Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#46

Příspěvek od Psion »

Pro pořízení fotografií přes standardní chlazenou kameru, lze použít i OSX, jakmile jde ale dvoučipovou kameru nebo o speciální SW, tak je problém. Já používám notebook s Windows pouze pro astronomii a tedy nejen na pořízení fotografií, ale i planetární astrografii a skládání snímků planet. PixInsight ale už běží pod OSX včetně Adobe produktů. Po mnoha letech práce na OSX vůbec nechápu, jak někdo může pod Windows pracovat (nic ve zlém).
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#47

Příspěvek od Konihlav »

juh: mam totiz 2 foto sestavy, tj. musim ovladat 2 montaze a 4 ccd kamery, tj. 2 pocitace. Pravda, mohl bych je koupit postupne a moje idea je mit jeden 13"a jeden 10".

dvader: neni, ale bohuzel softu, kterym se da fotit z linuxu je takovy minimum, ze jen tusim o 1 ze existuje, vse ostatni neni a vyrobci me na dotaz podpory jinych OS nez voken rikaji, ze jsem prvni kdo se na to pta... kvuli me to portovat nebudou a ja nemam cas si to napsat sam (musim vydelavat $$$)

jinak jsem nedavno zprovoznil dost slozity hnusny zarizeni i ve virtualboxu na linuxu (ze tam jako na host os linuxu bezely vokna ve virtualboxu, coz je pro me skvely pocit, ze je muzu kdykoli killnout jednim tlacitkem) a podarilo se mi forwardovat USB zarizeni, tak si rikam, ze by dnes mohlo i tohle samy fungovat s CCD kamerama ale jeste jsem to nezkousel...

jinak ja Windows mam jen a jen prave na tech svych 2 foto laptopech co mam a co se mi oba porouci do vecnych lovist...

a ano, toho jinyho softu co clovek potrebuje (krome vlastniho foceni) je dost a bohuzel taky ty debility funguji jen pod woknama (neco malo pod WineHQ).

nicmene diky za feedback, az poridim nejakou plecku dam vedet pro co jsem se rozhodl...
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#48

Příspěvek od juh »

Len som uvazoval nad tym, ci su nutne dva NB. Vidim ze ano.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#49

Příspěvek od dvader »

To Konihlav:
Když jsi zmínil virtualizaci, tak proč nezkusit na jednom NB 2 virtuály (celkem jedno jestli virtualbox nad Linuxem nebo přímo MS VD) - pokud bude mít noťas dostatek RAM, tak by to mělo jet. Každému virtuálu dáš jedno USB, jen budeš potřebovat 2 huby...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#50

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Co se GNU/Linuxu týče, tak včera jsem po dlouhé době koukal a podporu zařízení v INDI (www.indilib.org) a od posledně (2013?) tam dost věcí přidali.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#51

Příspěvek od MMys »

Pavle, pokud používáš MaxImDL, tak mám vyzkoušeno, že fungují dvě instance současně, každá se svojí kamerou. Jednou jsem nechal noťas doma, naštěstí jsem jel s Milošem, a tak jsem připojil svoji kameru k němu, pustil si druhý MaxIm a bylo. Celou noc jsme tak odfotili. Akorát nevím, jestli budeš mít dost USB-ček, pokud máš na obojím hlavní a poinatční kameru, fokusér, a možná  ještě i montáž A nebo ty huby. Ale já vím, že je nemáš rád...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#52

Příspěvek od Konihlav »

A nebo ty huby. Ale já vím, že je nemáš rád...ano presne, nemam rad, nicmene hledam nejaky vhodny, ze bych na jeden nativni usb port pichnul jeden 4 hub a na druhy nativni usb port pichnul druhy 4 hub, pocitam USB 2.0 bez dalsich napajecich dratu by mel stacit. Kdybych nahodou blbnul s ASI kamerkou, tak pocitam, ze hlavni foto laptop (notebook) by mel USB 3.0 nativne, jak se dnes uz prodava...

takze dalsi duvod proc tihnu k dvema laptopum je (viz vyse, 13" a 10"), ze jsem paranoidni a kdyz nekde neco nahodou funguje a foti to, tak kolem toho chodim po spickach a na nic nesaham (dovedu si predstavit, ze kdyz jedna z tech 4 CCD kamer bude QHshYtka pointacni, tak se treba diky driverum nahodne sekne a sekne cely PC nejakym zahadnym, zazracnym zpusobem ke kteremu nikdy nemuze dojit, pokud: neni jasna obloha, spickova pruzracnost, vse ostatni funguje a foti a ja u toho zrovna nespim). Takze druhy rizeni druhy montaze musi byt "oddelene", musi mit vlastni PC... to by prave mohlo resit to, co zde Vabra (diky!!!) ideove nastinil a prozkoumal:
http://www.czc.cz/zotac-zbox-ci320-nano ... 16/produkt
tato krabicka by zuzitkovala soucastky z nekolika mych starsich notebooku, ktere bych jinak normalne hodil do sberu a mohla by samostatne existovat, fungovat a ridit jednu montaz. No a z hlavniho noveho laptopu bych to mohl pres remote desktop ridit :-)

