Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

#1

Příspěvek od Konihlav »

Jelikoz mam svoji astro-foto sestavu "optimalizovanou" po americku, tj. na maximalni spotrebu elektriny (misto na co nejmensi) a ted jsem si usmyslel s ni obcas vyjet na kopec resim dilema, zda se vubec poustet do optimalizace a napajeni pres autoakumulator, jak to vsichni normalni astroamateri delavaji - coz s sebou nese spoustu nutnych zmen a i nemale financni prostredky na nakup ruznych udelatek pro napajeni napr. chlazeni a vyhrivani (navic nemam cas bastlit), takze si pohravam s myslenkou se na to "vyprdnout" a napajet to vse z autozasuvky 12V pri nastartovanem motoru pres nejaky vhodny menic 12VDC -> 220VAC a vse, jak to ted mam udelany, bych na to "povesil". Spotreba benzinu pri barelu ropy za $46.16 by me snad na tech nekolik hodin nezabila. Celkove nemam v planu casto vyjizdet mimo trvale pozorovaci stanoviste - mam 2 a v obou mam pristup k zasuvce 220V a proto to chci nejak "osulit". Navic do budoucna hodlam poridit jinou CCD a novy laptop a tak by soucasne reseni stejne nebylo "finalnim".

je to debilita maximalni ??? nebo co si o tom myslite? dekuji za pozornost :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

#2

Příspěvek od MMys »

Pokud máš opravdu všechno nachystané na 220V, a není to častý případ, je to celkem opodstatněné a debilita to není. Ovšem k tomu aby to fungovalo, je potřeba splnit pár podmínek.

1) Pokud není měnič typu True-sinus ale produkuje nějaké osekané obdélníky či něco podobného, nebudou (nebo blbě, s napěťovými špičkami a se zahříváním) s tím fungovat klasické adaptéry (s 50Hz transformátorem) pouze ty spínané. Musíš si zjistit, jaké zdroje k různým věcem máš.

2) Pořídit kvalitní měnič s co nejvyšší účinností. V případě že tam bude nějaký transformátor - tak sinusový měnič.

3) Měnič by bylo nejlepší ponechat v autě, a připojit ho jinak, než tím pochybným zapalovačovým konektorem. Odběr bude značný, a přechodový odpor bude dělat úbytky.  Navíc, při nějakém krátkodobém vaklu (o ten není u zapalovačového konektoru občas nouze), ti lehne (resetuje se) celá sestava, a nastavuješ vše znovu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

#3

Příspěvek od dvader »

Mě to přijde naopak rozumné...
Pokud máš těch věcí na 240V více, tak je lepší pořídit měnič než pro každou zvlášť řešit 12V napájení.
Napadají mne jen 2 možná úskalí. Za prvé cena měniče (bude záležet na celkovém odběru, ty pro vyšší zatížení už nejsou zrovna levné) a za druhé bezpečnost. V případě 12V si s nějakou vlhkostí a mokrem venku hlavu lámat nemusíš... Ale pro 240V to bude chtít venkovní provedení zásuvek a vůbec vymyslet, jak to budeš mít chráněno před vodou (vlhkost, mokro na zemi či případný déšť).
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

#4

Příspěvek od dvader »

Aaa...
Než jsem to stihl napsat, tak Martin přidal svůj (jako obvykle důkladný) komentář. :D
A s tím připojením měniče k baterií má naprostou pravdu - chce to pevné připojení...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

#5

Příspěvek od MP »

Jeste bych popremyslel, jestli neni jednodussi predelat vsechno na 12V. Ja jsem to tak udelal. Vetsina zarizeni pracuje primo s 12V napajenim, mam jen spinany stabilizator na fotak (sbastleny za cca 50Kc) a menic na notebook (koupeny za par set). Menic na 230V mam take, ale uz ho nepouzivam - s tou haldou menicu nahoru a dolu byly v terenu porad nejake potize, moc dratu a krabicek. Ted mam jeden dlouhy kabel do autozasuvky se spoustou napajecich konektoru na druhem konci, stabilizator na fotak v krabicce od filmu pod fotakem a jinak nic, jen kdyz pouzivam notebook dele, nez staci baterky, tak jeste ten menic na nej (kabel ma i odbocku s autozasuvkou pro takove pripady). Kdyz jsem v dosahu site 230V bez auta, vezmu velky menic 230V/12V s autozasuvkou a dal je to stejne.

