzík
Jan Horák
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Uran a Neptun

#8

Příspěvek od Pavuk_ »

Skvela mapka (podla ktorej som sa orientoval pri hladani) je zverejnena na:
http://skyandtelescope.com/observing/ob ... 1221_1.asp

Uran som viditel volnym okom bez problemov (5.8mag), je to aj preto, ze na usecke vyznacenej na mapke sa ziadna jasna hviezda nenachadza a tak tu co tam uvidite je Uran (overte si to aj cez dalekohlad, ma nestelarny vzhlad a vacsie zvacsenie odhali sivoocelovomodrasty kotucik, sympaticky objekt).
Neptun iba v dalekohlade (u nas pokial sa nechystate do Nebrasky) Kotucik je uz mensi ale o nieco viac farebnejsi (modrasty nadych).





AstronomyGreenHorn
Příspěvky: 133
Registrován: 24. 08. 2005, 01:54

Uran a Neptun

#9

Příspěvek od AstronomyGreenHorn »

Uvidime cimi tieto mapky pomozu.
Urobil som si vlastne mapy okolia, ale ani uran ani neptun sa mi nepodarilo uspesne identifikovat.
Vobec som v tej oblasti nemohol identifikovat objekty planetarneho vzhladu.
Uživatelský avatar
ddd
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 01. 2005, 23:24

Uran a Neptun

#10

Příspěvek od ddd »

To nehledej, to je tak daleko, že už to má spíš parametry hvězdy. Doporučuju Ti si vždycky před vytáhnutím dalekohledu zjistit, co a jak uvidíš(mag, rozměr). Nechci dělat chytrýho, ale mě to hodně usnadnilo přístup, tak se Ti to snažím předat.
AstronomyGreenHorn
Příspěvky: 133
Registrován: 24. 08. 2005, 01:54

Uran a Neptun

#11

Příspěvek od AstronomyGreenHorn »

To nehledej, to je tak daleko, že už to má spíš parametry hvězdy. Doporučuju Ti si vždycky před vytáhnutím dalekohledu zjistit, co a jak uvidíš(mag, rozměr). Nechci dělat chytrýho, ale mě to hodně usnadnilo přístup, tak se Ti to snažím předat.
Tento vikend som mal MHV garantovane cez 6 (pocital som 6.5) a ani jeden z nich som nenasiel v dalekohlade.
Presne ako tvrdis nedokazal som ich rozlisit od ostatnych hviezd....
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Uran a Neptun

#12

Příspěvek od Pavuk_ »

kptnemo napsal:

Tento vikend som mal MHV garantovane cez 6 (pocital som 6.5) a ani jeden z nich som nenasiel v dalekohlade.
Presne ako tvrdis nedokazal som ich rozlisit od ostatnych hviezd....Urob to jednoducho. Napr. Uran, ako som uz spomenul, nachadza sa v oblasti, kde nie su jasne hviezdy, takze medzi spojnicou naznacenej na mapke to, co uvidis je Uran a toto si mozes overit potom v dalekohlade (ale zvacsenie aspon 100x, kotucik ma par uhl.sekund)
Uran pri dostatocnom zvasceni (nad 100x) javi ako evidenty kotucik oproti ostatnym hviezdam (bodovym). V triedri neuvidis rozdiel.
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Uran a Neptun

#13

Příspěvek od Cassi »

Urana jsem pozoroval v noci z 24. na 25.9.2005

Použil jsem dobsona 300/1700mm a 4mm okulár (zv. 425x). Pěkný modrozelený kotouček to byl, ale žádné detaily jsem nespatřil - prý při natočení Uranovýho rovníku k Zemi (což nastává za 2 roky) mohou být vidět 2 pásy (již středně velkým dalekohledem). Jeho měsíce jsem nehledal, to by musely být lepší podmínky a nesměl by svítit Měsíc v poslední čtvrti...
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Uran a Neptun

#14

Příspěvek od voko »

Dobré pozorovací podmínky před dvěma dny mě navnadily k tomu, abych se podíval opět na Urana. I když jsem ho lovil mezi větvemi a byl už dost nízko nad obzorem a Měsíc po první čtvrti, byl docela hezky vidět i kotouček. Nedalo mě to a zkusil jsem ho vyfotit. Docela mě překvapilo, že to nedopadlo až tak zle. Jen barevně ho LPI vzala víc do modra, v okuláru se jevil více do zelena.
Škoda, že Neptun už zapadal a nepodařilo se mě ho také zvěčnit. Kdoví, kdy budou zase tak dobré podmínky!

e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Uran a Neptun

#15

Příspěvek od MaG »

Neptun i Uran jsme pozorovali před víkendem. Barevně se opravdu jeví trochu odlišně. Neptun prakticky modrá hvězdička s náznakem kotoučku, Uran zřetelný kotouček modrozelené barvy.

Ta fotka je dobrá, podobně jako u Marsu, fajn příspěvky.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět