Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#1

Příspěvek od Mesuge »

Uz cca pred deseti lety jsem to videl kdesi na bbskach a ted koukam, ze se to hodne posunulo do predu a da se chytat soucasne i na ty americky polarni druzice NOAA a dalsi. Mate s tim nekdo zkusenosti? Dneska uz je sice vice dostupny net i v terenu takze to uz neni takova bomba, ale je prijemne si to sam stahovat ze satelitu a nektere ty stavebnice nejsou az tak drahe..

http://www.qsl.net/ok2xdx/DK/wxsystem.html
http://www.emgola.cz/noaa_prodej.html
http://www.rig.org.uk/links.htm
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#2

Příspěvek od FunTomas »

Dnes som nasiel perfektnu stranku (ti co ju poznaju iste prepacia moje nadsenie). Super moznosti pohladov na zem (prepinanie medzi satelitmi, medzi vlnovymi dlzkami, ...) a je to rychle.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#3

Příspěvek od peta »

to funtomas: reknes nam ten link?? :))

nebo to je neco na zpusob inzeratu:
Tricetiletý, stále opálený nekurák a abstinent, sportovec, dve auta, vlastní tramvaj, podíl na souprave metra trasy C, vila, chalupa na horách, i jinak financne zajistený.
Zn. Nikoho nehledám, jen se chlubím.
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Re: Stahuje nekdo obrazky z Meteosatu do PC?

#4

Příspěvek od T.o.m »

Zn. Nikoho nehledám, jen se chlubím.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ;D
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#5

Příspěvek od FunTomas »

mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Re: Stahuje nekdo obrazky z Meteosatu do PC?

#6

Příspěvek od vasek »

To je skvělý link! :hi:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#7

Příspěvek od MilAN »

Pánové, vraťte se na začátek, Mesuge-mu nešlo o linky, ale o skutečný příjem obrázků z družic !!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#8

Příspěvek od FunTomas »

MilAN napsal: Pánové, vraťte se na začátek, Mesuge-mu nešlo o linky, ale o skutečný příjem  obrázků z družic !!Ja viem ale bola to velmi blizka tema k linku co som nasiel. Mesuge a ani ostatni sa z toho urcite nepotentockuju.
Pozri sa kam sa az dostala tema hladacika:

>13 Astronomie / Astro-technika / Re: Hledáček > 27.05.2004 - 16:25:48
>Založil draza | Poslední přísp. MilAN
>27.05.2004 - 15:11:13, JZ napsal:
>Já jsem tedy teflon nesehnal,
>
>TEFLON /FLEXON /:
> http://www.rempoholoubek.cz/plasty.htm

Klzne materialy a debata o tubuse. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#9

Příspěvek od JZ »

Pokud jsem se někoho dotknul tak pardon.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#10

Příspěvek od Miloš Hroch »

Při procházení fóra jsem narazil na toto téma, které je již poněkud staršího data. Vzhledem k tomu, že na Mesugeho otázku nikdo uspokojivě neodpověděl, tak sice s velkým zpožděním, ale přeci píšu tento příspěvek.
Snímky z družic NOAA v módu APT chytám s přestávkami asi 3 roky. Technicky to není absolutně problém a vybavení se dá sehnat za pár kKč. Krom vybavení, jediné co je třeba, je mít možnost umístit anténu někam do volného prostoru. Já ji mám momentálně na balkoně bytovky, což není zrovna optimální případ, ale jde to také. Snad nejhorší příjem co jsem zažil byl v paneláku na sídlišti. Momentálně je v pásmu 137 MHz v provozu síť čtyř družic - NOAA 12, NOAA 15, NOAA 17 a NOAA 18. Takže je-li na fóru ještě nějaký nadšenec pro příjem meteosnímků, tak ať se ozve. Na ukázku přidávám snímek z družice NOAA 18 pořízený vloni asi dva měsíce po jejím vypuštění. V odstínech zelené barvy je znázorněn vegetační index. Obrázek byl složen z viditelného a IR kanálu programem SatSignal.


Uživatelský avatar
etyl
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 02. 2005, 06:11

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#11

Příspěvek od etyl »

Ja by som zaujem mal :-)
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#12

Příspěvek od Miloš Hroch »

A o co? Máš nějaký konkrétní dotaz nebo problém? ???
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#13

Příspěvek od MaG »

1) Jaké to má rozlišení cca v km/px?

