Webkamera

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Webkamera

#46

Příspěvek od Naburko »

Čo bude výhodnejšie na DSO zrkadlovka canon EOS 600D alebo tá kamerka?
Uživatelský avatar
Tramvajak
Příspěvky: 169
Registrován: 22. 06. 2009, 11:35

Webkamera

#47

Příspěvek od Tramvajak »

Thynek: Dobry den,

SPC900NC bude fungovat i po modifikaci na LX(dlouhe exp.) stale jako webkamera. Jednou po skype hovorim s kamosem a rikam mu co vidim zrovna v dalekohledu a on to chtel videt taky. Tak sem skypu nastavil jako webku tu kameru co byla zrovna v dalekohledu. A videl skoro to co ja.
Bez modifikace se zakladnim objektivem kamery souhvezdi videt nepujdou.
LX mod + zakladni objektiv + 120 s expozice(vic se da, ale sum je strasny) verim ze jasnejsi hvezdy zaznamena.
Bez modifikace + 80/700 objektiv hvezdy zaznamena, ale zase ma male pole na souhvezdi.
Asi bych potreboval od Vas vice info. Jaky chcete pouzit objektiv? Chcete provest modifikaci na LX? Pokud ano, mohu ji provest.
Webku mam modifikovanou, ale pouzivam ji vyhradne v primarnim ohnisku dalekohledu. Na souhvezdi jsem nezkousel. T.

Uživatelský avatar
thynek
Příspěvky: 101
Registrován: 14. 06. 2007, 21:31
Bydliště: Dark Sky Beskydy - Park tmavé oblohy
Kontaktovat uživatele:

Webkamera

#48

Příspěvek od thynek »

Díky za tipy, nejsympatičtější mi přijde Martinovo řešení, PAL rozlišení by neměl být problém.
https://www.darkskybeskydy.cz, https://www.facebook.com/Vecerypodhvezdami, 16" Ritchey-Chrétien, montáž Planewave L-500, kamera MII C3-61000, Lunt LS80T Halfa
Uživatelský avatar
smoula
Příspěvky: 170
Registrován: 04. 04. 2012, 23:36

Webkamera

#49

Příspěvek od smoula »

Naburko
Nevim, jestli jsem dostatecne kvalifikovany na odpoved, ale za me doporucuju si zkusit nejdriv  foto  Mesice a planetarni fotografii. 

Rekl bych, ze pocatecni investice na planetarni foto(pouze kamera) je mnohem nizsi nez u DSO.  Jinak kamera umi i dlouhe expozice napr na fotky oblohy a souhvezdi (nikdy jsem nezkousel), ale vhodnejsi je zrcadlovka. 
AVX 11" SCT Celestron
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Webkamera

#50

Příspěvek od Naburko »

Ešte by som sa chcel opýtať na akú magnitúdu sa dostanem s čipom ktorý má citlivosť 1 lux a svetelnosťou objektívu 1.6?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Webkamera

#51

Příspěvek od MMys »

To je tak malá citlivost, že nemá smysl se tím vůbec zabývat. Zajímavé začínají být typy s citlivostí někde kolem 0.01 luxu při objektivu řekněme f/1.4, třeba oblíbený Watec 902H2 bez integrace, který jsem dával k TVGuideru měl 0.003lx. Tím už byly vidět širokouhlým objektivem f/2 hvězdy odhadem někde kolem 6mag. S 80mm f/5 objektivem i dost přes 7mag. Neber mě ale za slovo, nikdy jsem to nezkoumal přesně. Také je otázka co znamená "vidět", tedy cílový poměr signálu k šumu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Webkamera

#52

Příspěvek od Naburko »

Chcel by som tú kameru využiť na dočasné videopozorovanie meteorov dokým sa nezoženú peniaze na kvalitnejšiu kameru. Šlo by s tým chyťiť aspoň niečo?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Webkamera

#53

Příspěvek od MilAN »

A tobě nestačí předcházející odpověď  ?
Jestli 300x citlivější kamerou  zachytíš hvězdy 6.mag,  kam se dostaneš tvojí  ? Předpokládám, že umíš počítat - takže seš na 0. mag  u hvězdy.
Když si přečteš něco o  video-pozorování  meteorů, zjistíš, že  tou citlivou kamerou  se  dostávají na 2. mag. Tou tvojí o 6 mag méně - takže potřebušeš bolid, s jasností -4 mag .  Už jsi takový viděl ? Zkus to , nepotřebuješ kameru ani nic našetřit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
RobertD
Příspěvky: 80
Registrován: 22. 02. 2014, 15:42

Webkamera

#54

Příspěvek od RobertD »

Naburko, zožeň si poriadnu kameru alebo to nechaj tak. S takouto citlivosťou to predsa nemá zmysel.
Aj ja som pred časom chcel pozorovať meteory kamerou, ale nakoniec som to vzdal, respektíve odložil na neskôr.
Mimochodom, keď tu rozoberáš kameru, máš už vyriešené ostatné záležitosti ako AD prevodník, počítač, software a podobne? Ono to nie je také jednoduché, že kúpim kameru a pozorujem.
Ešte by bolo dobre poriadne veľa si naštudovať o meteoroch a MPH všeobecne, keď chceš robiť takéto špecializované pozorovania.