A jeste vozim par rozdvojek do autozasuvek a stabilizatory na 3-12V do autozasuvky (kdyz potrebuju zregulovat chlazeni, vyhrivani apod.), koupene asi za 150Kc. Jinak mam na 12V i nabijecky vsech moznych akumulatoru atd. Proste zivot v aute
:)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

#6

Příspěvek od caribic10 »

Ahoj. Dneska jsem zrovna něco podobného řešil. Měnič na 220V mám v autě taky, protože z něho živým laptop který mi nedobíjí baterku. Tři neděle zpátky jsem pořídil hodinový strojek, který je napájen 4 monočlánky D, a nemyle jsem zjistil, že baterie vydrží cca 15-20 minut. To mě docela naštvalo a tak jsem se rozhodl pro koupi 6V adaptéru. Když jsem se bavil s prodavačem v obchodě, protože mi do něco nešla zastrčit rozdvojka, tak jsme na tohle taky narazili co všechno se dá takto napájet. Funguje na tom jak laptop, čtečka karet tak i inkoustová tiskárna a všechno najednou.
Tak jenom záleží kolik vydrží měnič a jak máš silnou baterku, jinak bych se toho vůbec nebál.

Jelikož jezdím ze zásady dodávkou tak problém s výdrží autobaterky vůbec neřeším v klidu mi laptop běžel dvě hodiny. Pak jsem měl strach tak jsem to radši nastartoval. Jinak většina z nich mám v sobě pojistku a když ti hodně slábne baterka, tak se všechno vypne a nechá ti to na nastartování.
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

#7

Příspěvek od KDan »

Každopádně při tomto způsobu napájení doporučuju jako jednu z hlavních součástí autopříslušenství startovací kabely.

Asi před měsícem jsem takto fotil. Měl jsem zapnutý měnič na notebook z 12V na 19V, napájel jsem HEQ-5 a foťák. V autě jsem poslouchal Edvarda Griega a na chvíli jsem blaženě usnul. Když jsem se probudil, všechno jelo jak mělo a kontrolní voltmetr mi ukazoval pár setinek přes 12V.

Říkal jsem si OK a zavolal jsem ženě, že už jedu. Všechno jsem uklidil, naskládal do auta a když jsem zmáčknul startér, ani ťuk. Auto s výbavou jsem tam nechávat nechtěl, tak jsem zavolal ještě jednou a vyspal se v něm, nicméně startovací kabely by se mně šikly - zašel jsem si před spánkem do ještě otevřené vesnické hospůdky, kde mi chlapi kromě tlačenky s pivem nabídli i nastartování - což bych milerád využil, kdybych měl ovšem ty kabely...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

#8

Příspěvek od Konihlav »

diky za tipy a nazory, kazdopadne startovaci kabely kupodivu vozim, takze to by bylo no a urcite bych si s sebou vzal i nahradni (pujcenou) autobaterii, pro vsechny pripady jo a vzhledem k odberu bych mel motor pusteny spis porad nez obcas, takze vybiti by snad nemelo hrozit...

jeste bych potreboval tip na nejaky schopny menic na tech 220/230V, zatim jsem nalezl jen nejaky za bura...
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

#9

Příspěvek od caribic10 »

Já osobně používám tento: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=61616 a neměl jsem žádný problém. Když dochází šťáva tak začně pípat a pochvilce mi všechno vypne...
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

#10

Příspěvek od MMys »

Tak tohle mu určitě stačit nebude... Stačí si posčítat výkony, co uvádí v jiném vlákně...