no a ted vybiram jeste ten novy hlavni laptop/notebook a lamu si hlavu mezi temito dvema:
(A) https://www.alza.cz/toshiba-portege-r30 ... 269854.htm
(B) https://www.alza.cz/asus-zenbook-ux305c ... 040879.htm

u A me vadi, ze to ma jen 4GB RAM, ale pravda, urcite by to slo rozsirit na vice (poptam se v Toshibe).

tak ted babo rad :-)

jinak dvader - diky za nazor a MMys tez diky za nazor, alternativa dvou MaximDL pripada v uvahu. SIPS jsi nezkousel?
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#53

Příspěvek od LKamarad »

V každým případě volit IPS antireflex display .. na klasický TN nelze ani koukat, natož zpracovávat obraz .....

Kvok.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#54

Příspěvek od Konihlav »

tak jsem koupil (B), viz vyse. Zatim to vypada dobre, planuji prozatim fotit stylem navrhovanym MMys vyse (vse proste ridit z jednoho PC), zkusim pohledat nejaky rozumne funkcni USB huby...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#55

Příspěvek od Konihlav »

tak jak jsem koupil (B), viz vyse tak aktualne je na alza.cz o 5 tisic levnejsi, takze mozna vyhodny nakup pro nekoho kdo je ted ve stejny situaci a shani novy foto laptop na ven...

nicmene ackoli mam doma 2 ruzne univerzalni sady pro pripojeni na 12V autozasuvku, tak zadna ze 14ti koncovek na tento ASUSovy ultrabook nesedi kurnik prace a originalni se v CR neprodava (od ASUSu), nebo ho nemuzu najit...

pokud nekdo mate asus zenbook ci jiny jejich ultrabook a pouzivate nejaky osvedceny 12V car plug adapter (proste na autozasuvku ), tak sem s tipem diky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#56

Příspěvek od Bill »

Já už jsem v posledních letech rezignoval - většina noťasů si kontroluje připojený zdroj pomocí komunikačního kanálu a s cizím prostě buď nejde vůbec, nebo jenom ve sníženém výkonu a třeba nenabíjí baterky ...

Já používám levný měnič 12/230V a originální zdroj.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#57

Příspěvek od Dansemacabre »

Pořídil jsem starší Lenovo Thinkpad x201 (12", i5, 4GB RAM, cena cca 4,5 tisíce). Skládání fotek i photoshop zvládá bez problémů, akorát ten monitor není nic moc... Se starou baterkou vydrží v létě obsluhovat focení 8 hodin bez dobíjení (kamerka plus kabel k foťáku), s fungl novou devítičlánkovou baterkou jsem se dostal na 13 hodin provozu, takže si k focení můžu klidně ještě pustit hudbu Zajímalo by mě, na kolik to spadne v zimě a kolik by to vydrželo při napájení pořádné CCD, přeci jen si ta má QHY5 zas tolik nebere.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Notebook/Počítač/Tablet na focení CCD venku

#58

Příspěvek od Konihlav »

tak jsem nakonec nalezl jedno jediny originalni reseni a to tohle, k mani v CR:
https://www.alza.cz/asus-combo-car-char ... 503876.htm
sice potrebuji jen jednu vec a ne cely multifunkcni blbosti, ale dulezity poznatek je, ze gerat funguje (tedy snad, zatim jsem jen overil koncovku, ze jde zacvaknout a drzi dobre v tom UX305 ultrabooku od Asusu).

ted bych tedy mel byt pripraven s timto i fotit venku pres noc (pravda, sam o sobe vydrzi fungovat i 15 hodin, ale to kdyz se s nim vice mene moc nepracuje).
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

NTB pro astrofoto

#59

Příspěvek od nosuh »

Ahoj,
potrebuji poridit ntb, ktery bude slouzit i pro astrofoto. MAm dotaz ohledne techniky. Prozatim mam Sky Adventurer ( ktery ma rovnez port pro autoguider), ale hodlam poridit bud EQ-6 nebo NEQ 5. Rovnez hodlam pripojit i kamerku QHY-5-IIm. Je potreba pri vyberu zohlednovat vstupy a vystupy na ntb? Jak se tato technika pripojuje k pocitaci?
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: NTB pro astrofoto

#60

Příspěvek od dablik »

vsechno se ti pripojuje pres usb
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Odpovědět