Plánované astrovybavení

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Plánované astrovybavení

#1

Příspěvek od honza.ho »

Ahoj,

napadlo mě založit nové vlákno týkající se plánovaných změn ve vašem astro-vybavení. Jedno takové zde již je, dalekohled vašich snů. Byl bych ale rád, kdyby jste se v tomto vlákně drželi od snů dál a zůstali u reality. Vesměs se zde všichni tak nějak známe, víme jaké má kdo vybavení, jestli fotí nebo kouká - je jedno jestli vážně plánujete koupit 20"RC/triedr či okulár nebo filtr. Každému z nás určitě občas přestane stačit průměr, okulár, filtr, montáž či foťák a má k tomu pádný důvod. Zajímalo by mě, jaké vybavení plánujete v budoucích, dejme tomu 5 letech zakoupit, vyměnit, upgradovat a hlavně proč - co Vám chybí, nevyhovuje na stávajícím. Vyhněte se prosím řešení různých příčin problémů,  doporučování lepších produktů nebo postováním výrobků, které si dovolit nemůžete - zvrhlo by se to mimo téma.

Začnu hned u sebe a jsem zvědavý, co chybí a po čem pokukujete vy.

1.) Tento rok plánuji zakoupit novou montáž místo stávající HEQ5. Důvodem je budoucí nákup většího reflektoru na focení přes úzkopásmové filtry (10"-(12") Newton) a různé problémy s pointací (hlavně v nižší deklinaci). Novou montáží se tak stane hlava od americké firmy Losmandy - G11 (bez stativu, prozatím bez Goto)


2.) Na příští rok je to výše zmiňovaný reflektor s parracorem a pokud vše půjde dobře (práce), možná i mono CCD QHY9, u které se nyní pilují prvotní mouchy. Důvodem je komplikovaná kalibrace snímku z DSLR - problémy s přesnými DF, problémy se vzory (bias) - kvůli nutnosti měnit polohu kříže nemůže člověk spát. Po těchto 5 dnech venku (00.00-5.30) vypadám v práci jak vyblitá nudle :).


Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#2

Příspěvek od Sasa3 »

Ahoj Honzo. Tohle by mohlo být zajímavé téma.

V mém případě už těch konrétních plánů moc nemám. S nákupem ATIKu 314L jsem snad dokončil hlavní sestavu na focení přes 80mm refraktor podle mých představ a hlavně možností (trvalo to přes 3 roky...). Mám i další hračku, 6" Newtona, takže se můžu pokoušet o snímky s trochu delším ohniskem. Víc mi moje montáž asi nedovolí rozumně naložit a rozhodně si nechci kupovat žádnou větší (i tak se s ní natahám až moc...). Takže v blízké době to budou jenom drobnosti:

a) Vic Maric ze Stellarvue začal vyrábět rovnač pole dedikovaný pro SV80S. Určitě ho budu chtít vyzkoušet. Podle Vica by měl kreslit lépe a ostřeji než můj současný rovnač/reduktor Televue 0.8x.

b) Parracor k Newtonu

c) Ha a SII filtr od Astrodonu. SII ještě nemám a pak bych vyměnil ten Ha filtr of Baaderu za filtr  od Astrodonu ať mám všechny úzkopásmové filtry od jedné firmy (kdo to má furt přeostřovat).

No a to je vlastně všechno. Z těch dlouhodobějších, pokud by se ukázalo, že montáž zvládá focení přes toho 6" Newtona tak bych ještě popřemýšlel o tom jít do 8" (např. RC od Astro-Techu a nebo Vixeňáckého VMC), oba jsou lehké, takže by to mohlo jít. Nebo druhá varianta, přemýšlím o novém 105mm f/7 trippletu od Stellarvue. V karbonové verzi by jej mohla moje montáž ještě taky utáhnout. Ten by pak nahradil toho Newtona, pokud by se mi s ním moc nedařilo.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Plánované astrovybavení

#3

Příspěvek od stana »

No, snad někdy
Powermate 2x/nebo 6 mm Ethos/
Paracorr
A až zrcadlo oslepne, tak bych rád ho nechal pokovit vysoce odraznou vrstvou snad Hilux nebo něčím podobným.?

Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#4

Příspěvek od Konihlav »

Honzo tohle tema jsem chtel jiz mnohokrat zalozit a formulovat naprosto stejne. Jenze tady porad opruzuju se svymi prispevky a nechtel jsem tu zacinat zase ja :-)

Takze ja planuji (serazeno podle priorit a uvadim jiz prvni koupene drobnosti):
+ AstroTrac (mam ho tyden a funguje)
+ Lenovo IdeaPad S10e (objednan a v pondeli bych ho mohl mit na stole) protoze potrebuji nejaky novy a maly laptop vyhradne na astrofotky
- redukce a krouzky pro Canon objektivy a ruzne kamery viz http://www.hutech.com/astro/deepskycam/index.htm a viz http://www.sciencecenter.net/hutech/cam.htm protoze chci fotit jeste nejakou dalsi, mobilni sestavou, vice sirokouhle zabery
- k AstroTracu by se hodila QHY8 nebo Orion SSPro V2, zvazuji to, ale asi (na 99.9%) od nich opustim
- naopak jsem na 99.9% rozhodnut pro ATiK 314L, preci jen 0.4Mpix co mam ted nebo 1.4Mpix 314Lka je rozdil a byl by to znatelny upgrade pro moje fotky. Nebavi me delat moc dark framy Navic filtry pro Sony ICX mam kvalitni Astrodony LRGB a Ha a nechci delat upgrade na 2". Finalni CCD, mnoha-megapixelovou, planuji timpadem za dva, tri, ctyri roky, snad za tu dobu bude technika zas o kus dal a ceny jinde (ted je to nepomer cena/vykon/vyuzitelnost u nas v CR).
- teoreticky posilhavam po nejakem kratkoohniskovem objektivu
- do budoucna bych rad koupil nejakeho newtona a to nejlepe 8" f4-f5, napriklad pockam co vznikne z tohoto: http://www.orionoptics.co.uk/CT/ctrange.html abych mel nejake delsi ohnisko k 330 a 510 mm.
- pokud bude pozemek, planuji upgrade montaze pro pevne stanoviste. Nabizi ze jak EQ-6, tak Losmandy G11 tak okouknout tu Psionovu novinku :-)
- rad bych si i poridil planetarni CCD, asi od theimagingsource.com , ale nevim, kde bych bral penize na vsechny sve napady a hlavne uz ted ty astrokramy nemam kam davat :-)

urcite jsem na nejakou drobnost zapomnel jo napr. triedr, nemam zadny :-)

jo a planuji poridit upgrade pro Starry Night, pro novy laptop.

toz to snad by bylo vse :-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#5

Příspěvek od Konihlav »

neni to vse: rad bych nejaky slunecni dalekohled, ale cekat 6 mesicu na Lunt se mi nechce, tak pockam, jak se situace vyvrbi. Chtel bych dedikovany solarni dalekohled, ne nejake filtry pred a za dalekohled, ktery clovek jiz vlastni. Pokukuji po Lunt stredni tridy s FTF focuserem ;-)
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Plánované astrovybavení

#6

Příspěvek od dvader »

Tak já zase přemýšlím o binohlavě a nějakém malém přenosném refraktoru... Že by Megrez 72? :-)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#7

Příspěvek od Psion »

honza.ho : Losmandy je pěkná montáž, ale dostupnost je mizerná. Viděl jsem zajímavou nabídku tady :

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid ... w=g11&st=2
Kaiska
Příspěvky: 127
Registrován: 26. 12. 2008, 15:43

Plánované astrovybavení

#8

Příspěvek od Kaiska »

Dobré téma,jak už psali jiní.
Já tedy skromně plánuji nákup Dobsona SW flexi verze,průměru 254 nebo 305,podle fin.možností. Chci přejít od přehlídkového okukování
triedry na DSO,pouze vizuálně.K tomu dobsonu nějaké filtry a jeden až dva další okuláry.Výhled tak na rok,uvidím podle zakázek a tím pádem výplat.Krize bude jednou konec,otočí se to k lepšímu.
 Triedr TS 20x80Triplet na stativu BDP,Triedr 7x50 sovětský,Lídlák 70-700 deluxe na Astro3.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Plánované astrovybavení

#9

Příspěvek od Lukina »

Ja bych se chtel nejdrive dovybavit UHC a mesicnim filtrem a jeste jednim kratkoohniskovym okularem a vymenit me stavajici kusy novymi. To planuji do konce tohoto roku.

