Plánované astrovybavení

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#46

Příspěvek od Sasa3 »

No, jestli nejsi pojízdný, tak se zatím na focení přes CG5ku vykašli. Já jsem před čtyřmi lety bydlel taky v Praze a neměl jsem auto. Tahal jsem pěšky asi kilometr G8čku s 80mm refraktorem na tmavší místo v Suchdole a dělal první pokusy přes DSLR. Bylo to fakt hodně náročné a to jsme byli většinou dva. Díky té náročnosti jsem takhle dalekohled vytáhl tak 4x do roka. Je fakt škoda pořizovat si drahé vybavení na astrofoto a pak ho nevyužívat. Jestli tě to táhne k focení DSO, tak bych spíš zvažoval ten astrotrack.

   Teď mám tebou vysněnou zahrádku, ze které nejčastěji fotím, a je to úplně o něčem jiném. Jsem venku prakticky každou jasnou noc. Ale i tak bych se bez auta těžko obcházel. Když je nov a dobrá předpověď počasí, tak většinou naložím výbavu do auta a jedu za tmavšší oblohou.

Jinak ta azimutální montáž s 150mm Newtonem, co jsem doporučoval, je hodně mobilní. Sestava váží celkem kolem 11kg a určitě by se dala bez problému převážet v baťohu MHDčkem. Její další výhoda je, že se bude vhodně dopňovat jak s refraktorem případně Makem, který si chceš pořídit. Já si ji pořídil jako další dalekohled na koukání, když fotím - chtěl jsem aby to bylo něco lehkého (už tak jsem docela utahaný, než sestavím aparaturu na focení a tahat se pak s něčím velkým by se mi už nechtělo), skladného (musí se to vejít do auta spolu se sestavou na focení) a universálního (aby tam šel dát jako ten Newton, tak refraktor, podle toho, čím budu fotit). Pro výjezdy bez auta za tmou bych ji silně zvažoval případně další možnost bych viděl jako nějaký menší skladný ultra-light dobson. Jestli chceš, zajeď k nám do Říčan a můžeš si tu sestavu obkouknout.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#47

Příspěvek od Konihlav »

AstroTrac ted docela slusne zdrazili (v UK) navic se libra drzi slusne pres 30.
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#48

Příspěvek od ogami »

nejdriv jsem chtel jako prvni poridit CLS filtr, ale po posledni navsteve ondrejova uz mam jasno. prvni rozhodne koupim maly refra a k nemu kamerku pro pointaci pres ntb ;)
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Plánované astrovybavení

#49

Příspěvek od Vejr »

No, jestli nejsi pojízdný, tak se zatím na focení přes CG5ku vykašli. Já jsem před čtyřmi lety bydlel taky v Praze a neměl jsem auto. Tahal jsem pěšky asi kilometr G8čku s 80mm refraktorem na tmavší místo v Suchdole a dělal první pokusy přes DSLR. Bylo to fakt hodně náročné a to jsme byli většinou dva. Díky té náročnosti jsem takhle dalekohled vytáhl tak 4x do roka. Je fakt škoda pořizovat si drahé vybavení na astrofoto a pak ho nevyužívat. Jestli tě to táhne k focení DSO, tak bych spíš zvažoval ten astrotrack.

   Teď mám tebou vysněnou zahrádku, ze které nejčastěji fotím, a je to úplně o něčem jiném. Jsem venku prakticky každou jasnou noc. Ale i tak bych se bez auta těžko obcházel. Když je nov a dobrá předpověď počasí, tak většinou naložím výbavu do auta a jedu za tmavšší oblohou.

