Nalomeny zrcadlo u Dobsona

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nalomeny zrcadlo u Dobsona

#16

Příspěvek od MilAN »

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mravecm1
Příspěvky: 68
Registrován: 24. 03. 2013, 10:00

Re: Nalomeny zrcadlo u Dobsona

#17

Příspěvek od mravecm1 »

vnmost píše: no ale tak čekal jsem že právě v úplňku uvidím krátery na měsíci :D ...
no vidis, tvoje ocakavanie bolo uplne nespravne ;) . Paradoxne pri uplnku vidno asi najmenej. Kratery sa najlepsie pozoruju v oblasti medzi osvetlenou a neosvetlenou castou povrchu (tam kde kratery vrhaju tiene). No a za uplnku ziadne tiene nevidno.
SkyWatcher N200/1000, montaz NEQ-5 Pro GOTO, Canon 1100D, komakorektor RCC 1, pointacia s QHY5-II Mono + hladacik 9x50
vnmost
Příspěvky: 32
Registrován: 27. 02. 2017, 23:08
Bydliště: Most
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalomeny zrcadlo u Dobsona

#18

Příspěvek od vnmost »

tak to nastve :D v supre ho předtim neměli skladem a asi v 3 obchodech co jsem koukal stál víc. A neni tohle jiný typ? V manualu jsem četl že Pyrex verze má i jiné horší vybavení.

V každém případě pořád by nákup nového zrcadla vyšel levněji než nákup nového teleskopu s tím, že nový teleskop se opět může poškodit.

Uvidíme. Zkusil jsem zrcadlo vyčistit, přetočit a dneska mrknu na nebe.. Hlavně mi přijde divné že je ten měsíc tak špatně vidět když třeba krajina je vidět ok.

mravecm1 - jo to jsem si všiml, že triderem 12x50 jsou ty krátery vidět mezi osvětlenou a neosvětlenou části :D
Dobson 200/1200 od vorecha :D
PsychX
Příspěvky: 112
Registrován: 07. 08. 2017, 22:05
Bydliště: Drahovce
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalomeny zrcadlo u Dobsona

#19

Příspěvek od PsychX »

stale to mozes skusit prehnat cez poistku na dom. pokail mas poistene sklo, zrkadla a podobne tak sa ti aspon nieco vrati alebo druha moznost je dat cez poistku znameho ktory ma v domovej poistke zahrnute poistenie hmotnej zodpovednosti. tak sa to vola na sk.
Dobson SW 305/1500, Okurale 30, 25, 17, 10, 6, SW 70/500
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Nalomeny zrcadlo u Dobsona

#20

Příspěvek od Rekmarik »

vnmost píše:V každém případě pořád by nákup nového zrcadla vyšel levněji než nákup nového teleskopu s tím, že nový teleskop se opět může poškodit. Uvidíme. Zkusil jsem zrcadlo vyčistit, přetočit a dneska mrknu na nebe.. Hlavně mi přijde divné že je ten měsíc tak špatně vidět když třeba krajina je vidět ok.
Chápu že máš teď nepříjemnou zkušenost ohledně dodání poškozeného zboží, - pokud ti však nový skop pošle někdo poštou v krabicích uplně nový(prodejce), tak myslím, je pravděpodobnost poškození malá, u těch sestavených Dobsonů z druhé ruky jsem si já raději vždycky pro dalekohled přijel osobně. Zkoušel jsi zrcadlo vyčistit říkáš ? nedočkáme se zase nějakého zajímavého překvapení ? jak jsi to čistil ? Dej tomu chvíli čas, až bude měsíc ubývat, až budou líp vidět hvězdy, můžeš testovat a zkoušet - například s co nejmenším zvětšením, aby ti Měsíc nelezl do celého zorného pole - a měl by být dobře konturovaný, ostrý obraz..
vnmost
Příspěvky: 32
Registrován: 27. 02. 2017, 23:08
Bydliště: Most
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalomeny zrcadlo u Dobsona

#21

Příspěvek od vnmost »

Jo, urcite ho zkusim po uplnku. Novy kus ma rozmontovane zrcadlo mimo tubu?
Stejne bych radsi cassegraina :)

Jeste dotaz ma smysl koukat pres okno?
Diky za rady
Dobson 200/1200 od vorecha :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nalomeny zrcadlo u Dobsona