Dokud nebude jasné, co na tom měniči bude viset, nebudeme vědět, jestli stačí jednoduchý, nebo jestli bude muset být "sinusový".
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

#11

Příspěvek od caribic10 »

Co jsem se dopátral oni jich dělají plno. Od těchto 150W až po myslím 500W ve špičce.
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

#12

Příspěvek od Konihlav »

caribic10: no ale co vsechno tim napajis? jen montaz? a jen z autobaterky? ja planuji mit motor pro jistotu nastartovany uvidim, az to vyzkousim.

kdyz spoctu odhadovanou zatez, tak potrebuji cca 150 wattu. Zvazuji tohle, coz je na 300, protoze tohle se mi zda uz overkill a navic uz docela drahy... neco mezi bych uvital ;-)

Alternativne bych to pripojeni (kdyz to nevezmu pres ten konektor 12V co mam v interieru) videl na pripojeni svorkami primo na baterku, resp. takto: poridim vhodny menic, poridim vhodnou autobaterii. Sestavu budu napajet z 220V co da menic, ktery pripojim na autobaterii. Jelikoz mi jeji kapacita odhadem vystaci tak na ustaveni montaze a mozna zaostreni dalekohledu, tak pred vlastni expozici bych startovacimi kabely pripojil baterii k te v aute a periodicky na nejakou dobu nastartoval +- ???
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

#13

Příspěvek od MMys »

Ten menší by snad měl stačit.

S tím stále nastartovaným motorem - no nevím, je to trochu protivné, a když nefouká vítr, je za chvíli všude okolo dost smrad  :-/ Osobně to aplikuju tak, že nastartuju až když se rozpíská měnič na podpětí (to je v aku stále ještě dost energie na nastartování). Záleží na výkonu dobíjení, ale u mého auta po čtvrthodině volnoběhu do další signalizace podpětí uběhne tak 45minut. Dobíjecí proud je zřejmě dost veliký. Uvidíš sám...

Už jsem uvažoval i jiné varianty ale vesměs s nevýhodami:

elektrocentrála - žádná není dost malá, a tichá.
methanolový či ethanolový palivový článek - zatím vysoká cena, poměrně malé proudy.

Prostě jsem zůstal u AKU a dobíjení z auta.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

#14

Příspěvek od MMys »

Jo, a ještě - teď jsem si vzpoměl na jeden problém s tím startováním:

Při zastartování (kor v zimě, když je vše tuhé) se propadne napětí (hodně, klidně až na pár jednotek voltů). Protože já z auta napájím pouze notebook (a ten má svůj aku) a chlazení CCD kamery (tam je sekundový pokles napětí fuk) tak se nic nestane.

Nedávno jsem napájel z auta všechno (vyjel jsem s vybitým aku, co dávám pod montáž), a po nastartování se resetovala elektronika montáže, a upadla USB zařízení (obě kamery).

Pokud to chceš řešit paralelně spojenými akumulátory, bylo by možná vhodné ten pro dalekohled oddělit diodou (nějakou výkonovou na opravdu velký proud, nejlépe schottkyho s malým úbytkem) Pozor na okamžik spojení, pokud nejsou oba aku nabité na stejné napětí, vyrovnávací proud bude desítky, možní i nějaká ta stovka A. Záleží na kabelech. Tady bych raději použil nějaké jiné než startovací, aby se omezil ten proudový náraz (bude-li tam ta dioda). Nejlepší by asi bylo mít oba aku spojené trvale, s tou diodou mezi. Pak ty proudové nárazy nebudou, a propady napětí při startování také ne.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Trvalé napájení sestavy z autozásuvky 12V

#15

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

dvader napsal: Mě to přijde naopak rozumné...
Pokud máš těch věcí na 240V více, tak je lepší pořídit měnič než pro každou zvlášť řešit 12V napájení.
Napadají mne jen 2 možná úskalí. Za prvé cena měniče (bude záležet na celkovém odběru, ty pro vyšší zatížení už nejsou zrovna levné) a za druhé bezpečnost. V případě 12V si s nějakou vlhkostí a mokrem venku hlavu lámat nemusíš... Ale pro 240V to bude chtít venkovní provedení zásuvek a vůbec vymyslet, jak to budeš mít chráněno před vodou (vlhkost, mokro na zemi či případný déšť).To sice jo, ale nemusi se to az tak prehanet, napeti z menice neni proti zemi jako v normalni zasuvce ve zdi :-)
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Odpovědět