Jinak ta azimutální montáž s 150mm Newtonem, co jsem doporučoval, je hodně mobilní. Sestava váží celkem kolem 11kg a určitě by se dala bez problému převážet v baťohu MHDčkem. Její další výhoda je, že se bude vhodně dopňovat jak s refraktorem případně Makem, který si chceš pořídit. Já si ji pořídil jako další dalekohled na koukání, když fotím - chtěl jsem aby to bylo něco lehkého (už tak jsem docela utahaný, než sestavím aparaturu na focení a tahat se pak s něčím velkým by se mi už nechtělo), skladného (musí se to vejít do auta spolu se sestavou na focení) a universálního (aby tam šel dát jako ten Newton, tak refraktor, podle toho, čím budu fotit). Pro výjezdy bez auta za tmou bych ji silně zvažoval případně další možnost bych viděl jako nějaký menší skladný ultra-light dobson. Jestli chceš, zajeď k nám do Říčan a můžeš si tu sestavu obkouknout.
Diky moc za nazor a tipy. Treba sve plany jeste prehodnotim, jakmile dojde na krajeni chleba Zatim setrim, takze je cas... Ja to jen upresnim - trochu mam kde fotit. Mame chatu naproti Medniku. Praha je zakryta, videt jsou jen Pikovice, ale ty moc nerusi a stejne nekdy po pulnoci zhasinaji. No a tam o odvoz ukecavam mamu... Samozrejme, ze to neni tak casto, jak bych chtel, ale je to casteji, nez 4x do roka :-). No a potom ruzne astro akce (Hodkovice, Litice atp.). Idealni by bylo mit jedno vybaveni na chate a tu lehkou mobilni sestavu s Astrotrackem doma. Ale na to chybi sponzor... Tak uvidime, jak to bude.
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#50

Příspěvek od Konihlav »

dnes jsem si cvicne vyzkousel zpracovat Ha, OIII a SII data a musim rict, ze na tom tretim kanalu taky neco je, tim myslim SII.

Takze zacinam uvazovat, ze bych si mel k Vanocum (nebo driv? ;D) poridit SII filtr, jen otazka jake propustnosti (asi 5nm jako Ha).

Dale chci fotit pres miniBorga, tak jsem si minuly tyden objednal mini kruhy a jeste jeden rotator kvuli kompozici dale mam nove Paracorr a snad dorazi i T-Ring adapter, vyhrivaci pasky a OAG :-)

holt clovek porad neco dalsiho potrebuje a porad nema vsechno :-/
Uživatelský avatar
Kikan
Příspěvky: 203
Registrován: 11. 01. 2008, 17:05

Plánované astrovybavení

#51

Příspěvek od Kikan »

holt clovek porad neco dalsiho potrebuje a porad nema vsechno :-/
Amen. ;D (nebo omen? ;))
"Please do not stare into laser with remaining eye."
EQ-5 GoTo, SW N200/1000, UHC Astronomik Profi, Barlow 2x Ultima 1.25”, Vixen PL32mm, SP-25mm, SP-10mm, SW UWA 6mm
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#52

Příspěvek od ogami »

pomalu zvazuji nakup nove vybavy, kolem vanoc by mohlo byt trochu penez k pointeru ani cls filtru jsem se zatim nedostal a chtel bych to kolem vanoc spojit s nakupem mensiho refra (300-400mm ohnisko), abych se posunul zas o kousek dal.

vyhlidnuty mam predbezne WO Megrez 72ED spolu s rovnacem pole WO TypeIII. dale jsem uvazoval o miniborgu, ale tam me odrazuje cena rovnace pole ... precejen budu muset koupit i dalsi refra a kamerku na pointaci a penez nebude na rozdavani. dalsi moznost je sw ed80, ale zas chci na montaz nalozit co nejmene a co nejkratsi trubky ... ale byla by to asi nejlevnejsi cesta.

uz jsem prohledaval net a koukal na snimky hlavne tim megrezem, ale rad si poslechnu rady mistnich matadoru, hlavne co se toho megreze a rovnace k nemu tyce. ale klidne si necham poradit i neco jineho ve stejne cenove kategorii.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Plánované astrovybavení

#53

Příspěvek od Vabra »


vyhlidnuty mam predbezne WO Megrez 72ED spolu s rovnacem pole WO TypeIII. dale jsem uvazoval o miniborgu, ale tam me odrazuje cena rovnace pole ...

Sam jsem resil podobnou ulohu a skoncil jsem u stejne sestavy, kresba je ve stredu vyborna a u kraju APS je akceptovatelne i na B&W kamere. Pri dobrem zaostreni na DSLR by mely byt rohy relativne lepsi. Trochu bojuji s okularovym vytahem, ktery sice vypada "festovne", ale ktery se pri aretaci pohne v zaostreni a bez aretace ma tendenci v zenitu ujizdet. Zkusim jej jeste poladit.

