Plánované astrovybavení

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Plánované astrovybavení

#76

Příspěvek od Martin Vyskočil »


Ja mam zatim plne schopny triedr 15x70. Nedavno jsem si k nemu postavil refraktor 60/1040, ktery ho doplni na planety a na Mesic. Zatim k nemu nemam okulary, takze to je prvni planovane vybaveni. Nejspis zvolim radu Hyperion (ale musim to nejdriv otestovat). Refraktor jsem planoval umistit na ASTRO-3, ktera se vsak ukazala jako nevyhovujici, takze budu zaroven muset poridit nejakou montaz. Staci hlavu, protoze bytelny stativ uz doma mam. No a jako posledni z planovanych dalekohledu je dobson 200/1200. Mam totiz uz prilis dlouho ve skrini ulozene zrcadlo z Turnova a to hodlam pouzit na nejaky pekny hi-tech ultralight.
Takze kdyz to shrnu:
montaz, nejaky hyperion a dobson 200.
EDIT: Tak ta nova montaz je hlava CG-5, k ni navic polarni hledacek Vixen, ktery uz na montazi bez problemu funguje.

Pod montazi je uz novy mohutny stativ, ktery jsem mel uz par let doma po celkem uspesne renovaci.

Pribyl Hyperion 13, za ktery vdecim kamaradum z MACe  :)

Zcela mimo plan Canon EOS 500D, k tomu je redukce na M42x0,75 a na nejake filtrove zavity (na rodinne fotky a tak...)

Co mi tedy zustava v planech:

1) Zbyvajici potrebna technicka zlepseni na "Ostrizim oku" (az bude hotovo, dodam fotky).

2) Hledacek pro "Ostrizi oko", pro ktery mam doma sympaticky tmeleny dubletik.

3) Pohon(y) na CG-5 .

4) Hodil by se jeste Hyperion 8.

5) A konecne slib sobe i do VOD, ze ten Dobson skutecne bude!

EDIT 16.3.2010

Pribyla ULTIMA Barlow 2x
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
shamanix
Příspěvky: 366
Registrován: 07. 07. 2009, 10:45

Plánované astrovybavení

#77

Příspěvek od shamanix »

Taky shrnuju plány. Atik 16 už má za sebou první světlo, jak jinak, než na M42 v tuhle dobu (na sněhu a z města, ale s deepsky filtrem paráda ) Teď dodělávám binar 88x56 na planety s abbé ortho okuláry 9mm s objektivy z 2x AD 800 a plánuju stavbu dalšího newtona 150/1200 na snímání planet se zrcadlem 1/12 PV a s menším centrálním zastíněním se zakřiveným držákem sekundárního zrcadla. Případná fotos vystavím do příslušné rubriky :)
N150/750, motorized EQ 3-2, planetární kamerka (CCTV),nějaké okuláry a čas na koníčka asi jednou měsíčně :(
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#78

Příspěvek od Konihlav »

trochu ozivim tohle vlakno :-)

nove hracky:
http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... k.jpg.html

http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... s.jpg.html

;D

a porad mi schazi pointer, kamerka (pointacni) a lepsi refraktor na foceni (tentokrate asi ne ED ale APO :-), nabizi se SV130tka jinak nemam paru).

Nezna nekdo vyherni cisla do sportky? na nedeli. Znacka: specha :)
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Plánované astrovybavení

#79

Příspěvek od PetrV »

Nezna nekdo vyherni cisla do sportky? na nedeli. Znacka: specha
Jasně, vydrž, v pondělí dám vědět...

