Výběr čelové svítilny

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
t-marny
Příspěvky: 2
Registrován: 21. 10. 2016, 11:27

Re: Výběr čelové svítilny

#16

Příspěvek od t-marny »

Díky za přivítání i výtku, ale o plynule regulaci jsem psal schválně, čelovka se dá stlumit tak abys mohl rozložit a složit vybavení a pořádně ji rozsvítíš jen když ti něco spadne a hledáš to. A navíc máš volné ruce i pusu.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Výběr čelové svítilny

#17

Příspěvek od Howking »

Karell píše:Zkus baterku v puse. Tak to praktikuji já a je to pohoda :D
- jo a nehrozí, ze se na někoho otočíš s zdělením/oslněním - než něco řekneš, musíš si ji vytáhnout :-D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr čelové svítilny

#18

Příspěvek od MilAN »

t-marny : ta čelovka nemá ale červený mód .Potom je úplně jedno, jakou máš - těch 5 lm není až zase tak málo a je jedno, jestli to máš plynule nebo skokově regulované. Čili naprosto nepoužitelné, pokud nejsi úplně sám. A ani většina čelovek, co má červený mód, je prakticky, kvůli velmi silné LEDce rozumně nepoužitelné k tomu, co by měla zabezpečit = neporušení adaptace na tmu. Tady pomohou pouze regulovatelné červené svítilny a to ještě při rozumně tlumené intenzitě.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Kikidixi
Příspěvky: 125
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Výběr čelové svítilny

#19

Příspěvek od Kikidixi »

Ahoj .Zeptám se možná hloupě, uvažuji o koupi čelovky Hm51r od Fenixu na všestranné použití. Protože i rád
smejdim v noci po obloze chci se konkrétně u této čelovky zeptat na červený mód.Ma k dispozici dva . 1)1 lumen 2)5lumenů .Je ten 1 lumen dostačující pro astro hledání v mapách ,anebo je to moc s ohledem na případné pozorování ve více lidech.
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Výběr čelové svítilny

#20

Příspěvek od LaH »

Jak jsem už tady psal, mám Fenix HL30,ta má červenou LED údajně 1 lumen. To se mi zdá nějak málo, svítí to moc, alespoň pro mne. Tak jsem koupil spec. astročelovku Vixen a ta pro mne taky svítí zbytečně moc i na minimum, i když výrazně méně než HL30.
Tak nevím, jestli 4 lumeny uváděné u té HM51R opravdu nebudou moc. Ono se to v krámě asi nedá při zkoušení odhadnout, každopádně se to dá přelepit a tím ztlumit. :D
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
starkx.cz
Příspěvky: 120
Registrován: 17. 11. 2021, 00:16
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Věk: 40

Re: Výběr čelové svítilny

#21

Příspěvek od starkx.cz »

Před vánoci jsem pořídil tuto čelovku (https://www.emos.cz/cree-led-celovka-gp ... h34-160-lm), kde je ve specifikaci uvedeno pro červené světlo tok 0,7lm. Už jsem ji vyzkoušel při jednom pozorování minulý týden a za sebe mohu říct, že je za danou cenu super. Má režim pro zapnutí pouze červeného světla, bez přepínání skrze bílé světlo. Samozřejmě jsem hodnotu lm neměřil, ale subjektivně je červené světlo venku příjemně slabé a vůbec neoslňuje. A stojí cca 1/3 toho fénixe HL30 :)
Meade LXD75 152/762, Celestron CG5, EQStarEQ5
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Výběr čelové svítilny

#22

Příspěvek od Stanislavxyz »

LaH: "...každopádně se to dá přelepit a tím ztlumit."

-Přesně tak! Mám svítilen a čelovek více ale na astro jsou moc výkonné. Při pozorování používám nejčastěji červenou blikačku na kolo- levná, spolehlivá, dlouho vydrží, pouze - na rozdíl od použití na kole - je třeba vzít tu nejméně výkonnou a pak ještě "zatemnit". Černou "izolačkou" se omezí plocha která svítí a případně červenou páskou se utlumí jas.

starkx.cz: "A stojí cca 1/3 toho fénixe HL30 :)"

A životnost bude 1/4 toho fénixe... (Možná i méně, aneb nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci.)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Výběr čelové svítilny

#23

Příspěvek od dvader »

No já mám tu klasickou starou hranatou Emosáckou (https://www.totalprotect.cz/editor/imag ... 9999_l.jpg), mám jí snad 10 let a funguje stále bez problémů - akorát guma už je vytahaná :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Výběr čelové svítilny

#24

Příspěvek od Stanislavxyz »

dvader: "...mám jí snad 10 let a funguje stále bez problémů..."

Může být, je to otázka používání a také štěstí. Já "čelovky" (ne na astro) používám hlavně od Petzlu a celkem spokojenost. Tyto laciné jsem nikdy neměl, ale občas je nakupuji našim zaměstnancům na práci a životnost nic moc, spolehlivost také nedobrá. Nicméně při pozorování to nemusí tak vadit, když přestane světlo svítit u dalekohledu, tak je jenom pokažené pozorování, když "čelovka" zhasne např. při speleologii, může to být problém...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
starkx.cz
Příspěvky: 120
Registrován: 17. 11. 2021, 00:16
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Věk: 40

Re: Výběr čelové svítilny

#25

Příspěvek od starkx.cz »

Čelovku jsem vybíral s ohledem na její primární použití = pozorování jako začátečník. Z tohoto pohledu (když ji použiji několikrát do roka v řádech hodin) mi to přijde jako ok. Pokud bych vybíral čelovku na speleologii, nebo měl několikaleté zkušenosti s pozorováním, tak budu uvažovat v trochu jiné kategorie zařízení.
Meade LXD75 152/762, Celestron CG5, EQStarEQ5
Fík
Příspěvky: 33
Registrován: 19. 02. 2017, 09:28
Bydliště: Planá nad Lužnicí
Věk: 53

Re: Výběr čelové svítilny

#26

Příspěvek od Fík »

Kikidixi píše: 11. 01. 2022, 16:20 ..........čelovky Hm51r od Fenixu na všestranné použití. Protože i rád
smejdim v noci ................Je ten 1 lumen dostačující pro ..............
Za mne mohu jen a jen doporučit.... obě úrovně červené využívám, slabší u ntb a map....silnější pro šmejdění v autě apod..... fajn univerzálka s aku, a opravdu silným magnetem.
APM 12O SD APO 90°/ CANON 10x30 IS II
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Výběr čelové svítilny

#27

Příspěvek od Bill »

dvader píše: 12. 01. 2022, 09:13 No já mám tu klasickou starou hranatou Emosáckou (https://www.totalprotect.cz/editor/imag ... 9999_l.jpg), mám jí snad 10 let a funguje stále
Tak to je neuvěřitelné. Já mám 2ks a obě jsem už musel opravovat. U jedné jsem musel vyměnit i bílé LED diody...
U té jedné svítilny byl špatně připájený vypínač (možná u obou).
M:736 750 113
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Výběr čelové svítilny

#28

Příspěvek od LaH »

Mám také 2ks "hranatých Emosů" a oba jsem už musel opravovat. Diody jsem neměnil ...
U obou byl špatně připájený vypínač a něco na desce.
Je všechno na světě jenom náhoda? :lol:
Nikdy na ně nebyl spoleh a nikomu bych je nedoporučoval!
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Výběr čelové svítilny

#29

Příspěvek od vla »

Mám taky dvě, zatím jsem neopravoval, ale pánové zcela upřímě, za zhruba 100 kč jsou skvělé, i s těmi drobnými opravami.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Výběr čelové svítilny

#30

Příspěvek od TH »

Mám celkem 4 čelovky pro různé účely (astro, chalupa, sklep, auto) v cenové hladině vždy cca 150 Kč. A jednou za pár let se nějaká rozsype nebo nepřežije zapůjčení dětem na tábory. Většinou jsou na 3 - 4 mikrotužky. Chtěl jsem na astro nějakou lepší. Před vánoci jsem zabrouzdal zde na AF do jiného vlákna se stejným tématem - Astronomická čelovka. Původně jsem chtěl nějakou odolnější, s regulovaným červeným světlem samostatně spínaným. Po pročtení mnoha příspěvků s vašimi zkušenostmi jsem si uvědomil, že jako občasný pozorovatel (i fotograf) Měsíce a planet to červené světlo vlastně asi nutně nemusím mít. Případně ho mohu docílit nalepením červené fólie. Prioritou tedy bylo snadné ovládání jednou rukou, napájení jedním článkem, regulovatelnost intenzity, malý rozměr (abych stále nedrkal do hledáčku, když se dívám do okulárů u refraktoru) a také menší hmotnost. Před Vánoci jsem měl tak nějak vybrané tři typy. Nakonec to vyhrála v podstatě nejdražší čelovka z užšího výběru, Fénix HM23, protože dcera má u Alzy studentskou slevu na ISIC kartu a k tomu měli i 20% vánoční slevu. Takže za 655,- Kč to byla jasná volba i s ohledem na shlédnutá videa na youtube, kde bylo vidět, co která čelovka nabízí. Po několika dnech používání mohu Fénixe HM23 rozhodně doporučit i za běžnou (na můj vkus poměrně vysokou) cenu, nebo si počíhat na nějakou akční slevu.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Odpovědět