zaostreni Meade ETX 90 PE

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
psal
Příspěvky: 241
Registrován: 12. 09. 2008, 17:52

zaostreni Meade ETX 90 PE

#1

Příspěvek od psal »

Pořídil jsem si zmíněný dalekohled systému Maksutov-Cassegrain a mám pocit, že by potřeboval seřídit. Obvyklé popsané problémy typu "při ostření se posouvá obraz" chápu, ale opravdu mi nejde zaostřit celé zorné pole, používám originální okulár 26 mm. Díky za konstruktivní rady, ideálně s odkazem na někoho osvědčeného, kdo by mi se zaostřením/nastavením pomohl (za rozumnou úplatu).
Jsem z Ostravy. Předem všem děkuji za pomoc.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

zaostreni Meade ETX 90 PE

#2

Příspěvek od michal.b »

Ahoj,
mohl bys svuj problem popsat trochu podrobneji? Pouzivas zenitove zrcatko? Nejde to zaostrit z duvodu nedostatecneho rozsahu ostreni, nebo existuje nejake misto, kde se to zda byt zaostrene nejlepe a presto je obraz rozmazany? Kde a co si pozoroval?

Pokud se ukaze ze je problem v dalekohledu, tak bych ho reklamoval, protoze na ETX-90 nic uzivatelsky serizovat nejde (pokud se nepletu, uz jsem ho nejakou dobu nemel v ruce).
Uživatelský avatar
psal
Příspěvky: 241
Registrován: 12. 09. 2008, 17:52

zaostreni Meade ETX 90 PE

#3

Příspěvek od psal »

Děkuji -- upřesňuji, dalekohled je legálně dovezen z USA, reklamace by na poštovném byla dost drahá. K pozorování samotnému -- použil jsem zrcátko i 45° hranol, při nejlepším zaostření nebyl obraz ostrý. Je někdo, kdo by mohl/uměl (a už tak úspěšně v minulosti učinil) dalekohled nastavit tady v Česku/na Slovensku?
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

zaostreni Meade ETX 90 PE

#4

Příspěvek od michal.b »

No jo, to je to riziko dovozu ze zamori.

Ale porad mi schazi podstatne informace - co, jak, kde a kdy jste pozoroval? Jak vypada obraz hvezdy? Je symetricky? Zkousel jste i jine okulary (co kdyz je vadny okular)?

Pokud je to "jenom" spatne serizeny dalekohled (hnuty primar nebo meniskus), tak by se to seridit dalo, ovsem s velkou pravdepodobnosti to bude znamenat rozebrani tubusu a tudiz ztratu zaruky. V horsim pripade je optika uplne vadna a pak stejne nezbyde nez to poslat zpatky.
Uživatelský avatar
psal
Příspěvky: 241
Registrován: 12. 09. 2008, 17:52

zaostreni Meade ETX 90 PE

#5

Příspěvek od psal »

Zkoušel jsem i Plossl okuláry 16 a 9 mm a výsledek byl stejný jako s originál Meade 26 mm super Plossl. Koukal jsem na nebodové zdroje (Saturn, Měsíc) a nešly zaostřit celé. Hvězdy (mj. Capella, Arkturus, Procyon, Denebola) nebyly rozmazané symetricky, nebylo ostré celé pole.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

zaostreni Meade ETX 90 PE

#6

Příspěvek od michal.b »

Super, takze uz vime, ze to neni okularem. Jestlize hvezdy nejsou rozmazane symetricky, jaky maji tvar?
Uživatelský avatar
psal
Příspěvky: 241
Registrován: 12. 09. 2008, 17:52

zaostreni Meade ETX 90 PE

#7

Příspěvek od psal »

Problém je identifikován, ale jeho řešení neznám. Rád si nechám poradit.
Hlavní zrcadlo je vyosené a já neznám možnost jeho nastavení. Tedy, nenašel jsem technický manuál, ale to mě nepřekvapilo. Poradíte mi někoho opticky a mechanicky zdatného, kdy mi v Česku optiku vycentruje? Díky za konkrétní odkazy.
Odpovědět