Termokamera

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Termokamera

#16

Příspěvek od Aletel »

To Psion: Vypadá to velmi zajímavě. Ještě by přišlo vhod udělat si několik kontrolních selfie před zrcadlem, jak dalece má přítomnost a odraz osoby (ruky) vliv na naměřené hodnoty.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Termokamera

#17

Příspěvek od Kyblik »

na zmereni teploty tubusu staci bohate bezkontaktni teplomer za 300.- Kc, prakticke vyuziti tehle kamery je uplne nekde jinde, nez divani se na modry, nebo cerveny tubus  ;)

mimochodem prodavam novou za 6000.- Kc viz. vlakno bazaru, pro Android
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Termokamera

#18

Příspěvek od Psion »

To je pěkná hračka... to by mě zajímalo jak na tom bude triplet s tou temperací.
Jenom odhadnu, ale podle mě se bude olejový triplet 140mm temperovat celou noc. Tubus bude mnohem rychleji a myslím, že to je zásadní, jde o vyzařování tepla z tubusu, který ovlivňuje obraz dalekohledu, tak jak píše Milan o proudění vzduchu v tubusu.

Co se týká odrazu od zrcadla, to samozřejmě funguje, zrcadlo odrazí tepelnou stopu lidského těla. Při testu jsem naměřil v zrcadle teplotu krku 27°C přičemž při měření přímém to bylo 37°C. Naštěstí výrobce na toto myslel a součástí programu je i časovač kamery, aby člověk neovlivňoval měření svou přítomností, ale není to kritické a nejde o nějaký vědecký přístroj. Lze nastavit emisivitu povrchu jako matný, polomatný, pololesklý a lesklý. Při nastavení lesklý je teplota těla přes 40°C, tedy neodpovídá realitě a toto nastavení ani výrobce nedoporučuje.

Jako pěkné využití to vnímám na kontrolu izolací staveb nebo střech (krásně je vidět, jak někde chybí ve střeše izolace). Včera jsem viděl, jak parkovací plocha ještě v 1 hodinu v noci měla 21°C a kamenná zíďka, která směřuje na jih, byla rozpálená a svítila do dálky svými 23°C, ta nevychladne za celou noc a to ještě nejsou velká vedra.

Pěkné je, že si můžete zvolit i typ zobrazení, prakticky stejně jako včera ve filmu Predátor 2 :)


Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Termokamera

#19

Příspěvek od Karell »

Už mě to taky napadlo, predátore, že tě v zimě pozvu na výlet s pohoštěním a nafotíš mně dům Plynaři za to chtějí docela nekřesťanské peníze...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Termokamera

#20

Příspěvek od Psion »

:D No myslím, že ten obří pokles cen měl mít dopad i na ceny podobných služeb. Dnes slušná kamera pro takové účely stojí 1/20 toho co před lety, takže spíše půjde o placenou analýzu stavby (kde bude zahrnuto know how toho člověka) než za použití techniky, to bude směšná částka. Jinak Kyblík prodává tuhle kameru za slušné peníze, tady mi ji nabízeli i za 9 tis. Kč. Samozřejmě nebráním se pozvání k Tobě, rád se zastavím :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Termokamera

#21

Příspěvek od Psion »

Tak jsem našel další pěkné využití kamery. U klimatizace mi nefungovalo čerpadlo kondenzátu. Když jsem se podíval termokamerou na řídíci jednotku, byla úplně temná (chladná). Vzal jsem měřák a opravdu, nejde tam napájení 240V. Po opravě přívodu řídící jednotka krásně "svítí". Takto je vidět i minimální odběr všech domácích přístrojů a zařízení (včetně standby režimu apod.).
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Termokamera

#22

Příspěvek od Aletel »

Ještě slouží a používáš? Nebo leží a uvnitř vybitá baterie... jen sonduji a zvažuji, jestli taky něco takového pořídit.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Termokamera

#23

Příspěvek od Psion »

Nakonec po čase odešla a tak jsem ji nahradil trochu profesionálnějším výrobkem Seek Thermal Reveal. Kolega ji s úspěchem použil na identifikaci zlikvidované střešní izolace Kunou, já na úniky tepla z domu. Taková věc přitom není drahá a dokonce si na sebe může identifikací úniků tepla vydělat díky následným úsporám za topení.
uzi
Příspěvky: 6
Registrován: 07. 01. 2018, 15:02

Re: Termokamera

#24

Příspěvek od uzi »

A co na ni odeslo?

Muzes poslat odkaz? Take shanim neco levneho na uniky tepla, je to omezeno vzdalenosti (treba 15-30 metru to umi?) anebo na jakem principu to funguje? Uv? Ir?

https://www.thermal.com/reveal-series.html Teda zatim to je jeste relativne drahy, 400-700 USD a maji i verzi pro iOS a android (tedy v lese s tim jonit divocaka = ulomit lightning konektor).
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Termokamera

#25

Příspěvek od Psion »

Netuším, co tam odešlo, prostě to nešlo zapnout, baterie byla OK a ani to nenabíjelo, takže to šlo do koše. Thermokamera funguje na principu snímání tepelného zaření, více na http://www.termokamera.cz/princip-a-funkce/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Termokamera

#26

Příspěvek od Cztwerec »

To je ovšem moc pěkná hračka, hned jsem ji na zkoušku objednal... díky za tip.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: Termokamera

#27

Příspěvek od Jarous1 »

Njn, ten Reveal kupuji už asi 2 roky a pořád ho nějak nemám :) Mně na tom trochu rozčiluje ta vestavěná nevyměnitelná baterka... Po pár letech se oddělá a co potom s tím vehiklem??? Pochybuji, že to v té době tady ještě někdo bude schopen opravit/vyměnit...
Přitom předešlé modely jely ještě na normální tužkovky, chjo... Samozřejmě si uvědomuji výhody Li-On či Li-Pol, ale když to někdo vyrábí nevýměnné a k tomu nestandardních rozměrů, tak bych vraždil :roll: Protože vyhodit jinak fungující, a docela drahé, zařízení jenom kvůli nefunkčnímu napájení se mi fakt nelíbí.
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Termokamera

#28

Příspěvek od Psion »

Baterie se dá vyměnit, zezadu jsou 4 šrouby, to není problém. baterie při rozumném zacházení vydrží mnoho let, než odejde, tak to morálně zastará a ceny nového zařízení s lepšími parametry budou třetinové.
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: Termokamera

#29

Příspěvek od Jarous1 »

Kdyby to vydrželo rozumně fungovat alespoň 5 let, tak by se o tom už dalo celkem uvažovat.
Já jenom nejsem zvyklý vyhazovat věci jenom proto, že jsou staré... I když jinak fungují a jeho funkce mi stačí i po těch letech.
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Termokamera

#30

Příspěvek od Psion »

Myslím, že 5 let to vydrží v pohodě. Ve vypnutém stavu to baterii nežere, vydrží to narozdíl od těch modulů k telefonu či tabletu pracovat bez nabíjení výrazně déle. Modul k tabletu měl výhodu, že kombinoval rozlišení standardní kamery a thermokamery, tak dosahoval většího rozlišení, přestože samotné parametry čipu thermokamery měl horší.

Takhle vypadá řádění Kuny a vyžraná izolace.
Přílohy
IMGT0049.PNG
IMGT0049.PNG (223.85 KiB) Zobrazeno 4304 x
Odpovědět