Webkamera

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Webkamera

#76

Příspěvek od Psion »

Horní pravý roh u HD 186409, bližší hvězda nad ní má 10.89, hvězda vlevo od ní má 11.82 visual mag.
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

Webkamera

#77

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

Díky.
Ještě bych se zeptal obecně, jak se taková informace dá najít?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Webkamera

#78

Příspěvek od Psion »

Ve všech programech, které zobrazují hvězdy kolem 14 mag. Já jsem hledal v SkySafari, dá se i na netu Aladin apod.
Uživatelský avatar
Soukynek
Příspěvky: 25
Registrován: 28. 11. 2013, 06:16

Webkamerka pro začátečník

#79

Příspěvek od Soukynek »

Ahoj,
četl jsem spoustu příspěvků a určitě jsem i spoustu vynechal. Nicméně se mně opravdu nepodařilo najít odpovědi na moje otázky. Začnu pěkně od začátku, a pokud bude mít někdo dojem, že zde všechny odpovědi jsou, tak prosím o odkázání na vlákno ohledně mého "problému"

1, Na internetu je asi milion návodů jak vyrobit kamerku pro astronomii z kdejaké webkamery. Nikde se mně bohužel nepodařilo najít odkaz jak vybrat vhodnou kamerku. Měli by jste někdo nějaké konkrétní doporučení? Případně mně stačí na co si dát největší pozor. Je mně jasné že to nutně nemusí být rozlišení.

2, Pro testovací účely jsem použil kamerku, která je asi 10 let stará s rozlišením 640x480. Válela se mně doma a tak jsem si říkal, že ji zkusím upravit a použít. Podařilo se bez sebemenších problémů. Co mně ovšem překvapilo je to, že obraz v teleskopu f1300 je výrazně přiblížen. Asi jsem měl mylnou představu, ale předpokládal jsem, že např. měsíc uvidím prakticky celý a on je vidět pouze malý kousek
http://soukynek.rajce.idnes.cz/Astro/#21_53_06.jpg

Má na velikost zvětšení vliv jak daleko se nachází čip za vstupem do tubusu nebo je to úplně jedno a tato vzdálenost ovlivňuje pouze pozici zaostření?

3, Jakým způsobem nejlépe zaostřit? Samozřejmě to jde "od oka", ale nezdá se mně to úplně správná cesta.

Děkuji za všechny odpovědi a omlouvám se za (pro někoho) zbytečné dotazy.
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Webkamera

#80

Příspěvek od KpS »

Předpokládám, že jste z kamerky odstranil její objektiv. Aby byl obraz zaostřený, musí být čip přesně v ohnisku. Měsíc má úhlový průměr půl stupně, takže v ohnisku 1300 mm bude mít jeho obraz průměr 1300 * 0,5/57,3 = 11,3 mm. Čip je mnohem menší, zobrazí se jen část Měsíce. Používat zde pojem zvětšení nemá smysl. Pro zaostření stačí při těchto pokusech živý náhled.
Karel
Odpovědět