Už MMys ti písal že to nemá zmysel, potrebuješ ešte 10 podobných odpovedí kým tú kameru necháš tak?
Celestron AstroMaster 130/650
Celestron SkyMaster 20x80
Celestron TravelScope 70/400
BRESSER 10x50
Canon EOS 1000D
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Webkamera

#55

Příspěvek od Jan Češík »

Zdravim. :)
Nedavno jsem si poridil webkameru, kterou jsem, jako rada z vas, poupravil pro ucely astrofotografie.. Nedal jsem za ni ani petistovku a s vysledky jsem byl donedavna nadmiru spokojeny. Nasnimal jsem Jupiter a zpracoval radu povedenych fotek. Poslednich ctrnact dni ale bojuji se Saturnem. A tady se dostavam k jadru veci. Saturn je na vsech sekvencich podivne cervenej. Na histogramu cervenej kanal dominuje. Vysvetluju si to tim, ze tak levna webka pohlcuje predevsim cerveny svetlo, ktery skrz atmosferu pronika nejlepe (u Jupitera, kterej byl vysoko na obloze, nebyla "cervena vada" tak markantni a po zpracovani v registaxu po ni nebylo ani pamatky). Chtel bych se zeptat, zdali nekdo tenhle problem uz resil, pripadne jestli ho vyresil. Jsem zacatecnik a abych pravdu rekl, moc nekraluji ani tomu nastavovani webkamery (jas, kontrast, gain, saturation...). Vzdycky to nastavim tak nejak dle svyho soudu a az u zpracovavani se ukazuje na kolik jsem byl neuspesny. Nekde jsem se docetl, ze na jas a kontrast nemam hrabat, ze se to da vzdycky dodelat. Mate teda nejaky typy jak se s tou "nacervenalosti" vyporadat? Dekuju moc. :)
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Webkamera

#56

Příspěvek od MMys »

Pokud máš vyndaný IR blok filtr, tak je to tím. Navíc, Saturn je nízko, takže bude větší úbytek světla v modrém a zeleném kanálu, zatímco R a IR zůstane na plné intenzitě. Zkus vrátit IR blokační filtr a nastavit vyvážení bílé.

Na druhou stranu, při Saturnu takhle nízko budeš mít vždycky málo světla (vlastně toho je u Saturna pro webkameru docela málo i když je vysoko). Tady s tím bojují borci i s kamerami o třídu jinde (ASI, DMK...) tak nečekej s webkamerou zázraky. Prostě Saturn je teď po hodně let ve velmi nevýhodné poloze z našich končin.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Webkamera

#57

Příspěvek od Jan Češík »

Diky za odpoved. Bojim se ale, ze vsechny "prebytecny" opticky cleny skoncily v kosi.. :(
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Webkamera

#58

Příspěvek od KpS »

Saturn, který je z webkamery příliš do červena, nevadí. Vyvážení barev lze provést až při zpracování. Jako při snímání s monokamerou přes filtry, kde to ani jinak nelze. Každou barvu je vhodné zpracovat zvlášť.
Karel
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Webkamera

#59

Příspěvek od Jan Češík »

Jenze at delam co delam, tu "realnou" barvu tam proste nedostanu. Kdyz to jakztakz srovnam softwarove, tak mam na fotce vypaleny mista. Bojim se, ze zelenej a modrej kanal tam proste skoro neni zachycenej. Prikladam pro predstavu fotku, jak to vypada, kdyz sekvenci v registaxu poskladam.



Mate jeste nejaky typy, co vsechno nastavovat pred natacenim? Minim tim ten kontrast, jas, saturation apod.? Nebo to fakt mam nechat na neutralnich hodnotach a dohravat si s tim az v pc?
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Webkamera

#60

Příspěvek od Jan Češík »

Diky za odpoved. Bojim se ale, ze vsechny "prebytecny" opticky cleny skoncily v kosi.. :(
nakonec jsem jakysi "benzinovy" sklicko nasel, tak jsem ho tam vratil a uvidime vecer dekuju za radu
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
Odpovědět