Koupě nebo výroba červené svítilny

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Koupě nebo výroba červené svítilny

#16

Příspěvek od Miloš Hroch »

Parametry LED diod, stejně jako ostatních elektronických součástek jsou uvedeny v jejich datových listech (data sheets), pro příklad třeba zde: http://www.us.kingbright.com/images/cat ... 1503ID.pdf
Stačí vědět typ a probrouzdat internet. Jinak co se týká světla, tak bych to asi zase tak neřešil. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud má dostatečně ztlumený jas, tak mi to adaptaci nerozhodí. Musím jen říci, že blikačka ke kolu kterou jsem dříve používal se mi dost neosvědčila právě kvůli jasu a navíc bylo na pěst, že jsem musel přeblikat asi dva další programy které to mělo než se vypla, tak jsem si udělal svítidlo vlastní se dvěmi úrovněmi jasu a bohatě to stačí. Navečer sem hodím fotku pro inspiraci.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Koupě nebo výroba červené svítilny

#17

Příspěvek od Miloš Hroch »

Tady je ta fotografie:

Pro šťouraly ještě celkem zajímavá stránka:
http://members.misty.com/don/ledc.html
a ještě stránka, kde lze stahovat datové listy dle názvu (označení) součástky:http://www.digchip.com/
Stačí se jen zaregistrovat.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Koupě nebo výroba červené svítilny

#18

Příspěvek od VK »

Já jsem před 10 lety řešil nadměrný jas tím, že jsem blikačku obestavěl krabičkou z tvrdého papíru, která fungovala jako stínidlo. Blikačku jsem potom obložil toaletním papírem, který tlumil světlo a staral se o to, aby světlo bylo difúzní. Protože při kreslení je potřeba rovnoměrné osvětlení papíru a pokud možnost také plošný zdroj světla, aby ruka držící tužku nevrhala nikam příliš temný stín. Čím větší komfort si na psaní a hlavně kreslení zajistíte, tím déle vydržíte potom v noci pracovat.

Popsal jsem to v článku Poznámka k výrobě červených svítilen, Povětroň 2 nebo 3/1996, http://www.astrohk.cz/ashk/povetron/povetron.html .

V. K.
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Koupě nebo výroba červené svítilny

#19

Příspěvek od Janek8 »

Ja si myslim ze je nejdulezitejsi plynula regulace jasu. Adaptace se casem meni a je treba ji prizpusobovat i osvetleni. Blikacka na kolo mi prijde jako hodne spatne reseni.

BTW: mam jeste druhou svitilnu, 5 cervenych led diod 12000 mcd a se zvednutym napetim. Na maximum to sviti vic nez halogenka a cloveka to oslni i ve dne. Ale pokud nechci cestou na stanoviste zakopavat o stromy, tak to potrebuju.
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Koupě nebo výroba červené svítilny

#20

Příspěvek od Libcz »

VK napsal: To je pravděpodobně pravda, ale zpravidla nemáme k disposici přístroj, který by dokázal spolehlivě a dostatečně přesně zjistit spektrální vyzařovací charakteristiku takového svítidla.
V obchodu, kde nakupuju, mají v katalogu uvedenou u většiny diod i vlnovou délku, viz http://www.ezk.cz/led_diody_kulate.htm
Já vím, nemusí být zaručené, ale myslím si, že odhcylka od uvedených hodnot bude zanedbatelná ... nabízejí superčervený (620nm) a hyperčervený (660nm), jedinou "sedmistovku" tam ale mají jen plochou a s malou svítivostí
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Koupě nebo výroba červené svítilny

#21

Příspěvek od Libcz »

hroch napsal: Musím jen říci, že blikačka ke kolu kterou jsem dříve používal se mi dost neosvědčila právě kvůli jasu a navíc bylo na pěst, že jsem musel přeblikat asi dva další programy které to mělo než se vypla, tak jsem si udělal svítidlo vlastní se dvěmi úrovněmi jasu a bohatě to stačí. Navečer sem hodím fotku pro inspiraci.Mám tu stejnou zkušenost a skončím zcela určitě stejně :)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
smite
Příspěvky: 34
Registrován: 02. 12. 2002, 17:25

Koupě nebo výroba červené svítilny

#22

Příspěvek od smite »

A co třeba tahle čelovka:
http://www.bartsport.cz/celovky/petzl-tactikka-xp-adapt

Zatím jsem s ní dost spokojenej, červenej filtr se dá odsunout, takže to není jen jednoúčelový, a mám volný ruce. Dá se nosit na hlavě nebo s adaptérem třeba na bundě, úhel svitu se dá měnit prakticky ve všech směrech. Intenzita stačí na minimum, i když jsou k dispozici tři stupně + boost (krátkodobý zesílení). Navíc je celý pouzdro poměrně pevný a odolný proti stékající vodě.
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Koupě nebo výroba červené svítilny

#23

Příspěvek od Risben »

smite napsal: A co třeba tahle čelovka:
http://www.bartsport.cz/celovky/petzl-tactikka-xp-adapt

Zatím jsem s ní dost spokojenej, červenej filtr se dá odsunout, takže to není jen jednoúčelový, a mám volný ruce. Dá se nosit na hlavě nebo s adaptérem třeba na bundě, úhel svitu se dá měnit prakticky ve všech směrech. Intenzita stačí na minimum, i když jsou k dispozici tři stupně + boost (krátkodobý zesílení). Navíc je celý pouzdro poměrně pevný a odolný proti stékající vodě.To by se mi líbilo, vypadá to opravdu dobře :), cena je ovšem taky slušná :-/. S blikačkami na kolo nemám taky zrovna nejlepší zkušenost. Sám sice používám buď svítící tužku (při čmárání), nebo když se dívám do mapy, či se hrabu ve vercajku, tak malou červeně svítící klíčenku, ale už jsem se jednou při pozorování zadíval na kolegu, který mě oslovil a měl ji zrovna zapnutou na čele. Zářilo to hrozně a byla to fakt pecka do očí :o.
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
smite
Příspěvky: 34
Registrován: 02. 12. 2002, 17:25

Koupě nebo výroba červené svítilny

#24

Příspěvek od smite »

Jasně že pokud si už oči zvykly na tmu, tak čelovka namířená do obličeje, byť na nejmenší výkon a s červeným rozptylujícím filtrem, pěkně oslní. Jde ale jen o ohleduplnost uživatele. Buď bude svítilna na bundě otočená dolů pro pohodlný čtení map nebo se majitel naučí, kam nesmí natáčet hlavu ;)
Používám ji sklopenou co nejvíc dolů nízko na čele, takže když se s někým bavím a mám rozsvíceno, nesvítím mu do obličeje, přestože se na něj dívám. 8)
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Koupě nebo výroba červené svítilny

#25

Příspěvek od Risben »

smite napsal: Jasně že pokud si už oči zvykly na tmu, tak čelovka namířená do obličeje, byť na nejmenší výkon a s červeným rozptylujícím filtrem, pěkně oslní. Jde ale jen o ohleduplnost uživatele. Buď bude svítilna na bundě otočená dolů pro pohodlný čtení map nebo se majitel naučí, kam nesmí natáčet hlavu  ;)
Používám ji sklopenou co nejvíc dolů nízko na čele, takže když se s někým bavím a mám rozsvíceno, nesvítím mu do obličeje, přestože se na něj dívám.  8)To jsi mě nepochopil. Mě nezasvítilo do očí nic podobného tomu co jsi si pořídil, ale klasická čelovka na kolo bez možnosti regulace a bez filtru. I to je jeden z důvodů proč bych ji nedoporučil, alespoň bez drobných úprav. To co máš ty jse mi naopak velmi líbí a připadá mi to od pohledu jako rozumné řešení, ovšem taky je to za slušnej peníz.
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
ohaj
Příspěvky: 56
Registrován: 06. 03. 2006, 18:37

Koupě nebo výroba červené svítilny

#26

Příspěvek od ohaj »

Používám taktéž čelovku od Petzla (Tactikka Plus), podobnou jako "Smite" už přes rok a jsem s ní nadmíru spokojen. (kdo by taky ne, za tu cenu ). sklopený červený filtr, diody na nejmenší výkon, dosti využívám i možnosti nastavitelného sklonu, ale to hlavní jsou volné obě ruce. Když zvážím, že vydržela rozmary počasí, má první baterie a že procestovala i kus světa tak mohu říci - dobrá investice. :-)
triedr 10x50, SW N150/1200
Uživatelský avatar
ggerin
Příspěvky: 11
Registrován: 12. 02. 2007, 20:46

Koupě nebo výroba červené svítilny

#27

Příspěvek od ggerin »

Svítilnu jsem vyřešil docela efektně svítilnou z EMOSu kde jde velice lehce vyměnit ledka za červenou.
http://www.emos.cz/cs/catalog/products/ ... ro&nd=1422 :-*
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Koupě nebo výroba červené svítilny

#28

Příspěvek od Habl »

A tu červenou výměněnou ledku máš též z EMOSu?

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
3J

Koupě nebo výroba červené svítilny

#29

Příspěvek od 3J »

Už dva roky používám tuto čelovku
http://www.pavexim.cz/details.php?bater ... erieid=807
a teď jsem našel i tento odkaz na výrobce.
Mechanické zpracování je sice slabší ale za ty peníze je zlatá 8)
Uživatelský avatar
Luke
Příspěvky: 16
Registrován: 27. 12. 2006, 00:32

Koupě nebo výroba červené svítilny

#30

Příspěvek od Luke »

Těšte se : 1.7.2007
Obrázek
Odpovědět