Mimochodem, prolistoval jsem Tvoji fotogalerii a kombinace Miniborga s Losmandy vypadá moc pěkně. Jseš si jistý, že se tam ten polární hledáček dává právě takhle? :)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#80

Příspěvek od Konihlav »

jen bych upozornil, ze tohle vlakno mi zacina byti male resp. jinymi slovy uz neni pro me. Vzhledem k "depresim", ktere mam z pocasi jsem se rozhodl minuly tyden udelat asi 5 objednavek astrohracek ;D jako naplast na bebicko. Timpadem uz vsechno mam (krome posledni CCD a jedne sady filtru - vaham zda poridit RGB nebo SII, protoze nejaka vymena po prvni montazi nepripada v uvahu) a dokonce jsem slibil, ze behem pristich 12ti mesicu si nekoupim zadny dalekohled ani objektiv ;D

takze dnes mi uz prisel prvni balicek od UPS s napisem Vorsichtig Glass a jeste maji dnes prijit dva dalsi soucasne az budu mit hracky pohromade vyfotim a snad o vikendu sestavim...

neni nad to mit uz konecne klid a za nicim se nehnat a uz jen cekat, kdy konecne bude alespon chvilinku hezky.

takze vsem preji slunce v dusi :D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#81

Příspěvek od MaG »

Nechápu, proč za ty prachy neseženeš radši pozemek nebo chatku a neuděláš si tam pevnou pozorovatelnu. Plánované astrovybavení by ti pak přišlo cílené úplně jinam a pořád bys nevěděl, co dřív koupit, krom toho bys taky začal fotit.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#82

Příspěvek od biker.fm »

dokonce jsem slibil, ze behem pristich 12ti mesicu si nekoupim zadny dalekohled ani objektiv GrinNo nevim, ale kdyz jsme se neplanovane potkali v Supre minuly tyden, tak jsi rikal neco jineho, takze mam tak trochu "obavy" ze to nesplnis ;D
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Plánované astrovybavení

#83

Příspěvek od FunTomas »

...a dokonce jsem slibil, ze behem pristich 12ti mesicu si nekoupim zadny dalekohled ani objektiv ;DTak toto ti tu aj tak nikto nezbaští. Rob si srandu z iných. ;)

mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#84

Příspěvek od Konihlav »

Plánované astrovybavení by ti pak přišlo cílené úplně jinam a pořád bys nevěděl, co dřív koupit, krom toho bys taky začal fotit.Martine mohl bys tu vetu nejak znovu napsat (jako pro blbce, pac jsem smysl nepochopil, fakt, vubec).

jedine co vim jiste je, ze pristich par let nebudu mit pozemek (a to tak 5-10 let). Takze musim byt 100% mobilni. Losmandy G-11 je v pohode na transport a EdgeHD 11" SCT rovnez. Pravda, ze druha montaz a cingrlatka se mi do auta uz nevejdou, ale to se "poresi" ;-)

navic, vzhledem k pocasi (na Slovensku a Morave je mnohem lip nez tady a v zime bylo mnohem lepe na Jablonecku, napriklad, nez tady a kdybych fotil jen v Plzni, tak tady nebylo jasno od listopadu do brezna ci pulky dubna ani jednu noc!!! (dobre od 17.11. co bylo naposledy hezky a pak lednovy uplnek vysel, ale to jsem zrovna jedinej den nemohl) bych se foceni nemohl venovat treba pul roku v kuse, takze musim byt mobilni a mit sanci odjet alespon 100-200km za dirou v mracich (tak jsem ostatne vyfotil IC443 v HST, na 5 vyjezdu a 1200km na cestach). Vy, kteri jste meli letos zcela jine podminky nez zde na plzensku to nepochopite, jak je to deprimujici, pokud tez nezavladne u Vas na par mesicu deka... sice Vam to nepreji, ale mozna byste si tim take mohli "projit" ;D

biker.fm:
stando, jedine co jsem mohl nastinit je, ze nemam slunecni dalekohled (Lunt, SolarMax apod.), ale to neni nic co planuji v nejblizsi dobe a 12 mesicu to fakt musim vydrzet - slibil jsem to a pred svedkama navic zde je svedku jeste vice...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#85

Příspěvek od Konihlav »

FunTomas: hele sranda musi bejt i kdyby ja nevim :-)

navic to fakt myslim vazne.

krabice a dalekoheldy vyfotim az dorazi. Puvodne jsem planoval udelat fotky objektu a pak ukazat cim to bylo, ale DSO se fotit neda, tak se alespon budu kochat technikou. Tez se mi totiz libi si prohlizet cizi sestavy a tak vubec :-)

biker.fm: jsem rikal, ze jsem min tyden koupil 3 dalekohledy, tzn. ze dalsi fakt uz nepotrebuji :-)
jbakos
Příspěvky: 129
Registrován: 14. 08. 2010, 21:21

Plánované astrovybavení

#86

Příspěvek od jbakos »

Takže mal by som sa pridať aj ja čo plánujem vymeniť a po čom sa už obzerám.
1, Kúpa malého dobsonika
2, Dokupenie vybaví pre malého dobsonika
3, Vymeniť Newton National Geografic za niečo lepšie a samozrejme starého newtona dať recyklovať
4, Kúpiť si ntb aby som mohol fotiť cez CCD kameru
5, Na dome čo budem stavať postaviť si malí observatórium

S tohto  všetkého som akurát tak stihol si splniť tieto moje planý:
Kúpil som si Dobsona Finderscope a na budúci týždeň mi príde výbava k nemu 8-)
Kúpil som si NTB ale zatiaľ CCD kameru nemám

V dohľadnej dobe si kúpim jednoznačne lepši teleskop, tém national geografic je akurát tak dobrý na pozorovanie mesiaca  :'(
Celestron AstroMaster 130/650 Dobson + OTG ( ako hľadáčik )
Celestron FirstScope 75
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Plánované astrovybavení

#87

Příspěvek od Vejr »

tohle je takove tema, kam nikdy nevim, co napsat, prestoze planu by bylo Vzdy je totiz rozpor v tom, co bych chtel a co si mohu dovolit Z toho plyne cela rada veci - napriklad nez na neco nasetrim, uz se to nevyrabi atp. Ale co bych do budoucna chtel? V soucasne dobe asi nejvic "hori" pointacni dalekohled, uvazuji o SW 102/500 plus nejake to vytapeni. Pak bych chtel kamerku na planety. V soucasne dobe mam upravenou webku, ale chtelo by to neco pro delsi expozice. Otazka je jakou... No a nasledne jeste kameru pro DSO, protoze zrcadlovku upravovat nehodlam Momentalne se mi libi Atik 314 L+, ale nez na nej nasetrim, tak kdo vi, co bude... Treba se do lepsi cenove hladiny dostanou dnesni TOP modely. A abych nezapomel, tak mam jeste vyhlednuteho Megreze 90mm. K tomu vsemu samozrejme spousta "serepeticek" jako je filtrove kolo a filtry atp. No a pokud se mi nekdy podari dat dohromady vybaveni na foceni, tak dobsona na koukani. Idealne skladaci 350ku :-)

A nejakeho poskoka, kdo to odtaha :-D
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#88

Příspěvek od Cztwerec »

Jednoznačně Equinox 100Až budou peníze, jinak vše ostatní již mám Teď si to dělám hezký, peněženka je trošku v luftu Pořád měnim a už bych chtěl zakotvit...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#89

Příspěvek od Konihlav »

letos jsem si koupil zatim jen novy fotolaptop, loni iEQ45 a Esprit100+RIRED, predtim jsem fakt rok dokazal investovat pouze do pohonnych hmot :-)

nicmene me stale a porad hloda uvaha nutnosti nejakeho barevneho cipu na naladovky, celooblohovky, komety a chtel bych bud:
1) http://www.amazon.de/Sony-Digitalkamera ... B00KPV1RW4
nebo
2) https://astronomy-imaging-camera.com/pr ... 00mc-cool/

variantu 1 jsem mel objednanou od CDS s chlazenim uz loni, ale nejak k tomu nakonec nedoslo... bohuzel korejec nezlevnil od lonska, tak by pripadlo do uvahy variantu (1) pak nechat pozdeji kuchnout... proste Canon EOS600D je ve tme slepy jako patrona... pri F/2.8 to nic nevidi.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Plánované astrovybavení

#90

Příspěvek od Cztwerec »

Mě dělá pěknou službu například 6 D ikdyž na Halfu je slepej jak patrona taky.
Lectorem iustus...
Odpovědět