Fotit chci zatim jen afokalne k cemuz si jeste musim poridit afokalni drzak na muj kompakt a pak kvuli delsim expozicim postavit P. plosinu a poridit nejakou paralaktiku pro kratke expozice.

Jednou, az budu mit automobil bych nepohrdl nejakym vetsim dobsonem, pravdepodobne 12palcem v provedeni Flex-tube.

Pokud by me foceni chytilo natolik, ze bych se jim chtel venovat dukladneji, tak bych vybaveni smeroval timto smerem. Ale myslim si, ze ke kvalitni afokalni fotografii, resp. k hranicim moznosti obycejneho kompaktu je docela dlouha cesta, tak proc nezacit zrovna tady.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
guli16
Příspěvky: 210
Registrován: 15. 03. 2009, 15:23

Plánované astrovybavení

#10

Příspěvek od guli16 »

Já bych chtěl v nejbližší době dovybavit mého SW Dobson 200/1200,také UHC a měsíčním filtrem....Poté okulárem sw planetary 5mm,,později 7mm.....no a to je v nejbližší době...o focení zatím nepřemýšlím,ale časem začnu:)
Dobson SW 200/1200 ,sw planetary 5 a 7 mm ,SP 10 a 25 mm
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Plánované astrovybavení

#11

Příspěvek od deavi »

Jelikož se technické vybavení vyvíjí i já jdu ruku v ruce s nimi. Proto plánuji v blízké (doufám) budoucnosti nákup monochromatické chlazené CCD kamery s 2'' filtry. Zatím váhám jaký čip potažmo výrobce vybrat. Mám dva horké kandidáty a to bud senzor KAI 11002, nebo KAF 9000. U obou je cena velmi vysoká a nejspíš to bude kamera na hooodně dlouho, předpokládám minimálně na 10 let.

Pokud se něco zvrtne, nebo bude nedostatek financí tak si pořídím nějaký sluneční dalekohled a newtona 250mm s citlivou černobílou kamerou s filtry na planety. Tyto dvě věci by vyplnily mezeru kdy svítí Měsíc a nedá se fotit DeepSky objekty. Bohužel můžu mít buď první variantu stím, že budu ještě hezkých pár měsíců šetřit, nebo druhou kterou si dfct. můřu pořídit hned. Ale nemůžu mít obě dvě varianty :'(
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Plánované astrovybavení

#12

Příspěvek od MartinV. »

Po CCD si nechám zajít ještě chuť i když bych ní taky nepohrdnul. S DSLR se toho dá ještě hóóódně nafotit.
Prioritou je pro mě dobrá obloha, kde bych nemusel filtrovat sv. znečištění. Jedno takové mám a relativně ani ne daleko. Uvažuji o observatoři. Kdo taky ne, že? V kostech cítím problém v realizaci celé stavby (koupě pozemku, povolení, bla, bla, bla .... ) a pak ještě nechávat v ní vybavení. No a tak mě napadlo místo stabilní si vyrobit něco takového do čeho bych i šel:



Viz. dále: http://www.pier-tech.com/star_traveler_ ... vatory.htm

Na vebu se mi podařilo najít tuto verzi podomácku v dřevěném provedení i s kopulí. Jen mám strach aby mi to neurvalo tažné na Fordu. ;D

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#13

Příspěvek od Konihlav »

Martine myslenka hezka, jiste mnoho z nas jiz podobnou melo, ale nedovedu si predstavit, jak by se s tim dalo jezdit po ceskych komunikacich. Nehledne na to, ze hrozi i nehoda. Ja dalekohled/y casto vozim a rikam si, ze bych nerad aby do me nekdo naboural - skoda by byla velika...
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Plánované astrovybavení

#14

Příspěvek od MartinV. »

To máš pravdu. Ty naše silnice jsou jak měsíční povrch. Jenže v mém případě jezdit za tmou musím takže samozřejmě vím co vozím v zavazadlovém prostoru (cca 70kg o ceně raději pomlčím) a podle toho i samozřejmě jedu.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Plánované astrovybavení

#15

Příspěvek od dvader »

Ten přívěs je zajímavý nápad ale chybí mi tam nějaké pořádné vzpěry. Mám pocit, že to bude takhle hodně pružit a kmitat...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět