Nákup v USA

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
branotn
Příspěvky: 68
Registrován: 04. 01. 2011, 20:40

Nákup v USA

#1

Příspěvek od branotn »

porovnavam ceny EU a USA, zdrvujuci rozdiel. Co u nas stoji 3000euro, v USA v prepocte 1800euro. Aka je Vasa skusenost? Co zaruka? Pripadna oprava? Vie niekto pripadne pomoct s snakupom, dopravou?
Celestron NexStar 8SE
zdroj PowerTank 7Ah
Baader Zoom okular 8-24 mm II.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nákup v USA

#2

Příspěvek od Psion »

Pomoc najdeš na www.shipito.cz

Co se týká nákupu v USA, kupuju tam pouze věci, které se nedají koupit v EU nebo pokud je cenový rozdíl naprosto zdrcující. Bohužel po zavedení nových celních limitů je doprava zboží ze zemí mimo EU dost opruz (časový) a je potřeba automaticky počítat se clem a DPH (clo někdy není požadováno). Např. nedávno mi šel jeden malý balíček přes EMS 33 dnů až domů a to zásilka dorazila do ČR po 3 dnech!
Každopádně cenový rozdíl je dán tím, že na internetu není místní a federální daň, kterou ale následně při dopravě na adresu v USA napočítají. Po USA je ale často doprava zdarma. Směrem do EU se daně nezapočítají, ovšem pojištění a doprava zásilky je podstatně dražší.

Musíš také počítat s tím, že pokud se cokoliv stane při přepravě, nebo bude zboží jinak poškozeno nebo se časem rozbije, je vyřizování reklamací poměrně drahá a zdlouhavá věc a je to na dlouho (na 30 denní lhůtu můžeš zapomenout).

Rozdíl, který tedy popisuješ je velmi zavádějící, protože musíš k ceně z USA připočítat řadu poplatků, clo, DPH a dopravu a pak to není tak dramatické. Já tam takové rozdíly v astrotechnice nevidím (tedy pokud se nebavíme o nějakých spec. akcích) a u těch dražších věcí to často bývá rozdíl řekněme 10-15%.

Rovněž musíš počítat v USA se zárukou značně omezenou a jinak definovanou než je v EU. U nás dostaneš automaticky 2 roky záruku (pokud to není kupované na IČO) na což můžeš ve většině světa zapomenout.

Já dávám přednost místním prodejcům. Jednak to mají již zmáknuté a jednak cena na jejich stránkách není konečná a dá se domluvit i jiná. No a v neposlední řadě jim taky musíme dát vydělat, protože se nejen starají o prodej, ale i rozvoj astronomie u nás.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Nákup v USA

#3

Příspěvek od MaG »

Dá se vůbec aspoň rámcově odhadnout, kolik dělají procent náklady na dopravu včetně cla a DPH, když to koupím v USA a pak nechám poslat (bez ohledu na dobu posílání)? Třeba dvě kalkulace pro balíček do 500 g a pro balík do 5 kg?

Třeba by ubylo dotazů na výhodnost nákupu v USA, kdyby se +/- 10% dalo spočítat výslednou cenu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Nákup v USA

#4

Příspěvek od -karneades- »

"Já dávám přednost místním prodejcům. Jednak to mají již zmáknuté a jednak cena na jejich stránkách není konečná a dá se domluvit i jiná. No a v neposlední řadě jim taky musíme dát vydělat, protože se nejen starají o prodej, ale i rozvoj astronomie u nás."

pod to se podepisuji! jsou ovsem take embargovane hracky, pro ktere si clovek musi zaletet osobne ;)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nákup v USA

#5

Příspěvek od Psion »

Tak cena se dá spočítat velmi jednoduše. Občas má i každý prodejce kalkulaci dopravy.

https://wwwapps.ups.com/ctc/request?loc ... vl=PNRO_L1

Zde např. 1kg (je jedno zda 0.5 nebo 1.5kg) balík vyjde na 5.500,-  Kč z Los Angeles do Prahy. Pokud by to byl můj nedávno objednaný dalekohled, který sám váží 10 kg, tak celková váha je cca 16kg s balením, tak by doprava stála přes UPS 21 tisíc. Přes DHL cca 15 tisíc. Ovšem prodejce Vám to pošle svou smluvní dopravou a vybrat si nemůžete.

http://dhl4you.cz/index.php?lang=cz

Pokud si koupíte letenku do Los Angeles bude stát cca 25 tisíc a pokud se chcete vrátit následující den po příletu tak přes 30 tisíc.

Tohle spousta lidí nevidí a počítá cenu USD x kurz = výsledná cena doma v obyváku.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nákup v USA

#6

Příspěvek od MMys »

Jednoduše - má to význam pro dražší drobnosti (okuláry, filtry, drobná optika) pokud tam jedete, nebo máte známého který tam jede a tu drobnost přiveze. Na velké věci to není, neujdete velkému poštovnému nebo při individuálním dovozu a pokuse se poplatkům vyhnout budou problémy s úřady...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vagascan
Příspěvky: 121
Registrován: 14. 12. 2010, 13:24
Bydliště: Bratislava

Nákup v USA

#7

Příspěvek od vagascan »

Z USA mam cez ebay okular, mes. var. filter a green laser.. maximalna spokojnost. 2 tyznde dodacia lehota.
Sky-Watcher 254/1200, okulare set SP 25, 10, 6 mm 66° multi coated long eye relief. Trieder Turist 12x40, 30 mW green laser
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Nákup v USA

#8

Příspěvek od daghtus »

Z USA mam cez ebay okular, mes. var. filter a green laser.. maximalna spokojnost. 2 tyznde dodacia lehota.
Jediny problem je ten, ze tovar podlieha precleniu alebo aspon zdaneniu. Ak je cena do EUR 22, tak sa nepreclieva, ani nezdanuje. Ak je do EUR 150, tak sa len zdanuje; nad EUR 150 sa aj preclieva. Nie vzdy ti "chytia" zasielku, aj ked je draha, ale hlavne z USA tam je riziko vzdy. Ja radsej prislusenstvo "pribalim" k cloveku, ak cestuje a ma miesto na nejaku blbost. Filter je bezproblemovy, okular v podstate tiez.

http://www.colnasprava.sk/wps/portal/!u ... _A/7_0_35O
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Nákup v USA

#9

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj mel bych dotaz poradi zde nekdo zkuseny? Nasel jsem na netu Agenaastro.com okular Tele Vue DeLite 7mm za 215 USD a firma uvadi ze doprava je lodni a je zdarma , mam jenom otazku jestli zde nema nekdo predstavu kolik by stalo clo a dph ? Nebo radsi okular koupit u Telescope Service za 258 eur a za postovne zaplatit 14 EUR. Dekuji
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nákup v USA

#10

Příspěvek od Psion »

Myslím, že to je lepší koupit v EU, lodí to pojede 3-4 týdny, zaplatíš 4% clo + 21% DPH, dohromady 270 USD + 350 Kč služby proclení. Doprava je zdarma pouze v USA, takže počítej dalších 22 USD nejlevnější dopravu.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Nákup v USA

#11

Příspěvek od juh »

Od 1.5.2016 platí v rámci EÚ ďalšia nepríjemnosť pri objednávaní a doručovaní tovaru z krajín mimo EÚ. Pri zásielkach s hodnotou nad 150 eur musia príjemcovia podať colné vyhlásenie so všetkými údajmi, ktorých uvádzanie vyžadujú predpisy a uplatňujú sa všetky opatrenia súvisiace s uvádzaním výrobkov na trh. Je jedno, či sa jedná o obchodný tovar, alebo tovar na osobnú spotrebu.
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Nákup v USA

#12

Příspěvek od Alnitak »

Jeste jednou dekuji za rychle odpovedi, bylo by to moc slozite a nakladne, okular uz jsem objednal od Telescope Service.
Uživatelský avatar
JirkaS
Příspěvky: 33
Registrován: 15. 04. 2016, 15:15

Re: Nákup v USA

#13

Příspěvek od JirkaS »

V lednu nejspis poletim do statu, tak uvazuji ze si tam koupim vetsi okular, pripadne spektiv, a dovezu si ho zpet v zavazadle.
Jake jsou v dnesni dobe limity co se tyka ceny, kdy bych mohl mit problem. Ci zda jsou veci ktere si s sebou do kabinoveho zavazadla nesmim vzit. U spektivu premyslim o 100ED, takze by byl trochu vetsi, tak nevim zda s tim to letadla vubec prolezu. Okular o kterem uvazuji je ES 30mm 82°, takze taky vetsi ale ne jako spektiv.
Mate s tim nekdo zkusenosti?
J.
ES LightDob 12", Helios HR 20x100, DO 15x70ED, Helios HR 8x42ED, SW 2,3x40
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Nákup v USA

#14

Příspěvek od Psion »

Otázka je, zda to vyjde výrazně levněji než v EU. Pokud budeš nakupovat v USA, pak ceny podléhají místním daním a většinou to co je na internetu není konečná cena a to nemluvím o záruce, která v podstatě není (3 měsíce, rok na skryté vady) Druhá věc, že vyhodíš veškeré krabice apod., což mě by vadilo a samozřejmě pro příletu tě může čekat celní řízení (limit asi 30 EUR), pokud to tedy nechceš pašovat. Těch kvalitních obchodů s astrotechnikou tam zase tolik není (jak by člověk čekal). V kufru do letadla (max 8-10 kg) se toho moc vozit nedá, ve velkém kufru lze optiku převézt (ovšem není zaručeno, že se něco neztratí :) ) Spektiv mívá i látkový obal, který by šlo eventuelně dát do letadla zvlášť. V USA jsem byl 8x ale nic jsem tam nekoupil, nepřišlo mi to zajímavé.
Uživatelský avatar
JirkaS
Příspěvky: 33
Registrován: 15. 04. 2016, 15:15

Re: Nákup v USA

#15

Příspěvek od JirkaS »

Diky za doporuceni. Je pravda ze u Spektivu bych se te skryte vady mel strach, u okularu mene. A zrovna u okularu ten rozdil ceny neni tak vyrazny, takze to asi nema smysl.
U DPH mam za to ze limit je 430Eur na osobu, kdyz se leti letadlem, ale neuvedomil jsem si ze u cla je limit nizsi, nejakych 150Eur.

kazdopadne diky jsem zas o neco chytrejsi
J.
ES LightDob 12", Helios HR 20x100, DO 15x70ED, Helios HR 8x42ED, SW 2,3x40
Odpovědět