Na MHV jsem nabizel v Astrobazaru svoji starsi vybavu (Celestron ED-R 80/600, Scopos ED 66/400) oba okolo 5000 Kc, pokud budes mit zajem na vyzkouseni tak se ozvi.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Plánované astrovybavení

#54

Příspěvek od ladis »

Mym snem je poradne velky dobson a k tomu poradne velke SUV, abych to mohl vyvezt kamkoliv i na zmoklou louku 8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MAUR
Příspěvky: 217
Registrován: 06. 04. 2006, 18:11

Plánované astrovybavení

#55

Příspěvek od MAUR »

Momentálne som si kúpil ED Skywatcher 80, ale do budúcna uvažujem
tiež o tom Megreze 72/432 a rovnači k nemu- neviem či to patrí do tejto témy ale je rovnač   T III  doporučeným k tomuto refraktoru?Napríklad na  http://www.telescope-service.com/Willia ... t.html#M72
som sa dozvedel túto informáciu.
HEQ-5 EQMOD Skyscan,Vixen GP-2Photoguider- guider port, AD-800,
LX 200 emulator, Skywatcher ED 80 + rovnač 0,85, G1-0300
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#56

Příspěvek od ogami »

2vabra: jako vzdy mi trhas trn z me chude paty, ten scopos me hodne zaujal, poslal sem sz ;)

2maur: ano ten rovnac by mel fungovat velmi dobre s megrezem 72, pisou to i na strankach vyrobce. nasel jsem na netu i dost fotek z teto kombinace.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#57

Příspěvek od Konihlav »

takze do Vanoc bych to bez SII nevydrzel, proto jsem dnes navstivil stranky www.astrodon.com a objednal si do CR 1.25" 5nm SII filtr celkem $315 + clo + DPH.

No a ted uz snad mam vse k tomu stat se opravdovym astrofotografem na rijen si musim pripravit ovsem fotici plany a harmonogram a rozpis co fotit jak fotit cim fotit kolik toho chci a pak dle pocasi se prizpusobit :-)

Jeste by to chtelo nejaky seminar - workshop, kterak zpracovavat astrofotky (MMys, froggy - nebudes neco poradat? :-)) a trochu trpelivosti a snad by to slo...
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#58

Příspěvek od biker.fm »

Jeste by to chtelo nejaky seminar - workshop, kterak zpracovavat astrofotkyOT: kdyby se poradal nejaky takovy workshop, to by byla parada a prijel bych na nej i pres celkou republiku a vubec by mi to nevadilo i kdyby byl treba dvoudenni :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

Plánované astrovybavení

#59

Příspěvek od vaclav1 »

Má smysl plánovat dražší astrotechniku tady v Čechách, kde je za rok cca 25 jasných astrofotografických nocí kdy zároveň neruší Měsíc v úplňku???Když vidím venku to zimní počasí, tak jsem techniku již zazimoval a těším se na březen a duben kdy bude na 90 procent několik jasných nocí za sebou. :'(
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#60

Příspěvek od MMys »

A v zimně nejsou jasné noci ???
Měřeno čistě penězi to určitě smysl nemá  ;) Ale naprosto stejně to je s většinou jiných koníčků.

To by si také nikdo nekupoval lepší a dražší auta, když po silnici můžeš jezdit nejvýše 90/130 km/h. Ale je to také o komfortu (ježdění, v našem případě pozorování) a také o pocitu. Prostě ono potěší mít možnost říct si, tak, mám kousek optiky a vím, že lepší už být nemůže  ;)

Na druhou stranu, ceny dalekohledů jsou dnes tak nízko, že není problém si pořídit kvalitní dalekohled o průměru kolem 250mm za celkem drobný peníz.  Není tomu tak dlouho, co se nedalo koupit nic, a lidi si doma šudlali na koleně deseti až patnácticentimetrová zrcátka a o něco později, kdy 20cm newton stál desetitisíce.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět