Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#91

Příspěvek od juh »

Na tej úvodnej stránke sú len základné ceny bez RAM a HDD. S minimálnou konfiguráciou RAM a HDD minimálne ~ +100$ k cene. Podobne je to na Aliexpresse. Niečo podobné sa dá vyskladať v cene 250-300€, záleží od konfigurácie.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#92

Příspěvek od Bill »

Mi jenom není jasné k čemu to vůbec potřebujete? To má být do hvězdárny nebo "Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku"?
Já mám na focení venku USB HUB za cca 1.5$ připojený 5m USB kabelem k noťasu v autě...
Tam mám teplo, jinak bych umrznul :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#93

Příspěvek od juh »

Zo začiatku som prevádzkoval zostavu cez NB. Čo je super, byť dlhodobo vonku pod hviezdnou oblohou, ale po prvom poklese teploty pod -10°C nadšenie vyprchá. Podobne nadšenie vyprchá, keď treba na nejaký objekt čakať do rána, vstať, vybehnúť von, nastaviť fotenie, čakať, čakať, ..., všetko odstaviť, prípadne zbaliť a potom ísť do práce, alebo minimálne skoro ráno vstávať. Tak prišla na radu druhá fáza, vzdialené ovládanie. U mňa nepripadá do úvahy pripojenie cez USB kvôli vzdialenosti. Potreboval by som k tom tak 70 až 80 m kábla. To už USB prevdepodobne nezvládne. Ethernetový kábel sa mi nechcelo ťahať, tak som využil wifi, čo už mám vybudované. Prepojenie PC - NB - montáž cez wifi celkom funguje, len rýchlosť pripojenia býva kolísavá a niekedy, keď to drhne, je lepšie vybehnúť von a spraviť čo treba, ako čakať na obnovu obrazovky na vzdialenom PC. Problém je jednoznačne v zabudovaných anténach, ktoré sú v NB. Nie že by to bolo neriešiteľné, ale spôsoby riešenia sa mi nepozdávali. Ďalšia vec je prevádzka NB v extrémnych zimách. U mňa nie je nič nezvyčajné, keď klesne teplota v zime za jasnej oblohy pod -15°C. To je lepšie NB preventívne chrániť (minimálne kvôli rotujúcim súčastiam), takže aspoň nejaká uzatvárateľná PVC škatuľa. Ťahať do nej a z nej káble je v zime pekná otrava. Keď som si to dal vštko do kopy, tak som mal jasnú požiadavku - NB spĺňajúci podmienky, alebo niečo iné s dostatočným výkonom porovnateľným s NB: napájanie z 12V bez nutnosti konverzie AC-DC, alebo DC-DC, pripojenie cez ethernet + wifi, v prípade wifi je podmienka externá anténa, min. 2x USB 3.0, aspoň jeden HW RS232 port, nerotujúce HDD a žiadne ventilátory. Z toho mi jednoznačne vyšlo, že na riešenie s NB môžem kľudne zabudnúť. Aktuálnu zostavu, čo mám, môžem rozostaviť kdekoľvek, stačí pripojiť na 12V zdroj a ustaviť. Čo sa týka konektivity, je jedno, či som 1m, 10m, 100m, 1km, ... od zostavy, vždy je to rovnaké. Viem sa tam pripojiť z PC, z ľubovoľného NB, alebo čohokoľvek, čo má RDP. Potrebujem už len vyriešiť vzdialené (automatizované) ostrenie, kompletne rozbehať APT a prípadne ešte dorobiť meteostanicu (s dopadom na vyhrievanie rosníc). Zostava bude okrem iného autonónma, vzdialene kontrolovateľná.
A keď si chcem pozrieť niečo vizuálne, tak mi stačí zložiť krytky z ďalekohľadu na vizuál, zobrať do ruky RO a pozorujem. Na vyhľadávanie objektov môžem prípadne využiť pripojené PC s niektorým z nainštalovaných planetárií.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#94

Příspěvek od ladis »

Z těchto důvodů jsem protáhnul při stavbě domu cca metr hluboko pod celou zahradou napříč z domu (cca 40m) do astronomických domečků (mám dva) dva UTP kabely CAT6 v chráničce, stejně tak jsem zdubloval 220V napájení. Vše bagr zasypal, po dostavbě domu jsem srovnal pozemek, zasel trávník a dnes jsem rád, že jsem to takto udělal. Rychlost mám 100MBit, nekolísá, v domečcích 220V, pokud by mi za 20 let nějaký kabel uhnil, druhý jako náhrada by měl fungovat. Nejhorší je tohle dělat až dodatečně, když je udělaný trávník, zahrada. Stejný UTP i 220V jsem zavedl na druhou stranu zahrady pod zemí do zahradního domečku, kde mám tak možnost sledovat vše webcamerou bezpečnostní a stejně tak v případě výpadku proudu nastartuju jen elektrocentrálu benzinovou a v domě mám na dedikované zásuvce 220V.

Po nic moc zkušenostech s WIFI mezi obývákem a balkonem, když jsem bydlel v Boleslavi, jsem se bez přemýšlení rozhodl pro variantu LAN 100MBit pod zemí, jen to ovládání např přes Team Viewer je parádní, rychlé, žádné záseky, kvalita práce dálkově s notebooky je někde jinde, rychlá odezva a obnova vzdálené plochy. Perfektní pro ranní stahování snímků proměnných hvězd, kdy stahuju i více gigabajtů a nechci čekat 20 minut. Mohu takto jen doporučit.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#95

Příspěvek od John2y92 »

Ahoj,

chtěl bych se zeptat co si myslíte o MINIX NEO Z83-4 s windows 10. Pomalu mi dosluhuje notebook, kterým fotím a začal jsem se poohlížet právě po miniPC, protože se dá připevnit na montáž a tím zjednodušit i cable management. Moc se mi na něm nelíbí ta eMMC 32GB paměť, ale měl bych na něm jen SGP s databází pro platesolving, ASCOM drivery a PHD2. V plánu je řídit to přes Teamviewer a fotit na SD Kartu. Ptám se, protože nevidím žádnou větší chybu mimo tu omezenou paměť, ale třeba někoho napadne něco, co přehlížím.

Díky za případné odpovědi.
Honza
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#96

Příspěvek od biker.fm »

Ahoj, ja mam na montazi Intel NUC s procesorem Celeron. Muzes pripojit HDD na SATA, ja mam konkretne 60GB SSD. Jestli ma cenu resit Atom nebo Celeron, to tady neresim (do Atomu by jsem osobne nesel).
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#97

Příspěvek od xarrow »

U těchto malých počítačů je potřeba dávat pozor na HW. Dají se koupit rozumný, ale taky hroznej shit :)
https://cpu.userbenchmark.com/Compare/I ... 5vsm143924
Z těch 32GB bych byl taky nervozní. Bude se z nich muset zřejmě bootovat. Externí disk jen přes USB.

bikerova varianta je dle mě o 100%+ lepší i ten link nahoře to říka :D + aspoň minimální rozšířitelnost.
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#98

Příspěvek od John2y92 »

Díky, teď na to koukám a ten rozdíl v ceně není tak výraznej, takže asi půjdu do toho NUCu :-)
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#99

Příspěvek od zuzi »

NUC je super, jen pozor na to, že pokud se chce provozovat win7, ne na každém to jde, jsou tam různá ale.
https://www.intel.com/content/www/us/en ... i-pcs.html
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#100

Příspěvek od xarrow »

Nemám osobní zkušenost, ale vzhledem k tomu, že mě taky něco takovýho čeká, tak jsem kouknul co mají. Tazateli jde zřejmě o cenu.
https://www.alza.cz/intel-nuc-kit-6cayh-d4738281.htm
Je to starší generace, ale tohlemě fascinuje už delší dobu :? .
chybí RAM a je pomalejší než u výše zmíněného.
nemá 32GB eMMC takže potřebuje disk
má VGA místo jednoho HDMI
8GB ram stojí cca 1600Kč. Záleží co za porty a technologie potřebuješ.
Jen jsem to prolít a uvádím jako zajímavost. Výrobci v tom značení dělají strašnej bordel, prodejcům občas nesedí popisky či něco chybí a je v tom guláš.
386, 486 mezi generacema 4 roky, to se dalo naučit na úroveň assembleru :D. Ale je fakt, že ten hrubej výkon je jinde.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#101

Příspěvek od biker.fm »

zuzi píše:NUC je super, jen pozor na to, že pokud se chce provozovat win7, ne na každém to jde, jsou tam různá ale.
https://www.intel.com/content/www/us/en ... i-pcs.html
Tak si kazdy vybere podle toho jaky OS chce pouzivat. Ja s linuxem jsem toho moc na vyber zrovna nemel. Pokud to chce jen na ovladani montaze a kamery, Celeron bohate staci. Tedy soudim podle Linuxu (mam na nem INDI projekt a je to fakt rychle), Widle to budou mit asi casove narocnejsi :-) No a doporucuji SSD HDD.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#102

Příspěvek od zuzi »

Biler.fm a je tam nejaky problemv linuxu s novymi cpu? Tam by to melo byt ok, ne? U win7 je potiz s novymi cpu ze to zacina byt peklo instalovat.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#103

Příspěvek od biker.fm »

zuzi píše:Biler.fm a je tam nejaky problemv linuxu s novymi cpu? Tam by to melo byt ok, ne? U win7 je potiz s novymi cpu ze to zacina byt peklo instalovat.
No to nevim, kdyz vybiram nejaky HW tak zjistuji je Linux supported od vyrobce :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#104

Příspěvek od zuzi »

Jasny, to je sprave, ono by tam melo byt mene problemu nez na win:) prece jenom do jadra se da jako modul nacpat ovladac snad vseho:)
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#105

Příspěvek od John2y92 »

Tak sice je to dražší varianta, ale dostal jsem nabídku pořídit nový Eagle3 Q za poloviční cenu a na to se ne neříká :D v pondělí by měl dorazit, takže předpokládám, že bude příštích pár měsíců zataženo :D
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Odpovědět