#22

Příspěvek od MilAN »

vnmost píše:Jo, urcite ho zkusim po uplnku. Novy kus ma rozmontovane zrcadlo mimo tubu?
Stejne bych radsi cassegraina :)

Jeste dotaz ma smysl koukat pres okno?
Diky za rady
Nový kus má zrcadlo namontované v tubusu ( kromě průměru 400mm + ) , všechny jedou z Číny a většině nám došly dalekohledy přes dopravce a neslyšel jsem o nějakém rozbitém .
ad Cassegrain : potom nevím, proč sis kupoval Dobsona- ale proč ne , za nějakých 70.000Kč se s EQ montáží pořídí, ve vidlici za trochu méně. Myslíš Schmidt-Cassegraina, protože klasika se jen tak v nabídkách výrobců nevidí.
No , a stejně přijede dopravou z Číny a nějakou přepravou od prodejců. a ty s ním asi také budeš jezdít :)
Přes okno z domu - leda při zápalu plic a horečkách přes 40°C. Obraz, který je kažený atmosférou a dalekohledem si dobrovolně zkazíš průchodem přes 2 skla bez antireflexní úpravy , navíc nekolmo na optickou osu a se zbytky nečistot rozptylující světlo - no, jde to také tak.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Nalomeny zrcadlo u Dobsona

#23

Příspěvek od juh »

vnmost píše:Jeste dotaz ma smysl koukat pres okno?
Len tak zo zvedavosti, tá fotka Mesiaca v prvom príspevku bola robená cez okno?
vnmost
Příspěvky: 32
Registrován: 27. 02. 2017, 23:08
Bydliště: Most
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalomeny zrcadlo u Dobsona

#24

Příspěvek od vnmost »

Ahoj
ano přes okno :D a kupodivu je na ní vidět víc než okem :D
dneska ho zas vytáhnu ven a zkusím.
Milan - díky za info. Právě jsem myslel že zrcadlo cestuje zvlášť. Potom tedy při dopravě z eshopu ke mě hrozí stejné nebezpečí - že s tím někdo prostě jebne. Ta ženská co mi to přivezla ani nebyla schopna to unést, muselo se proto do auta.. holt ČP :(
Dobson 200/1200 od vorecha :D
vnmost
Příspěvky: 32
Registrován: 27. 02. 2017, 23:08
Bydliště: Most
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalomeny zrcadlo u Dobsona

#25

Příspěvek od vnmost »

Tak sem tu s dobrou zpravu :D vycisteni + otoceni aby packy drzeli dobrou cast pomohlo :)

Co se chci zeptat - u 10mm a 25mm mi finder celkem odpovidal a prisel mi srovnanej, ale u 6mm proste no chance.. fakt jedine koukat a tocit stim :)

Foceno mobilem, pres okno, v mistnosti ktera mela svetlene zdroje = nejhorsi moznej seeing :DD

Obrázek

Obrázek
Dobson 200/1200 od vorecha :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nalomeny zrcadlo u Dobsona

#26

Příspěvek od MilAN »

vnmost píše: Co se chci zeptat - u 10mm a 25mm mi finder celkem odpovidal a prisel mi srovnanej, ale u 6mm proste no chance.. fakt jedine koukat a tocit stim :)
Tak ten hledáček prostě seřiď při největším zvětšení dalekohledu. Na tom snad není problém - vždyť má seřizovací šroubky
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vorech
Příspěvky: 198
Registrován: 14. 08. 2015, 13:56
Bydliště: Blatná
Věk: 47

Re: Nalomeny zrcadlo u Dobsona

#27

Příspěvek od vorech »

Pro vnmost ,už jsem ti chtěl odepsat, když jsem objevil tohle vlákno. Vznikla situace mě mrzí a při prodeji jsem se poště dost bránil ,ale dalekohled jsem zabalil dle mého nejlepšího svědomí.
Co s tím ? Většina rád tu již padla otočit zrcadlo aby uchycení bylo na nepoškozené části a posoudit jak moc se vada projeví . Pak už jenom udělat clonu takové velikosti aby se poškození schovalo . To všechno tu radili zkušenější než já a nevím co jiného. Poučení je, když poštou ,tak vyndat zrcadlo ...
Odpovědět