2) Také jsem se podivil, že na ukázkovém snímku není pás skrz Evropu, ale celá Evropa, jak je to možné? Na webu takový typ snímku nezveřejňují ani v menším rozlišení.

3) Jak řešíš problém s nalezením místa kde bydlíš na snímku?

4) Co je dražší? Anténa? SW? HW okolo toho nepočítaje PC?

5) Jak rychle po přeletu jsem schopen mít snímek k dispozici? Na webu bývá zpoždění tak do hodiny??
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#14

Příspěvek od Miloš Hroch »

Takže ad 1) U snímků v režimu APT je rozlišení uměle sníženo a vychází přibližně 3,3 km/px. Je ale pravda, že při vhodném postavení slunce lze na snímku rozlišit i menší struktury (třeba vodní plochy - toky), které rozhodně šířku 3 km nemají. Větší aglomerace se na snímku projeví pouze jako tmavý flek. Družice NOAA vysílají i v módu HRPT (High resolution picture transmision), kde je rozlišení asi 1 km/px. Ke špionáži to tedy taky bohužel použít nejde . Jinak na HRPT je potřeba naváděná parabolická anténa a přijímač v pásmu 1,6 GHz. Celé je to technicky trochu jinde, ale ne nemožné to postavit. Jinak snímky HRPT můžeš vidět každý den ve zprávách o počasí na ČT1. Nicméně rozlišení v módu APT (Automatic picture transmision) na 137 kHz mi pro amatérské účely přijde naprosto postačující.

ad 2) Družice se pohybuje po polární dráze s inklinací k rovníku cca 98° a on-line zabírá pás území široký 3000 km. To co zrovna družice "vidí" pod sebou posílá na zem. Přelet není ovšem vždy nadhlavníkem, takže někdy letí více západně a na snímku je poté zachycen Atlantik s Islandem apod. nebo letí více východně a pak je na obrázku dálný východ.

ad 3) Software, který používám (SatSignal) umí do mapy vložit hranice států a zadanou polohu (lat., lon.) označí křížkem.

ad 4) Nejdražší je přijímač. Stavebnici, kterou jsem tenkrát kupoval stála něco okolo 3000 kč. Software je většinou free a anténa vyjde na pár stovek a trochu času.

ad 5) Obrázek zaznamenáváš on-line jak družice vysílá data na zem. A družice jak už jsem psal posílá na zem to, co zrovna vidí pod sebou. Takže když je dobře umístěná nezacloněná anténa, lze zachytit mapu počínaje střední Afrikou a končící několik set km nad Skandinávií. To je ovšem optimální případ. Jinak maximální délka přeletu je 15 minut, takže celý obrázek máš během této doby.
Uživatelský avatar
sirius31
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 04. 2006, 20:30

Stahuje někdo obrázky z Meteosatu do PC?

#15

Příspěvek od sirius31 »

Zdarvím. Až teď jsem si všiml, že se tady také někdo věnuje chytáním obrázku z družic. Já se také tomu věnuji a je to velice zajímavé. Na internetu sice najdeme plno družicových snímků ve výborné kvalitě, ale vzrušující zážitek nahánět obrázky z NOAA na vlastní PC to nenahradí. Původně jsem to zkoušel přes ruční skener a malým dipolem zavěšeným na balkóně. Bylo vzrušující slyšet signál z oné družice a sledovat, jak se na monitoru postupně rýsuje záběr na Evropu v reálném čase. Stojí to zato i amaterskými prostředky. Musím vzpomenout jeden úspěšný zážitek z roku 2002, když jsem v dopoledních hodinách příjmal snímek z NOAA 17 a při prohlížení jsem nevěřil vlastním očím, když jsem uviděl, že z Etny vycází hustý kouř. Večer už ve zprávach hlásili, že Etna soptí. Později jsem si pořídil družicový příjmač na 137 Mhz od f.M Gola a v současné době z kamarádem pracujeme na kvalitní anténě pro příjem. I kdýž mají APT snímky rozlišení jen 4Km na piksel, tak i tam jdou dobře rozeznat malá města. Používám programy WXsat, JVcom a WXtoimg. Sirius
Odpovědět