Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#16

Příspěvek od Miloš Hroch »

Ta Etna, to je zajímavé. Ono lze i při tomto nízkém rozlišení vidět spoustu zajímavých věcí. Možná bych někde v archivu našel snímek, na kterém jsou vidět dvě jezera, která se vytvořila na soutoku Vltavy a Ohře s Labem při povodních v roce 2002, i když myslím, že těm vytopeným lidem to asi tolik zajímavé nepřijde. Zajímavé jsou také bouřkové oblaky - Cumulonimby, jsou identifikovatelné na první pohled. Píšeš, že vidíš i menší města, já jsem zatím na něktrých snímcích identifikoval Berlín, Paříž, Londýn a stěží Prahu. Jaké jsi našel nejmenší město?
Uživatelský avatar
sirius31
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 04. 2006, 20:30

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#17

Příspěvek od sirius31 »

Ahoj. Omlouvám se, že píšu až dnes. Dříve jsem se k tomu nedostal. Momentálně ze snímkováním stagnuji- ještě není hotova anténa na příjem a kamarád je zaneprázdněný. Snad to ještě letos dáme do kupy aby mohl být kvalitní příjem snímků. Ptáš se, jaké nejmenší město se mi podařilo identifikovat. Podařilo se mi dříve pořídit nějaké snímky, kde bylo vidět hodně podrobností a města. Dokonce je na nějakém tom snímku vidět i moje město, ve kterém bydlím (Valašské Meziříčí a okolní města). NOAA zobrazuje černobílé odstíny podle povrchové teploty a města září tepleji než okolí, proto se na snímku projeví jako tmavé flíčky nebo tečky. Centrální část ValMezu má průměr 4km, takže je to akorát na jeden piksel. Jdou rozeznat hřebeny Beskyd a Hostýnskovsetínské vrchy a mezi nimi několik teček. Podle mapy jsem identifikoval ValMez. Škoda, že zde nejdou vložit snímky přímo z disku. Tak bych ti nějaký ukázal. Svou webovou stránku zatím založenou nemám.
  Od podzimu do jara jsou pěkně vidět zasněžené Alpy. Viděl jsem i Tatry. Velké města jako Londýn, Paříš, Hamburk, Řím a pod nejdou přehlédnout. Jak píšeš, z mraků nejhezčí jsou kumulonimby. Ty na snímku vypadají vždycky skvěle. Nejlepší je to po východu, nebo před západem Slunce. Boční světlo je vykreslí pěkně plasticky a vrhají stín. Nejlepší je to, když se Slunce nachází tak 0,5 až 1 stupeň nad obzorem. To jsou stíny pěkně dlouhé. Když je na snímku změříš a přepočítáš do reálu, tak zjistíš, že jsou dlouhé desítky kilometrů. Ještě lepší snímky byly z družice METEOR. Ten má lepší rozlišení než NOAA a ztruktůru oblačnosti vykreslí jemněji. Je dobře patrný i mlhavý závoj, což NOAA v APT tak dobře nedovede. Kdysi se mi z METEORU povedl snímek, kde je dobře vidět ztruktůra jezer ve Finsku a v severní Africe byl na Sahaře vidět náznak písečných dun. Ale METEOR jsem už dlouho neregistroval a neslyšel. U ruských družic je problém zjistit, která je v provozu a vysílá.
  Co se týče softverů tak u některých je výhoda, že si zpracování snímků mužeme předem naprogramovat a pak to běží automaticky, jako například WX Toimg nebo WXSat. Některé surové snímky jsem si zkoušel upravovat v JV comu. Tam lze zkombinovat dohromady VIS a IR snímek v jeden reálný, obarvovat a přidávat kontrasty. Ale jsou i jiné programy. Mě se nejvíc zamlouvá způsob, kdy se signál a snímky automaticky zpracují a uloží na disk, nebo vytisknou. Člověk si stím nemusí hrát a starat se o to. Nebo aspoň takové mám představy o meteorologii ve svém PC.
  Ještě zkouším pomocí komunikačního příjmače ztahovat z krátkých vln povětrnostní mapy a dálnopisy, které vysílají meteo a oceanografické stanice v Evropě a ve světě (HF Fax, RTTY). Když se to zkombinuje s těma obrázkama z družic, tak to začíná být slušná zábava pro"amaterského meteorologa". Ale zjišťuji, že jeden počítač je na to málo. ;D        Zatím ahoj.  Sirius
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#18

Příspěvek od Miloš Hroch »

Teď jsem byl v úterý za klukama radioamatérama v Deštném v Orlických horách předvést dětem na tábor příjem družicových snímků. Podmínky byly bezvadné, byli jsme na kopci. Mimochodem jsem zjistil, že ta moje anténa taky asi nemá zrovna ideální vyzařovací charakteristiku, doteď jsem ten šum přičítal spíše zastínění zástavbou. Musím postavit alespoň helikálu. Momentálně to chytám na zkřížené dipóly (turnstile).
Zkus si založit konto na některém serveru, kam lze ukládat fotografie a pochlub se (já používám např. Fotothing). Ještě na ukázku obrázek z toho úterka: 4.7.2006 9:48 UTC družice NOAA17

Jinak toho Meteoru je škoda, mě se podařilo zachytit jeho vysílání pouze jednou a to v době, kdy jsem s příjmem začínal. Nevíš jak je na tom Okean a Sich? Zkoušel jsem je někdy okolo roku 2002 a neměl jsem štěstí. Od té doby jsem to nezkusil.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#19

Příspěvek od Miloš Hroch »

Tak jsem po dlouhé pauze zjistil, že nám před půl rokem (6.2.2009) vypustili další družici z řady NOAA, už s označením 19 nebo také NOAA N Prime. Potěšující je, že navzdory tomu co se tvrdilo před pár lety, tak tento satelit ještě pořád vysílá i v pásmu 137 MHz v analogu (mód APT - Automatic Picture Transmition), díky čemuž je možné vysílání zachytit celkem jednoduchými amatérskými prostředky.

Tato zpráva mě vybičovala k tomu, že snad konečně postavím tu novou anténu a znovu začnu s příjmem.

Informace o stavu satelitu/ů jsou zde:
http://www.oso.noaa.gov/poesstatus/

Více informací o možnostech amatérského příjmu je tady:
http://www.astronom.cz/procyon/meteorology/noaa.html
jen to budu muset časem trochu zaktualizovat.

Jinak NOAA 19 má poněkud pohnutou historii, myslím, že tyto obrázky hovoří za vše:



Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#20

Příspěvek od Miloš Hroch »

Tak jsem tento týden zprovoznil novou verzi antény pro příjem snímků z meteorologických družic na polárních drahách. Jedná se už o výše avizovanou helikální anténu (QFH - Quadrifilar helicoidal antenna) pro pásmo 137.5 MHz. První dojmy jsou skvělé, i když některé věci na anténě a na přijímači budu muset ještě poladit. Oproti zkříženým dipólům je příjem opravdu lepší. Zkoušel jsem to opět na balkóně bytovky tedy na dosti stíněném místě a příjem je na tu bídu celkem dobrý.

Tady je dnešní obrázek z NOAA 18 (17.1.2010, 12:19 UTC)

Viditelný kanál:


Termální kanál ve falešných barvách:


Lepší rozlišení zde:

http://www.astronom.cz/procyon/af/visible.jpg
http://www.astronom.cz/procyon/af/thermal.jpg
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#21

Příspěvek od Psion »

Pěkná práce!
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: Stahuje nekdo obrazky z Meteosatu do PC?

#22

Příspěvek od Giftmacher »

Pěkné téma. Za tu dobu samozřejmě technika pokročila a není už potřeba specializovaných přijmačů. Já jsem si (znovu) pořídil tv tuner Asus U3100 mini v2, který obsahuje čip Rtl 2832U a tuner Fitipower FC0013, který ladí v rozsahu 22 - 1100 MHz. Zbývá ještě vyřešit tu anténu. Má tady někdo zkušenosti se stavbou QFH?
Odpovědět