Mikroskop z Lidlu

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr_C
Příspěvky: 63
Registrován: 20. 06. 2006, 15:53

Mikroskop z Lidlu

#136

Příspěvek od Petr_C »

.
Moc díky sice jsem čekal že tam toho bude v návodu daleko víc ale i tak to stačí.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Mikroskop z Lidlu

#137

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 910697/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Smazal jsem příspěvek s odkazem na e-shop. Pro uživatele Koalka: přečti si pravidla, podobné aktivity tady nevítáme.
Uživatelský avatar
wivo
Příspěvky: 95
Registrován: 28. 12. 2007, 03:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Mikroskop z Lidlu

#138

Příspěvek od wivo »

já jsem si k vánocům vyprosil obyčejnou hračku, mikroskop celestron
na Aukru ho měli za 500,-

http://www.mall.cz/mikroskopy/celestron ... fgodlzQArQ

no není to žádná sláva, zvětšení 1200x jde opravdu málokdy použít a aby vůbec bylo něco vidět musel jsem si objednat laboratorní sklíčka.
Nicméně minulý měsíc měla dcerka spálu a tak jsem jí udělal výtěr z pusy a docela mě překvapilo jak byli streptokoci vidět. Bohužel to tak dobře na fotce vidět není, vypadají jako černé "provázky" ... jen nevim jak sem tu fotku dát.

SKY 254/1200 ATDobson, SKY ED 80, N130/916 a par triedru..
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Mikroskop z Lidlu

#139

Příspěvek od Rekmarik »

překvapilo jak byli streptokoci vidět. Bohužel to tak dobře na fotce vidět není, vypadají jako černé "provázky" ... jen nevim jak sem tu fotku dát.

Zajímavý pokus .. a jaký jste použili nátěr ? a jaké zvětšení ?
Proč předpokládáte, že to co vidíte jsou streptokoky ?
V ústní flóře je celá řada bakterií jak G+ tak G- ..včetně běžných skupin streptokoků norm. se vyskytujících u zdravého člověka jako např. Streptococcus mitis .. atd atd
Velikost takových organismů dosahuje zpravidla 2mikrometrů - celkové vhodné zvětšení u nabarv. a zafixovaného nátěru kolem 1000x.

Uživatelský avatar
wivo
Příspěvky: 95
Registrován: 28. 12. 2007, 03:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Mikroskop z Lidlu

#140

Příspěvek od wivo »

použité zvětšení bylo 1200x a žádnou barvu ačkoliv u toho nějaká je jsem nepoužil (barevné filtrové kolo snad kromě clony nepomáhalo). Největším problémem co jsem u toho zjistil bylo nasměrování zrcátka na ledkovou lampičku. Když se zrcátko nasměrovalo přímo, tak toho nebylo vidět tolik jako když se nasměrovalo bokem a struktury házely jakoby stíny. Jinak udělal jsem ze zvědavosti výtěry celé rodině včetně sebe a nikdo zmíněné "provázky" v puse neměl (později i syn u kterého se spála nakonec taky projevila). No samozřejmě jsem se mohl zmýlit, ale soudil jsem podle fotek na googlu Streptococca pyogenes a toho že u nás zdravých se nic takového v puse nevyskytovalo.
SKY 254/1200 ATDobson, SKY ED 80, N130/916 a par triedru..
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Mikroskop z Lidlu

#141

Příspěvek od Rekmarik »

Tak to je rozhodně zajímavý poznatek, nečekal bych že něco takového může být vidět v dětské hračce :)

takhle to vypadá při zvětšení 700x




Uživatelský avatar
wivo
Příspěvky: 95
Registrován: 28. 12. 2007, 03:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Mikroskop z Lidlu

#142

Příspěvek od wivo »

No tak kéž by to vypadalo takhle  :D


tohle je od dcerky, všichni jsme měli v puse to samý kromě oněch černých "provázků"

Ps. nevim jaké máte zkušenosti vy ostatní, ale já jsem zjistil že denní světlo při velkém zvětšení je nevhodné (u každého objektu jsou vidět interferenční pruhy jak na CD) - zatím jako nejlepší se mi osvědčila lampička z Ikey asi za 150,- co má jednu cree led.

SKY 254/1200 ATDobson, SKY ED 80, N130/916 a par triedru..
Patrik41
Příspěvky: 1
Registrován: 30. 07. 2017, 10:32

Re: Mikroskop z Lidlu

#143

Příspěvek od Patrik41 »

Ahoj, nešlo by nějak dohledat (třeba zde), kdy tam ty mikroskopy prodávali? Nemůžu to nikde najít a dost by mi to pomohlo, díky.
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Mikroskop z Lidlu

#144

Příspěvek od Ekolog »

Jen malý poznatek. Dnes jsem se koukal do Nikona, typ si již nepamatuji, cca 10 let starý, profesionální mikroskop s imerzí. Velké zklamání. Krásný brilantní obraz, ale velmi nepohodlný pohled, velmi citlivý na polohu oka k okuláru. Nechtěl bych u toho sedět 8 hodin denně! Pokud budu porovnávat se starými stativy Meopta a Zeiss z doby před 50 lety, bylo to na pohodlí něco úplně jiného. Komfort úplně jinde. Na kvalitu obrazu bych si musel udělat testy. To nemohu porovnat.
Odpovědět