Kalkulátory v astronomii

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Kalkulátory v astronomii

#16

Příspěvek od Kojaro »

Konihlav se zatím neozval a tak nabídka stále trvá, je mi to líto vyhodit !

P.S. omlouvám se, vím že toto není rubrika bazaru, ale tam by to nejspíš zapadlo...
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#17

Příspěvek od Psion »

Tak jsem hrubě navýšil výkon, teď už to prostě vzdejte :)


Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#18

Příspěvek od Konihlav »

Kojaro: promin, zapomnel jsem. SZ.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#19

Příspěvek od Psion »

Pokud byste někdo chtěl T-59 použít v emulaci, existuje výborná aplikace na iPhone. Výhodou je ukládání programů bez magnetických štítků a jejich permanentní uložení v paměti i při vypnutí a navíc emulátor je přibližně 85 tisíckrát rychlejší, než jeho klasický model, to už je celkem znát.

http://itunes.apple.com/us/app/i59/id327208797?mt=8
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Kalkulátory v astronomii

#20

Příspěvek od daghtus »

Ak by ste niekto mali cestu v Chorvatsku cez Rijeku a fascinuju vas stare kalkulacky a pocitace, urcite sa zastavte v "muzeu" Peek & Poke. Bol som tam zaciatkom septembra a bol som uchvateny, kolko typov vselijakych kalkulaciek, 8-bitov a inych roznych "starozitnosti" tam bolo. Peek & Poke je klub nadsencov pre staru vypoctovu techniku, ale robia aj ine aktivity, takze ta stranka by bola nepochopitelna aj v Cestine. :)

http://www.peekpoke.hr/

Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#21

Příspěvek od Psion »

Sám jsem překvapen, jak douho ty kalkulačky fungují, fakt neuvěřitelné.

Jinak nedávno proběhl Bytefest (výstava 8-bit počítačů), tak jsem si zavzpomínal :)

http://museum.psionfired.com/Bytefest_2010
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Kalkulátory v astronomii

#22

Příspěvek od daghtus »

To PMD-cko je vymakane. Pri tom som presedel peknych zopar desiatok/stoviek hodin. Ani neratam, kolko PMD zdrojov nam za historiu zhorelo. BTW, to na obrazku je PMD 85-2? Nevidiet detaily. :)
Este ma zaujalo Spectrum+2 a Spectrum+3, ktore som nikdy nazivo nevidel. Commodore 64 je klasika a vidim tam aj moj vtedajsi sen - Didaktik Kompakt. Ani som neveril, ze to niekto kupil domov, lebo tento skvost zo Skalice bol predrazeny ako diva svina. Inak len zufalec by si kupil Didaktik, ked Commodore malo ovela lepsi interpreter, o grafike ani nehovorim.
No a dorazil ma citat: "Muj osembit...dal mi na nos bryle." Parada!
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#23

Příspěvek od Psion »

Další fotky a informace jsou na www.bytefest.org :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#24

Příspěvek od Psion »

Kdyby náhodou měl někdo zájem 9-10. října proběhne opět Bytefest, zaměřený na špičkové počítače ovšem let osmdesátých :)

Nějaké foto z 2013 : http://www.8bity.cz/2013/fotky-a-pr-pos ... fest-2013/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kalkulátory v astronomii

#25

Příspěvek od MilAN »

Když tu máme tohle vlákno:
Vedle klávesnice nebo na stole mi leží a prakticky denně používám kalkulátor Sharp EL 5002. Je to současník TI-57, má 40 programovatelných kroků, 10-ti místný displej, logaritmy, goniometrické funkce...A krásný, zeleně svítící displej s velkými digitrony. Denně v provozu ( nikdy jsem si jinou kalkuačku nepotřeboval pořídit) - rok výroby 1978 - t.j. používám 37 let !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#26

Příspěvek od Psion »

No vidíš, já mám funkční EL 5001 jejího předchůdce. Je pravda, že Texas Instruments byl velmi napřed s přesností kalkulátorů a TI-58 (SR-51, SR-52) z roku 1977 vynikala, kde se počítalo s přesností na 12-13 míst, ostatní kalkulačky většinou na 10-11 míst. Bohužel EL 5001 je na tom s přesností mizerně, nicméně tenhle model měl můj spolužák na střední škole, tak jsem si tu kalkulačku po 30 letech koupil, protože jsem mu ji vždycky záviděl Kalkulačka má unikátní přepínací karusel, kde se měnily funkce v okénkách pomocí něho.

Uživatelský avatar
carlos
Příspěvky: 106
Registrován: 12. 12. 2005, 20:22

Kalkulátory v astronomii

#27

Příspěvek od carlos »

Leskne se to tu samými poklady, tak i já přidám jednu perlu.
V r. 1981 jsme v tehdejším Tuzexu pořídili kalkulačku SHARP EL-514. Od té doby je v provozu. Úspěšně "vystudovala" 3 vysoké školy a dodnes je funkční. A co víc - celou dobu funguje s původními bateriemi SHARP z r. 1981 !!!
Newton 200/800 a TENTO triedr 10x50
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#28

Příspěvek od Psion »

Před pár lety jsem koupil výbornou kalkulačku HP-41C. Začala se výrábět v roce 1979 a na svou dobu byla velmi pokroková. Alfanumerický LCD displej s 12 znaky. Umožňovala připojení až 4 paměťových modulů a rozšířit paměť až na 2000 programových řádků nebo 320 registrů. Kalkulačka měla jednu velkou zvláštnost tzv. RPN neboli reverzní polskou notaci. Tato logika odstranila závorky a umožnila zkrácení programového kodu a zvýšila tak rychlost programů, protože tato logika je i bližší počítačové logice. Ano, pro člověka zvyklého na běžnou kalkulačku je to na začátku dost nezvyklé, ale dá se na to celkem rychle zvyknout, např. 5+3= na běžné kalkulačce je na této 5 ENTER 3 +. V tomto příkladu se samozřejmě úspora neprojeví, ale u složitějších výrazů a ve spojitých výpočtech to pocitíme okamžitě. Samozřejmě používání alfanumerických znaků posouvá programování do jiné dimenze ve srovnání s kalkulátory do té doby. Sice nedosahovala zdaleka přesnosti kalkulaček Texas Instrument (ty byly asi 100x přesnější), nicméně i tak to byly skvělé přístroje. Mimochodem tato kalkulačka umí ze tří poloh (RA a DEC) například spočítat parametry dráhy tělesa. Ukažte mi dnešní software na trhu, který toto umí.


Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#29

Příspěvek od Psion »

Pokud by si někdo chtěl započítat s tímhle přístrojem, pak jsou zajímavé stránky s programy ZDE

Zkoušel jsem výpočet vzdálenosti dvojhvězd pro určité datum, funguje jim to dobře :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#30

Příspěvek od Psion »

Teda Karle, to jsi se ani nepochlubil, že v r. 1982 v ŘH jsi udělal tenhle zajímavý článek :)

Odpovědět